• Voňavá zahrada J-C Elleny na zámku Chaumont

Jardins od Jean Claude Elleny patří dlouhodobě k bestsellerům. Ta úplně první, Un Jardin sur le Nil, sedí spoustě z nás na poličce jako první “drahá” vůně. Ale já jsem návštívila skutečnou zahradu parfuméra J-C Elleny, LE JARDIN DU PARFUMEUR na Chaumontu, jednom ze zámků na Loiře.

 

LE JARDIN DU PARFUMEUR

Konvalinky, kosatce,levndule, heliotrop a růže. Základní parfumérský materiál vytvořil kostru voňavé zahrádky, která vznikla v rámci festivalu zahrad v roce 2016, jako jedna z expozic v rozlehlých zahradách zámku Chaumont.

Ve skleněných koulích jste se mohli nadechnou vůní HERMESSENCE, abyste je porovnali s přírodní vůní zahrady. Cílem Jean-Clauda bylo dát lidem možnost pochopit komplexnost vůní (fragrance) vytvořených člověkem ve srovnání s jednoduchými vůněmi rostlin (scents), pochopit práci a snahu parfuméra.

 

Sednout si do křesla parfuméra a přemýšlet o potenciálu vůně zlepšit náladu.

Nebo se tam prostě jen tak povalovat a dýchat.

 

 

FESTIVAL INTERNATIONAL DES JARDINS

Zahradnický festival se koná na zámku Chaumont, který je jinak  celkem nezajímavý, každý rok. Parfumérská témata, nakolik jsou květiny a vůně nerozlučně spojené, se často opakují: například letos byl tématem jedné ze zahrad s názvem PARFUM DU PARADIS Parfém: příběh vraha , v roce 2012 v zahradě TOI ET MOI šuměla fontána naplněná Francisem Kurkdijanem a o rok později se Kukdijan podílel na ovonění LE JARDIN DE PORCELAINE.

 

Na program i archiv se můžete podívat TADY. Spektakulární podívaná, kterou doporučuji i těm, kdo nezahradničí: zahrady jsou malá umělecká díla, zábavné, klidné, vhodné k relaxaci. Rozlehlá plocha pohltí obrovské množství lidí, takže turisty moc nepotkáte, můžete si lehnout do trávy mezi kytky a válet se. Nebo zajít do skleníků, užitkové zahrady a nezapomeňte navštívit zahradnicko-parfémový shop ve skleníku.

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..