• JO MALONE: Birch & Black Pepper (magnetický pepř)

Poslední dobou mám štěstí na niche vůně, které voní “jako” – jako Hermés, jako Dior… Letošní novinka Birch & Black Pepper z kolekce Rock the Ages mne plnila nadšením už při čtení složení, březový dehet s pepřem a mandarinkou, ach. A voní jakooooo…..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Značku Jo Malone celkově nepovažuju za žádný zázrak, po odpoledni stráveném před několika lety v jejich salonu zkoušením asi stovky vůní jsem prostě nenašla jedinou, která by byla must have. A za peníze, za které se dá koupit pořádná vůně? Blah!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zázračný (hlavně komerčně) je koncept Jo Malone: možnost vytvořit si “svůj vlastní” parfém navrstvením nabízených vůní. Ty jsou vždy dvousložkové (složek je v každé vůni víc, ale dvě dominují) a v každé prodejně i na webu najdete jednoduchý návod, jak se v nich orientovat a jak je kombinovat. Ale samozřejmě se můžete realizovat už v základní řadě. K tomu můžete mít ve “své” vůni v krásný design všech toiletries, mýdla, tělová kosmetika. Design prodejen i obalů je ostatně významnou součástí kouzla zvaného “Jo Malone”, moderní, inspirovaný anglickým georgiánským interiérem – a je to koncept, funguje zase jen pohromadě. Sám jeden flakon moc parády nenadělá. Prostě marketingový projekt pod taktovkou koncernu Estée Lauder.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Birch&Black Pepper by mohla být tou první výjimkou, co by mne upoutala. Od spojení mých best of složek právě od Jo Malone jsem očekávala něco klasického, ve stylu teplého, ostrého mletého pepře s trpce-hořkým dehtem. Dvorní parfumérka Christine Nagel vůni ale pojala veskrze moderně a tón, který je dominantní, je suše metalický, ozonický, ledově kovový, minerální – tady se jmenuje magnetický inkoust. Tak voní zmagnetizované kovové piliny, zmagnetizovaný prach, nebo zmoklé rezavé zábradlí okolo betonového schodiště. Kovové vůně bývají hodně nasládlé po třešňovém květu – a pak se podobají pachu krve. Tady má sladkost staženou volume na stupeň 2/10, takže spíž než krev evokuje kámen, gumu a kov. A o tomhle je vůně se zcela neškodně vypadajícím názvem Birch&Black Pepper.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na začátku ještě postřehnete trochu dřevitě-kožených tónů, teple nasládlých. Březový dehet, který normálně působí jako chladič vůně, tady naopak změkčuje. Spolu s tím inkoustem je to moc hezká vůně, supermoderní, která jakoby vyšla z laborek současných německých alchymistů.

Pak následuje fáze chladně minerální: železo, popsané výše. Pro mne ne úplně zajímavé, protože jsem ho v posledních dnech cestování po německých parfumeriích měla možnost načichat až-až a vím, že se dá spojit s mnoha složkami, které z něj udělají parfém. Tohle je…prostě taková vůnička.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ale ještě tady máme jednu velkou etapu, a to je pepřová. Ta nastane asi po půl hodině, je nejdelší a tady jsem se našla: pepř totiž silně připomíná ten kysele zelený kuličkový pepř z Eau de Merveilles / Hermés. Nedávno jsem tady o něm psala tady (Poivre Piquant / l´Artisan). Kdo má rád tuhle rostlinnou, ne kořeněnou, formu pepře, si tedy v Birch&Black Pepper přijde na své – mělo by se to jmenovat lépe &Green Pepper. V téhle fázi vystoupí do popředí i jistá sladkost a ztratí se ta přísná křemíková chemie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak závěr? Líbí – nelíbí? Ani nevím. Přijde mi nedokončená, neuzavřená…prostě určená k navrstvení s něčím. Přidala bych si k ní nějaký sladký citrus, třeba mandarinkovou šťávu, a svěží nasládlou kytku – narcis, frézii. Tak by mohla vypadat moje polidštěná verze magnetického inkoustu. Ale to už se s cenou dostávám na nějaký parfém, který vyladil profesionál…

A zítra si dáme ještě jednu vůni, která voní “jako” – ODIN 11 Semma, a ta voní jako….

Obrázky jsou z butiku Jo Malone v Hamburku.

podpis_ROM

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..