• JUL ET MAD: Bella Donna, Mon Seul Désir a Fugit Amor (Nová svatá trojice)

Jeden z cílů na letošní Esxenci v Miláně byl samozřejmě stánek Jul et Mad. Nejen proto, abychom pozdravili tuhle neobyčejně milou a šarmantní dvojici, ale i proto, že tam poprvé světu představili své tři novinky, rozšíření kolekce Les Whites a zároveň další kapitolu příběhu Juliena a Madaliny.

Madalina byla tak strašně hodná, že nás počastovala miniaturkami všech tří novinek v roztomilém bílém pytlíčku. A já v podstatě od Esxence nenosím nic jiného, než právě tyhle tři. Částečně i proto, že jsem chystala recenzi, ale hlavně proto, že se mi líbí. A tak miniaturkám pomalu koukám na dno a uvažuji o plných flaškách.

Musím složit hlubokou poklonu Julienovi a Madalině za to, kam posunují nejen svou tvorbu, ale celé niche odvětví. Jejich tři novinky mě totiž opravdu baví. Je to snad první značka, kde můžu říct, že bych si ráda pořídila i celou poslední kolekci.
Bella Donna od Lucy Maffei je krásná, Fugit Amor od Stephanie Bakouche je výborná a Mon Seul Désir? Ta je přímo hvězdná. Už dlouho mě žádný parfém tak nebavil, jako právě Mon Seul Désir. A totéž se dá říci o i Fugit Amor. Doporučuji si zapamatovat jméno téhle mladé talentované parfumérky – Stephanie Bakouche. Už jen proto, že hned její první počin byla vysoce ceněná Invasion Barbare pro Parfums MDCI, velký hit téhle značky, kterému i jízlivý Luca Turin udělil pět hvězdiček. Stephanie neseká 20 parfémů za rok. Zato co výtvor, to perla.

Mon Seul Désir (Stephanie Bakouche)

Šest gobelínů, šest alegorií. Pět z nich jsou alegoriemi a pět lidských smyslů, šestý, nazvaný “Á mon seul désir” (mé jediné touze), je věnován srdci. Ve středověku bylo srdce považováno za jeden ze smyslů. Z něj vychází láska i touhy. Výkladů smyslu šesté tapiserie je několik. Neví se ani, jestli je tento gobelín prvním a nebo posledním v řadě, zda dáma odkládá náhrdelník a s ním světské radosti a nebo se jej naopak chystá obléci a tedy tyto radosti přijmout. Já, přízemní to osoba, hlasuji za to druhé. Je třeba přijímat radosti světské, neboť ty mimosvětské jsou dost nejistý podnik.
Ať je to jak chce, Mon Seul Désir je pro mě jedno z nových světských potěšení. Spolu s Fugit Amor se hodně liší od dosavadní tvorby. Řekla bych, že v těchto dvou případech Julien s Madalinou hodně ubrali na sladkosti. A Mon Seul Désir je navíc taková docela drsná kráska. Holky z parfumanie na setkání v Brně docela děsila, slyšela jsem dokonce něco o koni. Ale pokud jde o koně, tak to bych doporučila spíše Oud Palao od Diptyque. To je kůň. Ne, to je spíš plně obsazená stáj střední velikosti.
Ale z práce, podle ohlasů kolegů, mám jiné zkušenosti. Vůně byla přijata velmi pozitivně. Dokonce i kolega, který na Bottegu Venettu reagoval slovy “Tady se vaří polívka?”, dnes zahlásil “Tady to voní!”
Vůně začíná dost zostra, geniální kombinací pikantnosti dominantního pepře s prašností a sladkostí muškátového oříšku. To celé zalité mandarinkovou šťávou. Brzy se to ale celé uhladí, slije do hladké krásy. Složky dokonale do sebe zapadají, takže osmanthus na vás nevybafne svou typickou vůní meruněk schnoucích na semišové kůži. Splyne s vaší kůží tak dokonale, že ho spíš ho jen tušíte. Maskuje se kořením za sladké seno.
Mimochodem, osmanthus (vonokvětku) si zapamatujte, podle frekvence jeho výskytu na Esxenci je novým hitem.
Ambrový základ přidá teplý tón a spolu s pižmem vás obalí do hedvábně hladkého, tichého luxusu. Pokud bych ji měla nějak asociovat, tak k lehčímu, ale starému, archivnímu červenému vínu. Mon Seul Désir je vůně tichého luxusu. Ne okázalého, vystavovaného na odiv, ale toho samozřejmého, starobylého, nošeného s grácií a stylem.
Pro koho? Pro ty, co mají rádi orientálně květinové vůně drsnějšího charakteru. Pro osobnosti.
Fugit Amor (Stephanie Bakouche)
Fugit amor byla ta, která mě zaujala jako první a nejsem sama. Recenze na tuto trojici ještě neexistují, ale z prvních dojmů se devadesát procent přiklání k této vůni jako favoritovi. V blogosféře budí asi nadšení výrazný karafiát, kdysi hojně využívaný, dnes téměř zapomenutý. V téhle vůni prožívá své vzkříšení … a nanebevzetí. Stephanie Bakouche se toho rozhodně nebála a typickou hřebíčkovou vůni karafiátu vytočila na max za pomoci koření.
Fugit Amor má vyjadřovat proces tvorby stejnojmenného sousoší od Auguste Rodina. Proces vedoucí od kusu bělostného a chladného kusu mramoru k teplému, živému dílu, vyjadřujícímu nevyhnutelný konec zakázané lásky. A skutečně to funguje, vůně, zpočátku chladná se jakoby zahřívala od vaší kůže. Anýzově sladký, ledový dech kořeněného začátku jakoby rozviřoval částečky suchého kardamomu kolem vás.
Když se usadí, odhalí karafiát, vykoupaný v ambrové pryskyřici. Popustit jim uzdu, došlo by na sladké orgie. Ale po dobu přítomnosti vetiveru (sedím, dopisuju recenzi a v televizi vedle hrají Tankový prapor) k ničemu takovému samozřejmě nemůže dojít. Jeho dřevitá, zlehka zakouřená poloha společně s kořením výborně vyvažuje sladkost, vůně osciluje mezi mužskou a ženskou stránkou. Fugit Amor je stejně jako Mon Seul Désir unisex, pánové by mohli nosit zcela bez obav z pochybností o jejich identitě.
Fugit Amor bych doporučila milovníkům kořenitých vůní s dotekem dřev.

Bella Donna (Luca Maffei)

Bella Donna, to je jako upadnout do lůžka vystlaného exotickými květy někde na Hawai, nechat se masírovat vonnými oleji a užívat si pohled na krásné domorodkyně tančící kolem tanec hula-hula. To, co vynáší tuhle krásku do parfémových nebes, je kosatcové máslo. Ta specifická krémově nasládlá vůně, lehce do fialkova je ještě posílena ylangem, který to umí pěkně exoticky roztočit a jasmínem, který dodá nádech erotična.
Do téhle opulentně, krémově, až mastně květinové polohy se Bella Donna dostane v podstatě hned ze startu, žádné velké zvraty, či vývoj. Je nejženštější z kolekce, měkce, máslově krémová a sladká nenechává na pochybách kam a komu je určená. I v nekrutějších mrazech vás přenese někam do exotického ráje.
Bella Donna je jednoznačně pro milovnice exotiky, květin a opalování.
 
Původně jsem hodnotila u všech tří výdrž jako slabou, ale ono to není až tak pravda. Vydrží dlouho a zpočátku jdou i velmi výrazně do prostoru, jen se stáhnou velmi blízko ke kůži a obalí, ne spíš oblečou vás, jako váš oblíbený luxusní kousek ze šatníku, se kterým se cítíte sebevědomá a krásná.
Ať si vyberete kteroukoli z těchto tří, chybu rozhodně neuděláte. Seženete je třeba ve VaVaVoom v Brně a nebo v 1907 v Bratislavě a Košicích.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..