• KOSMETIKA: čím hůř voní, tím líp funguje. Proč si to myslíme?
Ty nejdražší krémy na našich poličkách obvykle nedisponují krásnou vůní. Preferujeme neparfémovanou kosmetiku, ale obvykle jdeme ještě dál: přípravkům, které páchnou, důvěřujeme, že odstraní naše vrásky, vybělí pigmentové skvrny a posílí povadlou pleť. Například plasma krémy Dr.Perricone jsou známé a slavné díky pachu rybiny. Přitom parfém je jen jedna z mnoha neúčinných, ale neškodících složek krému, jako třeba emulgátory, barviva, konzervanty, zahušťovadla… Zda bude výsledek vonět po růži či po shnilém mase je jedno a na účinek vliv nemá. Tak jakto, že věříme v účinnost páchnoucí kosmetiky?
Naše OLFAKTORICKÁ pamět
Naše vztahy k parfémům vychází z toho, co nás o vůni naučil život. Vůně vnímáme od půlky těhotenství, dobře víme, co naše maminka jí, jestli bydlí ve městě nebo v horách, jak voní její prášek na prádlo. Hned po narizení nám natřeli prcku rybilkou nebo zinkvou mastí, maminka si maže bradavky po kojení lanolínem, heřmánkový Aviril nám dává uklidňující pocit po koupeli. To nám zůstane zapsáno na celý život.
Medicína proti kašli a dehtová mast POMÁHÁ
Když nás potká kašlík, dostaneme kapičky: málokdo vzpomíná se slastí na bylinkové sirupy nebo mentolové kapky. Dokonce při hodnocení vůní docela často zaslechu “fuj, to páchne jako kapky na kašel!”. A přitom co: heřmánek, mateřídouška, nějaké hořké byliny a alkohol. Samé vonítka ve skutečnosti.
Když nás pak potkal atopický ekzém, různé dehtové a sírové přípravky zpříjemňovaly naše dětské bezesné noci, takže organismus v rámci sebeléčby si přístě rozmyslel, jestli si ty vyrážky ještě dovolí, nebo se raději uzdraví. Jiný účinek to myslím nemělo, ale věřili jsme tomu,
Na podebrané kolego jsme dostali “tygří mast” s pachem fermentovaného koňského salámu.
Léky jsou “negativně” aromatizované tak, aby nelákaly ke konzumaci. Ale pomáhají. (Snad).
Milujeme teplé termální lázně, a čím víc voda v bazénu páchne, tím se cítíme zdravější.
ALKOHOL je nejlepší obrana proti viru
ANTICOVID páchne strašně. Strašně! Gelová kabelková desinfekce z drogerky voní po citronech z Amalfi. Tak kterou si vyberete pro boj proti Covidu? I můj naprosto racionální manžel odmítá desinfekci, která nepáchne po alkoholu. Nevěří jí. Přitom účinnost je stejná: 99,9%.
BTW: víte, proč Anticovid páchne tak, že se nám z toho zvedá žaludek? Aby na něj alkoholici ndostali chuť…
Pradádo TRP!
Pamatujete si někdo, jak šíleně páchla trvalá ondulace? Ten čpavek…pro mnoho žen to byla (naštěstí) překážka, aby si nechaly udělat afro. Lak na nehty taky není žádná lahoda, jílová maska nejen páchne, ale je brutálně ošklivá… Čpavková barva na obočí. Pálící se chloupky při laserové depilaci. Neznám samoopalovací krém, který by voněl – přesto jsou ty krémy účinné, a to okamžitě, a není tedy nic snadnějšího než si spojit zápach se zhnědnutím.
Naše matky a kosmetický průmysl nás naučily, že neexistuje krása bez BOLESTI.
Čistý záchod se zápachem CHLORU
Když přijdeme na veřejné záchodky a není tam cítit čistící prostředek, nevěříme hygieně. Přestože třeba v provozovně používají k desinfekci téměř 100% bakterie a viry hubící lampy, požadujeme pachový důkaz. A ne jen tak ledajaký, SAVO je zákon. Takže když neucítíme starý známý chlór, nebudeme se citít na toaletě bezpečně a zdravě.
Vůně je zbytečný LUXUS
Parfémy byly vždy výsadou bohatých lidí, a v podstatě jsou dodnes. Přestože nějakou voničku z drogerie si třeba u nás dnes může dovolit i chudá studentka, ty nejlepší běžně prodávané vůně jsou mimo náš finanční dosah (jsme bohatá společnost, řekněmy tedy možná lépe: mimo limity toho, co jsme ochotni za vůni zaplatit – jedna z definic luxusu).
Díky kampaním za “ozdravění” kosmetiky a výměnu různých složek za “zdravější” a “bezpečné” se navíc vůně staly podezřelými faktory kosmetiky. Co když způsobují NĚCO, velké škodlivé něco? (A přitom…použít heřmánkový oplach na vlasy, který můžebýt pro někoho silně alergenní, nám žádné násilí nečiní.)
Vůně je vnáímaná jako něco, za co se musí zaplatit NAVÍC a navíc to není nic ZDRAVÉHO. Prostě taková rozmarnost navíc, zbytečnost.
Ve smradu je PRAVDA
Když v něčem cítíme ingredienci, kterou očekáváme, tak to v nás vyvolá pocit pravdivosti, originality. Výrobce před spotřebitelem nic nezakrývá, deklarovaná složka tam opravdu je (a přitom to může být jen parfém) a čím víc je cítit, tím víc jí tam je a tím víc to bude fungovat.
Pro příklad sáhnu do jiné oblasti: když se k po revoluci překotně začalo dovážet nekvalitní zboží vydávané za “luxus” a “dovoz”, objevily se shopy s “koženými” kabelkami z blízké Asie. Dodnes jich tady pár je, ale jsou i v Německu, Itálii…koupí tady “inspired” kabelky nejznámějších modelů. Z nekvalitní kůže nebo koženky. Ale zákazník nepochybuje, žekupuje to nejlepší – všechny ty módní kousky jsou naparfémované pachem kůže. Ne parfémem s vůní kůže, jako třeba Bottega Veneta – prostě vydělaná hovězí kůže. Surová vůně. Když to Turek přežene, provoní vám kabelka dovezená z dovolené byt na dlouhé týdny. Pokud o ni stojíte, tady je článek, kde se dá koupit: • LET’S GO SHOPPING: smell of raw leather
VÝROBCI vědí, jak vás dostat
Tohle všechno utvořilo náš názor na vůni čehokoliv. Efektivní věci jsou oprostěny od nádhery, čím méně krásné, tím více účinné. Přestože pro to není racionální základ, na naši psychiku to funguj.
A tak na sebe mažeme šíleně drahé krémy a trpíme při tom, čekáme, až vůně vyvane, abychom mohli vůbec mezi lidi, ale to nás jen utvrzuje v tom, že právě teď se děje zázrak, který promění housenku v motýla.
Marketéři výrobců znají psychologii zákazníka: a proto mu tyto pocity dopřávají vrchovatě. Někdy ještě podpoří vaše dojmy mentolem nebo kapsaicinem, protože “když to štípe, tak to jede”!
Kdo má amnestii? NIVEA
Existuje jedna kosmetická výjimka, kterou preferujeme všichni: vůně krému NIVEA. Ta ztělesňuje bezpečí, domov, dětství, rodiče…všechno pozitivní, co se nám v životě děje.
Přesto: Nivea nevoní podle maminky. Maminka voní Niveou a to, že si pižmo ztotožňujeme s těmito pocity, je naučený vjem. Komerční majstrštyk Beiersdorfu (který začal u Napoleona – více si o tom můžete přečíst tady https://wp.me/papqnC-82V
Máte nějaký páchnoucí krém a funguje?
Nebo spíš věříte těm voňavým či neutrálním?
Zdroje:
https://coveteur.com/2020/08/10/skincare-products-smell-efficacy/
Ja si pamätám smrady, ktoré som ako malé dieťa našla na poličke jednej dámy.. Ale sama dávam krém, ktorý nevonia vôbec, alebo pekne. A tie pekne, len vtedy, keď sa kozmetika označuje za sensuálnu 😀 (njn marjetingy na mňa fungujú :D) Prežila som už i smradíky, že som pri nanášaní zadržiavala dych, ale nevyhľadávam
” Páchnuce ” krémy jednoducho neznášam ! Moje musia voňať a bodka . Jasné , že značky riešim a hlavne konzistenciu krému , ale príjemná voňa tam musí byť . Asi som v dnešnej dobe už viac menej výnimka , lebo skoro každý rieši chémiu, farbivá a podobne , ale ruku na srde : Kde nie sú ??? Pekný víkend Romanka !
Já to taky mám ráda, když krém hezky voní. Hlavně hydratační, když má v sobě čerstvý vítr a hory :).
U toho Perricone jsem hrozně dlouho váhala, když jsem si přečetla recenze, že je v něm cítit ta ryba (měď – má omlazující účinky). A měli pravdu, to je tak odporné…nakoupila jsem toho hromadu, domažu to a končím. 🙁 Vrátím se k Lancomu, anebo teď se mi zalíbilo Thalgo a REN. Fungují a voní. 🙂
Vám taky hezký víkend, Táni! 🙂
Ako vzdy, zaujimavy clanok
Dam moj vlastny pohlad na vec… ja to take jednoznacne nenam…. kedysi som to bolo tak, ze ak mi krem nevonal, mohol robit, co chcel, nebola som schopna si ho naniest na tvar…. milovala som vonu tej zakladnej linie kozmetiky od La Praire, naopak ich kaviarove kremy mi smrdeli ♀️♀️ potom som presla dllllhy proces vyvoja a teraz preferujem kozmetiku neparfemovanu, alebo len minimalne, bo parfemacia sa mi zda zbytocna, aj kultofka dnesnych dni kremy od Augustina Badera su bezparfemovane… ja citlivu plet nemam, ale u vela ludi to moze vyvolavat drazdenie a mikroskopicky zapal, ktory je pricinou prdcasneho starnutia pleti, a to predsa nechces…. a ked mam tuzbu po poriadnom jazmine alebo inej voni, supnem na plet par kvapiek nejakeho oleja od African Botanics alebo Merumayi… a som spoko…. a navyse, takto vyniknu potom ozajstne vone, v ktorych sa ty vyznas podstatne lepsie, ako ja…
Katko, a co používáš teď za kosmetiku?
Mam to teraz naskladane od viacerych znaciek, cisty minimalizmus… uzivam podla aktualneho pocitu… aktualne dokoncievam produkty od The Jeju Lotus, krem a serum, kombinujem s C-kom a pha+bha kyselinami od Geek &Gorgious, plus aha+bha+tha od Murad Skincare, hydratacny bazal s ceramidmi od CeraVe, retinol pouzivam to najsilnejsie, co existuje: z lekarne acretin/tretinoin ung – davam si doviezt z Dubaja a ked sa chcem hyckat, tak balzam a olejove serum od African Botanics… no a postupne prechadzam na Augustinus Bader – zatial v stadiu zoznamovania sa… na kmenove bunky z rastliniek som nikdy neverila, ale tu su udajne pouzite ludske, tak by to mohlo fungovat… dufam, ze to nebude podobny pruser ako LaMer …. to je tak zhruba vsetko
Jdu se podívatna ten Retinol