• YS UZAC: Immortal Beloved (sám proti osudu)

Další historické poprvé na našem blogu! Nová autorka, která se zapojila do experimentu Frangipani sympatickým prvním počinem, vůní rumu. Ta si tedy umí otevřít dveře! Vítám Mirku (zasvobodna Munu) u nás, děkuju za článek a krásné fotky a prosím čtenáře, aby jí napsali do komentářů, jak se vám článek (nebo vůně nebo Mirka) líbí. Romana
.
ta-da-da-dáá, ta-da-da-dááá…
Znáte knihu Sám proti osudu od Antonína Zhoře? Já jsem se nad těžkým osudem Ludwiga van Beethovena, popsaným v této knize, dojímala v období puberty mnohokrát. Jedna z mých nejohmatanějších (další byla Dědeček automobil). Jednou za čas jsem si s ní zalezla do kouta, pustila si k tomu desku (hádejte s čím) a krásně si zabulila nad Jeho osudem.
ImmortalBeloved1
Miluju “ožralé” vůně a slaměnka je má oblíbená složka a tak, o pár let starší a cyničtější, se setkávám s vůní, která by měla odrážet jeho lásku k neznámé milence, nebo nám, dle obvyklých marketingových canců, dokonce “odhalit chuť zakázaného ráje”. Jsem z ní ale lehce rozpačitá. Vůně je to krásná, to bezesporu. Kvality surovin (prý z 90-ti procent přírodních) se nezapřou. Ale, za prvé, vzpírám se myšlence prvoplánové asociace nesmrtelná = slaměnka, protože se ta kytka tak prostě jmenuje. Mimochodem, na své zahradě jsem vědecky dokázala, že i slaměnka je smrtelná.
A za druhé si nejsem tak úplně jistá, jestli božský LvB pil rum, ať už s milenkou nebo bez. Protože rum je přesně to, čím se tato vůně otevře. Žádný koňak, rum!
ImmortalBeloved2
Takže podle pana Ys(e?) Uzaca, Ludwig u psaní dopisu, asi pro lepší inspiraci, pocucával švestky namočené do rumu. Dopsal, přiložil pár květů levandule a … neodeslal. Bylo toho rumu moc?
(Možná odeslal, možná dopis, kerý se v pozůstalosti našel, byl jen koncept, který pak krasopisně přepsal a poslal. Doufám. Přes svůj, věkem nedobrovolně nabytý, cynismus jsem pořád ta holka co věří, že byl milován.)
Každopádně po “vystřízlivění” z úvodních rumových tónů musím autorovi vůně dát za pravdu a omluvit se za tu slaměnku: lze najít paralelu se slavným dopisem, ale spíše s obdobím jeho nálezu, někde mezi knihami a notami, ve staré knihovně. Cítím kůži a tabák a prach a slámu a lehounkou sladkost a zároveň slanost ambry…., ale něco mi chybí. Basy, co musí být v každé skladbě. Basa, co tvrdí muziku. V tomto případě dřevo. Dřevo, které dává těmto typům vůní potřebnou hloubku jako ji basy dávají hudbě. Dřevo staré knihovny, kde byl dopis nalezen.
Parfém jaksi klouže po povrchu a nejde do hloubky. A to nelze tvrdit ani o Beethovenově hudbě, ani o jeho dopise záhadné nesmrtelné milence.
 
mirka_podpis

You may also like...

24 Responses

 1. Já mít taky ráda Munu. (A rum taky)…

 2. mirkau napsal:

  O víkendu jsem ochutnala (a očichala) broskvovou marmeládu s whisky a kořením. Bylo to výborné a nemělo to daleko k Aziyadé 🙂

 3. tuttobene napsal:

  to Romana: jakože se tutto jmenuji!!!
  Nemáte někdo z těch “chlast” vůní vyzkoušenou Note Vanillée od Micallefa?

 4. Mirka aka munu napsal:

  Derade, děkuji. Ambre Russe mám v hledáčku. Ona i jejich Aziyadé by se dala pít 🙂

 5. tuttobene napsal:

  Munu přehání a fotka by mezi Frangipanstvo hezky zapadla. Mám tu čest ji jednou měsíčně vídat a nechat se jí inspirovat:-)

 6. Enka Quanium napsal:

  Vítáme Munu!!! Hezky sepsáno, mám ráda, když někdo jazyk český používá s láskou :o) a rumovo-koženo-tabáková vůně zaujala… těším se na další články!

 7. derad napsal:

  Jestli máš ráda ožralé vůně Munu, nevynech Ambre Russe od Parfums d’Empire. Budeš nadšená 🙂
  Krásný článek!

 8. kaschika napsal:

  Romy, zatím to na Tobě není znát! 😉 🙂

 9. mirkau napsal:

  kaschiko, děkuji. Mám stejně děsivé vzpomínky na becherovku 🙂

 10. kaschika napsal:

  Rum nesnáším ani v pralinkách (sladkých 17, láhev rumu, brčko, sázka, znáte to), a sebehezčí slaměnky se mnou ani nehnou, tak snad jen:
  Mumu má ráda český jazyk a umí ho používat. Mám ráda Mumu.
  🙂

 11. Mirka aka munu napsal:

  Bikini?! Romano, to chceš přijít o všechny čtenáře? 😀

 12. Anonym napsal:

  Já bych rád napsal, jak se mi líbí Munu, ale bohužel, její fotku jsem nenašel…

 13. Mirka napsal:

  Jj, o té lásce k muzice vím, ale to jméno jsem si nezjistila. Mea culpa a děkuji 🙂

 14. dzona napsal:

  Pan se nejmenuje Ys Uzac, ale Vincent Micotti. YS jsou iniciály jeho manželky, UZAC “prostě jen zajímavý zvuk”, jak nám řekl, když byl v Praze. On je totiž muzikant, proto má tolik muzikálních vůní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..