LA MANUFACTURE: Cologne Précieuse, Noble, Impatiente (když je venku jako v prádelně, slejte se kolínskou)

Tenhle článek jsem začala psát už před nějakým časem. V době, kdy bylo fakt divný počasí. Teplo a asi tak osmdesátiprocentní vlhkost. Prostě prádelna. Kamarádka s bujnými kudrnami to po dvou pokusech vzdala: její, ráno pečlivě vyžehlené vlasy, nepřežily ani přeběhnutí z domu do auta.
A parfémy? Buď mizely do dvaceti minut, nebo začaly otravovat. Taky máte tu zkušenost? Mě dokonce začala vadit vlajková loď mé poličky – Shalimar. A to už je co říct.
logo
Od té doby se z divného horka stalo prostě horko, ale vlastně to platí stejně: když je venku horko, slejte se kolínskou. Kolegové v officech vám nejspíš poděkují. V případě, že jste šťastní zaměstnanci firmy, kde majiteli klimatizace nepřipadá jako vyhozené peníze, to ještě jde. V opačném případě se, díky chybně zvolenému parfému, můžete snadno stát obětí lynče.
Mí kolegové jsou velmi zdvořilí. Většinou mi nic neřeknou. Pouze ostentativně otvírají okna a jednou mi kolega na mou bezelstnou otázku, jak se měl o víkendu, odpověděl: “Skvěle, nebolela mě hlava!”
la manufature
Proto, když jsem probírala vzorky z letošní Esxence pro další testování, snažila jsem najít něco, z čeho bych se neskácela já a ani nezpůsobovala zdravotní újmu okolí. A našla: výborné kolínské od sympatické francouzské značky La Manufacture.
Ne, že bych byla tak ostřílený harcovník po parfémových výstavách jako Romana, ale tak nějak podvědomě jsem si na Esxenci vybírala stánky spíše nenápadné, než ty obrovské, plné osakovaných -sátníků s blonďatýma dvacítkama kolem krku.
La Manufacture byla jedna z nich, jednoduchý stánek s jedinou výzdobou – skleněným válcem naplněným citrusy. Místo výzdoby tam vévodily jednoduché flakony s výrazným M a svíčky v porcelánových obalech z Limoges. Čišelo z toho soustředění na obsah a tak to i je. Za značkou stojí Bruno Truchon Bartes, ošlehaný dvaceti lety v branži a ani dámy, stojící za jednotlivými vůněmi, nejsou žádná ořezávátka.
IMG_1153
Celou sadu vzorků, které nám sám majitel zdvořile vnutil, jsme si večer po výstavě, na tradiční burze vzorků rozdělili a na mě zbyly tyhle tři:

LA MANUFACTURE: Cologne Précieuse (Anne-Sophie Behaghel)

Zelený a bylinný začátek postupně přejde do směsi bergamotu s neroli, což si představte jako nahořkle citrusovou vůni mýdla.Je to přesně to, co vás ráno nakopne a odpoledne vzpruží, případně dodá pocit čistoty. Takový bezkrevný androgynní unisex, jakých je teď všude plno.
Jenže tím to neskončí. Mýdlo zjemní a zestárne. Stane se mýdlem z babiččina prádelníku a nemyslím to pejorativně. Stane se vůní tajných šuplíků, kam jste se jako děti vkrádali s posvátnou úctou. To ta růže, tak trochu netradiční složka v kolínských, tady zřetelně přítomná, pozdvihne běžnou citrusovku o level výš a jinam, mimo sféru běžných kolínských.
la manufature

Cologne Noble (Carla Chabert)

Urozená kolínská startuje bergamotem, i když ho ve složení zapřeli. Směs koření ji zlehka zahřívá, takže není tak třeskutě osvěžující, jako jiné kolínské, ale o to zajímavější. Zvlášť když chladivý mech se zemitým kosatcem jí dodají jiný chlad. Lesní chlad, jako když ze slunečné louky vejdete do lesa. Ten dojem posílí i cedr, který tam taky bude. Je to změna teploty, nálady i vůně. Koření to ale nevzdá a tak nakonec všechny složky spočinou ve svorném objetí na měkkém pižmovém polštářku. Z testovaných tří mi přijde nejsladší, ale není to žádné cukroví, jen lehká sladkost koření.
IMG_1156

Cologne Impatiente (Carine Dubreuil)

V téhle cítím přesně ten způsob zpracování pomerančového větu, pro který bych zabíjela. Takový umí málokdo, třeba Thierry Wasser z Guerlainu. A přitom ve složení není uvedený, ale přísahala bych, že tam je. Přesně ten co miluju. Trochu mýdlový, trochu mandlový. Trochu nahořklý a trochu pižmový. Ve složení je místo toho uveden měsíček. Nevím jak voní (dám si za domácí to úkol zjistit), ale asi může za ten lehce bylinný a trochu pižmový tón.
Teta ze Slovenska nám jednou darovala vlastnoručně vyrobenou měsíčkovou mast. Zřejmě  z nedostatku jiného tuku to rozpouštěla v sádle. Přiznám se, nebyla jsem schopná to na sebe namazat. Tak takhle Cologne Impatiente naštěstí nevoní. Spíš tak lehce zapařeně. Ale čistě, jako právě žehlené, ještě trochu vlhké prádlo.
la manufature
U všech je navíc cítit takový lehký, nostalgický retro dotek a kvalita složek i zpracování. Já jsem nadšená za všech tří, všemi bych se s radostí polívala od hlavy k patě. Navíc mají na kolínské velmi slušnou výdrž.
Tak jsem zvědavá, co Romana a Radovan říkají na ty ostatní. Třeba taková Cologne Cashmere, letošní novinka by mě zajímala hodně.
Všechny kolínské můžete sehnat jak na vlastním eshopu značky, tak třeba u ALZD. 100ml za, myslím, pěkných 86 EUR. Na vlastním eshopu navíc najdete i ty svíčky a různé sety.

Čím se teď políváte vy?

mirka_podpis

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..