• L`ARTISAN PARFUMEUR/Explosions d’Émotions: Déliria (železný bonbon)

Druhá z nové triokolekce Explosions d’Émotions. Druhá, která mne nelákala, složení mne tak trochu strašilo: rum a cukrová vata dobrý; jabko brrr, kovové tóny a karamel pomoc! No a teď po několika zkouškách si pořád nejsem jistá, zda jde o parfém, nebo nějaký vědecký projekt na téma fetišismu.

Spojení ovoce a kovových tónů dobře znám, ve formě něžné i přímočaré, ale to, co nabízí Déliria/L´Artisam Parfumeur jsem ještě nezažila. Unie zakázala zkoušky kosmetiky na zvířatech, a tak se L´Artisan rozhodl testovat rovnou na lidech. Teze, kterou ověřují je, že lidem se může ztělesnit ve vůních jejich tajné sny, nízké tužby, nečisté asociace a ďábelské myšlenky ukryté hluboko v duši a oni si tu vůni pak užívají jako přátelství intimního komplice, pana Hyda.

Zdroj: L´Artisan Parfumeur

Zdroj: L´Artisan Parfumeur

Fáze 1 – nástřik: přežrání ovocnými zákusky, nacpání břicha k prasknutí, funění na pohovce s pocitem, že mi každou chvíli praskne břicho a s výčitkami, že jsem TO neměla jíst a v tu chvíli uvěřitelným slibem daným vlastnímu svědomí, že už nikdy TO neudělám.

sepho2

Fáze 2 – rozklad na kov: vzpomínka na to, jak jsme jako děti dělali přemety a kotouly na kovové hrazdičce na děstkém hřišti. Sousedovy děti přinesly celofánový pytlík tvrdých malinových bonbónů ve tvaru malin, které vypadaly jako ze špatného skla. Jarní studený deštík se snáší na hrazdu, ze které už dávno oprýskal lak, natřený při jarním úklidu našimi tatínky, a rezavá, ozonicky páchnoucí, voda se zatírá do dlaní, točících se kolem oranžovočerné tyče při posledních kotoulech. Celé břicho silonové bundičky mám zamazané od rzi… Ještě jeden kotrmelec a už přestanu dělat, že neslyším mámu, jak mne rozčileně už pět minut volá domů, ať nemoknu, nebo budu nemocná. Po cestě domů si rzí ušpiněnýma rukama ještě nahmátnu v kapse poslední malinový bonbon. Nesmím jíst sladkosti před večeří, tak honem s ním do pusy, můj malý velký dětský hříšek.

artisan deliria kov

Fáze 3 – krvavá fáze: tak jestli jsem dosud chápala, o co v Délirii jde, teď jsem ztratila souvislost. Kovový tón zesiluje a stane se z něj krev. Stará, nečistá krev. Vzpomínka na první sex. Ne na lásku. Ne na city. Fyzický, krvavý pocit, železitý pach, bolest. Ne úplně příjemná vzpomínka. Výsostně ženská.Myšlenka na nečistý, zakázaný sex. Ne jen ten první. Ne ten úplně klasický. Každá si to někdy zkusila…ne? Nebo aspoň po tom toužila.

Kovově sladký pach krve zcela potlačuje ovocné tóny, nebo spíš naopak, ty mu ješte konvenují a ztrácí svůj vlastní charakter. Na pozadí si pořád někde existuje cukrová vata, je silná, od začátku do konce, ale ne výrazná. Je dobře cítit, ale nehraje žádnou jinou roli, než pozadí. Jako když v padesát let starém filmu s Jeanem Gabinem  hraje Alain Delon vedlejší roli, Gabin rozhoduje, co se bude dít, co Delon udělá, je na plátně o 50% času víc a víc mluví…a stejně všechny vnímáme oba dva velmi intenzívně, i když spolu nespolupracují, a neruší se a je jasné, kdo je hvězda, Delon nepostrádá působivost, přestože je jasné, že to řídí Gabin. (Mmch. ten Delon…do téhle fáze zcela patří)

Kocourek.

Fáze 4 – ovocno-vanilkový dojezd: asi po hodině a půl. Krvavá bouře ustala a odteď už se bavíme jen o růžové cukrové vatě a mísách s letním ovocem. Tato fáze by normálně utáhla celý parfém, většina mainstreamu se sem ani nikdy neprobojuje. Myslím, že kdybych u jiné vůně začínala s recenzí tady, tak klidně ješte popíšu půl strany. Optikou předešlých tří fází je teď ale Déliria krotká a klidná neemotivní vodička. Čistá gurmánka. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vlastně je mi ta vůně docela protivná. A každou minutu mne nutí si přivonět k zápěstí, abych si zkontrolovala, co dalšího mi vyloví z paměti. Mám na ní závislost! Vědecká teze je potvrzena. Milujeme fetiše! To jsem zvědavá, kdo si tohle koupí. Já bych se s ní nikdy nenavoněla mezi lidi. Ale na takové to domácí muckání, viz fáze 3, to je to pravé. Vlastně ani nevím, ve které chvíli jsem nazvala článek “železný bonbon”, když by se správně měl jmenovat “zkapalnění nenormálního sexu”. Ale kdo může říct, co je normální, že?

Co rozhodně Déliria je: velký parfém. Parfém ve smyslu velkolepého dojmu, parfémová událos, o které je slyšet v širokém okolí. O projekci a životnosti nemá cenu se bavit, od začátku je jasné, že tenhle hlučný gigant s vámi zůstane dlouho, složky jsou tak intenzívní a vycpané molekulami vůně, že nepochybujete o jejich životnosti. tak to má být, tak to mám ráda, když sáhnu po nějaké drahé lahvičce a nemusím si (kvůli budgetu) předstírat, že nevýraznost je vlastně výraz intelektuality a jemnocitu parfuméra. Bertrand Duchafour jde rovnou na věc. Fáze 3?

Jestli má být produkce L´Artisana ztělesněním Art de Vivre, tak tato kolekce (protože už jsem zkusila všechny tři a vím, jak to dopadne) je jeho čistou esencí. Ať už se mi líbí, nebo ne, ať už je to nositelné, nebo je nutno držet je za zdí, jsou to parfémy, které vás nenechají na pochybách, že dnes ještě existují poctiví dělníci parfumerie, experimentátoři, kteří se snaží přeskládat známý svět tak, aby z něj měli radost i ti, kdo nesnášejí změny a ruší je novoty. Tady slečna si ho už evidentně pořídila.

Zkuste si to sami. Sára z Parfemů Exclusive z Bratislavy, která mi poskytla vzorek, děkujeme, nabízí i menší balení a vzorky, nemusíte rovnou začínat celou flaškou. Ale za zkoušku Déliria, jakož i Amour Nocturne a Skin on Skin (recenzi čekejte příští týden) rozhodně stojí.

Objednávat můžete přímo na stránkách Parfémy-exclusive.sk, posílají i k nám.

podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..