• L´ERBOLARIO: Ombra di Tiglio (Ježiši, lípa!)

Jaro pro mne obvykle vymezují tři věci: kvetou lípy, nemám čas a necítím/nevidím. Že nevidím nebo necítím s kvetením lip velmi úzce souvisí. Mám alergii na pyl a tak každé jaro sama se sebou prohraju sázku, jestli to odnese nos nebo oči. Letos obojí. Ta lípa je ludra! A přitom, lípo, mám tě tak ráda…a tak pořád hledám náhražku, která mi lípu zobrazí, ale zároveň mi nezabrání si ji vychutnat vyřazením smyslů. To, že nemám čas, s lípami nesouvisí; to souvisí s mojí rodinou a prací. Takže recenze, které vám teď podsouvám, vůbec nejsou založené na mém čichu a doufám, že jste si toho nevšimli a ještě chvilku nevšimnete…

tiglio3

Ombra di Tiglio, stín lípy, je další pokus, který mi uvízl v nákupním košíku v l´Erbolariu, a to v kabelkovém 15ml balení voňavého gelu s roll-on kuličkou. Abych si ho pořídila, předložil tři pádné argumenty:

1. lípa
2. €12,50
3. loztomiloušký flakon s přívěškem lipového květu v pouzdříčku do kabelky, ťuťuňuňu

Dobře vím, že za tři kila nedostanu vysokou parfumerii. Znám limity jednoduchých veselých voňavek L´Erbolario. Stačilo by mi mít pocit, že relaxuju na lavičce pod rozkvetlou lípou a nemusím do práce.

Když mám něco celkem normálního, mám ve zvyku testovat na spolupracovnících. Mám takovou príma souznějící partičku. Kolega Zdvořilý Arnošt má geniální nos, rozpozná naprosto bez průpravy kteroukoliv gurmánskou vůni (byliny, ovoce, čokoláda, koření, cukrovinky). Kolegyně Milá Ája má dobrý vkus, na všem si najde něco hezkého a na nic neřekne, že je to hnusné. Kolegyně Upřímná Žužu je prostě upřímná. Snob Carol neomylně rozezná a miluje jen kvalitní věci. A (donedávna) kolega Zavilý Rybář na jakýkoliv olfaktorický podnět reaguje frází “žena má vonět čistotou”, přičemž ale jeho nejoblíbenější návnada je Čerstvě odkopaná selka. To je přece radost takové sebranky se zeptat, co si myslí o nějaké voňavce, hlavně když oni si o mně myslí, že jsem Šílená parfumerka, které je lepší neodporovat!

Na Ombra di Tiglio byla reakce vzácně shodná a souznící:

“Ježiš, to je krásný flakon!”
“Ježiš, to cingrlátko! To je lipový květ!”
“Ježiš, to fakt voní jako lípa v parku!”
“To je JARO!”
“Ježiš, lízni mi tady ještě, já si k tomu pořád čuchám.”

 Ombra di Tiglio je prostě aromaterapie pro dobrou náladu. Já sama, zamilovaná do Tilleul / d´Orsay, její vonné kvality nedocením. Cítím na začátku spíš citrusy, než lípu, pak nějakou generickou bílou květinu. Po pár sekundách se připojí lípa a začne jízda podobná vaření lipového čaje. Nejdřív suché rozdrcené lipové lístky. Velmi rychle se objeví zelené složky, které oživí lístky a jako horká voda přinutí čaj v pytlíku zavonět, tak vypustí aromatické páry do vzduchu; a pak už je to lípa. Ne, ne taková ta medová pochoutka, jako třeba v Eau de Soir/Sisley, ani bohatá opuletní Tilleul; ale prostě jen ta nasládlá čistá vůně, kterou cítíte za slunečného odpoledne v sedě na mezi. Žádné nasilí!

tiglio2

Myslím, že voní tak hodinu, podle toho, jak často si kolegyně chodily pro “máznutí”. Slabší, jednoduchá, asi ne moc přírodní, těžko se s ní navoníte tak, abyste ohromili okolí. Je ale relaxační, přirozená a uklidňující tím dojmem, že “se uždlouho známe”. Jestli ji chcete jako soukromou jarní aromaterapii, tak gelový roll on je to, co vám udělá radost a neexistuje porada, kde by nebylo možné se tajně navonět lípou!

podpis_ROM

 

 

 

You may also like...

2 Responses

  1. Lenka napsal:

    Udělalas mi radost s touto recenzí. Možná tahle vůně nevydrží dlouho, ale zase si nositelka otestuje, jestli se jí pak ten Tilleul nezprotiví. Proč si ho vlastně nekoupím? Je nedostupný? Nebo tak strašně drahý?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..