• Louis Vuitton: 101 let tradice výroby parfémů

Většina lidí si myslí, že parfémy začal Louis Vuitton prodávat v roce 2016 jako doplněk k luxusním kabelkám a zavazadlům. Ale nejstaršímu LV parfému je skoro 100 let! V roce 1927 představila značka v Londýně první vlastní vůni: Heures d’Absence, pojmenovanou podle rodinné vily. Ale s flakony Louis Vuitton se zákazníci mohli setkat daleko dřív. Pojďte se na ně podívat.

Proč by měl výrobce kufrů prodávat parfémy?

Výrobce kabelek? Ne, kufrů. Rodinná firma Louis Vuitton se od půlky 19. století věnovala luxusním cestovním zavazadlům. První kufry LV, pokryté pruhovaným nebo kostkovaným nepromokavým plátnem s okovanými rohy, zastoupily na zámořských cestách celé šatní skříně, kosmetické stolky či příborníky, nebo dokonce celou kancelář s rozkládacím stolem a kartotékou.

Louis Vuitton perfume review recenze

Louis Vuitton perfume review recenze

 

S vědecko-technickou revolucí začali bohatí Francouzi více cestovat, na dovolenou nebo za byznysem. Společenskou událostí letní sezóny byl odjezd buržoazie Orient Expressem směr Benátky, Biarritz nebo Istanbul. Boháči konverzovali na nástupišti, popíjeli šampaňské a postávali u pyšných pyramid kostičkovaných zavazadel označených jejich monogramem. Mít kufr od Vuittona se stalo tak prestižní záležitostí, že konkurence se mohla přetrhnout s kopírováním typického vzorku, Damieru.

Louis Vuitton perfume review recenze

Proto na přelomu století vznikl mnohem složitější vzorek, slavný (a tolik kopírovaný) Monogram.Louis Vuitton perfume review recenze Ale to nebyla jediná inovace, kterou Vuittonovi přinesli: jejich úspěch tkvěl v neustálém sledování zákazníků a reagováním na jejich potřeby spojené s cestováním. Zákazníci začali jezdit auty? OK. Gaston Vuitton vymyslel kufr, který držel na kapotě auta a dal se stohovat. Drahé kufry boháčů na autech se staly cílem zlodějů? Vuittonovi vyvinuli neodemknutelný zámek a vyzvali Houdiniho, ať se dokáže vysvobodit z jejich kufru. Vznikla měkká příruční zavazadla, třeba super oblíbená Speedy, založená na tvaru lékařského kufříku.

Louis Vuitton perfume review recenze

Louis Vuitton perfume review recenze

Taky zde máme ekologický aspekt: zbývaly hromady drobných odstřižků materiálu? Už na začátku 20. století Vuitton začal z odstřižků šít malé předměty: peněženky, pouzdra na cigarety, kapsičky na mince, hračky a dárky pro zákazníky: truhličky na květiny, které si potom mohli nechat zdarma přešít na kelímek na tužky nebo na pouzdro na doutník nebo na brýle…

Louis Vuitton perfume review recenze

Vědecko-technická revoluce přinesla taky bouřlivý rozvoj kosmetiky: trvanlivé, neškodné a laciné plaťové lotions, rtěnky v tyčince, suché stíny. Emulzí mléka a tuku vznikl první krém a šup s ním do krabičky (byla to Nivea, pokud nevíte). Konzumní balení parfémů (tady si přečtěte příběh Coty & Lalique, jak přinesli na trh masové parfémy). Kosmetika se stávala dostupnější a samozřejmě bohaté dámy chtěly mít vše sebou na cestách po ruce.

Kosmetický kufr, necesér a flakon na parfém Louis Vuitton

Na dámy mysleli u Vuittonů vždycky: kosmetický kufřík s monogramem byl do zákazu tekutin na palubě letadel horkým doplňkem všech cestujících elegantních dam. Na začátku byl kosmetický necesér, pevná kožená truhlička, rozdělená na oddíly, do kterých bylo možno uložit kosmetické kousky.

Ovšem dámy se při balení potýkaly s nestejnou velikostí lahviček a flakonů. Zejména u drahých parfémů, které se ještě pořád do 20. let zhusta prodávaly “na váhu” do přinesené lahvičky, nebo si dámy nechaly dělat “na míru” veškerou kosmetiku a plnit vlastní flakonky.

Louis Vuitton perfume review recenze

Aby usnadnil cestování, vybavil LV vnitřek neceséru lahvičkami, které přesně zapadly na svoje místo a držely tam.

Louis Vuitton perfume review recenze

No a od univerzálních, unifikovaných lahviček pak už byl jen krůček ke splnění přání náročných zákaznic: umělecké flakonky, se kterými si dámy rozhodně neudělaly ostudu ani ve světových hotelech nebo vlastní vile. První takové lahvičky vznikly v roce 1922.

 

Speciální flakony na parfémy

Jedny z prvních byly secesní flakony s postavičkami z dramat od designérky Camille Cless-Brothier. Šlo o první spolupráci Vuittona s módním umělcem, která zahájila dodnes trvající tradicí “collaboration” (ty současné puntíky od japonské umělkyně Yayoi Kusama jsou poněkud…šílené, že?)

Pierot, 1922

Louis Vuitton perfume review recenze

Pod vedením Gastona Vuittona, vnuka LV, vznikla série ručně rytých flakonů s víčky ze stříbra a mědi.

 

Automne, Zima, 1922 Louis Vuitton perfume review recenze

Bébe, Dítě, 1922

Louis Vuitton perfume review recenze

Podívejte se na ty detailíčky okolo mimina: smaltem pozlacené vlásky, ručně precizně leptané paprsky, víčko ze dvou kovů. Na horním obrázku vidíte mimořádný lesk olovnatého křišťálu (který už se v EU nevyrábí, ani u nás).

Louis Vuitton perfume review recenze

 

Téte de femme, Hlava ženy, 1922

Louis Vuitton perfume review recenze

 

Hlava ženy má ještě jedno prvenství: první parfémová reklama Louis Vuitton (i když bez zatím obsahu). Reklamní vizuál:

Louis Vuitton perfume review recenze

Naplnit lahvičku vlastní vůní logicky muselo následovat. Při otevření prvního butiku 1927 v Londýně dostali zákazníci jeden ze 300 číslovaných flakonů historicky první vůně LV: Heures d’Absence s vyrytým letadlem na přední straně. Tím ale vůně nezanikla, jen změnila flakon: nadále se prodávala v jiném flakonu a v tomtéž roce byly uvedeny další tři vůně: Je, Tu a Il, které byly věnovány cestování lodí, autem a vlakem. Šlo o tři vůně v jednom balení, flakony ve tvaru děravé baňky, které zapadly do sebe a chránil je obal potisknutý symboly dopravních prostředků. Jak vypadal tento úžasný flakon najdete v tomto článku: • Parfémy Louis Vuitton: Heures d´Absence a Je Tu Il

Do začátku války LV přinesl ještě další tři vůně: Sur la Route, Reminscences a Eau de Voyage, velmi omezeném množství a pak byla výroba parfémů na 70 let zastavena. Jak vidíte, cestovatelství je DNA značky LV. Kufry, ne kabelky…třeba proto najdete v nabídce LV průvodce a nádherné cestovatelské knihy (ano, mají i Prahu, ale ta se I?HO moc nepovedla a navíc je ze záhadného důvodu ztvárněná ruským výtvarníkem, no mohli by udělat nějakou lepší.)

Louis Vuitton perfume review recenze

2016: Vrátil se Louis Vuitton ke starým vůním?

Od roku 2016 můžete opět na pultech butiků najít parfémy (recenze některých z nich najdete ZDE). Jednoduché, poněkud retro lahvičky, nabízejí úplně nové vůně: ze starých receptur se bohužel žádná nezachovala. Přestože najdete v nové kolekci dvě stejná jména, jde o jiné parfémy: Heures d’Absence s vůní zahrady u stejnojmenné vily rodiny Vuittonů a Sur La Route je krásná letní citrusová svěženka.

Louis Vuitton perfume review recenze

 

Parfumérská tradice pokračuje: Les Fontaines Parfumées, Grase

Nicméně na tradici navázali: korporace LVMH koupila a zrekonstruovala dům Les Fontaines Parfumées v Grasse, starou parfumerní manufakturu, v jejíž fontánách na vnější zdi proudila květinová voda podle toho, co se zrovna destilovalo. K radosti všech kolemjdoucích byla zcela zdarma. Po citlivé rekonstrukci se sem nastěhovaly laboratoře a kanceláře parfumérů DIOR, LV a dalších parfémových značek korporace.

 

Sídlo tady má i hlavní parfumér LV, Jacques Cavallier Belletrud (mimo jiné autor mojí milované NU/YSL). V roce 2021 spolu s architektem Frankem Gehrym a designérem Marcem Newsonem navázali na tradici uměleckých lahviček LV: parfumér vytvořil 5 čistých parfémů na vesmírné téma a estéti vytvořil flakon z hvězdné mlhoviny (víčko je průhledná plachta plující vesmírem) a sklárny Baccarat ho vyrobily. Gehry pak ještě vyprojektoval cestovní necesérek Flaconnier des Extraits na 5 flakonů.

Louis Vuitton perfume review recenze

Spolu tak otevřeli novou epochu cestování u Vuittona: kosmické cesty. Tak jestlipak si Yemi A.D. vezme na cestu na měsíc do neceséru lahvičku Stellar times?

Louis Vuitton perfume review recenze

 

No a co ještě chybí ženám na cesty? Přece kus pořádného damieru!

Louis Vuitton chocolate

Louis Vuitton chocolate Louis Vuitton chocolate

 

 

LV DREAM, Paris

Všechny fotky v tomto článku jsem pořídila na výstavě LV Dream v Paříži v roce 2022. No tak vidíte, že Vuitton není výrobce kabelek. A… jestli jsem si vybrala na výstavě zavazadlo? No jasně!

 

Louis Vuitton bag limited edition cats dogs

Máte už nějaký parfém Louis Vuitton? A kufr?

 

parfémový supermarketparfémové recenze

Zdroje: 

https://eu.louisvuitton.com/eng-e1/homepage

https://www.stirworld.com/see-features-frank-gehry-designs-his-first-perfume-bottle-for-louis-vuitton-with-les-extraits-collection

https://www.harpersbazaar.com/uk/beauty/fragrance/a31096076/louis-vuitton-relaunches-its-first-ever-fragrance/

 

 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..