• LUBIN: Figaro (fík na skok)

Tak abyste věděli, co se mi stalo (a abyste věděli, proč neodpovídám v diskusích): zasekla jsem se na východě. Včerejší mlha v Praze způsobila, že večer nepřiletělo do Košic moje letadlo (jako ne vlastní) a musela jsem tam přenocovat. A bez nabíječek k NTB i MT! Spěchala jsem domů na večírek, byla jsem pěkně naštvaná, musím ještě smazat ty sprostý nadávky z Facebooku. Letěla jsem na otočku, měla jsem jen kabelku s běžnou výbavou, počítač, kozačky na jehle a odstřik Metallicy. A samozřejmě Pamuka. Kdyby ten kluk věděl, kolik jsme toho spolu už prožili! O hygienu se mi postarali v hotelu (btw. když mne zapsali, sáhla recepční do šuplíku vedle tužek a vytáhla HORKOU cookie), ale kde mám jakou zábavku? Nakonec vyhrál Pamuk, jak jinak, a protože jsem za celý den byla Metallicou úplně zmožená, vytáhla jsem si ze sady vzorků k testování (říkám: běžná výbava kabelky) něco hodně odlišného od ukrutně vanilkově pižmové guerlainovské pecky.

Existují prostředky k přežití zrušeného letu do civilizace.

Figaro (2010) patří no Lubinovské kolekce nových vodiček z roku, navazující na l´Eau Neuve z roku 1968. Tehdejší nová voda měla být vůní vzpoury mladých proti konvencím, vůně volné lásky a hippies. Silnější a nápadnější než dřívější vůně, unisex. Současné vody mají sice stejný flakon (jeden z nejpovednějších), ale je obarvený tak, aby voněl současné mládeži: je to stroboskop, zrcátkové koule z hudebních klubů.

l´Eaux Neuve de Lubin

Figaro je prý unisex, jako ty ostatní – předběhnu konec: není. Je to chlapská, chlapácká vůně. Fíkový list je složka, která v holčičích vůních působí lehce podivně a tady je prostřená s fougérovou oblohou tak, že ani sufražetka by si ji neobhájila. Za unisex bych byla ochotná uznat Molinardovský Fleur de Figuer, ale i ten dost lidí straší. Figaro, Fíkaro NE! Časovka: 20,45 Slezli jsme se všichni, co nás nechala zlá Morgana v zakletém městě, v restauraci. Vymydlení chlápci čertvě navonění svými máto-citrusáky. Tak tady se od sebe ještě lišíme. Figaro voní ze začátku spíš hruškově, než fíkově. Jestli fík, tak přezrálý fialový puklý plod z tržiště v Salernu. Mužnou notičku přináší ostrý jehličnatý zápach – voní jako jehličí a je pichlavý jako jalovec na moravské mrskačce (pomlázce, pro Pražáky). Díky fíku voní tepleji, než vůně ostatních mužů v jídelně. 20,55 Cože? Tímhle jsem se fakt navoněla? Nemám to jinde? Zběžně jsem rekognoskovala tělo, ne, je to on, Fíkač. Fíkač suchý, vysušený jak sushi! Znáte íránské fíky? Jsou to drobné, málo zralé plody, které se suší na vzduchu a vypadají pak jako velké tvrdé korálky. Nejsou moc sladké, po typické lepkavosti ani stopy, zrníčka nejsou tvrdá, dokonalá pochoutka. Někdy takovou věc nabízejí i Turci: jestli se vám podaří dostat do Turecka na začátku sezóny, můžete narazit na hodně světlé fíky, roztržené do tvaru trojlístku a velmi vysušené. Nenechte si to ujít, protože se dozvíte, jak voní Lubin Figaro. (Teď: co je dostupnější?). Vedle suchého plodu se krásně rozvinula oblíbená podivnost, a to fíkový list. Mastná, kožovitá zelenost, trpkost, jako když kousnete do olivy utržené ze stromu (zajímavé je, jak málo lidí to zkusilo, často se na to ptám a lidi se diví, proč by to měli dělat – já se zase divím, že to nikoho neláká, i když nepochybuju, že kolegyně Blogerína to má už za sebou). Jehličí se proměnilo ve studenost, vodka s citronem a kostkou ledu. Veškerá ovocná sladkost je pryč, časosběrný dokument o zrání fíku pouští Lubin pozpátku.

Středomořské fíky v říjnu

21,30 Fíkový roční koloběh došel proti času do ledna, od moře fouká ledový vítr a všechny vůně odnáší pryč. Suše studený zelený fíkový list. 22,00 Kde jsi, kde jsi, celou noc? Dalibor Janda. Mladé vědí, pro ještě mladší: to je ten muž s největším penisem v českem showbusinessu. Figaro je fuč. Bylo to pěkné a bylo toho málo.

You may also like...

7 Responses

 1. dzona napsal:

  Figaro mě nějak nelákal, ale pořídila jsem si vzorek Inedite, je to ze stejné řady. A to je krása. Pižmová zapudrovaná Bellodgia, časem s prohřátým koriandrem. Diky tomu pudru je to míň křiklavé než Bellodgia. To bych klidně nosila. Je za tím stejná legenda jako za Aziyade, ale to je nejspíš náhoda.
  Ale co je ještě lepší, to jsou ty tři novinky. Mám vzorky všech a hlavně Akkad je bomba. Tedy pokud chce někdo vonět jako letní les v Provence, protože podle toho to Delphine Thierry dělala. Vedro na pasece, pukají stromy, teče pryskyřice To já můžu. Je to sice unisex, ale spíš dámský, jsou v tom sladké byliny.

  • Canan Pamuk napsal:

   Inédite mám taky, chtěla jsem si jít čuchnout a bohužel, mám tak hroznou rýmu, že týden už nemám ani chuť, natož čich…tak díky aspoň za přiblížení krásy.

 2. molie napsal:

  Molinarda už nemám, zmizel s Aziyade… A našla jsem ho jen na strawberry a na to nemám čas. Nebyla by tahle fíkovina to, co shání paní Pátková?

  • Canan Pamuk napsal:

   Ee, Pátková chce něco zeleného, ale pro ní mám taky tip – Storer. Budu sem muset hodit recenze na ty jeho podivné vůně, nebála bych se slova úchylné, protože evidentně svoje příznivce si to najde.

 3. udvouverunek napsal:

  Hele já si myslím, že Fík od Molinarda je dokonale unisexový! Lépe řečeno spíš ženský. Měla jsem vzoreček, kvůli jeho zelené trpkosti jsem ho zvládla teda pouze jedenkrát, ale ženský byl dost. No a asi před měsícem ho na sobě měla molie a voněl zase jinak, ale opět žensky. Zvláštně sladce. Na chlapovi by se mi určitě nelíbil.
  Zajímají mě další věci od Lubina; jsou i tyhle vodičky tak drahé? Teda – je Lubin obecně drahý? Myslím, že jsem to někde četla…
  Verunka

  • Canan Pamuk napsal:

   Ceny jsou kolem 80€ za 75ml, což není tak moc. Problém trochu je prodejní síť, dost omezená. Ale dají se koupit přes ALZD. Mně ty, co jsem zatím zkoušela, přišla všechny dost krátkodeché – ale není tam žádná, co by se mi vyloženě nelíbila. Lubin má teď tři novinky, Akkad, Galaad a Korrigan, je k nim taková historizující legenda a jsou v těch nových “figurkových” flakonech. Ty jsou zatím k očichání asi jen v pařížském butiku.
   Molii jsem Molinarda prodala já, ona je dost “samička”, aby ho unesla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..