• Makeup: jak vypadat dobře na fotce v občance

Začalo to tím, že jsem nedávno přišla o všechny doklady, ano, vím, mami, že nemám nosit všechny dokumenty v peněžence. Už jsem skoro všechny karty a dokumenty po večerech dala dohromady a mám nazpátek, poslední mi zbyla občanka a následně řidičák, bez občanky není řidičáku. Takže mám zásadní problém: jak vypadat dobře na fotce do občanky?

Dnes byl ten DEN. Předevčírem jsem si nechala udělat laminaci řas a musela jsem trochu změnit líčení, změnil se mi prostě tvar oka. Světlejší, jasnější, na fotku na občanku jsem zvolila lesklé perleťové šedivé stíny a rozjasňovač do koutků a pod obočí, ano, vím mami, že před focením se nemá chodit na nový sestřih ani zkoušet nové šminky. Netušila jsem, co s mým blýskavým meteoritickým xichtem udělá teď nově  vyžadovaná černobílá fotka!

Fotka na občanku – jak se nalíčit?

Černobílé focení je totiž zcela něco jiného, než fotit na barvu.

chameleon-1[1]

Zdroj: http://youngagropreneur.wordpress.com/2011/10/19/chameleon-breeding-agribusiness/

Obrázky nevypadají stejně, jako když na barevnou fotku použijete filtr grafického programu a odbarvíte ji; bude šedo-šedá. A naopak: z černobílé fotky nikdy neuděláte barevnou. Můžete ji obarvit, ale nedosáhnete přirozené barevnosti. Princip je samozřejmě v počtu a škále barevných bodů – jen trošku teorie: ČB fotka je vysoce kontrastní, protože pracuje s mnohem menším počtem barev (odstínů šedé). Tam, kde barevná fotka zobrazí částečku perleti jako akord tří teček přes sebe (jeden bod světle žlutý, jeden bod jemně růžový a jeden bod světle modrý, dohromady teple krémový puntík), bude na ČB fotce jeden bod, a to bílý.

 

Tmavší pokožka, na které perleť leží, je na barevné fotce opět definována třemi barvami, které jí dávají nejen intenzitu (“sytost”) barvy, ale taky teplotu a jas. Na ČB fotce to bude zase jen šedá, jeden z neutrálních tmavších odstínů. Černobílá fotka má své kouzlo, ale je chudá. No a teď si představte, co to udělá s vysoce perleťovým stříbrným stínem: bílé tečky na kontrastním tmavém pozadí. Ze mne to vyrobilo chameleona. Všechny ty lesky kolem očí, kterýma se pyšní tenhle krasavec, budu mít v nové občance taky. Třpytkový lesk na rtech – račte pohlédnout na chamoušovy pysky.

Nikdy – NIKDY – nikdy se nemalujte na fotku na občanku něčím, co obsahuje stopu perleti nebo lesku. Potřebuje matné a velmi jemné, nekontrastní líčení.

Takže: jak vypadat dobře na fotce? A proč vlastně?

Když paní ukázala první fotku, z manžela vyletělo “To je hrozné!” Nakonec šestá fotka jakž-takž prošla, i když mne muž nenápadně manipuloval, abych přišla jindy, tím spíš, že jsem si nevzala diplom. Mně je to egál, chameleon i titul, protože já nechápu jednu věc: na co mi vlastně ta občanka je?

Nová občanka už neobsahuje údaje o manželovi a dětech. To byla její výhoda proti řidičáku a moc tomu nerozumím; jestliže dítě cestující do zahraničí, musí mít vlastní pas (s aktuální fotkou, ha ha, Žaba byla při focení na pas plešatá jak Hála), tak při pohybu doma je jedno, jestli někdo může prokázat, že mu dítě patří? Třeba malý Němec nebo Maďar za ručičku s pedofilem v českém parku se projde.

Jestliže je i údaj o manželském stavu nepovinný, proč nabízejí zapsat titul? Vždyť to je pro občana i stát mnohem méně závažný údaj, než to, aby prokázal že patří k tomu děcku nebo pánovi, co leží po autonehodě v nemocnici.


No a dětský pas, kapitola další EU zbytečnosti: Žaba jezdí na Moravu k babičce a odtud často do Maďarska a na Slovensko, sdílejí vášeň pro termály; večně hledáme pas, který má tu vlastnost, že je vždy přesně na opačném konci republiky, než děcko. Takž posíláme poštou na Moravu, a pak když chceme jet za týden na nákup do Drážďan, tak dítě musí k tetičce do Prahy, protože pas zůstal na Moravě a německé je vězení hrozivé. Rozhodli jsme se tedy nechat mu udělat občanku, s dvěma doklady to snad zvládneme líp. A tady je kus odpovědi na moji otázku: občanka má význam jako vstupenka do termálního koupaliště v Magyaru.

Zeptala jsem se na význam občanky dnešní úřednice na magistrátu: na co mám tuhle kartičku, když totožné údaje nese řidičák? A pas? I pas je zákonem akceptovaný doklad. K čemu ta občanka tedy je? Nakonec mi na tuhle otázku správně odpověděla: “Protože bez občanky nedostanete řidičák!” Tak to má logiku. Občanka je předstupeň k řidičáku. Jinak ho nedostanete.

A už jen třešnička na dortíku byrokracie je, že jsem zaplatila stovku za novou občanku. “Paní, ale já jsem oběť! Já jsem traumatizovaná z toho zločinu, co se mi stal, že mi ukradli váš doklad, který nepotřebuju, proč mám být ještě potrestaná finančně?” Paní řikala, že to by si pak každý, kdo ztratí občanku, chodil na policajty nahlásit, že ho okradli. Kvůli stovce že by někdo trávil hodiny na policii?

Ano, mami, už to vím, ale proč jsi mi to sakra neřekla před týdnem, že po morávském večírku se nemám chodit fotit na řidičák? A tys mlčela.

Ať vaše fotky jsou krásné!

 

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

You may also like...

16 Responses

 1. Dejnicka napsal:

  Já zas nechápu proč to je černobílý?! Kvůli rasismu či co?

 2. Dee napsal:

  ,,Pobavila” mě paní za přepážkou co jsem tam přišla po tom, co mě nepustili k volbám s tím, že mám propadlou občanku.
  ,,A čím jste se celou dobu prokazovala?” ptá se. (přiznávám občanka byla propadlá několik měsíců 😀 Ale opravdu ji po mně nikdo za celou tu dobu nechtěl)
  Já teda nevím jak ona, ale já se neprokazuju denodenně někde občankou.
  Ale jako doklad to absolutně chápu, prostě aby všichni kdo to potřebují, věděli kdo jste a že jste občanem České republiky. Taky je důležitý trvalý pobyt, který je tam zapsaný.

 3. eM napsal:

  Tak to je prostě story ze života. Dovedeš si asi představit, jaké trauma měla moje čerstvě patnáctiletá dcera, co si šla nechat dělat svoji první!!!! občanku. Paní úřednice baba jedová tak sekýrovala, že se to na té fotce prostě muselo odrazit, make-up nemake-up, dcera se naštěstí moc nelíčí nepotřebuje to (narozdíl ode mne !-)……zcela neprofesionální focení na úřadech – otevírá se mi kudla v kapse, mám ještě svoji starou krásnou občanku s profi barevnou fotkou z fotoateliéru, sic už si moc podobná nejsem, ale ten jejich hnus černobílej díky nechci, každej tam vypadá jak trestanec ať je mu 15 nebo pade….děsím se dne, kdy budu muset si jít dát udělat novou identitu…..dát úředníkům do rukou foťák – o zábavu postaráno, jenže kdo pak má s takovou identitou žít že jo !-D….super, úplně jsem se naštvala haha. nesnáším úředníky totiž! :-D…a to jsem si tu přišla prosím číst o parfémech. Né díky, jsem ráda, že nejsem sama…že bych napsala článek? 😀

 4. blackmola napsal:

  Derade, uz jsem Ti prece rikala, ze i v realu vypadas jako vrah z Angels and Demons. 😀 Coz je teda IMHO celkem lichotka….

 5. derad napsal:

  Na staré občance jsem připomínal sériového vraha (to jsem si nevymyslel, to mi řekli) a na nové vypadám jako medvěd. I bez perleťového líčení.

 6. sagiti napsal:

  Taky nemám občanku ráda.Pořád mám strach z jejího ukradení a zneužití.Dokonce jii dávám do úschovy s jinými cennostmi při delším pobytu mimo domov.

 7. Lenka napsal:

  Když se nebude policajtům líbit tvoje fotka, tak si ten řidičák necháš ukrást.

 8. Lenka napsal:

  Já jenom k té fotce: už jsem to asi říkala, ale na řidičák jsem se šla fotit poté, co jsem do rána do šesti hodin v poslední možný den dodělávala přiznání k dani z příjmů. Nepomohlo ani namalování a ani načesání a natupírování palice. Foťák mě fotil na šestkrát a u té poslední fotky mi celý opocený a nešťastný řekl, že lepší už to asi nebude, ale protože si je vědom toho výsledku, všechny ty fotky mi dá zadara. Když jsem pak jednu podruhé ukazovala matce, která byla druhý den po oční operaci, popraskaly jí od smíchu nějaké vnitřní stehy. Za cca 12 let jsem řidičák ukazovala jen jednou.

 9. Sedmi napsal:

  s těmi pasy pro děti je to sranda… Lilly tam fotili jako dvouměsíční mimino a budou jí teď čtyři. Na ten pas by se dalo provézt jakékoli světlejší dítě ženského pohlaví… Požadavek, aby mimino, řvoucí po prvním blesku, mělo na dalším pokusu o foto otevřené oči a zavřenou pusu mi připadal poněkud… no… tož tak.

 10. dzona napsal:

  Tak to už jsi druhá, kdo říká, že dělají fotky, co vytahujou lesk. Trochu jsem sondovala, jdu tam totiž v pondělí taky. Prý mají foťáky, co sebemenší lesk rozmáznou, takže bude matující makeup a s sebou pudřenku, aby se mi nezpotil nos.
  Jinak zas nechápu, proč musí být na občance vůbec adresa. Datum narození snad k ověření totožnosti stačí.
  Titul mi přijde taky zbytečnej, nechala jsem si ho napsat jen na kartičku zdravotní pojišťovny, tam to má smysl, u doktorů se tím dost mění přístup.

  • Romana napsal:

   Aha, teď mi došlo, že v naší zemi jsou vlastně i lidé, co nemají řidičáky…:D Mám těžké dny, prostě. No tak info o řízení zapsat do občanky, to by šlo, ne?

 11. GH napsal:

  Občanka – na rozdíl od pasu nebo řidičáku – obsahuje adresu, což je údaj policajty vyžadovaný ke ztotožnění osoby. Je tedy svým způsobem “nenahraditelná”. Neexistuje povinnost nosit ji u sebe, ale je fakt, že pokud by chtěli dělat potíže, můžou zadržet než zjistí totožnost nade vší pochybnost. Dá se na ni cestovat po celé EU (a občas i kousek za ni) a je to výhoda, neřešit pořád pas. Řidičák udělají i jen s pasem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..