• MICHAEL STORER: MONK (mumifikovaný mnich), STÉPHANIE (plesnivý mnich pro ženy) + galerie: Rila Monastery

říjen 2011
Často tady vzpomínám vůně Michaela Storera, už jsem si toho sama všimla. Ani jsem netušila, že mne tak zasáhly.  A tak mi připadá, že vám dlužím recenze, ale spoň těch zásadních: Monka, Stephanie a Kadoty (tu si dáme jindy). Málokdy mne osloví celá řada jednoho parfuméra, ale Storer, mimo jedné banálity (taky na ni dojde), uvařil všechny lektvary podle toho, jak se to líbilo jemu, a je to poznat. Fetišistické, samolibé, originální a dle mého soudu musejí být komerční oříšek, protože těžko by chtěl někdo vonět jako plesnivá mnišská kutna, na druhou stranu mít ji doma v koupelně a potajmu ucucávat… A pak má taky Storer českou babičku a má rád koulache e a zeely, což je zcela zásadní pozitivum a prodejní argument.

storer_mini

Michael Storer: Monk
z archivu Michaela Storera

 • MONK (mniší mumie)

No tak to je mazec! Umřu! Monk je Storerova signature a má to být vůně evropských gotických klášterů, jmenovitě kadidla, kouře svíček a hořícího dubového polena v krbu a to všechno se „míchá se staletou zatuchlostí země a dušemi mnichů, kteří se zde modlili a žili.“ No, tak je pravda, že pokud od toho neočekáváte, že to bude vonět, tak přesně tohle v tom najdete.
První nádech je strašný. Asi jsem si to měla pořádně přečíst dřív, než jsem si k tomu čuchla a vyzbrojit se ostražitostí. Postřehla jsem jen letmo „mnich, kadidlo, monastýry…“ a těšila jsem se na hlubokou nálož kadidla. Mno. Dominantní složka je „birch tar oil“, to už pečliví čtenáři vědí, žea je to fakt dehet, který se získává suchou destilací březového dřeva (nedávno jsem o ní psala u Heeley – Cuir Pleine Fleur a tam byla ruka s cukřenkou mnohem opatrnější). Někdo říká, že se nemají vůně posuzovat podle složek, částečně to uznávám, ale mne baví tam ty složky hledat a identifikovat a podle oblíbených si pak vybírám další vůně. Tady jsem ovšem nic hledat nemusela. Vlastně ano, zavání z toho ještě něco šíleně živočišného – čerstvě zapíchnutá cibetka? Čerstvě vyčuraná kočka?

Vezeme vám nějakou svěcenku, monsignore.

Vezeme vám nějakou svěcenku, monsignore.

Takže tér…prvních deset minut necítit nic jiného. Pak se lehce přidají nějaké nasládlé květiny a přestává to být tak hrozné. Je trošku zacítit i kakao. Současně s tím ale vůně taky zeslábne a ztratí intenzitu. Pojmenovala bych tuhle fázi resorpce spermatu, tak nějak si představuju, že by v tom temném středověkém klášteře mohl být cítit pot mnichů v (dodrženém) celibátu. Resorpce trvá asi 40 minut a pak to zmizí úplně (dlužno podotknout, že jsem ji zkoušela při 40°C ve stínu, takže vyvanutí bylo pravděpodobně zrychlené).
Celkový dojem? Lehce navoněný prach na roztopeném asfaltu. Asfalt tuhne a přestává být cítit. Vůně tak suché, že se do vzduchu neline, ale práší. No, jak bych to uzavřela: já si to rozhodně nekoupím, i když vůně není drahá – 60 ml za 82 dolarů, normální cena za pánskou EdP. Nejdřív jsem si myslela, že je to omyl, že to nemůže být voňavka, ale celkem autentický fetiš. Čichový záznam. Extrovert Storer všem chce říct, co viděl v Evropě. Jenže pak mi něco došlo…co sexy homosexuál? Tohle je vůně, jako když automechanik vyleze z dílny. Každá ženská by chlapa nejdříve hnala do koupelny, vymydlit a navonět nějakým Bósem. Jenže proč by měly být všechny parfémy genderově opačně orientovány? A tak si myslím, že tohle je vůně od muže k muži, tak by chtěli chlapi, aby jim voněli chlapi. Ostatně mezi mnichy… Tomu nemůžu nikdy porozumět.
Složení podle originální kartičky (jinak najdete na různých místech různé zápisy – toto sedí): Kadidlo, Birch tar oil, Pižmo, Cibet, Absolutní kakao, Santál

Tato kočka nijak nesouvisí s tématem článku, ale zdálo se mi, že je tady moc textu. Jmenuje se Chardonnay a je to kocour-vošoust, okolí je letos zaplaveno bílými koťaty.

Tato kočka nijak nesouvisí s tématem článku, ale zdálo se mi, že je tady moc textu. Jmenuje se Chardonnay a je to kocour-vošoust, okolí je letos zaplaveno bílými koťaty.

Edit: zkouška v chladnu. Podruhé už se mi tak šílený nezdá. Buď jsem si zvykla a šok se nekoná, nebo je to tím, že pominulo horko. Každopádně pořád je to nejoriginálnější parfém, s jakým jsem se kdy setkala. Já mám úchylárny v rámci širší normy ráda. Teď v tom už cítím i tu rakev, tak to bude santál nebo zazděná jeptiška.

 • Stephanie (plesnivý mnich i pro ženy)

Další fetiš, plesnivý mnich pro ženské. Vem starý pytel z kůže hříšného mnicha nebo kozla, nasypej do něj lopatu jasmínu trhaného ve světle úplňku, vraž do toho suchý pepř rozdrcený ve zlatém hmoždíři stehenního kostí slepého psa, přidej andělikový kořen máčený v krvi panny a završ to rozemutými stonky a listy chryzantémy, která vyrostla na hrobě sebevraha. Protřepat, nechat uležet, nasypat do lahviček, zabalit do krabiček. Po otevření se na vás vyvalí dusivé, suché, slané pižmo, obohacené o všechny ty ingredience, které můj nos označuje „fakt smrdí“, včetně silně indolického jasmínu. Nevím, jestli si tohle pořídí někdo pro potěšení okolí či vyjádření své osobnosti, jediné místo, kam mne napadá, že by to šlo vzít, je spiritistická seance. Vydrží vonět celý večer.
Evidentně chtěl Storer také ženám připravit potěšení z Monka. Díky! A to je opravuju ocenění, ne ironie – protože oceňuju, že dnes někdo je schopný udělat vůni jen sobě a jiným úchylům pro potěšení, což u velých značek umizelo, tak je diktát trhu nezlomný.
Složení:

Michael Storer: Stephanie - složení

Michael Storer: Stephanie – složení

Já přesně vím, kde takoví mniši žijí, já jsem je viděla! Rilský monastýr v Bulharsku – račte do galerie, pár exemplářů tam najdete a všímejte si motivů na zdech, není divu, že se bojí zhřešit (tolik k té resorbci spermatu, klidně se ptejte).

You may also like...

15 Responses

 1. derad napsal:

  yeah, I’ve ran into few German beutels too..
  Canan literally wrote “an old bag from the skin of a sinful monk” and she also talks about “sperm absorption”, so go figure.
  I nevertheless like my dose of carnality in my frag (one of my “top ten” perfumes is Ellena’s Rose Poivrée, which everyone seems to hate – not that I give a damn) , so I gues I’ll give a Monk further and more thorough testing on the skin.
  so long,
  derad

  • derad, I received your comment above in my email. I’d dearly love to understand what Canan wrote, but don’t know how to contact you directly.. And now you have me even more curious! And your English is perfect. Of course, I know it’s a lot to ask, but if you have a moment to help me, I’d really like to know be it good or bad. My email address is mike@michaelstorer.com

   • derad napsal:

    okay, I’ll try to interpret Canan’s review and send it to you. just be patient please, the xmas commotion keeps me away from my laptop (mostly because I get stuck at work and/or one of these xmas parties 😉
    luckily there’s a weekend! (if the Mayans were wrong, that is)
    so long.

 2. derad.. Very funny!! “pytel” sounds a lot like the German word “Beutel” which is also sack.. and can also be an Eierbeutel, but you probably already know that;-) I’m glad Canan found something sexy about Monk.. even though I’m not sure about the “old” part!
  Oh, would I love to have some of your husband’s koláče! My mother always made apricot, poppy seed and of course, the best of all, prune w/ allspice or cloves.. and the cheese center.. and made with the very lightest potato dough!
  I’m glad to hear you like Yvette. It’s one of my favorites! Not so much has been written about it…
  I should be back online in a few weeks with my old favorites and some new frags, too.
  Michael Storer

 3. derad napsal:

  Hello Michael,
  I actually prefer Yvette and Djin before Monk, but I like “Old monk’s scrotum” as well ( don’t worry – it’s just my twisted reading of Canan’s description of Monk – she used a term “pytel” which means “sack” or “bag” and sometimes is used for a ballsack too 😉
  I can’t wait for the new scents you mentioned!
  Come to Czech Republic, I can offer you koláče (kolachy) – my husbear makes very good ones (his granma taught him 🙂
  Have a wonderfull Christmas time!
  cheers
  Radovan (derad)

 4. Canan, it’s such a shame to see that you’ve written about two of my fragrances and readers have commented, but I cannot understand one word!! German or French, yes, but in Czech it’s hopeless…
  My grandmother came to America from a village near Lidice at the age of twelve in 1874. My mother spoke Czech as a child, but later forgot much of it. However, my grandma, Barbara Anderlik, taught her to be a wonderful cook. I was a lucky Californian indeed back in the 1950’s and 1960’s to grow up with fantastic Czech food. Oh, Kolachys!!
  I would die to have one.. five or six.. of those right now!
  I do hope you and some of your readers had nice things to say about Monk and Stephanie!
  I have just made a move from California to Arizona and will have my website with some exciting new fragrances up and running again soon.
  Spanem bohem … That’s probably very old fashioned, but it’s what my mother taught us to say

  • Canan Pamuk napsal:

   Až na věky, Michael! 🙂
   Thank You for your reaction. Are you preparing some news? I’m looking forward to it! If they are as distinctive and characteristic as your other fragrances, I have to try!
   I ask a friend Derad, who is a fan of Monk, for you to write a few sentences in English – his own review. I’m sure he will be happy!

 5. Já tě chápu… Ach, to je mi líto…
  Třeba se ty zásilky jen zdržely kvůli Vánocům…

 6. Tak to zní opravdu příšerně…
  Ale jinak je to moc vtipné čtení…

  • Canan Pamuk napsal:

   Příště ti ho vezmu, já jsem si fakt myslela, že je to fŕ – kdybych nečetla, že to tak má “vonět”, tak bych podezřívala poštu…mmch. paní pošťačka asi zjistila, že mi chodí zajímavé zásilky – ztratily se mi 4 nebo 5 sad vzorků, poslané obyčejně. Vlastně je to tak, že za poslední 2 měsíce mi nepřišlo vůbec nic! Musím změnit adresu pro zásilky, nebo je nutné všechno posílat doporučeně? Nejvíc mne mrzí parfém, který je udělaný podle mojí zamilované knížky Jmenuji se Červená od Pamuka. Sorry, musela jsem si postěžovat, nikdo kolem nemá pochopení, co je to za ztrátu…

 7. Regina Nıne napsal:

  Ne nadarmo se říká – utíká jako čert před kadidlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..