• Moje dnešní avantýra ve Versailles

Nejsem tady. Jsem ve Francii. Tenhle článek se spustil sám, protože já mám dnes domluvený flirt. Ve Versailles, magnifique et spectaculaire. Jsem na jedné noblesní oslavě 25. narozenin, na které je hostitelkou mme. Patricia de Nicolaï. Jaké je menu? To nejvybranější: padesát největších lahůdek historie, tak jak je vařili v době jejich vzniku. Kdo se účastní? Nejlepší parfuméři světa. Dress code? Garden party robe, francouzská kabelka a ten nejvzácnější čistý parfém, co vlastníte, jen tak jemně za ucho (a já jsem naostro).
osmotheque

Tahle avantýra začala, když jsem na Vánoce 2013 navštívila Patricii de Nicolaï v jejím hlavním pařížském butiku. Madame mne provedla prodejnou, laboratoří, předvedla mi vůně, představila práci parfuméra. vysvětlila, jak se dělá oud bez oudu a pochlubila se svým největším (co do objemu) dítětem: l´Osmotheque ve Versailles.
11406730_1444416515853550_2438068201875049792_o[1]
 
Patricia je od roku 2008 ředitelkou této úžasné instituce, která se jako jediná na světě ujala absolutně sysifovského úkolu: zachovat světu voňavou historii. Nejenže archivují nové parfémy, tak jak to dělají národní knihovny, ale jejich zkušení vlastní parfuméři rekonstruují staré vůně do té podoby, jak voněly v době vzniku. Tedy i ze “zakázaných” ingrediencí (o chemické legislativě jindy, mes dames, dnes je slavnostní nálada, oui?). K tomu neslouží jen chromatografie, ale je za tém hromada ohromné mravenčí práce. Shánějí ve starožitnictvích, na trzích, z pozůstalostí, dostávají darem… lahvičky starých vůní, kompletují původní receptury a stýkají se s pamětníky, kteří si původní vůně pamatují, nechávají si od nich vyprávět dojmy, které v nich parfémy vyvolávaly a pak s nimi ladí konečný výsledek. Doslova dechberoucí práce, že? Tým interních parfumérů řídí Patricia, která se sama věnuje parfumérské práci; a že je to práce nádherná a atraktivní, o tom svědčí, že jedním ze zapojených externistů dobrovolníků (tj. zadarmo) je i Thierry Wasser, který sem přijíždí ve své snobské Tesle a věnuje se, no hádejte… Dnes je v archivu Osmotéky okolo 3,5 tisíce vůní, z toho přes 400 už nikdy nikde jinde nepotkáte.
http://www.youtube.com/watch?v=0qHVNxVn_Eo
A právě do l´Osmotheque ve Versailles mne tehdy Patricia pozvala. Prý až budu mít cestu kolem, ať se ozvu…a já jsem prostě dva a půl roku cestu kolem neměla. Děly se nějaké věci doma i ve světě, ostatně pořád se dějí, a najednou mi ve schránce přistála pozvánka na 25. narozeniny Osmotéky. V den, kdy má Žaba dostat první vysvědčení. Tak jsem to s rodinou konzultovala (asi tři sekundy), Žaba prohlásil, že ho stejně vysvědčení nezajímá, když dostane čtyřku ze psaní (asi jsme to s tím vyhrožováním motivací přehnali) a bylo rozhodnuto. Tak jestli tento článek čtete někdy k odpolednímu kafi, já si zrovna maluju řasy a za chvilku si nasadím boa, paruku, nasednu do kočáru a vyrážím na soirée.
Jestli chcete jít se mnou, tak sledujte Facebook a Instagram. Beru si ode dneška dovolenou, takže článku se dočkáte někdy v půlce měsíce. Ale pokusím se vám dnes večer přiblížit atmosféru narozenin této velkolepé instituce.

Joyeux anniversaire!

podpis_ROM
 

You may also like...

2 Responses

  1. Enka Quanium napsal:

    No teda!! Tak to se těším na podrobný článek! Užívejte si to tam!!

  2. eM napsal:

    Užij si dovolenou Kočko, ať se práší za kočárem! a pošli čumkartu z Versáj!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..