• MY INNER ISLAND: Muschio Marino e Sale

Tohle je taková hezká malá nová značka z Pisy, na kterou ještě nekápla ani Fragrantica. Asi jim nepřijde zajímavá, protože jsem šéfredaktorku Elenu Knehevich potkala právě u tohoto stánku na Esxenci a navíc mají poměrně slušnou distribuční síť v maloobchodech v Itálii. Pravda je, že je to značka malinká, má jen šest parfémů bez dalších výrobků; teď na podzim by měly přijít tři další, a marketing nulový, nebo spíš otravný – ke každé vůni mají takový ten příběh o vašem vnitřním světě, který je jako „vnitřní ostrov“, bla bla bla, kdo by to chtěl číst. A navíc hrozně dlouhé kecy… Možná, že až jednou majitelce a zároveň parfumérce, hezké Valentině Giordano, poradí někdo s marketingem, nebo si přečte nějakou knížku, tak se vzedme vlna zájmu. Udělalo by mi to radost, protože jsou to vůně hezké, originální a zajímavé. A ty flakony!

Romana Granatova

Foto z webu Inner Islands


Všechny vůně jsou „mořské“, inspirované flórou různých světových ostrovů. Což znamená, že obsahují slanou složku, přesněji řečeno jsou vyrobené z mořské vody (slané nejsou; nejsem Olala Veronica a sprcháče neochutnávám, ale ptala jsem se). Slanou vodu mají všechny a k ní je vždy přidána nálož ingrediencí původem z příslušného ostrova. Zkusila jsem všechny, jenomže při nedávném parfémovém úklidu se mi ztratil zápisníček s poznámkami (a Turinovy bible), takže posloužím snad někdy dodatečně. Určitě se někde blok vynoří, ale musím si stejně koupit nový; sice krásně voněl, ale vypadalo to, že z něj předtím obědval bezdomovec. Několikrát. Takže dnes posloužím jediným tipem: Muschio Marino.

 

Muschio marino

Muschio marino – mořský mech.

V případě téhle vůně jde o slovní hříčku: muschio neznamená jen mech, ale taky pižmo a vůně opravdu pižmová je. Zajímavě pižmová. Základem je kvalitní bílé pižmo, které znáte třeba z Jóvan White Musk. Jenže to je jen to syrové „kuře“ a hned poté nastává to „stokrát jinak“ – třeba “e sale”, se solí. Tento typ syntetického pižma je sám o sobě nasládlý a velmi jemně živočišný, proto se používá do krémů a pracích prášků, připomíná totiž vůni čisté pokožky (něco, čemu se říká „dětské prdelky“, jenže dětské pudry nevoní po prdelkách, ale prdelky po pižmových pudrech a protože maminky a babičky rády přehánějí, máme vnuknuto, že mimina voní. Bohužel, je to jen muscon).
Bílé pižmo je dobrý stavební materiál, který může buď posloužit jako stabilizátor (a taky slouží v obrovském množství vůní), anebo se může použít sám jako hlavní surovina a obestavět různými ingrediencemi, čímž získá nějaký charakter. Podmínkou je, že pižmo musí být kvalitní, bez pachů, pak krásně souzní s ostatními složkami. No a touto cestou se vydala Valentine: vůně je inspirovaná Americkými Panenskými ostrovy. Namísto obvyklých bílých kytiček a vanileček přimíchala k pižmu svoji značkovou slanou vodu, která má ztělesňovat mořský mech, kůru stromu Maubi a násladlé okvětní lístky protihy (Ginger Thomas – Tecoma stans). Obojí jsou ostrovní endemity a tak má vůně skutečně autentický lokální charakter.
Výsledkem je neobvykle málo sladké pižmo. Sůl jako taková cítit není, ale mořský tón je výrazný. Občas kolem vás prolétne něco, co by se dalo pojmenovat „vůně mořské řasy“, ale třeba je to jen dílo autosugesce. Sladké lístky Ginger Thomas zas až tak sladké nejsou (i když pro mne by tam klidně nemusely být vůbec – ale to už by bylo asi příliš antikomerčně). Nedalo mi to, abych si pro porovnání nevytáhla bílé pižmo od Rancé a výše zmiňovaný Jóvan; z Rancé má Muschio Marino tu velejemnost a z Jóvana vlastně nic; přestože ho asociuje, při srovnání se vydají na nejbližším na rozcestí každá úplně opačnou cestou.
Každopádně pro milovníky pižmových vůní tohle bude bonbonek. Jinou mořskou pižmovku jsem zatím nepotkala a tak všem doporučuju k vyzkoušení; možná se zalíbí i těm, kdo ho dosud odmítali, protože tam sice je, ale nevoní jako modrá Nivea.

Mrzí mne, že se značka jmenuje anglicky, ale je fakt, že italský název by asocioval interiérové vůně. Názvy vůní už jsou v pořádku, Muschio marino e sale nebo Pepe extra a Lime, nádhera.

Taky oceňuju, jak si Valentina vyhrála s obaly a dalšími hračičkami: vůně jsou po třech zařazeny ve dvou liniích (nově přibyde nová linie a zase se třemi flakony), jmenují se prostě První ostrov a Druhý ostrov, a dají se mezi sebou v rámci linie míchat a vytvářet si vlastní variace. První linie je suchá, mořská – Muschio Marino e Sale (mořský mech a sůl), Vaniglia Soprafinna e Rhum (superjemná vanilka a rum), Pepe extra e Lime (pepř a citron). Druhá linie je zaměřená na květiny: Rose Amere du Desert; Ambre Exotique sur la Plage; Absinthe Bleu Glacee (to je úžasná vůně!). Třetí řada je zatím tajná, bude se jmenovat 7, 8, 9.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..