• NEHTOVÝ ZÁKONÍK §3. Povrchová chemie

Závěrečná část zákoníku bude nuda. Jenom o lakování, což mi v poslední době přijde takové nezáživné, protože můj skvělý lakovací vkus se vytříbil a když sáhnu do šuplíku se zavřenýma očima, vytáhnu buď růžový nebo modrý lak.

Tak chválně: v šuplíku je deset párů ponožek černých a deset párů bílých. Nejsou smotané a vám praskla žárovka, když se o půlnoci vydáváte do baru. Kolik ponožek musíte vytáhnout, abyste měli svě stejné?

Budu si muset najít nějakou inspiraci. Třeba moc se mi líbí škodovácká soutěžní jarní zelená #skodamotorsport, ale FAKT jsem takový lak ještě neviděla, ani u Kika.

3d69d694127e11e3beac22000aeb0c20_7[1](A líbí se mi i ta dokonalá souhra barev závodních Fabií, jakkoliv mne to auto nijak neoslovuje, tohle je vizuální nádhera, za to by měli být Němci českému designérovi do smrti smrťoucí vděční).

bd972e78124911e383fe22000a1faeaf_7[1]

Trocha Itálie…

43866a86124911e3ae7f22000ae912b7_7[1]

…ale taky české barvy.

 

Tak to bylo dřív.

Tak to bylo dřív.

 

Já jsem zasekla u Subaru BRZ.

No ale v podstatě jsem zamrzla u Subaru BRZ.

Tohle bylo ještě dřív, rudou 1000MB nosím málo, ale ráda.

A tuhle pro škodovácké fajnšmekry na mně taky občas uvidíte.

Ale nejvíc likes nasbírala tahle fotka a tady asi o barvu vůbec nešlo.

Nicméně nejvíc likes nasbírala tahle fotka a tady asi o barvu vůbec nešlo.

(Když jsem hledala fotky barev na svém instagramu, zjistila jsem, kolik tam mám aut a jak jsou inspirativní – tak jsem si je otagovala, pro USB: popsala jsem štítky a nalepila. Kdo mne sleduje na insta, račte naťukat #frangipaniseescars )

No, na barvě nezáleží. Záleží na tom, jakou kvalitu přípravků používáte a jaké věci obecně používáte. Že na tom záleží zjistíte jedině tak, že ty laciné (je to tak, tady přesně platí, čím levnější, tím víc vám to žere nehty; bohužel neplatí, že všechny drahé to nedělají, je potřeba vybírat) vyhodíte a rok používáte jen kvalitní kosmetiku. A najednou voilá, jak psala minule v komentáři Verunka, si uvědomíte, že polovina vašich problémů je dávno pryč. Na zdraví!

a. Jen kvalitní chemie

Článek, při jehož porušení vás stihne nejvyšší trest. Stejně nakonec zjistíte, že používáte jeden base, jeden top a tři barvy, takže to finančně vyjde stejně, jako věčné zkoušení. Značky si najděte sami, já jedu v lepším mainstreamu: OPI, ORLY, ALESSANDRO (současná úchylka), CHINA GLAZE. Prémiové věci jako Dior, Estée Lauder, YSL, Guerlain… mne nepřesvědčily, že za dvojnásobnou až čtyřnásobnou cenu dostanu víc. Některé moje laky nejsou tak dobré co se týká vlastností (lakování, výdrž, krytí), ale můžu si být jistá, že jsou v pohodě po zdravotní stránce. No a samozřejmě velký vliv má taky to, že odlakovávám 1x týdně, ne 3-4x, jako v nezkušeném lakovacím mládí.

Kvalita se netýká jen laků, ale taky pomůcek: nůžky nechť jsou superostré, třeba Solingen je slušná kvalita, pilníček skleněný anebo si pořiďte kvalitní minerální (který jsem donedávna považovala za kravinu a teď už vím, že když s ním přetáhnu špičky před lakováním, tak se neštěpí), odlakovače, krémy, oleje…

Mám občas chuť na nějaký junkfood, třeba gothaj z papíru, Big Mac, něco modrého z Kiko či rudého z Normy. No, nedá se nic dělat, těmto choutkám vycházím vstříc v zájmu duševní hygieny – ale dělám důkladnou PREVENCI, viz bod b.

b. Base, top, brnění

Místo base používám různé vychytávky s přidanou hodnotou: třeba hedvábný kabátek Jessica (co dokáže viz odkaz), ridge filler Alessandro k vyplnění rýh nebo něco s výživou, teď jsem si oblíbila China Glaze Calcium Gel Fortifier. Občas si dám ještě pod base něco z řady Alessandro Nail Spa, tak pro radost, ne že by to nějak fungovalo. Dvě vrstvy. Proč dvě? Nic jiného, než dobrý base, neochrání vaše nehty tak dobře. Proto si vybírám bleskově schnoucí (zahoďte Four Seasons, nefunguje a čekali byste s lakováním do rána), po deseti minutách vytvrzené, abych mohla vlítnout na barvu.

Když lakuju některou z bezpečných značek, tak někdy dám třeba i jen jednu vrstvu base coatu, podle času. Když ale mám lak krásný, nicméně s nejasným původem, najdu-li ve složení nějaké podezřelé složky – VŽDYCKY NA DVĚ VRSTVY BASE COATU. Ochrání nehet a prodlouží životnost. A laky, které pruhují, se na něm slívají méně, tudíž vypadají líp.

Top je pak už jen takové víčko, pro krásný vzhled a prodloužení životnosti (pamatujte na to, čím častěji odlakováváte, tím horší pro nehty). No a taky zachrání škrábance a nerovný povrch, když usnete dřív, než se vytvrdí povrch nehtu. Ráno to to doladí top před odchodem z domu a v práci jste tip-top. Vyberte si sami, co se vám líbí, já jsem momentálně nejšťastnější s univerzálním topemm Alessandro.

Účelem těchto dvou vrstev je obléct váš nehet do brnění, které ho ochrání před barvou a před vlivy okolí. Nikdy – NIKDY – nechoďte bez laku. Klidně můžete strávit víkend jen s topem, když se hrabete na zahradě nebo jste nemocná, ale nenechávejte nehty nahé a zranitelné.

c. Pilovačka s ochranou

Že máte pilovat nehty s lakem asi víte. Lak zjemní povrch pilníku, nedovolí třepení nehtů a jen s lakem odhadnete správný tvar, abyste nemuseli opravovat po novém nalakování. Tím si odstraníte lak z hran nehtu, kde má důležitou funkci – chrání nehet a drží vrstvu laku na místě. Když pilujete hotový lak, tak místečko pak přetáhněte topem. Takže: pilovat-odlakovat-nalakovat.
Míň známá finta je nepilovat povrchové praskliny, častý problém křehkých nehtů. Ustříhněte záděrkovýma nůžkama co trčí, zalakujte base coatem, je-li třeba přidejte vrstvy, až se nerovnost pod nimi ztratí. Ono to tak chvíli vydrží, než závada odroste a pořádným nalakováním to jednak skryjete, druhak zabráníte dalšímu štěpení. V žádném případě NEPILUJTE plochu nehtu, ani nejjemnější leštičkou. Šmrdláním poškození rozšíříte a prodloužíte nehtu utrpení, štěpení se nezastaví. Zrovna si takovou jednu proláklinu hýčkám, jestli se mi podaří přesednout z tabletu na pc, přidám foto, jinak je to vidět na poslední fotce modrých nehtů se swarovski krystalky na instagramu. Mmch. můj hashtag pro nehty je #frangipanimondaysnails

Přesedla. Zalakovaný defekt viz ukazováček. Tady je viditelný, protože jsem frk-frk lakovala jen 1x base + 2 x barva + 1x top. Při 2+3+1 je neviditelný (na zrnitých lacích), nebo vypadá jako stínek (na krémových).

Přesedla. Zalakovaný defekt viz ukazováček. Tady je viditelný, protože jsem to včera frk-frk odflákla: jen 1x base + 2 x barva + 1x top. Při 2+3+1 je neviditelný (na zrnitých lacích), nebo max. vypadá jako stínek (na krémových).

d. Nepoužívejte blbiny!

Pískové, flitrové a efekťáky, samolepky, kamínky, plastické ozdoby. Cokoliv, co musíte dostávat dolů pilníkem nebo máčením v odlakovači. Ty pískáče jsou zlo; nejen, že jsou ošklivé, při odlakování přijdete o nervy i nehty, ale zřejmě je v nich nějaké pojidlo, které vám užere konečky prstů. Bezpečné jsou vodové nálepky, razítka, malůvky, kovové folie…

 

No tak to je konec! Možná, že majitelky silných a zdravých nehtů si ťukají na čelo. Ale tak vy se třeba zase snažíte pěstovat papriky a melouny a my se vám nesmějeme…

Teď už víte všecko, tak už vám zbývá jen uhodnout ty ponožky.

NEHTOVÝ ZÁKONÍK – všechny paragrafy:
§1. Co nemusíte dělat pro pěkné nehty
§2. Zásady bezpečnosti práce pro pěkné nehty
§3. Povrchová chemie
image

You may also like...

3 Responses

  1. Díky… Za všechno! Vzdělání i překlad… 🙂

  2. Sedmi napsal:

    taková věc, jako bílé ponožky, se u mně nevyskytuje… :d

  3. Enka Quanium napsal:

    Tři ponožky :o))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..