• Pařížská parfémová procházka 5v1: nejkrásnější parfumerie

Srdce touží po parfémech a rodina chce vidět to nejlepší z Paříže. Vím, jak se to dá spojit: ukážu vám bod 5v1, kde najdete ty nejzábavnější parfumerie, zatímco děti a partneři se budou fotit, prohlížet památky, bavit  a pít kávičku. A to vše na trase 750 metrů. Všichni budou spokojení.

Začínáme v Louvre. Teď vám prozradím moje tajemství, které moc lidí neví: nestůjte frontu do Pyramidy! Ať už máte vstupenky na Monu Lisu, nebo se chcete jen podívat, jak to vypadá pod pyramidou, existuje boční vchod do podzemí Louvru, kde není ani noha. Najdete ho na mapce, kterou jsem vložila na konec článku. Otočte se zády k pyramidě a čelem k Eiffelovce a vedle malého vítězného oblouku najdete malé, nenápádné schodiště do podzemí (na začátku zahrad Tuileries).

carrousel de louvre Paris

Sejdete přímo pod obrácenou pyramidu, kde můžete díky platné vstupence pokračovat přímo do galerie, anebo se prozkoumat podzemí  Louvru, plné nádherných obchůdků s čokoládou Maxim´s, křišťálem Lalique, makronkami, kosmetikou, suvenýry z Paříže, kabelky, obrovský galerijní shop…tam pošlete rodinu. Vy se vydejte na vaši první zastávku, do Fragonardu.

Zastávka č. 1 – FRAGONARD v Louvre: nejzábavnější parfumerie přímo pod pyramidou Louvru

Tenhle malý obchůdek je koncentrací vší malebně kýčovité nádhery, kterou Fragonard produkuje. Samozřejmě vůně, kosmetika, mýdla, svíčky, keramika, šátky, kosmetické taštičky, polštáře a polštářky, prostírání, šperky, kabelky… a krásné letní oblečení: tuniky, šaty, halenky…

 

Z Fragonardu pak vyjdete  po nejbližším eskalátoru ven z Louvru východem označeným Rue Rivoli / Rue Saint Honoré.  Po cestě nezapomeňte rodince u jezdících schodů nabídnout návštěvu nejkrásnější veřejné toalety v Paříži, kde si můžete vybrat barvu toaletního papíru asi z 30 odstínů a za příplatek si můžete dopřát kabinku i se sprchou. Japonci to milují!

Zastávka č. 2 – BENLUX mainstream parfumerie

Přímo za přechodem na Rue Rivoli uvidíte parfumerii Benlux. Je to parfumerka typu Fann, která nabízí obvyklou masu nejběžnějšího mainstreamu za celkem dobré ceny (ale na Notino nemá) a vrací DPH (non-EU turistům). Pokud vyloženě nesháníte nějakou mainstream novinku, klidně se jí vyhněte – zmiňuju se o ní jen proto, abyste se zbytečně nenechali rozptylovat. Recenze mainstreamu ČTĚTE ZDE.

Běžte cestou přes náměstí Place Colette. Před Comedie Francaise narazíte na nejkrásnější zastávku Metra v Paříži (to je ta barevná věc na začátku vide), ale taky se tam často konají různé společenské exhibice. Letos v červenci se tam tančil jive na živou muziku.

 

Na Place Colette najdete už sloupořadí, kterým se vstupuje do Královského paláce a Comedie Francaise. Děti se rády proběhnou a vyfotí na sloupech (pro nás dospělé ztratily kouzlo, když přestaly hrát a pohybovat se do rytmu a žádný francouzský řemeslník už je nedokázal opravit).

HEELEY v Palais Royal: nejstudenější parfémový čumák

Nechte je tam blbnout a pokračujte přes další sloupořadí do zahrady na nádvoří Královského paláce – Palais Royal. Po obou stranách zahrady vede podloubí, pod kterým najdete úžasné věci. 

Jako první narazíte na butik – butiček Heeley. Takte značka je taková noblesně chladná a jejich obchod taky. Možná se budete bát vstoupit, ale běžte, Je to vzrušující zážitek jako návštěva mrazícího boxu, ale vůně mají krásné. Recenze Heeley ČTĚTE ZDE

 

Rodina ať si prohlíží zahradní dvůr, kašny, dá si pití a croque madam v kavárně, nebo si může odpočinout na židlích ve stínu stromů ve společnosti mladých Pařížanů, kteří si sem chodí povídat. A vy pokračujte až na konec podloubí, protože v otočce podloubí narazíte na čirou parfémovou radost.

Les Parfums de Rosine v Palais Royal

Tenhle butik je tam asi 100 let a vypadá to, že bude navždy. P. de Rosine je jedna z nejstarších pařížských značek, založená módním návrhářem Paulem Poiretem pro jeho dceru Rosine. Takže to “Rosine” neznamená “růže”, ale je to jméno první majitelky (ale ano, vůně jsou založené na růžích, čistý OMEN-NOMEN). Zkuste tam všechno!

Recenze parfémů Parfums de Rosine NAJDETE ZDE.

LUTENS v Palais Royal: nejhustší parfémový butik na světě

No a nakonec temná sluj krále parfémů. Myslete si o Lutensovi, co chcete. Že sám ze sebe vyrobil kýč opakováním motivů, že je zbytečně melodramatický, že si s cenama dělá srandu, že se zaprodal komerci a prodejem značky skončila její DNA a kreativita… já si taky myslím svoje. ALE!

PARIS Serge Lutens boutique Palais Royal

Tenhle butik, který navrhl a otevřel ještě sám Serge, je nejhustší voňavkárna, kterou jsem kdy navštívila.

PARIS Serge Lutens boutique Palais Royal

Původní interiéry, tma, centrální schodiště, těžká vůně, sametové ticho, hustá atmosféra (které na videu neuslyšíte skrz nějakou hlučnou Američanku, kterou jsem zde tentokrát zastihla)…

Ještě, když Serge Lutens pečoval o značku sám, udělal každý rok jednu až dvě vůně, které se pak prodávaly jen a jen ve flakonu “bell” (zvoneček) pouze v tomto butiku. Dnes už to tak neplatí, ve zvonečkách je pár vůní z původní kolekce a vždycky tak tři vybrané se dají koupit i přes internet.

Přesto pro mne je pořád Lutens a jeho zvonečky pořád symbolem té nejvyšší pařížské parfémové společnost a odvézt si zvonek, třeba ještě s vyrytým monogramem, co vám rádi udělají, je nejkrásnější suvenýr.

PARIS Serge Lutens boutique Palais Royal

Prohlédněte si i kolekci kosmetiky, který má z žen udělat femme fatale podle představ Serge Lutense: bílá pleť, černé oči, krvavé rty…

Recenze parfémů Serge Lutens ČTĚTE ZDE.

No a co dál?

Luxusní sekáče v Palais Royal

Pro ty, kdo vyznávají starou kvalitu voňavek, ale i kabelek, doplňků, šperků, cesta nekončí: pod podloubím najdete pár second-hand butiků s nejluxusnějším vintage zbožím: kabelky Hermés a Chanel, kufry Vuitton, nadýchané sukně a saka s vosím pasem Dior New Look. Jejich ceny jsou vlastně vyšší, než nových výrobků… ale běžte, zkuste si, jaká je na omak kabelka z ještěrky nebo krajty nebo jak bezchybně se leskne řetízek Chanelky z 60. let pokovený silnou vrstvou zlata!

A taky staré vůně…

 

Opravdu, tato všechna tato nádhera na pouhých 750 metrech!

Google mapa procházky je tady, můžete ji rovnou rozkliknout nebo si ji poslat do mobilu: https://bit.ly/mapa-LOUVRE-PALAIS-ROYAL

Jasně, že byste mohli jít všechno vyzkoušet do Galleris Lafayette. Jenže to je království konzumu s ukřičenýma frontama, unavenýma prodavačkama, bez atmosféry a rodinu tím leda otrávíte.

A napište mi, prosím, do komentářů, jestli se vám takové trasy zamlouvají a chcete přidat další tipy – na která města?

A kdo ještě nehlasoval pro nejprotivnější ingredience, tak to určitě udělejte TADY!

Hezký víkend!

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

You may also like...

19 Responses

 1. Monika napsal:

  Dobrý večer, paní Romano dnes se opět toulám za vašeho doprovodu. Zatím jsem neměla možnost voňavého dobrodružství ale chystám se na objednání některé z Uérmi . Možná ,že jich vyzkouším více neb jsem našla na zkoušku i možnost ,,miniaturek,,. Určitě dám vědět ,těším se. Vždy, když mám nově koupenou tu kouzelnou lahvičku ,tak si ji dám na stůl a čumím na ní, jak psík na kost . Pak pomalu rozbaluji ,zavřu oči . pak to přijde, buď rychle prozřu nebo setrvám se zavřenýma očima. Nebojte nejsem blázen, jen to mám ráda. Mějte se moc hezky a pište. Monika .

 2. Monika napsal:

  Dobrý večer, paní Romano opět úžasné povídání. Jste veliká odbornice, četla jsem ,tak soustředěně a přesto jsem plno věcem nerozuměla. Je tam pro mě dost neznámých odborností ale to je v pořádku jsem laik se zájmem a krásně se ,,vzdělávám,,. Musí to být nádhera být na takovém veletrhu vůní. Už se moc těším na vaše recenze vůní z Milana. Akorát se mi nikde neobjevilo video o kterém se zmiňujete v článku. Nebo jsem to špatně pochopila? Nevadí .Těším se na další povídání. Monika.

  • Romana napsal:

   Dobrý den, Moniko! Děkuju za příspěvek a zpětnou vazbu. Aha, jasně, já se někdy spustím a jak už to dělám dlouho, tak zabřednu do hantýrky a historie… a někdy zapomenu, že mě čtou lidi, kteří mi nemusejí rozumět. Děkuju, že jste mi to napsala, je to pro mě cenná připomínka. A slibuju, že se budu snažit psát jednodušeji, srozumitelně.

   A co vaše nové parfémové objevy, měla jste možnost něco vyzkoušet?
   Hezký den!

   Romana

 3. Monika napsal:

  Dobrý večer paní Romano. Jsem unešena ,již druhý den se nemohu odtrhnout od vašeho ,,průvodcování,, světem vůní .Náhodně jsem na vás narazila a je to pro mě bomba. Jsem 69 letá milovnice vůní. Dost jsem si život provoněla ale mnohokrát jsem se i zklamala. Nyní se už nestačím orientovat ,jsou plné regály .Někdy si ještě dopřeji pár hodin ,,očuchávání,, ale nějak mi to přijde všechno na jedno brdo. Je pravda, že procházím parfumérky klasické a tam najdu také jen klasiku .Proto ráda nakupuji na Notinu ,kde si pročtu o vůni co se dá a dle recenze občas něco risknu. Naposledy jsem si pořídila Avant Quintessence ale popravdě nic necítím. Ale po zhlédnutí videa z Paříže ,tak musím zmínit, že jsem si tam před 30ti lety koupila ,,Vykřičník,, a dodnes si ho na Notinu kupuji. Pořád mě naplňuje optimismem a mládím. Pro mě taková teplá, kulatá vůně .Mám také ráda vůně pudrové ,to už asi přichází věkem. Ale abych vás moc neunavovala, ráda bych se vás zeptala, jakou vůni by jste mě doporučila .Dala typ, jak já říkám takovou kulatou, teplou ,když sundáte svetřík tak vůně jde lehce s ním. Třeba Dior? Jo Malone? Tom Ford? No já prostě nevím. Nedovedu to popsat takové odbornici, jako jste vy. A také tu už svoji roli hraje bohužel i věk. Ještě vám řeknu ,že vždy pro mě byla neskutečně krásná vůně, když jsem vešla na letišti do parfumérie. Ta směs všech ten den použitých vůní, byla kouzelná. Paní Romano moc vám děkuji za vaše krásné a poučné povídání, ráda se budu vracet. S pozdravem Monika.

  • Romana napsal:

   Dobrý den paní Moniko!
   Děkuji za hezkou zprávu, i na Facebooku. Jsem ráda, že vás to těší – já si furt říkám, že to stojí za to psát, že lidi čtou a budou číst… 🙂

   Tu vůni, jak vy máte spojenou s letištěm, tak takovou já mám vzpomínku na Tuzex – to byla směs parfémů, žvýkaček Tutti Frutti, kávy… zatímco naše zboží v obchodech tehdy páchlo skladem, tady vše vonělo. 🙂 A druhá taková vzpomínka jsou vlasy mluvící panenky – všechny ty blonďaté komunistické panenky měly navoněnou ofinu a ta vůně je roky neopustila. Já už dnes vím, co to bylo – byla to vůně polyesterové vody, ty vlásky byly z polyesteru a že to furt vonělo, to znamená jediné – že se pořád ovilňovaly částice a to teda nebylo nic zdravého… 😀 Ale přežili jsme to a já přemýšlím, že nějakou starou panenku musím někde v bazaru najít a očichat, jestli to pořád funguje. 🙂

   No a k vaší otázce. Vím, asi co myslíte. A myslím, že perfektně by se vám mohly hodit nějaká vůně Uérmi – mají je teď v českých Douglasech. Ty parfémy jsou udělané podle textilií, jsou všechny takové měkké a muchlavé, obsahují hodně kašmíru (skoro všechny!) a vám si myslím, že by se mohl líbit Silk, Suéde, Damask, Satin, Kanabo nebo Washi. Anebo zkuste všechny! 🙂

   A druhá značka, která by vám mohla sednout, je Replica od Margiela – oni celou tu současnou kolekci udělali na dřevitém základu, jsou to takové něžné, teplé, jemné vůně. Ty mají v Douglasu a v Notinu

   A kdyby se vám povedlo dostat se do Lancome, tak doporučuju zkusit Peut Etre, to je taková jemná, pudrová, sladká, uklidňujícíc vůně s trochou květin, takový závoj víly – nevím, odkud jste, ale mohli by ji mít v Praze v Lancome, mají ji v Drářďanech v Galeria Kaufhof a jinak bývá v takových těch velkých obchodních domech v hlavních městech, kde má stánek kosmetika Lancome. Na tuhle vůni stojí za to si počkat… 🙂

   Dejte mi vědět, jestli se vám něco zalíbilo a kdyžtak budeme hledat dál! 🙂

   • Monika napsal:

    Dobrý den paní Romano, moc děkuji za krásné počteníčko. Děkuji i za doporučení vůní, určitě vyzkouším .Jsem nenapravitelná , závislá. Přesto ,že se blíží 70tka/hrůza/ pořád hledám a pořád mě ty vůně baví. Nyní ale řeším velké zklamání. Lancome – La vie est belle. Už druhý den se přemlouvám ale nejde to ,kamarádky nebudeme. Cítím ,,bakelit, ,.Už jsem domluvena s Notinem a holka pojede zpět. Nepamatuji se ,že bych někdy nějakou vůni vracela. No vystavit si flakonek nemá cenu. Paní Romano, mějte se moc hezky a voňavě pište, já a ostatní budeme netrpělivě čekat .Monika.

    • Romana napsal:

     Dobrý den paní Moniko,
     no, já mám vyzkoušeno, že když si vůně, boty a kabát nesednou “na první dobrou”, tak už si nesednou nikdy. Prostě když tam není ten první přátelský pocit, nedopeče se to. 🙂 Klidně ji vraťte.

     A až zkusíte další vůně, dejte mi vědět, co jste objevila (a taky co stojí za to vynechat a jít radši na dobrou kávu :))

     Hezký den,
     Romana

     • Monika napsal:

      Dobrý večer paní Romano, moc si vážím toho, že jste mi opět odpověděla. Dnes opět procházím vaše stránky, inspirace, recenze je to krása. Prohlídla jsem si i vámi doporučené vůně pro mě . Ta co mě velmi zaujala je Peut Etre jen je z náročnější kategorie a to musím promyslet. Replica od Margiela je ve více varientách , tak tápu a Uérmi to samé. O těchto vůních jsem nikdy neslyšela, tak neustále pročítám složení…….Některé vůně jsem ani nenašla. No mám zábavu. Zítra vracím La Vie…. no a budu se rozmýšlet. Přeji příjemný večer. Monika

 4. Magda napsal:

  Krásný cestopis voňavkopis.. děkujeme ❤️

 5. Lenka napsal:

  Tak to je neco! Jako bych tam opet byla. ❤️ To v beznem pruvodci nenajdes. Dekuji za skoeo zive vysilani.

 6. Fubu napsal:

  Madame báječné! Trasuj pokračuj…Vìdeň, Berlin, Bangkok, Sao Paulo
  A jakým parfémem by jsi navoněla Pařìž?

  • Romana napsal:

   Bangkok tady už je: edit – aha, tak bohužel, galerie se zratila… 🙁 Tak tam budu muset zajet a udělat to znova.
   Berlin taky: https://frangipani.cz/%e2%80%a2-berlin-kompletni-parfemovy-shopping-guide/

   Jaký parfém, jakože aby to mně vonělo jak můj dojem z Paříže? Já hodně vnímám v Paříži parky, záhony a zahrady. Lidi se asi v Paříži soustředí na jiné věci, chápu, chtějí vidět highlights a ochutnat to nejlepší. Ale my tam jezdíme každý rok od té doby, co se znám s manželem, od roku 2006 i víckrát do roka, ty “topky” jsme dali stranou a věděli jsme, že není kam spěchat, takže jsme šli “od konce” – od zeleniny. Já jsem se do toho zamilovala, vím, kde v Paříži roste nejstarší strom, kde roste jaká kedlubna (nerostou, ve Francii kedlubny nerostou :), ale uvnitř města je třeba zeleninová biozahrada), vím, který pařížský starosta vyhrál volby, protože snížil počet zahradníků ze 4.000 na 3.000, vím, ve které zahradě si můžete dát šampaňské se šupinkama zlata a kde na kterém hrobě zastřihuje travičku městský zahradník… a tak. Schovávám si i osazovací plány pařížských záhonů. 🙂 Jezdíme tam v různých ročních obdobích, takže to mám zmáknuté 12/12.
   Víš, že v Paříži je 4.000 parků?
   Takže pro mě je Paříž voňavá kytice kytek a zeleně a napadají mě samé italské věci, ale abych byla stylová, tak dám třeba Herbes Troublantes od Guerlaina.

   • Fubu napsal:

    Musìm to napsat Romanko!…nádherná, inspirativnì a překvapivá odpověď …blìzká mému srdci…a vybavil jsem si tebou recenzovanou Artisanovskou zeleninovou řadu.

 7. Karel napsal:

  Trasa super…
  Nevím, jestli ty páry tančily jive… ale ok… něco v tom stylu 🙂

 8. Pavla dokonale šťastná napsal:

  Boží, Romanko – přesně takový kapesní průvodce mi celý život chyběl… Vykopávkám Řím, Neapol, Parmu a samozřejmě Bratislavu, kterou příště musím zvládnout už na otevíračku, ne v “teplákách” a s ADHD aspoň na to dopoledne pečlivě ukrytým až na dně své rozjívené duše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..