*news* ARAMIS: Perfume Calligraphy saffron

Po oudu a růži je šafrán třetí téma, kolem kterého Aramis postavil novou Calligraphy. Šafrán je zvláštní složka, která napoprvé málokoho osloví: je spíš přitažlivý a zajímavý, než krásný, jako Katherine Hepburn. Dalo se čekat, že se šafrán v exkluzívní řadě Aramisu objeví, ale moji zvědavost přiživuje něco jiného, falešný šafrán: Calendula Officinalis.

Zdroj: Aramis

Zdroj: Aramis

Trpká, jemně bylinná vůně měsíčku lékařského se občas objeví v květinových kompozicích, kterým dodává nádech chypre. Tam, kde už by byl větvičník příliš, měsíček vůni zklidní a zmírní sladkost. Skvěle funguje třeba ve Vendetta / Valentino, kde drží uvnitř ohrady rozjívené květiny.

Na arabských tržíštích se málokdy prodává šafrán v ušlechtilé formě, kterou známe my: oddělené blizny, které jsou v každém květu jen tři a je třeba je ručně utrhnout a opatrně uložit na sušení. Na 10 dkg sušených tyčinek je třeba se sehnout k 35 tisícům květů. Arabové vaří ve velkém a pár tyčinek, pche…tak často blizny krokusu zahušťují semeníky měsíčku. Někdy se dokonce zahušťují tak, že už tam žádný šafrán nezůstane. Jídlo umí obarvit podobně, ale pikantní plastikovou vůni nedodá. Nenechte se oblafnout, jako já, když jsem si přivezla půl kila “šafránu”, ten starý Arab se musel smát až do večera, když jsem za to vysolila šedesát slovenských (a navíc z toho půl kila bylo tak dvacet deka molů). Nicméně je jasné, že když už dávno tato ověřená kombinace Arabům funguje v kuchyni, tak prostě musí fungovat i v parfumerii.

Zakroužkovala jsem vám tu část, která se suší jako náhražka šafránu. Když si prohlédnete šafrán nabízený na arabském trhu, najdete tam usušené celé tyto částečky. Pak nebrat! Zdroj: Wikipedia - Köhlers Medizinal Pflanzen

Zakroužkovala jsem vám tu část, která se suší jako náhražka šafránu. Když si prohlédnete šafrán nabízený na arabském trhu, najdete tam usušené celé tyto částečky. Pak nebrat!
Zdroj: Wikipedia – Köhlers Medizinal Pflanzen

Pravý šafrán vypadá takto. Zdroj: Wikipedia

Šafránem z Aoud Safran / Montale mne pravidelně oslňuje Derad a náramně se tím baví. Tak teď mu to oplatím a hned, jak se někde šafránová Kaligrafie objeví. Koktejlu namixovanému z pravého a falešného šafránu a bergamotu, levandule, růže, vetiveru, tonky a styraxu těžko odolám. Obzvlášť pokud v tom krásném flakonu bude stejně pěkně zpracovaná nálož, jako u prvního Caligraphy z exkluzívní trojice Aramis.

Calligraphy Saffron se už prodává v USA (třeba Neiman Marcus) za 125USD/100ml, ve švýcarském Jelmoli za 168 CHF, měl by se objevit brzy online v Harrods (UK) za 115 liber a ve vybraných malých parfumeriích. Já sázím na Karstadt, kde se ale předešlé verze vyšplhaly na ceny okolo 150€, takže asi i Saffron bude zde dražší.

podpis_ROM

You may also like...

1 Response

  1. derad napsal:

    Už slintám..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..