• NICHE parfémy PRO ZAČÁTEČNÍKY #2: exkluzivky a privátní kolekce

Zhlédnutí: 19

Niche parfémy rychle a stručně: pokračování seriálu o basic vůních pro ty, kdo chtějí proniknout do alternativní parfumerie (vysvětlení pojmů zde). Dneska vám představím dvě značky, které jsou exkluzívními liniemi běžného mainstreamu a jednu, kterou musíte zkusit hrozně rychle, protože loni privátní značku koupila nadnárodní společnost s korejskými vlastníky a tak nějak nevíme, co se stane, ale máme určitá očekávání…

Celý seriál najdete pod tagem: NICHE PARFÉMY PRO ZAČÁTEČNÍKY.

 

Beautinow niche slevový kód 10% – FRANGIPANI10

4. Kolekce Hermessence – HERMÈS

 • Není to niche, ale patří sem. A to díky parfumérovi: kdyby Jean-Claude Ellena nedělal pro Hermes, zhmotnil by si svoje myšlenky pod svojí značkou. Tohle spojení se ale povedlo: J-CE dostal neomezený rozpočet a přístup ke zdrojům i technologiím, nemusel se omezovat a vytvořil superčisté vůně pro exkluzívní linii Hermes.

Nejslavnější je jeho na 70 molekul rozebraná levandule a složená nazpátek bez 4 složek, co mu nevoněly. Je to trochu pohádka (najdete ji tady) , nicméně pravda je, že všechny jeho Hermessence se vyznačují minimalismem a sterilitou. Bohužel v poslední době cenová politika Hermes nutí zájemce kroutit nad voňavkami hlavou, stejně jako nad kabelkami “Kus kůže bez detailů a bez podšívky a ono to stojí 70 tisíc?”. Tak to rychle zkuste a kupte, než si budete muset rozbít prasátko. Hermessence tedy musíte poznat kvůli jejich průzračné čistotě a můžete je považovat za jeden z vrcholů parfumérské chemie. Zkusit musíte:

 • Brin de Reglisse – sledujte nejen ledovou levanduli, ale taky jemně nahořklou, sterilní lékořici bez stopy sladkosti – naprosto odlišnou od toho, co znáte z Lolit a Angelů  (recenze)
 • Cuir d`Ange – jestli jste dosud nevěděli, jak voní nová kabelka z bílého semiše (recenze)
 • Iris Ukiyoé – jiné pojetí kosatce: fantazie o tom, jak by mohl vonět květ kosatce (recenze)
 • Paprika Brasil – čerstvá, šťavnatá, kartáčkem umytá kapie (recenze) – srovnejte Piment Brulant / L´Artisan, kterou jsem vám doporučovala v minulém článku; ten má stejný základ, čerstvou papriku, ale je podstatně opulentnější
 • Muguet Porcelain – jak se dá vůně konvalinek přetavit do jediného tónu (recenze)
 • Poivre Samarcande – spolu s Paprikou moje favoritky: na slunci usušený mletý černý a bílý pepř, hledejte vůni laboratorního piperinu, která nepálí v nose
 • Vetiver Tonka – tu vůbec nemám ráda, protože z tonky Ellena odstranil to, co ji dělá tonkou – hořkosladkou mandlovou gurmánskost; jeden z nejlepších příkladů, na kterém pochopíte, jak to Ellena s tím “čištěním” vlastně myslí
 • mimo linku: Le Jardin Monsieur Li – pokud vás Hermessence zaujaly, doporučuju přečíst si tento článek o této mainstream vůni a vztahu J-CE ke značce Hermés

Kde zkusit:  v buticích Hermes, i v Praze; tady jsou dostupné taky oblíbené roztomilé kufříky “coffrets”, do kterých si vyberete 4 nebo 8 vůní v luxusních 15ml kabelkáčích. Vůně se můžou opakovat, takže si klidně můžete naporoučet 4x svoji nejmilejší. Pokud vám nevadí, že za 60 ml vůně zaplatíte okolo 120-130 €. Aspoň jednou v životě by si to měl koupit ale každý.
Hermessence Paprika Brasil Hermes

5. Les Exclusives CHANEL.

 • Tady se trochu odpíchneme od No.5. Chanel si zakládá, samozřejmě, na nenápadném luxusu a eleganci a na takové jakési “unifikaci” – pečlivě dbá o to, aby všechny jeho kousky byly dobře identifikovatelné, aby nesly rukopis. Ano, i vůně z exkluzívní linie. Jejich poznávací znamení je drahý pudr: hlaďoučký tón drahého kosatce a exkluzívní mýdlové aldehydy a často klasický fialkový pudřík.

Beautinow niche slevový kód 10% – FRANGIPANI10slevovy kod parfemy

Všechny Exkluzivky jsou aristokraticky vznešené. Od mainstreamové linie je dělí právě ta nenápadná elegance. Běžná kolekce je príma, jedna z mála značek, po které v drogerii sáhnu i já, lety zkoušení niche rozmazlená fiflena. Les Exclusifs je to, co už patří k drahým kabelkám, z dokonalých materiálů a bezchybně ušité. Bohužel, stejně jako u Hermessencí, Chanel přehodnotil prodej chudým zákazníkům, ze všech EdT udělal EdP a přebalil je do velkých lahví 200 ml s cenou okolo 300€. Tak za tohle už to, dámy, nestojí. (Kdo by chtěl ještě poslední EdT 75 ml, kupovala jsem tento týden na letišti v Birminghamu za super cenu 99 liber). Z tréninkových důvodů zkuste:

 • 28 La Pausa: exkluzívní kosatec v čisté formě (nově už má jméno bez číslovky)
 • 31 Rue Cambon: luxusní provedení Coco Mademoiselle; díky vytunění drahým kosatcem (tím z La Pausy) se z ní stalo to, co můžu nosit i já (recenze)
 • Misia: tak jen tak pro představu, jak se jednoduše zbavit 300€ – hezká, elegantní, ale vcelku jednoduchá fialka za 300€
 • Bel Respiro: vznešená chemie, syntetické zelené tóny
 • Bois de Illes: neobvyklé spojení santálu a mýdla (recenze)
 • Coromandel: dvě brutální složky – pačuli a bílá čokoláda, udělané hezky najemno a elegantně

Kde zkusit: v buticích Chanel, dostupněji v exkluzívních multibrand storech – KaDeWe Berlín, Harrods, La Rinascente (kromě Florencie, kde má Chanel speciální kosmetický butik), na některých letištích. Nejblíž k nám v Berlíně a ve Vídni. (A ještě vám doporučuju seriál o dámách Chanelu No.5)
chanel

6. ANNICK GOUTAL

 • Poměrně nenápadná a přitom tak skvělá značka, která se momentálně (2018) dá nakoupit, stejně jako l´Artisan, v českých e-shopech za ceny okolo třetiny reálu. Kupujte, dokud to jde, protože je pravděpodobné, že pod novým majitelem se změní receptury a málokdy to je k lepšímu. Pokud budete mít možnost vybrat si mezi barevným (staré) a průhledným (současné) flakonem, berte barevný.

Nikdo neumí tak dokonale vyladit intenzitu složek, jako AG. Mimo jiné. Je obvyklé, že počáteční citrusy a byliny z parfému vyprchají během několika desítek minut a pak vůni dominují jiné složky. U vůní AG je to tak že když máte citrusovou vůni, tak ji máte citrusovou po celou dobu životnosti a to nikoliv na úkor intenzity. Což je základem úspěchu jejich Hadriánových vod, kolínských vod zpracovaných do intenzity a komplexnosti parfému. Co dál stojí za povšimnutí, je velkolepě civilní práce s kořením: AG tvoří kořeněné lektvary, aniž by je hnala do orientálního vyznění. Všechny pepře, koriandry, anýzy, badyány, lékořice…míchá s citrusy, bylinkami a suchými dřevy; skořice, med, růže, hřebíček jsou zakázány. Sladkost takových kreací je přirozená a lehká. Za vrchol jejich umění považuju nenapodobitelnou Mandragoru: Radovan ji dokonce nazývá “novým No.5”. No, pravým bestsellerem asi nikdy nebude, ale časem zřejmě v čele svojí vlastní kategorie “neorientálních kořeněných” stát bude. Zkusit musíte:

 • Mandragore / Mandragore Pourpre: star anise – badyán a další výrazné koření v kompozici s citrusy – ty jsou nepodstatné, věnujte pozornost právě té kořeněné dimenzi a pokuste se vnímat sladkost pocházející z badyánu, ne z kytek nebo obvyklých gurmánských složek (podrobná recenze obou tady)
 • Nuit Etoilee: má podobnou stavbu, jako Mandračka, ale to kořeněnou složkou je tady hořká tonka; vůně je nesladká a temná, řezavě bylinková – jestli si nedokážete představit “hustou mátu”, tady ji máte (recenze)
 • Eau d`Hadrien / Les Nuits d’Hadrien: citrusy, jehličí, bylinky, klasická kolínská kompozice, ale v intenzitě a longevity parfému; Le Nuits je poněkud méně svěží verze (pomeranč namísto citrónu)
 • Musc Nomade: vlastně tady ještě nebyla řeč o pižmu – tak tady najdete pižmo, které vám nastaví laťku tak vysoko, jak to jen jde. Obvykle pižmové vůně sází na měkkou ženskou živočišnost a sladkost (vůně krému Nivea na ruce), AG je upravená jako suše balzamická, vůně čisťounkého chlapského těla.
 • Eau de Sud: výběr suchých složek ještě umocněný jejich poskládáním; z rozprašovače se práší, vůně nestříká ( (recenze)
 • Mon Parfum Cheri, par Camille: švestka, jak ji neznáte; dnes je v parfémech obvykle šťavnatá, sladkokyselá, gurmánská. Tady najdete sušenou švestku z babiččiny půdy. Celkově je vůně udělaná jako reminiscence na staré, husté temné šťávy, jejichž zbytky najdete ve starých flakonech na blešáku.
 • Encens Flamboyant: netroufáte-li si na kadidlo kvůli jeho těžké kostelnosti, zkuste tuhle hořící mnišskou kutnu; kouř je trochu fetiš, ale jinak může neobvykle zpracované kadidlo změnit váš postoj k tomuto typu vůní. Recenze zde
 • Eau de Camille: drhnoucí zelený břečťan, ne úplně běžná složka, kterou tady můžete hezky nazkoušet

Beautinow niche slevový kód 10% – FRANGIPANI10

Kde zkusit, kde koupit: u nás něco málo najdete ještě v Madeleine, občas v Parfums/Notino.cz na Florenci. Je otázkou času, kdy se objeví v některé z kamenných nichepafumerií, protože je to jinak velmi rozšířená a obvyklá značka, v Drážďanech ji najdete jak v Alt Marktu, tak na náměstí v Koenigs parfumerii. Nakupovat ovšem jedině na Notino.cz – další ze značek, kterou nabízejí v širokém sortimentu a za poloviční ceny. Dokonce zatím ještě můžete kápnout na původní barevné balení. 

6tag_270816-104045

Jedna z posledních fotek Médi před zásahem vraha koček ze sousedství.

Ještě bych vám chtěla doporučit malý shopping: pokud vás zaujaly Hermessence, doporučuji koupit si coffret, dárkovou krabičku čtyř 15ml kabelkových flakonů. S hezkými vůněmi získáte luxusní balení, je to takový ideální dárek pod stromeček pro každou fiflenu a neváhejte si říct o velkorysé vzorky zbývajících Hermessencí. V Praze v Pařížské je prodávají taky, cena je skoro stejná, jako v eurech (což nebývá obvyklé).

Příští sobotu nás čekají poslední čtyři značky. Už jste měli čas něco zkusit? První dojmy? Co byste doporučili ostatním začátečníkům?

 

V tomto seriálu najdete:

 1. díl: Niche pro začátečníky: Lutens, Nicolai, l´Artisan – kde je vyzkoušet a čeho si všímat u niche vůní
 2. díl: Niche pro začátečníky: Hermessence, Chanel, Annick Goutal – exkluzívní kolekce a něco mezi
 3. díl: Niche pro začátečníky: Les Parfums de Rosine, Escentric Moleucule, Habanita /Molinard, Caron – vůně, které tvořily mantinely klasiky i moderní molekulární parfumerie

podpis_ROM

Některé odkazy jsou affiliate. 

You may also like...

5 Responses

 1. Dejnička napsal:

  Cože??? Když to píše, tak teda nebudu sprostá, ale nic slušnýho mě nenapadá.. chudáček malá Méďa:,-(
  P.S. dobře, že jsi vynechala fialku, ještě by mi jí na notinu vykoupili..:-D

 2. Cara napsal:

  Dovolím si jen malé upřesnění co se týká Edp Chanel Les Exclusifs , pořád budou k dostání i malá balení 75 ml, cena 175 Eur, velká 200 ml za cenu 320 Eur.
  Ještě jsem nevyzkoušela všechny, ale u některých je ten posun od edt k edp k lepšímu ( třeba u tebou zmiňované 31 Rue Cambon ), u jiných k horšímu, respektive z mého pohledu nebylo třeba jít do koncentrace edp a vůně vyznívá jinak, což je pro mě např. Bois Des Iles.

 3. enka quanium napsal:

  Brzy mi dojde Cuir d´Ange a já asi budu muset ty strašné prachy obětovat.. nechci bez ní žít.. 🙂 a koukám, že je čas doplnit něco od Annick!
  A tomu zmrdovi ze sousedství přeju, ať ho brzy dostihnou jeho nejhorší noční můry…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..