• L´Air du Temps / NINA RICCI: historie flakonu

V roce 2015 měl krásný parfém “holubičky” l´Air du Temps / Nina Ricci výročí 75 let.

Víte, že flakon z roku 1948 původně nebyl holubičí?

Věděli jste, že vůně je oslavou míru po 2. světové válce, a proto je v ní šeřík?

Že René Lalique se na něm nepodílel, protože zemřel pár dní před koncem války?

Víte, že existuje nepřeberné množství limitek tohoto flakonu?

A chcete je vidět? Tak pojďte číst…


 

“Musel to být krásný článek, ale nejsou tam fotky”, přišlo mi v tomto týdnu na Messenger od Libi z voňavého blogu ALIBI NOTES. Mě by tedy nikdy nenapadlo, že někdo tady čte články z roku 2012! Otevřela jsem článek a napadlo mne, že od té doby uplynul nějaký čas, ukázaly se nové limitky, takže článek doplním a vydám znovu. Nejprve najdete nové věci, pro začátek historie si sjeďte dolů, na původní článek… no však se v tom vyznáte, jste chytré čtenářky.

A ještě: nemám ambici zmapovat komplet limitky: uvádím jen ty, které se mi zdají zajímavé. Jestli víte o dalších, šup s nimi do komentářů!

Takže, LIBI, plním slib!

Nina Ricci: l´Air du Temps, 2022, limitka Chez Antoinette Poisson

Začnu zeširoka: když pojedete v Paříži metrem do Centre Pompidou, tedy toho divného muzea moderního umění s přezdívkou Beauborg, nebo do tichého velkolepého muzea Art et Metiérs (které je stejně velkolepé a důstojné jako parfémy Caron), podívat se na Foucaltovo kyvadlo, to pravé, to z Eccovy knihy, vystoupíte na stanici Oberkampf.

Jeden z největších průmyslníků Francie, Christophe-Philippe Oberkampf, výrobce levného potištěného plátna, sídlící ve vesnici Jouy-en-Josas kousíček od Versailles, blízko Napoleonovi. Oberkampf oblékl Francouze, kteří začali chodit denně do fabrik a potřebovali mít najednou hodně oblečení – levného a taky hezkého oblečení. A protože prostí Francouzi ve fabrikách  zbohatli a chtěli se mít jak na zámku, využil svůj vynález rotačního tisku (potisk nekonečných rolí) a doručil jim taky levné barevné potištěné tapety.

Klidně se dá říct, že Oberkampf jeden z praotců Haute Couture. On sám se oboru nijak nevěnoval, v jeho době vřela technická revoluce a vynálezy. Ale byl jedním z inovátorů, kteří založili oděvní tradici založenou na vlastní, domácí francouzské kreativitě. Pak už přišli ti Dioři, Lanvinky, Chanelky, Vionettky… V historii Francie velmi významná osoba.

Jeho hlavním vynálezem byla výroba potištěného plátna s typickým jemným vzorem v modré nebo červené barvě: Toile de Jouy. Nebělená bavlna nebo len, dekorovaná jemnou dřevořezbou výjevů ze života. Oberkampf vyráběl z domácích (francouzských) zdrojů když přestala proudit bavlna z Anglie a jejích kolonií – na zákaz Napoleona, který vyhověl svým dodavatelům hedvábí a vlny, jimž bavlna konkurovala.

Levná látka pro proletariát byla nahrazená průmyslovým textilem, nylonem polyesterem, viskózou…ale její vzor nikdy nebyl zapomenutý a opakuje se napříč časem na stále luxusnějším oblečení a doplňcích. Ve 20. letech 20, století se dostal na créme de la créme veškerého luxusu – do dílen DIOR. Takže si dnes můžete koupit kabelku s potiskem Toile de Jouy tak třeba za 90 nebo 190 tisíc korun.

No tak jestli si teď říkáte “jo, už tam letí od nás Ježíšek, to víš“, tak nevadí, mám pro vás alternativu. Tímhle slavným plátnem jsou totiž inspirované limitky pro roky 2021 a 2022 Nina Ricci L’Air du Temps À Paris chez Antoinette Poisson a ty už koupíte snadno, za cenu okolo 60 € ve francouzských parfumeriích. Potisk vydekoroval pařížský ateliér zabývající se výrobou ručního papíru a tapet.

Co je na ní ještě zajímavého: je to opravdu první z limitek L´Air du Temps, která je totálně MODERNIZOVANÁ. Ano, znamená to především, že obsahuje super oblíbený ambroxan (já to fakt nemůžu), a taky mandarinkový džus a generické květiny (protože ambroxan všechny kytky zabije). Na druhou stranu dosavadní reformulace vždy jen opatrně našlapovaly okolo šeříku a ten fakt na začátku 21. století není sexy (kdoví, kolik mladých lidí ví, jak vlastně voní šeřík).

Takže: OK, nechť se mládí vzdělává.

Modrý flakon 2022 je nádherný.

A když budete mít štěstí, seženete limitku 2021 – plátno ve žluté barvě s yuzu.

Zdroj: https://www.facebook.com/NinaRicciParfums/

 


 

A zde aktualizovaný článek ze září 2012:

Holubičky. Zelené, 2009. Couture edition

Můj první flakon l´Air di Temps, ten, který podnítil tento článek a moji zvědavost. Stejné složení, flakon zelený a péřové boa. Další limitka z nepřeberné řady hravých flakonů old-school vůně od Niny Ricci.

L Air du Temps / Nina Ricci

Obsah této zeleniny je stejný, jako klasických holubiček, takže se asi nic nového nedozvíte, zná je každý. Ale věděli jste, proč je tento flakon zelený a jak vypadal ten úplně první, poválečný? No tak to vám povim.

  • Nejdřív recenze L´Air du Temps / Nina Ricci :

Název je tak složitý, že se to u nás nikdy nemohlo chytnout, a začátek je divný taky. Ale velmi rychle se vybere do sladce rtěnkovité karafiátovosti, podbarvené zeleným vetiverem a pryskyřicí. Je výrazná, trochu otřejší, ale příjemná. Já ty optimistické rtěnkovité vůně ráda čuchám, ale moc je nenosím – kromě Iris Ganache, která je ale temná, čili: pesimista. Jako já. Obvykle jde o kompozici z karafiátu a/nebo růže a/nebo kostace, v celkem libovolném poměru, na základě z mastného pižma. Z toho vždycky vyleze stokrát ověřená příjemná a veselá vůně, která sice není moc originální, ale potěší. To jsem zvědavá, jestli holubičky přinesou taky nějaké jiné zobání…
Po hodině: ani ne. Nejostřejší tóny vyprchaly, ale charakter vůně se nezměnil. Je jemňoučká, neobtěžující a ten karafiát z ní pořád vesele vykukuje.
Rozhodně tahle babička, která je od roku 1948 (holubičky jsou opravdu symbolem míru, byla to první vůně Niny Ricci, která vznikla po válce) flagshipem značky. Je dostatečně dobrá na to, abyste na okolí udělali dojem krásně navoněné dámy (pozor, dámy – ne ženské, nebo holky!) a navíc není drahá. Tady oceňuju poměr cena/výkon víc, než povedený. A ten flakon je fakt nádherný a hodí se na poličku. No prostě: měli byste to mít doma, i když se tím nebudete vonět. 🙂

  • A teď forma:

1948 – Začalo to…vůbec žádné holubičky

Lahvička s holubičkami je fenomén. Od vzniku prošla mnoha změnami, no a vlastně úplně první holubičky vůbec nebyly holubičky, ale květ. Lalique, který v té době už měl renomé zkušeného návrháře a výrobce parfumerního skla, nepracoval jen pro Guerlain. Pro Dech doby vytvořil flakon Soleil ve tvaru květiny na slunci s mírovou holubicí na víčku. Vypadal takto (holubička byla vytlačená do plochy víčka)

Zdroj: https://www.etsy.com/listing/627251984/nina-ricci-lair-du-temps-the-times-12

 

Ale nemusí se vám po ní stýskat: Lalique má ve zvyku oblíbené flakony opakovat, a tak si teď můžete koupit v tomto flakonu parfém Soleil.

Zdroj: Lalique.com

 

 

1951 – A jsou tady! DOVES

O tři roky později, kdy už se Francie vzpamatovávala z poválečného nedostaku surovin, vytvořil Marc Lalique, syn Reného,  holubičky. Změna nebyla tak zásadní, jak se zdá – spodek flakonu, na kterém sedí holubičky, je stejný květ, jen se zatočenými okvětními lístky.

Zdroj: https://www.dorotheum.com/en/l/6193276/

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1955: jen jedna holubice

Doba zkracování, holubička osaměla.

Zdroj: https://www.ebay.co.uk/str/liacouture

Zdroj: Zdroj: https://www.ebay.co.uk/str/liacouture

1960: do společnosti s holubičkou na krku

Zdroj: Zdroj: https://www.etsy.com/listing/1348967659/vintage-perfume-bottle-pendant-nina?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=nina+ricci+l+air+du+temps+bottle+1950&ref=sr_gallery-1-42&organic_search_click=1

1970 a dál: barevné holubičky

V 70. letech se vrátil holubičce parťák a vedle stabilních flakonů z bílého skla ve žluté krabičce a kabelkových válečků se rozpoutala nádherná hra s limitovanými edicemi.
1991-93 – čtyři limitované edice s barevnými holubičkami

Zdroj: https://www.invaluable.com/auction-lot/3-pc-nina-ricci-lair-du-temps-lalique-limited-edi-288-c-76c4225813

1996 – okřídlený flakon

Zdroj: http://www.objectifbeaute.com/

1998 – k 50. letém výročí holubička usedla na zeměkouli

https://www.anrdoezrs.net/click-100539248-12708885?url=https%3A%2F%2Fwww.notino.cz%2Fnina-ricci%2Flair-du-temps-luxusni-tuhe-mydlo-pro-zeny%2F

Po roce 2000 přišlo několik sběratelských křišťálových edicí vyrobených v Lalique, které se neprodávaly v běžných parfumeriích, a taky několik verzí 15ml čistých parfémů. Koupit je bylo možno v buticích Nina Ricci.

 

1999 – jakési podivnosti

Zdroj: https://collectionsautourduparfum.jimdo.com/nina-ricci-ma-collection/ricci-l-air-du-temps-les-editions-limitees/

Zdroj: https://collectionsautourduparfum.jimdo.com/nina-ricci-ma-collection/ricci-l-air-du-temps-les-editions-limitees/

2000 – limitka k výročí nového tisíciletí. Za mne suverénně nejošklivější.

Zdroj: https://collectionsautourduparfum.jimdo.com/nina-ricci-ma-collection/ricci-l-air-du-temps-les-editions-limitees/

 

2005 – flakon v barvě jantaru “Ambra”

Zdroj: https://www.ifitshipitshere.com/from-classic-lalique-to-the-new-starck-version-a-look-at-all-the-lair-du-temps-bottles-since-1948/

2006 – perleťové holubičky “Pearl”

Zdroj: https://www.ifitshipitshere.com/from-classic-lalique-to-the-new-starck-version-a-look-at-all-the-lair-du-temps-bottles-since-1948/

2007 – černá a bílá dvojice “Prestige”

Zdroj: https://www.ifitshipitshere.com/from-classic-lalique-to-the-new-starck-version-a-look-at-all-the-lair-du-temps-bottles-since-1948/

2008 – černý výroční flakon “60th anniversary”

2009 – Gold

2009 – Čistý parfém “Cristal d´Or”

Zdroj: Zdroj: https://cornershopapp.com/en-ca/products/1gqxe-nina-ricci-lair-du-temps-perfume-for-women-parfum-15-ml-05-oz

2009 – Haute Couture holubičky

Kdysi existovala nádherná reklama, která ukazovala róbu z kolekce 2009. Tohle je vše, co z ní zbylo, internet ji zrušil…

Ale já jsem ty šaty našla!!

Zdroj: https://www.vogue.com/article/olivier-theyskens-relaunches-brand/amp

L Air du Temps / Nina Ricci

2010 – Philippe Starck

Módní designer, navrhl limitku, která měla úplně nový charakter (pořád v tom hledejte dvě holubičky, ano)

Zdroj: https://www.starck.com/a-new-bottle-for-nina-ricci-l-039-air-du-temps-by-starck-p2196

2011 návrat ke kořenům, růžová L´Air de Nina Ricci

 

Zdroj: https://www.designscene.net/2011/05/lair-de-nina-ricci.html

 

 

2013, nezměněný obsah, ale jeden z nejvýraznějších flakonů L´Air du Temps by Olivia Putnam

Zdroj: https://www.zbozi.cz/

 

2014, Fleurs Or, 2.500 €, limitka pro Gallerie Lafayette od Lalique

Zdroj: https://www.fragrancefoundation.fr/

 

2016. l´Ecrin des Colombes

Křišťálový luxus ručně malovaný zlatem

Zdroj: https://www.azureazure.com/fashion/accessories-parfums/l-air-du-temps-nina-ricci/

2016, trio vánočních limitek Le Crépuscule, Ěcrin a Aube

Tehdy na Váoce jsem byla v Paříži, zkoušela jsem je v Galeries Lafayette a snila: Le Crépuscule s těžkou královnou noci a L´Aube EdP s lilií za 300€/100 ml a křišťálová, ručně zdobená Le Zénith s perlivou broskví z dílny Lalique EdP za 1.650 €/45 ml. Ty peříčkové holubičky vypadaly nekonečně něžně a konvenovaly vůni.

Zdroj: https://auparfum.bynez.com/nina-ricci-met-la-lumiere-sur-l-air-du-temps,3403

 

Zdroj: Zdroj: https://auparfum.bynez.com/nina-ricci-met-la-lumiere-sur-l-air-du-temps,3403

Zdroj: https://auparfum.bynez.com/nina-ricci-met-la-lumiere-sur-l-air-du-temps,3403

 

2016 – l´Air du Temps Sublime s přidaným tónem yuzu

Zdroj: https://cornershopapp.com/en-ca/products/1gqxe-nina-ricci-lair-du-temps-perfume-for-women-parfum-15-ml-05-oz

2017 jaro: svítání L’AURORE a soumrak NUIT POURPRE

Noc s fialkou, den s grapefruitem a opět peříčkové holubičky.

Zdroj: https://www.my-origines.com/

Zdroj: https://www.my-origines.com/

 

2017, L’Air du Temps Couture Florale s posílenou složkou růže

2019, medovo- mandlová L’Air du Ciel

Zdroj: Zdroj: https://www.facebook.com/NinaRicciParfums/

2022 limitka ke Dni Matek byla dostupná v prodejnách Nocibé

Zdroj: Zdroj: https://www.facebook.com/NinaRicciParfums/

Sklenka šampaňského

Netuším, z jakého roku, ale mám ji doma. Poradíte někdo?

Pár méně zajímavých…

…a další množství verzí s pozměněnou recepturou a málo zajímavým flakonem – modrá, růžová… Dejte si pozor, ať nekoupíte výhodně něco, co vůbec nechcete!

 

Jak píšu nahoře: nemám ambici to zkompletovat. Ale chtěla jsem vám ukázat ty nejzajímavější. Třeba tuhle nádheru:

Nebo tuto podivnost z roku 1975

Zdroj: https://www.worthpoint.com/worthopedia/nina-ricci-lalique-air-du-temps-1733722458

Anebo tenhle zjednodušený z 60. let

Zdroj: https://www.ebay.de/itm/195337443920?

Tip na nákup

Jestli jste dostali chuť si pustit si do svého domácího holubníčku zamilované ptáčky, ale máte pochyby o tom, jestli vám bude tahle stará klasika vonět, kupte si něžné mejdlíčko do vašeho prádelníku. Jemná karafiátová vůně je přesně to, čím voněly krajky našich babiček.

Holubičky najdete v nesčetných dalších verzích a variantách, existují šperky, bižuterie, doplňky s jejich motivem, celá řada kosmetiky, pudřenky, samozřejmě miniaturky v různých atraktivních krabičkách, sběratelské předměty (po česku: krámy). Každý fanoušek voňavek by měl mít jen tak, z nostalgie, aspoň jeden krásný a zbytečný krámek doma.

 

Některé odkazy jsou affiliate. Nabídky platí v den zveřejnění článku.
.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..