• Parfémové novinky 2015

Už by byl pomaličku čas na novou statistiku loňských novinek, ale ještě pár týdnů si počkáme. Novinky pro rok 2015 jsou ovšem už ohlášené a tady je můj předvýběr z očekávných skoro dvou tisíců nových vůní v roce 2015. Seřazeno náhodně, nehledejte v tom žádný význam.

 • Niche parfémy

Annick Goutal: L’Ile au Thé. Ve složení citrusy, osmanthus a čaj, parfumérka Isabelle Doyen; kdyby AG dělala odnože, tohle by asi sedělo na jedné lavičce s Hadriánovýma vodičkama. Ale protože je AG slušná firma, tak tomu dala vlastní název po ostrově Juji v Koreji a uvidíme, třeba to bude převratná a úplně originální čajovka. Kdo si to myslí? Hehe.

Blood Concept: XL & PH. Tohle ano, to se mi líbí už teď, obojí. Tentokrát na téma “krev stromů”: xylém jsou cévy a phloém lýko a na poměry mají vůně celkem normální složení. Suchý XL jsou citrusy na dřevnaté bázi a šťavnatý PH má bohatší složení: bílý oud, rum, pepř a citronovou kůru, opět na balzámovém základu.

21_blood_concept

Atelier des Ors: Cuir Sacré. Nová francouzská značka zaměřená na arabský trh (18. ledna začal prodej v Galleries Lafayete v Dubaji a v Jovoy v Paříži, 100 ml / 225 eur), začíná s pěti poměrně klasickými vůněmi, z nichž ta kožená má skvostné složení. Rozhodně si nenechám ujít kůži+vetiver+šafrán bez oudu. A taky bych si ráda sáhla na flakon, ve kterém je uvězněné slunce. Snobárna!

Zdroj: instagram značky

Zdroj: instagram značky

L’Artisan Parfumeur: Rose Privée. Bertrand Duchaufour a Stéphanie Bakouche dostali za úkol vytvořit májovou růži z Grasse. V flakonku ji spojili s bazalkou a senem, něco zahradního kvítí, zeleně a evropského ovoce a výsledkem má být živoucí růže v zelené zahradě. To vše v novém malovaném flakonku.

francesca morandi

Herve Gambs: cologne intense. Výroce bytových vůní po předloňském úspěšném startu v tělových vůních na letošek ohlásil tři intenzívní kolínské, první La Baie des Anges obsahuje grepfruit, rebarboru, vanilku, jasmín, tečka. Stačí. Bude líbit. Druhá Domaine du Cap skládá z bazalky, tymiánu, citronu a čerstvé bulvy fenyklu. To se mi asi líbit nebude, ale zkusit to MUSÍM. Třetí je nějaká nuda.

Etat Libre d`Orange: True Lust Rayon Violet De Ses Yeux. Kokosové mlíko, konvalinky, rýžový pudr a osmanthus. Stačí, ne?

YS UZAC: muž v mlze má/bude mít od loňska čtyři nové vůně, z nichž Oud Ankaa mne nebere (Vincent Micotti mi loni dával čichnout k čistému pravému oudu, který on sám nosí; nic lepšího už být nemůže, všechny ostatní složky jsou pouhé ředidlo). Přitažlivá je pro mne, samozřejmě, kožená Dragon Tattoo, což má být vůně tetované kůže a potu mladé vegetariánské hipsterky (kůže, inkoust, opalovací mlíko, pleťový krém, pot z bonbonů a ovoce, pižmo). To BUDE DOBRÉ! Pak mne zaujala vůně, kterou Micotti dělal pro švýcarskou TV stanici vysílající receptář zdravého životního stylu. Moderátorka pořadu Dr. Jeanne Fürst spolu s parfumérem připravila vůni, která bojuje proti listopadovým depresím. Složení Le Parfum de Jeanne je podezřele jednoduše svěží (citrusy, jasmín, vanilka, cassis), zkušet mne to neláká, ale potřebuju to z terapeutických důvodů (nebo kabelku Delvaux, to je jedno). Poslední zajímavost je normální pokračování Micottiho hudební tvorby, Stravinského balet Sacre du Printemps, Svěcení jara, a je zajímavá andělikou v kombinaci s černým rybízem. Hmm. Uvidíme na konci března, Ys Uzaci už se na mne a na Mirku třesou…

Promiňte, Vincente, už mám objednaný nový objektiv. Na druhou stranu...žádné vrásky, co?

Promiňte, Vincente, už mám objednaný nový objektiv. Na druhou stranu…žádné vrásky, co?

What We Do Is Secret: Monoscent G. Další nová (asi)značka z nepřehledné řady projektů studia zodpovědného za značky S-Perfume® and A Lab on Fire®… Mělo by jít o (asi)čistý Galaxolide Super, jedno z umělých pižem. Vůně je anosmická, tedy není cítit nosem, ale člověk ji vnímá mozkem a není to nic tak neobvyklého – znáte to z řady Molecul, pokusů Gezy Schoena nebo Juliette has a Gun. Tři z těch vůní mám, jednu dokonce nosím a až skusím galaxolid, napíšu obsáhlejší článek o tomhle zajímavém tématu. Slibuji! Pokusím se ještě v roce 2015.

Dorin (La Dorine): Dorina. Dorin se věhlasem a významem v minulosti vyrovnal Guerlainu. Pařížský královský parfumér. Jako jedna z posledních nezávislých starých parfumérských značek se posledních deset let hrabe nahoru; ne moc rychle, ale jistě. Její luxusní, velké, opulentní, vyprofilované parfémy oslovují čím dál víc lidí, znuděných moderní strohou a šokující produkcí (mě taky, Rose de taif z Arabské kolekce je moje nejmilejší a nejnošenější arabka, kdybyste to dosud neslyšeli) a distribuce přes německý Douglas (jen luxury-prodejny) se zdá šťastným krokem. Takže Dorinu, postu madame Marguerite Brunet, velkolepé herečce, talentované parfumérce a zakladatelce značky, si já si ujít nenechám. Má být pudrově kosatcová, to samo o sobě by mi stačilo, ale navíc koukejte na to složení: květ rýže, růže, aldehydy, kosatec, vodní jasmín, fialka, vetiver, cedr, heliotrop, pižmo, tonka, kosatcové máslo, pryskyřice. Umírám na scéně…

dorin

Miller Harris: Poirier d`un Soir. MH má pro letošek připravené tři vůně: list černého rybízu Cassis en Feuille, má být hodně zeleně bylinný; ovocně květinová Coeur de Jardin a co se líbí mně, je hruškovice Williams. Poirier d`un Soir má ve složení všechno, co dobrá pálenka (hruška a rum), to se mi bude líbit, na večer. Mimochodem: víte, jak se ta hruška dostane do flašky? (zdroj: http://www.manguin.com/fr/)

hruska

 

La Folie a Plusieurs. Nová německo-francouzská značka si najala multitalentovaného Marka Buxtona pro projekt La Cinéma Olfactif (čichové kino) a v jeho rámci Mark vytvořil čtyři vůně s decheberoucím složením: The Virgin Suicides (v hlavě fialka, v srdci kosatec, v bázi kosatec a ještě nějaké nepodstatné věci); Mood Indigo (feferonka, heřmánek, cedr, kadidlo); Daisies okoláda, oříšky, meloun, jabko, broskve, kůže, cukr, mandarinka) a Love Exposure (kostus olej, bobkový list, kmín, neroli). Je to divné, dělal to génius Mark, bude to skvělé. Vůně jsou sice už loňské, ale teprve letos se k nim dostanu.

Mr. Mark Buxton

Mr. Mark Buxton

Au Pays de la Fleur d’Oranger: La Violette. Fialkový kvítek obklopený klasickou suitou – jasmín, ylang-ylang, kosates, santál, vanilka, tonka, cedr, vanilka… Složení je lákavé, ale vzhledem k nevyzpytatelnosti ostatních vůní značky nechci vůbec nic předvídat. Každopádně je to fialka a po pořádné, výrazné fialce mé srdce stále pláče. Milovníky růží upozorňuju na dvě nové růžovky: ovocnou La Rose a orientální Black Rose.

 

 • Návrhářské parfémy

Boucheron: Quatre. Dřevito-ovocno-květnovou vůni pro Boucheron připravila partička profíků z kolosu Firmenich (parfémy, čistící prostředky a aroma do šunky a bonbonů) a přestože první Boucheron mám ráda, nic neočekávám. ALE určitě si půjdu prohlídnout flakon. Quatre je totiž jeden z nejoblíbenějších prstýnků šperkařské firmy, skládá se ze čtyř různých kroužků a tenhle prsten má tvořit víčko flakonu. To musím vidět, na to si musím sáhnout!

Zdroj: web Boucheron

Zdroj: web Boucheron

Maison Louboutin: ano, ano, ano, červené podrážky budou mít tři vůně, tři barvy. Le Violet, Le Rouge, Le Beige. Kdo by si myslel, že fialová bude fialková, tak ne, je to orientálka postavená je okolo skořice a težkých květin (jasmín, orchidej, růže); v červené sice růže je, ale zabalená v tolika ovoci (hruška, rebarbora, meloun), že bude asi úpět pod útlakem kompotu; a béžová by měla být aldehydovka se sezamem, květinami a citrusy. Flakony jsou jednoduše elegantní z těžkého skla uložené v krabičce vyložené podrážkovou červenou. Já si počíhám na Le Beige.

Le Bei

Le Beiges. Zdroj: web Louboutin

Louis Vuitton: když jsem zmínila Labutěnky, musím zmínit i tohle – Jacques Cavalllier prý už finišuje, aby se na vánoce konečně objevil dlouho slibovaný LV parfém. Jméno, složení i termín jsou tajné. Možná “Marc Jacobs”, na počest návrháře, který značku vystřelil ke hvězdám (hvězdným cenám)?

Louis Vuitton vintage

Chanel: Les Exclusifs Misia. Tak na tu čekáme všichni, měla by obsahovat rtěnkový akord (růže, fialka, kosatec) a já doufám, že to bude první exkluzivka, kterou se konečně hrdě postaví na mou poličku (než bude stát flaška jako babeta). Jedna Chanel Misia ale už existuje…

chanel _misia

Hermès: Le Jardin de Monsieur Li. Další horečně očekávaná novinka. Jean-Clade Ellenovi končí kontrakt s Hermésem, vydává se na volné pole a loučí se exkluzivkou Cuir D´Ange a poslední zahradou z rodinného stříbra značky. Tam není možno šlápnout vedle. Kumkvát (kyselý pomeranč) a jasmín (vyšisovaný Ellenou do průzračna), kvalitní a zábavná svěženka. Hermés už vydal foto-vizuál,poněkud temný, ale já se hrozně těším na akvarelovou promo – ta podle mě přesně vystihuje průzračnost a čistotu Ellenových vůní. No way tohle nekoupit…

Jo Malone: ve svém parfémovém chrlení občas dnes už ne-niche výrobce vyplivne něco fajn. Pro letošek ohlásil zase asi sedm novinek, z nichž jedna patří do pětice limitek Rock the Ages a její název je výmluvný: Birch & Black Pepper. Mimo černého pepře a břízy (předpokládám březového dehtu aka semiše) tam bude mandarinka, pačuli a vanilka, děkuji, prosím zabalit a odnést k pokladně.

 

 • Mainstream

Yves Rocher: Bois de Gaïac et Genièvre. YR právě uvedl novou řadu pro muže “Nature”, která se skládá z Bois de Cèdre et Citron Vert, Cyprès et Pamplemousse a Bois de Gaïac et Genièvre. Ta poslední mne zaujala složením: gajakové dřevo, jalovčinky a kardamom. Hezké, že? Ve Francii už ji v obchodech koupíte (16,80€/75ml), u nás jsou (zatím) jen ty dvě druhé.

Shiseido: Maquillage Dramatic Mood Potion. Po minimalizaci parfémů Shiseido na dámský a pánský Zen, obohacené každoročně jen o limitky, by byla nová vůně překvapením. Ona ovšem nepatří do řady vůní, ale do linie nového make-upu. Parfém má obal jako rtěnky a rtěnky mají vůni jako parfém. Flakon krásný, název otřesný! Kolekce byla uvedená v Asii v lednu, vůně je dostupná jako EdP a olej a dá se použít na vlasy, jako tělový olej nebo jako klasický parfém. Složení je poněkud neuspořádané, jsem zvědavá: bergamot, grep, jablko, malina, broskev, meruňka, hruška, kardamom, pačuli, jasmín, bulharská růže, jasmín, konvalinka, osmantus, olivový květ, fialka, santál, cedr, kosatec, ambra, šafrán,ovocné pižmo, vanilka…pro mne je důležité, že vidím ve složení rtěnkový akord, navíc malina, kterou rty milují, předpokládám lahodnou kosmetickou vůni staré rtěnky.

Zdroj: http://eeked.blogspot.cz

Zdroj: http://eeked.blogspot.cz

Salvatore Ferragamo: Emozione. Má být hodně tělová (pižmo, semiš, kosatec, broskev) se vzdušnými květinami (pivoňka, heliotrop, májová růže). Hledám pořád v mainstreamu něco stejně intimního a něžného, jako byl fantastický Skin/Trussardi, vůně teplé lidské pokožky, a tohle by se mohlo blížit… V USA už je v prodeji, doufám, že se brzy objeví i v EU.

Crabtree & Evelyn: Black Absinthe. V krásném flakonu je pánská vůně stvořená z šíleně (od slova šílenství) aromatických ingrediencí, ale po mém sblížení s Poivre Piquant mi suchá lékořice nedává spát. Složení lékořice, pelyněk, anýz, vetiver a fenykl je buď slibné, nebo smrtelné.

The Body Shop: Smoky Poppy. Vůně máku, koření a dříví, jarní limitovaná edice. Popravdě mne ani tolik nebere ta vůně (prý je “seductive a sultry”, tak to přesně potřebuju), jako štětec, co vypadá jako květ máku, body-scrub s pravými makovými zrníčky (navíc z mé milované Ankary), anebo třeba houbička, co vypadá jako sukně Makové Panenky. A vlastně vůbec je to celé takové krásné a něco z toho musím vlastnit!

Zdroj: web Bodyshop.de

Zdroj: web Bodyshop.de

Tak, to je můj plán. Určitě mi přijde do cesty spousta dalších rozptýlení, tak nevím, jestli ho dodržím. Nevadí. Můj letošní favorit je Mark Buxton. Chyba je, že je tak plodný, že mu prostě nestačím. Nevadí. Užiju si to.
Na jakou novinku máte políčeno vy?

podpis_ROM

You may also like...

6 Responses

 1. mirkau napsal:

  Pokud jde o Hermésovic Le Jardin de Monsieur Li, proslýchá se, že je to možná poslední zahrada pod taktovkou J.C.Elleny. Už nějakou dobu (od roku 2013) pracuje na vůních pro Hermése společně s Christine Nagel a zřejmě je to postupné předávání žezla.

  • No, různé spekulace běží, ale já si myslím, že mu prostě po 10 letech skončil kontrakt, jemu bude letos 68 let, svůj úkol v Hermesu (nastartovat komerci parfumerie) splnil, tak co tam dál…bude si pojídat ty svoje mušle v Grasse a plkat s Mallem a tím svým kuchařem. 🙂 Četla jsem výroční zprávu Hermesu za Q3 2014 a vzhledem k tomu, že o parfémech je tam jediná zmínka “Perfumes (+9%) continue to grow. Two lines were extended with new launches, Terre d’Hermès eau très
   fraîche and Jour d’Hermès absolu, which were warmly received” tak osobně si myslím, že tohle Ellena fakt nemá zapotřebí. 😀

 2. nadja napsal:

  Tak já určitě na chanelku Misia. Dočetla jsem se, že je podobná No.19 Poudre, mojí oblíbenkyni.

 3. mirkau napsal:

  Já si určitě pohlídám své oblíbenkyně – krásnou Viktorii Minya a paní Škovranovou z Košic. Obě něco chystají 🙂
  A samozřejmě musím vyzkoušet novinky od Harrisů, další mé oblíbené značky. A pak se chystám na White Moth od Papillon Artisan Perfumes a určitě něco chystá i Sarah McCartney z 4160 Tuesdays.

 4. mirkau napsal:

  A znáš už loňskou Message in a Bottle od Buxtona? Právě mi dorazil vzorek 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..