• Udělejte pá pá orientálním parfémům, jsou zrušené. Tečka.

Musee du parfum Benchaabane Marrakesh

“Důl vám vzít nemůžou, to je díra v zemi!” Chacha! Komunisti…

Když je v tom skořice, santál a růže, tak je to orientální parfém. Vždycky to tak bylo. To nám vzít nemůžou. To je díra do vesmíru. Chacha! Inkluze…

Orientální parfémy jsou oficiálně smazané ze světa. Jára Cimrman by čuměl a Smrťák taky.

Mr. Michael Edwards, neodolám se opět pochlubit fotečkou, je Cicero současné parfumerie. Co řekne, to je zákon.

Mirka, Sir Edwards, Derad, vedúca. Znovu opakuji, že nemám největší hlavu ani nejsem obryně Stáňa, ale stojím nejvíc vepředu.

V roce 1984 předvedl rozdělení parfémů na parfémové skupiny tak, jak ho dnes svět zná a používá (tedy my na Frangipani ne, pro nás je příliš svazující, my máme navíc syntetické a minerální vůně). Skupiny poskládal vedle sebe, tak jak podle složek do sebe přecházejí a sestavil Fragrance wheel, parfémové kolo. To vypadá takto, to všichni znáte:

Zdroj: https://www.fragrancesoftheworld.com/FragranceWheel

Nebo neznáte? Něco tam chybí, že? No ano. V této nové verzi už nenajdete orientálky, jen: Amber (dříve Oriental), Floral amber, Soft amber a Woodsy amber (slovo “amber” vždy nahraďte “oriental”). Nejsou a nebudou. Tak pravil Mr. Edwards.

Vysvětlení pro volbu ambry je, že všechny ostatní skupiny jsou pojmenované po hlavní složce, jen tato byla jiná. Takže od teď ambrovky.

Proč zmizely orientální vůně z oficiálních seznamů?

Já to vlastně nechápu. Vždycky jsem měla za to, že krásné slovo “orient” je kartografické určení pro země, kde létají zlatí ptáci, Šeherezády s černě namalovanýma očima v tureckém sedu v zahradách Šalimar, popíjejí jasmínový čaj, jí fíky a vyprávějí pohádky princům s pavím peřím a drahokamem v turbanu. Opak zběsilé druhé půlky Zeměkoule, označované ošklivým jménem “okcident“.

Zdroj: http://www.daildeli.cz/trnkahrubin1.html

Přiznávám, že Trnka s Hrubínem a Alibaba hodně formovali můj světový názor. Ale nejsem naivní a docela jsem po Asii cestovala (ne, nejezdím do hotelu v resortu a taxíkem na pláž). Nikdy jsem neztratila dojem voňavých zemí pod půlměsícem. Vonících po šafránu, skořici, kadidle, jablkách, fících, mangové šťávě, kvajávě, santálových tyčinkách, kardamomu, mandlích, růžích, jasmínu, pomerančovém květu, skořici, pepři, vanilce, pryskyřici, kokosovém mléku, vodní trávě, práchnivějícím dřevě, palmovém cukru, medu, sušených švestkách, lukumu, ořechách, vlhkém vzduchu v pralese, orchidejích, rybím trhu, hořícím dřevu, lotosech, čaji... sorry, ale ne po ambře a ani po dřevo-ambře. Nou. Takže já tohle nedokážu vysvětlit. Dám vám tedy oficiální status.

N-word světa parfémů

Orient znamená Východ. A lidem z východu vadí, že na kouli je Východ východně od čeho? Od Evropy, Anglie, Holandska, Francie, od kolonizátorů. V době globalizace nemáme jen jeden Východ. Všude je východ. Na východ od Východu je zase Evropa, jen je to kousek dál. Na to samozřejmě všichni (dříve) Orientálci mají nárok, pokud to tak cítí, vyžadovat od namyšleného západu, konec ponižování přes slova.

Obama zakázal používat slovo Orient v oficiálních dokumentech, protože je ponižující a urážlivé. Přesto, že do parfumerie proniklo díky složkám s původem v Orientu, z lodí, vyrážejících na východ od sídel francouzských a italských parfumérů a nikdy nemělo žádný vykořisťující kontext, dolehla na něj globalizace. A už prý je prázdné a nic neznamená.

Evropská kultura podle Tanii Sanchez (recenzentka vůní a spoluatorka knih Lucy Turina) historicky fetišizovala a sexualizovala Asiaty. Teď jsem z toho úplně paf, že jsem toho Trnku asi chápala celé dětství úplně blbě… přesné vyjádření Tanii najdete ZDE. (Jedinou konexi mezi sexem, fetišem a Asií mám vytvořenou podle fotek přeoperovaných mladinkých Asiatek nabízejících sex západním lidem na internetu, ale ta je zcela současná a přišla až s internetem. A v tom kolonizátoři nejedou.)

Ta diskuse probíhala dlouho. Zapojil se do ní celý svět, který má co mluvit do parfumerie: naftaři, parfuméři, parfémové značky, bloggeři a nakonec i Fragrance Foundation v čele s Mr. Edwardsem.

Podle jeho vyjádření sice mnohým lidem mohou názvy jako Shalimar nebo Opium evokovat orientální smyslnost, ale pro mladší lidi to už nic neznamená. Kritici poukazují na to, že slovo Orient je připomínkou kolonialismu a doby, kdy se anglicky mluvící země považovaly za střed světa. V parfumerii tento výraz nikdy nebyl zamýšlen jako urážlivý, ale vnímání se mění. Po dlouhých diskusích se tedy rozhodli ke změně ve prospěch inkluzivnější slovní zásoby.

Oficiální tiskovka Mr. Edwarde je ZDE: https://bsp.org.uk/wp-content/uploads/2021/06/MICHAEL-EDWARDS-TIME-TO-CHANGE.pdf

Co bude dál?

Orientálky se tedy dostaly na black list. Ježiš, pardon…prostě na list. Vlastně ani ten Ježíš by se neměl zneužívat, křesťanům se to určitě nelíbí. Jejda.

Já vám doporučuju: pořádně si projděte poličky, promyslete si to a začněte dělat zásoby vůní, které máte rádi. Může se stát, že je brzy nenajdete na trhu, protože změní jméno anebo je rovnou zakážou.

Z mojí poličky já cítím ohrožené zejména:

 

REKLAMA

Jak ten vývoj vidíte vy?

Romana

Romana Granátová, niche perfume enthusiast, journalist, writer

You may also like...

2 Responses

  1. Hanka H napsal:

    „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.“

    Jdu prohlédnout své parfémové bohatství, abych byla připravena s některými poklady přejít do undergroundu.

  2. Kralik napsal:

    Evropské zlaté kleci vržou vràtka, interier je plný prašivých motýlů, jejichž dědečkové drancovali chudšì země a pojìmali ženy z končin všemožných a teď se snažì slovìčkařenìm něco napravit? Nebo se snad naposled zviditelnit…protože starè mužskè autority je třeba ctìt. Svět nebude lepšì a parfémy nebudou lìp vonět a myslìte si, že lidé v Orientu nemajì nekorektnì slova pro Evropany, Amìky,…? Akuràt o to se asi nikdo moc nezajìmà. Mimo zlatou klec evropskou majì lidi jiné věci na pràci než řešit oriental vs amber. Tě pic…člànek mâ dvě pozitiva.1.Derad žije 2. Romana nenì obryně

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: