Pár obrázků co se vejde mezi obalování kapra a loupání brambor

Když smršť, tak smršť. Romana totiž slíbila smršť článků, abyste měli co číst na Vánoce. Jen se jaksi zapomněla zepat, jestli to stiháme. No, ne, nestiháme 🙂 Na druhou stranu si myslím, že ani vy mezi loupáním brambor do salátu, obalováním kapra a bránění stromečku před dětmi/kočkami/psy nestihnete číst nějaké sáhodlouhé a prudce inteligentní rozbory.

Tak jsem tu s krátkou fotoreportáží z předvánočního výletu k východním sousedům s večerním odskokem na svařák do Vídně.

Když je cesta do Bratislavy, tak samozřejmě nelze vynechat návštěvu butiku 1907, o kterém jsem už psala několikrát.

IMG_0568 IMG_0570 IMG_0571

Ubytovaní jsme byli na lodi. Tenhle výlet byl totiž velmi speciální – jel s námi poprvé přítel naší dcery a bylo dost složité sehnat ubytování s třemi ložnicemi, kvůli zachování dobrých mravů, neb jsou oba nezletilí.

Přítel je to nový, přesto je tu velký rozdíl: do této chvíle se nám na otázky “s kým jdeš ven” dostávalo dpovědi “toho neznáš” nebo “to je jen kamarád”. Teď je to ale úplně jinak, protože za mnou Marťa sama přišla (mohl to být pátek, nebo sobota) a zeptala se, kdy mi může představit svého přítele. Já na to: “A jak dlouho se znáte?” A Marťa: “Od středy!”

Každopádně obrovský apartmán na lodi Gracia, v centru Bratislavy vyjde levněji, než pokoj v hotelu naproti, přes cestu. A ty výhledy

IMG_0574 IMG_0577
IMG_0576

Večer jsme si udělali výlet na svařák a punč do Vídně, když to bylo za rohem.

IMG_0579 IMG_0584

Rakušáci jsou jedni z nejaktivnějších zastánců ekologie a alternativních zdrojů energie. Když jedete v noci po dálnici z Bratislavy do Vídně, blikají všude kolem vás červená světla na větrných elektrárnách. Působí to až strašidelně, jako invaze ufounů. Ale na vánočním osvětlení prošustrujou víc elektřiny, než Zimbabwe za celý rok.

IMG_0585 IMG_0586 IMG_0592

IMG_0594 IMG_0602

Po Vídni je spousta trhů, ale ten největší a hlavní je samozřejmě na náměstí před radnicí. Punč, svařák, nebo horkou čokoládu dostanete do pěkně pomalovaného hrníčku s uchem, takže si ho nemusíte přehazovat z ruky do ruky jako ty plastové kelímky u nás a bát se, že když kelímek zmáčknete, svařák skončí v rukávu.

IMG_0590

Na trzích se dá sehnat ledacos, třeba barikovaný šnaps. Já teda momentálně ujíždím na barikovaném bílém víně, což je u nás celkem novinka. Ale barikovaný šnaps mě dostal. Jak se vyjádřil kolega, když jsem poslala fotku: “Za chvíli se bude barikovat i máslo”.

IMG_0596

Mezi stánky se našly i takové, co nevoněly jen po punči a po svařáku. Zvlášť ta kolínská s kardamomem mě zaujala. A stánek s kadidly se u nás taky moc nevidí.

IMG_0587 IMG_0599 IMG_0600

Abyste neřekli, že jsme tak komerční, trochu jsme se věnovali i architektuře

IMG_0588 IMG_0595

Druhý den, cestou zpátky jsme se ještě stavili v Trenčíně, kde se mi podařilo sehnat kapří hlavy. Už to vypadalo, že budeme bez tradiční polívky. Pokud si pamatuju, byly před Vánoci kádě s kapry na každém rohu a teď jsem oběhla půl Bratislavy a celý Trenčín a našla jen jednu. Tak mě tak napadlo, jestli to náhodou EU nezakázala. Když zakazuje chemické pokusy ve školách, už bych se nedivila ničemu.

V Trenčíně mají speciální kolotoče na ruční pohon a kouzlo vánoc s kvalitními masnými výrobky.

IMG_0614 IMG_0616 A to je vše. Nezbývá než popřát

Klidné a voňavé Vánoce

IMG_0629

mirka_podpis

 

You may also like...

2 Responses

  1. Vám taky ŠaV, Mirko. A jsem v šoku! To vaše dítě má přítele? Ale Žaba si najde holku až tak ve třiceti, že jo….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..