• Parfémy Louis Vuitton: Heures d´Absence a Je Tu Il

Chyběly mi do sbírky poslední dva flakony Louis Vuitton z let 1927-8: vzácný Heures d´Absence a Je Tu Il. A protože už jsem je viděla, tak vám je taky ukážu – na oslavu na konci článku je recenze Heures d´Absence 2020, tedy té nevzácné, kterou si dnes může koupit každý.

LV DREAM – 102 let výroby parfémů LV

Do mé sbírky… do sbírky fotek, ne flakonů. Bohužel, flakony LV jsou extrémně sběratelské kusy, takže na mojí polici nikdy nebudou. Jestli je máte, tak gratuluji, a jestli ne, tak se pojďte podívat na fotky – ono je totiž docela složité je i zahlédnout.

Právě před rokem jsem byla na výstavě LV DREAM v Paříži podívat se na historické parfémy Louis Vuitton z 20. let 20. století. Byly tam, ale chyběly flakony prvních dvou vlastních vůní LV: l´Heures d´Absence a Je Tu Il z roku 1927 (do té doby dělal LV pouze prázdné flakony a zákazníci si je nechávali plnit v parfumeriích).

Vůbec mě nenapadlo, že se v roce 2023 stanou reportáž z LV Dream a tady tahle • 5x recenze parfémů LV  nejčtenějšími články na blogu. A už vůbec jsem nedoufala, že bych hned za pár měsíců oba supr vzácné první parfémy LV mohla vidět na vlastní oči. A ono jo! Mám pocit, že to máte rádi a že vám je dlužím. Tak seznamte: první parfémy LV na světě a jako bonus na konci článku přidám recenzi současného Heure d Absence z roku 2020.

Na reportáž z výstavy (vč. historie kabelek a čokoládu LV) se můžete podívat TADY: • 101 let parfémů Louis Vuitton – LV Dream Paris 

Ještě připomínám, že ve stejném termínu se v Paříži konala taky výstava parfémů Chanel ke 100. výročí No.5 – reportáž najdete zde: • Velkolepá výstava parfémů Le Grand Numéro de Chanel v Paříži

CHANEL le Grand Numero Paris_2022 (3)

CHANEL le Grand Numero Paris_2022 (3)

Heures d´Absence / Louis Vuitton 1927

Flakony byly k vidění loni v létě v domě Louis Vuitton v Asniéres na předměstí Paříže. Tenhle dům v ulici Louise Vuittona obývala rodina a byl také první pařížskou dílnou značky. Dodnes zde vyrábějí nejvyšší zakázkové modely a opravují historické kousky.

Louis Vuitton house Asnieres

 

První vůně domu byla esencí všeho, čím rodinný byznys LV tehdy žil: název mu zapůjčila “chata”, vesnické sídlo rodiny Vuittonů ve Seine et Marne. Zákazníci vyplňovali svůj “Volný Čas” cestováním se zavazadly LV. A taky proto se na flakonku objevilo letadlo, novinka v komerčním cestování těch nejbohatších.

Louis Vuitton / Heures d´Absence 1927 – Asnieres – 1

Parfém v papírové krabičce vyrobili v počtu pouhých 300 kusů. Neprodával se a dostali ho VIP zákazníci při otevření prvního butiku Louis Vuitton v Londýně.

Louis Vuitton / Heures d´Absence 1927 – Asnieres – 2

Bohužel receptura se nezachovala, ani se ho nepodařilo zrekonstruovat. Podle popisů šlo o květinovou kreaci, která voněla jako zahrada u domu v Seine et Marne. Vůně z povrchu zemského nezmizela, ale nadále se prodávala ve flakonu v tvaru amfory.

Louis Vuitton perfumes Asnieres

 

Je Tu Il / Louis Vuitton 1928

Druhá vůně se jmenovala Je, Tu, Il – Já, Ty, On. Tři stejné flakonky z tenoučkého skla, baňky, které se zasouvaly do sebe. Zabalené v papírovém válci s kovovým potiskem a ještě v papíroví krabici, která byla potištěná dopravními prostředky: vlaky, letadly, auty, kočáry…

Louis Vuitton / Je Tu Il 1928 – Asnieres – 1

Bublinky byly vyrobené z tenkého foukaného skla. Jejich křehkost bohužel nedovolila zachovat víc, než pár kusů, takže je velmi vzácné na ně narazit a nepodařilo se mi zjistit, jak voněly. Myslím, že už to nikdo na světě neví. Nečekala jsem, že bych tohle někdy viděla, překvapení no. 1!

Louis Vuitton / Je Tu Il 1928 – Asnieres – 4

 

Louis Vuitton Malletier v Asnieres

Ještě vám chci ukázat pár dalších kuriozit z domu LV: historické  pracovní kufry, hračky, umění z kabelek a brož LV Iris Brooch – kosatec od Nicolase Ghesquiére.

Parfémové reklamy LV z 20. let 20 století

Flakony, které se prodávaly prázdné a byly součástí kosmetický kufříků a kufrů.

Cestovní lékárna a kancelář ředitele s archivem i stolem písařky

Hračky LV na cesty

Hračky pro dospělé (to vpravo je kabelka)

LV iris brooch Louis vuitton

Kabelky pro milovnice květin a LV iris brooch / Louis Vuitton

 

Rare LV Brooch Iris by Nicolas Ghesquére / Louis Vuitton 2020

LV iris brooch Louis vuitton

Brož IRIS pro milovníky kosatcových vůní – LV Iris Brooch by Nicolas Ghesquiére / Louis Vuitton

 

Zvířata z kabelek LV ze spolupráce s mladými umělci

Kdo by nechtěl chameleóna a úplně praktický průhledný kufr

 

Kufry pro hvězdy showbusinessu, sportu a Paula Poireta

 

A tyhle dva nevím, komu patří, ale jsou na nich naše rodinné iniciály, takže asi – nám?


Recenze Heures d´Absence / Louis Vuitton 2020

Trochu mě zklamalo, že Heures d´Absence nebyla v roce 2013 první vůní, když se LV po 90 letech vrátil k tvorbě parfémů. Vlastně se s tím počítalo… nevadí. Druhé zklamání bylo, když jsem ji poprvé cítila: čekala jsem velkou, působivou vůni, otáčející hlavy v davu.

Recenze Heures d´Absence Louis Vuitton

A ona je to krotká jarní mimózka s trochou aldehydů a čistého bílého pižma. Protože se nedochovala receptura, měl Jacques Cavallier  Belletrud za úkol  vytvořit atmosféru zahrady u panského domu v oblasti Île-de-France, to je taková Paris-východ. Prostě obyčejná středoevropská zahrádka s růžemi, mimózou a živým plotem z malin.

Začátek je příjemná kombinace jarní, vodnaté zeleně a kyselkavých malin. Hodně dívčí, jemná nálada, čistá jak jarní slunečné nebe. V téhle fázi mi hodně připomíná nový CHANEL CHANCE EAU FRAÎCHE EdP, má podobný nástup, jako stříknutí osvěžující minerálky do obličeje.

Pak se rozvoní do hezkého, krotkého květinového mixu: bílá růže, sterilní mimóza, čistý zářivý jasmín, to vše na pozadí pižma s vůní prášku na bílé prádlo. Nejzajímavější z téhle kytice je mimóza: obvykle mívá špinavě nahořklo-sladké tóny, což ji dělá pro spoustu lidí pikantní a pro spoustu nepřijatelnou. Cavalier ji vyčistil, dá se říct vykastroval, až na samou podstatu. Tím vystoupila její pudrovitost, jakoby ve vzduchu poletoval žlutý pyl mimózy. Hezké. Sice už to z původní mimózy moc nemá, ale pro ty lidi, kteří ji nemusejí (což jsem i já) se najednou stala přátelská. Fakt hezké. Něžné. Příjemné.

Celkově v té střední fázi voní jako čerstvě vykoupaná žena v květinovém mýdle, která si pak sedla venku na lavičku v zahradě. V téhle poloze vůně vydrží asi dvě hodiny a pak se vypaří.

Kdo chce vonět jako chameleon, nekupuje parfémy LV

A to je všechno. Je to málo, je do dost? Pro nás, co už máme na parfémovém tachometru něco natočeno a víme, co se dá pořídit za 7.500 Kč, to bude málo a zaškrtneme, že je “way overpriced”. Ale říkám si, proč by zákazníci LV měli vonět nějak převratně? Oni určitě sami chtějí vonět příjemně, krásně, čistě… a cena jim vyhovuje. Když už si někdo koupí chameleona místo kabelky, tak přece nemusí být cítit jako chameleon, že.

Máte už svého chameleona Vuittona?

Všechny články a recenze Louis Vuitton najdete TADY.

 

 

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

Recenze Heures d´Absence Louis Vuitton, LV iris brooch – Louis vuitton

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..