• Parfémový horoskop: KOZOROH. Nenechte si narušit svůj vonný rádius.

Kozoroh ♑ si drží důstojný odstup od ostatních na délku svých rohů. Ohnivá znamení mají tendenci přemýšlivost a důstojnost Kozoroha považovat za pomalost a chladnost. Ale Kozorohovi to vůbec nevadí, on je si je v sobě naopak odsoudil jako bordeláře a chaotiky. Kozoroh ♑ je nositelem tradic, rád se pohybuje ve známých (toaletních) vodách a těžce nese reformulace. V jejich dlouho dopředu naplánovaném světě není místo pro módní výstřelky, flankery a odnože.

Cítím se všemi, kdo mají narozeniny na Vánoce nebo na Silvestra, ještě horší je Nový rok a úplně nejhorší první den v práci. Proto zde další díl náhodného občasníku PARFÉMOVÝ HOROSKOP.

Voňavá charakteristika Kozoroha

Je jasné, že Kozoroh žijící ve svém přesně našuplíčkovaném světě si tam jen tak nepustí něco, co by mohlo způsobit chaos nebo dokonce rozbít pečlivě vystavěné struktury, které mají přežít věky. Nějaké nové molekuly, sexy parfémy s pichlavými tóny, módní krátkodobé výstřelky? NOU! Ne, že by mu vadily samotné vůně, ale než si je Kozoroh zapracuje do struktur, tak odnože zmizí ze světa.

Kozoroh preferuje čitelné a dobře známé pachy, bezpečné vůně, o kterých ví, co si myslet. Bezpečné jsou vůně maminky: pudr, mléčný santál, cukrová vata, vanilkové rohlíčky, jehličí vánočního stromečku, čaj s medem. Růžičky ze zahrádky, konvalinky, levandule. Všechny kolínské vítejte! Dobré jsou také jednoduché potraviny: mandarinka, fík, pomeranč, zahradní ovoce. Jablka se skořicí, vyprané prádlo, maminčin krém a vanilkový puding rámují jeho parfémový svět.

Nebezpečné – ale známé – jsou vůně s politickým názorem: kadidlo, arabské parfémy, živočišné složky. Nutí ho vyhrnovat se a to nejde jen tak, jako spontánní reakce na vůni (víme, že reakce mozku na pach je rychlejší, než myšlenka, a proto je zcela mimo naši kontrolu, což Kozorohovi není po chuti.)

A zákaz vstupu do světa Kozorohů dostaly ty moderní podivnosti: slaný karamel, lidské sekrety, mrkvové semínko, kopr, spálený karamel, petrichor, hlína, březový dehet, semiš, liči, šafrán, oud… vyvolávají v něm jedinou otázku: proč? A odpověď je: nevím a nechci to vědět.

Ctít osobní zónu je pro Kozoroha nutnost. A tak je pravděpodobné, že siláž jeho vůně nikdy nepřekročí obranný radius jeho rohů. A tak mnoho lidí nikdy nepozná, že Kozoroh se voní. Ale jo! Jestli jste se ptali, pro koho jsou určené všechny ty tělové, jemné vůně, co se drží u pokožky, tak tady máte odpověď.

Partnerský horoskop pro Kozorohy

Aneb jak sbalit Kozoroha. Záleží, co od toho očekáváte. Kozoroh není chladný, jen tak vypadá. Takže pokud vám jde o nabídku kvalitního sexu, neváhejte sáhnout po něčem tradičně sálajícím, co se dostane k jeho nozdrám až na vzdálenost rohů. Mělo by to být něco známého, uklidňujícího, ale rozhodně silák. Něco jako klasické skořicové Opium /YSL, novou verzi nesmrtelného J´ADORE l´Eau / DIOR (RECENZI najdete ZDE)  nebo medový Soir de Lune / SISLEY

Když máte v plánu založit s Kozorohem rodinu a dlouhodobý vztah, dávejte si pozor: Kozoroh očekává, že budete pořád stejná, celý život se nebudete měnit a rozčilovat ho. Že budete čitelná pro jeho excelové myšlení. Že se přizpůsobíte a nebudete vyrušovat. A pozor! On vám to neřekne, není dominatní, on vás prostě bez milosti jednoho dne vyškrtne.

Takže opatrně zjišťujte (nejlepší kontrolní otázka: čím voní tvoje matka?) a přizpůsobte se. Nemusíte se bát, že matčiným parfémem šlápnete vedle, naopak: konzervativní milovník tradic Kozoroh si jednoho dne uvědomí, že už se musí pustit matčina prsu a rád se chytne toho vašeho, známě a bezpečně vonícího. Umožněte mu to.

Nesahejte po žádných novinkách a módních výstřelcích, tím ho jen rozhodíte.

Parfémová doporučení pro Kozoroha

Tak, začneme pěkně od zahrádky. S jarní RŮŽIČKOU se nic pokazit nedá a tahle je dokonce veganská a dokonce hezky voní: Velvet Rose / ACORELLE – prospěješ sobě, zachráníš životní prostředí ostatním kozorohům. Noblesní soliflor Iris de Champs / HOUBIGANT   zastupuje tu sušší část zahrady: velmi jemný kosatcový kořen, tzv. orris.

Pojďme do hlubin maminčiny náruče. Konejšivě pudrově sladká Nashe od NISHANE vás vezme do náruče a pochová. Jestli je vám málo pudrová, je tady osvědčený Teint de Neige / VILLORESI a jestli ještě pořád málo, tak tsunami pudru Attessa / MASQUE MILANO (ale pozor, to už bude asi moc, ta už jde hodně za parohy).

Iris Rose / E.COUDRAY, maminčina rtěnka, pudr a krém dohromady v jemném a vkusném vyznění, co chcete víc? A flakonek jak ze starých dob taky nijak nerozčiluje výstředností či módním minimalismem. Co by nemělo chybět, je Infusion d´Iris / PRADA, nádherný svěží kosatec s kolínským vibe, přímo etalon kosatcového mainstreamu, a pokud něco více intimně ženského, zkuste Infusion d´Rose / PRADA, která má stejnou kosatcovou genetiku, ale na chormozomu Y přidali molekulu tradiční bulharské růže (pozor! Bulharská růže v posledních 25 letech zažívá renesanci, nebo spíš exhumaci, po komunistickém hospodářství a stavá se synonymem extrémní růžové kvality a férového voňavkářství).

Co v kuchyni? Zase se nebudeme moc rozohňovat, pro Kozoroha je jídlo jídlo, a ne voňavka. Ale máme zde některé potraviny, které si zaslouží amnestiii.

Pomerančem chce vonět každý perníček, koktejl i Kozoroh. Nejkrásnější velký pomerančový parfém posledních let je Lankaran Forest / MARIA CANDIDA GENTILE. Nesladká pomerančová kůra Galloway/  Parfums de Marly na pižmovém základě je nevtírává variace na orient, pokud potřebujete cítit Orient. A jestli chcete jen takovou obyčejně pomerančovou, relaxační svěžest plnou plážového písku, tak snadno dostupná Eau Extraordinaire / CLARINS (miluju ty jejich Eaux a to jsem Lev.)

Vanilku můžete, ale jen tak na špičku nože: mám pro vás hned dva tipy od jedné značky. SYLVAINE DELACOURTE dřív vedla tvorbu parfémů u Guerlaina. Pak si založila vlastní značku a s vanilkou to fakt umí. Vám, odtažití Kozorohové, by se mohla líbit pomerančová jemná Valkyrie nebo pudrově něžná Florentina, jejíž velmi jemné složky – kosatec, fialka, vanilka, bílé mandle a heliotrop Sylvaine moc hezky poskládala do tiché harmonie, kde nic nevyčnívá, nic nerozčiluje. Krása.

Zahrádka a kolínské: tohle je kategorie pro vás! Všeobjímající neškodné vůně čistoty a svěžesti, intimní a tak domácké (víte, že v původních kolínských nesměly být žádné složky vyrostlé mimo náš starý dobrý kontinent?). A přitom jednoduché, čitelné a uspořádané. Vaší favoritkou bude Cologne Fly Away / THIERRY MUGLER – nebojte se značky, nemá to nic společného s těma jejich přeslazenýma trhačema dlažby. Všechny kolínské Mugler jsou krásné a tahle kombinuje věrný kyselý pomeranč s marihuanou. Oni říkají marihuana, já říkám vetiver, zkrátka hezká, zelená jarní tráva.

Z těch nejnoblesnější kolínských šáhněte po Cologne du Coq / GUERLAIN – jásavá citrusová vůně s pravým neroli od Messinské úžiny a trochou pravého jasmínu, aby nebyla tak plochá, jak obvykle kolínské jsou. COQ znamená “kohout” a skutečně na etiketě zlatého galského kohoutka njadete.

A pokud chcete s kolínskýma teprva začít, šáhněte po laciné klasice 4711 MUELHENS, všechny mají stejný základ a vždy jen ve vrchní tónech se liší. Facoritkou všech Kozorohů by mohla být Saffron & Iris. TADY máte hromadu recenzí…

Parfumérský génius MARK BUXTON vkládá do svých vůní zvláštní ledové tóny: ve Why not a Cologne nahrazuje citrusy zmrzlý ananas a v kombinaci s teakovým dřevem připomíná hodně studené ráno v subtropech. Zní to divně, ale vůně není nijak šokantní, naopak hladce a harmonicky plyne těsně okolo těla.

Nenápadná francouzská značka JARDIN DE FRANCE před pár lety obnovila rodinnou tradici výroby kvalitních kolínských. V kolekci Collection 1920 sáhněte po fialce Fidéle Violette nebo zeleném čaji Thé Vert. 

Něco silnějšího z evropské přírody nabízí Essence of the Park / CARTHUSIA, celkem reálnou vůni zmoklé trávy, stromů a mokréhoho vzduchu. Obsahuje zajímavý, velmi jemný, sladko-hořký tón břečťanu, čímž se dostáváme poblíž hřbitovní zdi, ale…OK, starý park. Trochu jinou posekanou trávu najdete v Papyrus de Ciane 24 / Pierre Guillaume: jde o papyrus kombinovaný s pudrem, výsledek je příjemný jako nocleh na seně. Samozřejmě, nejosvědčenější ze všeho čerstvého sena Eau de Campagne / SISLEY, vůně vesnice (čtěte pořádně, já jsem si několik let myslela, e jde o vůni šampaňského). Sisley patří k jedné z mála značek, které mám zařazené v kategorii “vybrala bych si i já ve Fannu?”, jejich vůně nejsou umění, nedělal je art parfumér, ale jsou to takové přímé tahy na branku hezkých lidských pozitivních emocí. A tady kupodivu neplatí luxus=značka, ale opravdu luxus=kvalita. A jestli rádi zeleninu, tak zkuste rajčatový stromek (listy, červené plody i květy v jednom)  Jardin du Poete / EAU d´ITALIE. I když to už je asi výstřednost, či?

Ještě tady najdete nějaké tipy, už bez povídání:

Kozorozi, nenechte se rozhodit!

Všechny vůně, které vám horoskop doporučuje, jsou spořádané, strukturované, drží se střízlivosti. Vykašlete se na novinky, třeba i najdete něco, co bude vonět, ale strašně vás rozčílí, když odnož vůně přestanou za rok vyrábět. Držte se vyzkoušených tradic – v parfumerii platí víc, než kde jinde, že co přežilo věky, to je dobré!

 

 

 

 

Aby vám neutekla další znamení Parfémového horoskopu, nezapomeňte se přihlásit k odběru parfémových článků!

You may also like...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..