• Parfémový influencer No.1: Dominique Roques
Ne, že bych si myslela, že ztrácíte na Instagramu a Tiktoku čas sledováním nesmyslných recenzí typu „je to vanilka, ale vlastně to není vanilka, je to spajcy, je to sladké, miluju to, je to must have, kódíček!“. Vůbec ne! Jen tuším, že by vám v té záplavě mohly uniknout profily, na které fakt stojí za to se kouknout: parfémových influencerů, kteří skutečně ovlivňují parfémový byznys. Dneska vám ukážu chlápka z branže, který dává nakouknout za oponu nákupu pravých ingrediencí po celém světě: Dominique Roques.

Dominique Roques a vůně pro Amouage
Kdo četl knížku s úplně špatným českým názvem (ale parádním překladem) Sběratel vůní, tak ví, o koho jde. Chlápek už víc než 30 let jezdí po světě, doslova po všech kontinentech, a hledá dodavatele nových ingrediencí. Ty pak nakupuje a najdete je v těch drahých parfémech, třeba v Amouage, jako v linii Garden of the Kings od Chopard (jestli jste četli knížku a lámali si hlavu nad tím, jakou vůni na večírku Dominique popisuje, tak je to tohle a hvězda byla Sonam Kapoor).
Mimochodem: na Notinu se prodává tahle linie s nejdražšími pravými ingrediencemi za neuvěitelně nízké ceny – např. Jasmin Monghol, na oficiálním webu Chopard za asi 250 €, na Notinu dneska s kodem 1.820 Kč!!)
Jenže: ta knížka nemá ilustrace! A právě instagram Dominique Roquese ty správné fotky doplní. Dominique rozhodně není žádný obchodník v drahém saku, co uzavírá obchody v saloncích dubajských hotelů, a pak se promenuje ve VIP salónku na Esxenci. Nenápadný chlápek ve flanelce s vyhrnutýma rukávama žije rád venku, v pralese, ne plantáži, přespí v chýši s domorodci a dá si s nimi jejich misku rejže z ohniště. Jezdí po neuvěřitelných místech, kde hledá stromy, rostliny, květiny… no a tohle všechno u něj na profilu uvidíte.
Co mne překvapuje nejvíc, někdy i šokuje, v jak nesmírně primitivních podmínkách se získávají ty nejdražší ingredience. Moje představa, že se třísky oudu přivezou někam do sterilně čisté fabriky, co v tropech postavili Frantíci, a v laboratorních podmínkách se zabalí do nerezových lahví a chlazených boxů… vzala za své asi na dvacáté stránce knížky a třetím obrázku Dominikova instagramu.
Co ukazuje na svém profilu parfémový influencer Dominique Roques:
Sběr kadidla:
Destilace rozmarýnové essence v Tunisku (blízko Kairouanu, kdo byl v Tunisku, určitě se byl podívat na nejkrásnější mešitu země, to místo znáte):
Kdybyste chtěli vědět, jak vypadá guajakové dřevo – Gaïac:
Jak se sklízí elemi:
Toto je kadidlovník (a díky Dominikovi jsem se dozvěděla, že vedle Somálska leží Somaliland, země, kterou může fair traid dovoz kadidla do EU zachránit před zaniknutím):
Císt, zdroj labdana, je takováhle obyčejná kopřiva:
KARDAMOM, můj král koření v parfémech (miluju Voyage a byl to první drahý parfém, který jsem koupila Žabovi – spolužáci z kvinty hodnotí jako „trochu holčičí, ale OK, nos to“ :D)
Tady destilace, která už je trochu průmyslová:
Co je nevýhoda Dominkova instagramu, že dává málo fotek. Ale občas má stories, tak když ho začnete sledovat, třeba si nějakou chytnete. Pro mě je tohle autentický parfémový dobrodruh, kterým bych se chtěla stát v příštím životě.
A jestli nemáte, určitě si kupte tu jeho knížku Sběratel vůní (klidně ve verzi do čtečky, protože je bez obrázků), hodně vám napoví, co na obrázcích na IG vidíte. A třeba taky zamáčknete slzu nad popisem bulharského hospodářství krátce po revoluci (protože u nás to muselo být stejné, jen jsme k sobě více laskaví). Knížka taky dává krásně ucelený pohled na udržitelnost světa a drancování přírodních zdrojů – není to žádný politický greendeal od stolu v Bruselu, Dominique prostě popisuje, tak to v těch vydrancovaných (a stále drancovaných) zemích vypadá.
Dominique vydal další knihu, Vůně lesa, ale ta zatím nebyla přeložená. Doufám, že k nám doputuje.
Jestli chcete dostávat parfémové novinky do vašeho mailu, nezapomeňte se přihlásit k odběru článků mailem ZDE. Chcete-li podpořit náš blog, kupte si něco na přes odkazy na naší stránce KÓDY & SLEVY. Díky!
Zdroj fotek: instagram Dominique Roques