PARFUMS d’ORSAY: Chevalier d´Orsay (Mentalista) + galerie: hřbitov Père Lachaise

červenec 2011 – aktualizováno
Značka Parfums d’Orsay je trošku záhadná. Vznikla jako memorabilie hraběte Gabriela Alfreda Guillauma d´Orsay. Hrabě nebyl ani tak parfumér, jako dandy a proslavil se zejména tím, že za den použil šestery rukavice: sobí na ranní projížďku, kamzičí na lov, bobří na cestu do Londýna, pletené na shopping v Londýně, k večeři rukavice z kůže psa a na večerní ples z vyšívané jehnětiny. Ach, Dandy, jak ti rozumím!
Pan hrábě zemřel v 51 letech na tu samou nemoc, jako Oscar Wilde. Jeho příbuzní třináct let po jeho smrti usoudili, že takového parda svět už nosit nebude, vyhrabali jeho parfumérské recepty (Dandy se uměl nejen obléknout, ale i navonět, z vlastních zdrojů amatérských pokusů) a založili firmu. Parfémy balili do lahviček Lalique a Baccarat a díky tomu se ještě dnes dají sehnat opravdu staré kousky (obyčejné flakonky fiflenky vyhodily).

Oscar zemřel na vyčerpání organismu nepřetržutým flámováním.

Oscar zemřel na vyčerpání organismu nepřetržutým flámováním.

To oceňuju nejen já.

To oceňuju nejen já.

Ale vy už to neoceníte. Už za života Wilde popuzoval počestné občany. A když Mme Papeil dostane sedmkrát do týdne vášnivý polibek od bláznivé Američanky...nechali postavit plot dokola.

Ale vy už to neoceníte. Už za života Wilde popuzoval počestné občany. A když Mme Papeil dostane sedmkrát do týdne vášnivý polibek od bláznivé Američanky…nechali postavit plot dokola.

Jejich popularita utichla krátce po válce, což v důsledku krize a s novým luxusem reprezentovaným Diorem, postihlo řadu značek. Přes krátké oživení výroby v 50. letech, přestože před válkou d´Orsay byl jeden z parfumérů, udávajících tón, firmu postihl osud, častý rodinným firmám: nenašel se nikdo, kdo by v rámci rodiny měl zájem o obor a rodinné stříbro se neprodává. Přestalo se vyrábět a asi tak padesát let se nic nedělo. V roce 2007 se jedna z podnikavých dědiček rozhodla oživit slávu d´Orsay, investovala do marketingu a nyní značka nabízí parfémy a bytové vůně. Všechny parfémy jsou ve stejných flakonech z masívního skla, tak jak to dnes marketing niche vůní vyžaduje – poňouká to různé týpky, i mne, ke sbírání… V čele je jejich vlajková loď, Etiquette Bleue, která se vyrábí podle původní, nezměněné receptury (prý).
Záhadná je taky neexistence parfuméra: d´Orsay neprezentuje žádný nos, přestože parfémy určitě někdo tvoří, nebo aspoň dotváří – podle původních receptur nejde dnes vařit, už kvůli nedostupnosti surovin a jejich omezení a změnám technologií. Firmu zastupuje dědička Marie Huet a občas se dá někde, neoficiálně, dočíst, že spolupracuje se špičkovými parfuméry Dominique Preyssasem nebo Olivií Giacobetti – to je pravděpodobné, známí parfuméři z nedostatku uplatnění často berou “brigádičky” u malých značek, kde mají daleko větší prostor pro seberalizaci a zábavu, než u komerčních zakázek typu “vůně zupa sexy in” (na tom je ostatně postaven koncept značky Frederic Male, což je sbírka majstrštyků nejlepších “nosů” současnosti, které se nehodily do sortimentu žádné velké komerční značky, přliš drahé, zbytečně kvalitní).
No ale zase – Marie Huet d´Orsay vypadá takto:

marie huet

Marie Huet d´Orsay
Zdroj: Parfums d´Orsay

a Dominique Preyssas takto

orsay preysas

Dominique Preyssas
Zdroj: Parfums d´Orsay

tak je přece jasné, kdo je lepší tvář něžného lipového vánku…
Parfémy d´Orsay nastarovaly se čtyřmi liniemi – The Intemporall, řada klasických vůní; The Intense/Les Intenses jsou modernizované, tzv. “sexy” vůně; řada For the Home range/Les Intérieurs obsahuje 4 bytové vůně (a jedna z nich je Fleur de Tilleul a to musí být krásné vypustit do domácího povětří); a poslední řada The Night zahrnovala jen jednu vůni, a to Tilleul Friction de Nuit. Jenže nečekaně se z nenápadného,, nemoderního Tilleulu stal trhák – pořádnou lípu kromě bylinkářů nikdo nenabízí (ale předpovídám, že v roce 2015 se objeví v Sephoře na regálech v několika značkách), a tak z noční řady vznikla linie Le rituel Tilleul, do které spadá Tilleul (jinak v Nesmrtelných), noční Tilleul a bytový Tilleul. Vivat lípa!
Abych probudila vaši fantazii,  přidávám flakony a samotného Chevaliera d´Orsay za všechny dandye světa.

Parfémy.

Parfémy.

Bytové vůně.

Bytové vůně.

Dandy - autoportrét. Zdroj: Parfums d´Orsay

Dandy – autoportrét.
Zdroj: Parfums d´Orsay

Alfred Guillaume Gabriel Count D'Orsay Zdroj: Parfums d´Orsay

Alfred Guillaume Gabriel Count D’Orsay
Zdroj: Parfums d´Orsay

Chevalier d´Orsay patří do řady The Intemporall/Les Intemporelles. Nástup je ve stylu moderních parfémů O de Lancome nebo Sisley Eau de Campagne – silná bylinková rána košťálem lopuchu mezi oči (klackem ne, je to příjemné, jenom takovou zelenou lodyžkou polechtat). Po pár minutách, když bazalka a máta zavadne, se objeví citrusy ve velejemné formě, šťáva ze sladkého citrónu i s nahořklou slupkou, takové pikantní italské Limoncello. Pořád čekám toho chevaliera na koni…objevuje se asi po 10 minutách, kdy se všechny výrazné složky uklidnily, a vypadá jako semišové rukavičky. Konečně! V této fázi je Chevalier krásná, jemná, chladná pánská vůně, klasická a elegantní, čistá a přesně vyvážená.
Není ani příliš studená či svěží, ani moc fougere, ani v ní nerazí koření; mám ráda panské vůně Hermés, protože jsou jemně kořeněné; ale vedle Chevaliera by působily razantně (což nemusí být na škodu ovšem). Vůně muže ze zámku nebo z velkoměsta, muže jemného a vybraných způsobů.
Hodina a půl: oops! Už jsem si říkala, že napíšu o Chevalierovi, že to je čistě mužská záležitost, nás holky do toho netahejte – a ona nejen, že po tak dlouhé době výrazně voní, ale zteplala a rozležela se do nádherného závoje koření (skořice a muškátový oříšek) a pomerančového džusu, který by na sobě snesla každá dáma, ne jen ta, co řídí jeep. Taky se vyjevilo suché pižmo, které se ze začátku převléklo za kůži, a vanilka, která je tam od počátku, ale teprve teď dostala prostor. Prostě sladká tvář kavalíra.
Jestli si chcete Chevaliera k něčemu známému přirovnat, tak si představte O de Lancome, které nebude postupovat do citrusů, ale do vanilky a pižma.
Chevalier je překrásná vůně. Klasická, jemná, jako nosiče si představuju elegantního muže z města – ne metrosexuála, ne snoba z kanceláře! Muže mužného, vymydleného, s vyžehleným límečkem a manžetovými knoflíčky, v kožených botách s uzavřeným šněrováním (tenisky a sandály NE!), vtipného, pozorného k ženám, trochu lumpa s chlapeckým úsměvem…znáte mentalistu Patricka Janea? Osobně? A čím voní?
podpis_ROM
Galerie: Když už jsem nakousla Wilda, tak pojďte na procházku. Kdo bude pozorný, uvidí hrob s nápisem Modigliani, Edith Piaf, Jim Morrisson, Paul Eluard, Henri Barbusse, Gertrude Stein, Lucete Larcher, Victor Noir s ohlazeným poklopcem, Marcel Proust, Balzac, Marie Trintignant, Bécaud, La Fontaine… Znamenají pro vás něco?
Najdet tam taky památníky obětem Ravensbruecku, Osvětimi, Bergen Belsenu, Buchenwaldu, Dachau a je tam i jeden s českým nápisem. To ke dnešku.

You may also like...

4 Responses

  1. MS61 napsal:

    Sakryš, že bych místo svých oblíbených dryáků co největší koncentrace, projekce i siláže zabrousil do elegance? Uzavřené šněrování mám stále raději, košile si žehlím sám – ovšem mentalista nejsem ani náhodou. A nejmenuju se Patrik.
    Ovšem O d. L. (meta)transformující do skořice, muškátu a pižma, to zní neodolatelně. Nechala bys mě příští čtvrtek čuchnout? 🙂

    • Romana napsal:

      Michale, ty JSI chevalier, ty si to kup naslepo. Čtvrtek ti ještě potvrdím, zatím tam něco mám, ale je to tak na 50%. Jinak samozřejmě s radostí!

  2. derad napsal:

    Seriál Mentalista miluju a obsazení Simona Bakera do hlavní role je jedna z nejlepších castingových voleb v historii filmu; vedle Hopkinsova Hannibala Lectera nebo Hopperova Franka z Modrého Sametu.
    K parfémům jinak celkem netečný medvěd přičichl k Orsayovic bytovému Rajčatovému listu a nadchnul se. Jednou mu ji možná koupím, bude se s ní určitě vonět 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..