• Pařížská, Praha – parfémová procházka. Část 1: od Céline přes Vuitton po Guerlain

Exkluzívní kolekce návrhářských parfémů jsou špičkou ve světě mainstream parfumerie: kvalitní ingredience, talentovaní parfuméři a konzervativní nápady, které sledují aktuální módu. V Česku najdete koncentraci těchto dílek na jediném místě: v Pařížské ulici v Praze. Prošla jsem ji za vás a tady máte kompletního shopping guide parfémovou Pařížskou, třeba pro vaše vánoční nákupy. Namažte si kolena, zastávek je 21. V tomto článku najdete prvních 9, dalších 10 (Dior, Canel, Ingrdients…) navštívíte v TOMTO POKRAČOVÁNÍ

Začínáme u Vltavy, projdeme pravou stranu ulice, u Staroměstského náměstí v Institutu Guerlain si dáme otočku a levým břehem Pařížské se zase vrátíme k Vltavě. Doporučuju parkovat na Nábřeží, jsou tam placená místa, a pokud se neuplatníte, tak je prima podzemní parkoviště pod Rudolfinem.

Zařadila jsem i butiky, o kterých vím, že mají exkluzívní butikovou kolekci, ale v Praze ji neprodávají – ať šetříte podrážky!

1. Jimmy Choo – v Praze pouze boty

Pařížskou otvírá obuvník Jimmy Choo. Značka sice má malou kolekci exkluzívních extraitů (klasika – archetypální kolekce: Vanilka, Ambra, Iris, Oud, Tubereuse, Rose), ale v Praze parfémy neprodávají. Mainstream kolekci koupíte na Notinu.

2. Loewe a Off White v butiku Brands

V multibrand dámském butiku Brands sice nabízejí značky jako Tom Ford, Givenchy, Chloé, Bottega Veneta… které exkluzívní linie mají, ale zde najdete pouze parfémy Loewe a Off-White.

Bohužel od Loewe mají jen mainstream – základní barevnou, tuto parfumerkovou kolekci.

Off-White vůně jsou nudné svěženky pro začínající fashion maniaky a zajímavé je na nich jen víčko, které váží stejně jako opravdový kohoutek a proto je parfém velmi vhodný do kabelky.

Pokud byste chtěli vyzkoušet Forda, Brands má ještě jeden butik – pánský. Najdete ho v ulici Široká, hned za křižovatkou s Pařížskou. Najdete tam pánský a unisex výběr parfémů Tom Ford a svíčky McQ. Za mne je lepší na Forda popojít Na Příkopy do tohoto Douglasu.

3. Céline – kompletní krásná exkluzívní linie a vyškolený personál

Pro mne překvapení, jak kvalita parfémů, tak úroveň prodeje a civilnost butiku. Přestože jde o jednu z nejkonzervativnějších a nejvíc “nóbl” značek v Paříži, Céline mívá otevřené dveře, což v Pařížské není zvykem, její prodavači jsou ležérně oblečení, třeba v džínách, a jsou především veselí, přátelští a civilní. Tady rozhodně poznáte, kdo je prodavač a kdo zákazník… Nejpřívětivější butik v Pařížské!

Na pulte najdete kompletní řadu jejich exkluzivek “Céline Haute Parfumerie“, k tomu mají i kabelková balení a různé doplňky do kabelky i tělovou kosmetiku. Nás obsluhoval mladý muž v džínovém oblečku s prstýnkem Cartier na ruce. Měl skvělý přehled o všech “svých” parfémech, sypal ze sebe legendy, složky, parfuméry, ptal se na preference, poslouchal nás a podle toho vybíral. Parfémy vám nastříká na miniaturní “koresponďáky” a pak je zabalí do miniaturní obalečky. Krásné!

Vůně nejsou archetypální kolekce, jak bývá u luxusních oděvních značek zvykem, ale fantazijní kreace “o životě v Paříži”. Spojuje je civilnost a snadná nositelnost, kvalita složek a jsou opravdu pěkné: mne zaujala mladistvá kombinace pravého kosatce, neroli a petit grainu v SAINT-GERMAIN-DES-PRÉS a kosatec s vanilkou a jemným pačuli v NIGHTCLUBBING. Můj mužský doprovod se nemohl odtrhnout od BLACK TIE, studeného dřevitého kosatce s tónem papyru. A poprvé v životě jsem viděla zrcátko do kabelky za 10 tisíc korun.

Parfémy Céline nekoupíte nikde jinde, než přímo v Céline. Mainstreamová řada je ukončena.

Tohle určitě nevynechat, tohle je parfémový zážitek.

 

 

4. BVLGARI – pouze parfémový základ

Krásnou exkluzívní kolekci LE GEMME v amforových flakonech asi znáte. V pražském butiku BVLGARI ji ale nenajdete (pokud po ní toužíte, navštivte Douglas na Příkopech). Ale…ale prostě běžte do Bvlgari, běžte!

Zážitek, kdy stojíte uprostřed butiku a věci okolo vás ve vitrínách mají stejnou cenu jako baráky ve vaší ulici, je prostě jedinečný. Nesmírně ochotný a krásný muž v luxusním obleku nám přinesl ukázat dva páry parfumerkových vůní Bvlgari, které tam nabízejí, a předkládal nám je, jakoby to byl Koh-i-Noor z královské koruny, což patří k bontonu Bvlgari. To nás velmi polichotilo.

5. BURBERRY – po Brexitu bez kosmetiky

Burberry má docela hezkou privátní kolekci Signatures, kde vyniká fiakovo-kosatcový-magnoliový HAWTHORN  a čajovka HIGH TEA. Ale nevím, proč vám to píšu, když je nikde v EU nezkusíte, tedy ani v Pařížské.

Po Brexitu stáhl Burberry z butiků kosmetiku (což je škoda, protože jejich stíny jsou nepřekonatelné) kvůli ztrátě certifikace, stejně jako další britské značky, a už nikdy ji nevrátil. Takže v Pařížské najdete jen to, co vidíte na fotce (doporučuju Parfumdreams – i na novinky mají obvykle nejnižší cenu a najdete u nic i limitky a speciality, balíčky, hair perfume). Ale dostanete k tomu kávičku a prodavačky v Burberry jsou takové anglicky kašmírově přítulné.

Burberry má jeden BEST OFF Pařížská – nejkrásnější výhled skleněnou střechou přímo na zadní trakt Maiselovy synagogy. Což je kulturně-turistický zážitek, ke kterému se jinak nedostanete.

6. GUCCI, pouze mainstream

Gucci má nádhernou Alchymist garden, na které pořád pracují. Mezi všemi prémiovými značkami ji hodnotím jako nejvíc kreativní a zábavnou. Prodává se v lecjaké luxusní multibrand parfumerii, tak mě dost překvapuje, že ji nemají v butiku v Pařížské. Tady najdete jen mainstream kolekci (a tu nejlíp koupíte tady na Parfumdreams – nezapomeňte se podívat do Supermarketu Frangipani na slevové kódy).

Se se změnou hlavního designéra očekávají velké změny už letos na Vánoce, ale spíš směrem zpět ke konzervativnímu směru. Nejprve se bude měnit oděvní kolekce, pak dojde na parfémy. Co se s nimi stane je ve hvězdách, ale mě by mrzelo, kdyby nebyly.

Recenze parfémů Gucci si můžete přečíst TADY

Každopádně Gucci butiky v posledních letech byly nastaveny na takovou “mcDonalds” rychlou obsluhu. Sice vám dveře otevře chlapík a občas vás nechají čekat venku, ale pak vás prodavačky obsluhují ve stoje, přes pult. Podle mě to má všechny nedostatky, které to může mít – nemáte soukromí samostatného pohybu po obchodě a prohlížení zboží, ale ani si neužijete skvělý servis vyškoleného personálu luxusního obchodu, který si vás oprašuje. Zákaznický zážitek nula.

7. YSL – tři butikové exkluzivky

YSL to má teď trochu složité s těma kolekcema. To máte klasický mainstream: Libre, M7, Opium… to znáte, tu najdete všude. YSL má exkluzívní kolekci Vestiaire v jednoduchých kvádrových flakonech a ta má tři podkolekce:

Essentiele, barevné tekutiny v průhledném skle pojmenované podle textilů (podle mě nejlepší kolekce, i když trochu nudná), a najdete je dnes už v lecjaké parfumerce v obchodním centru (třeba v Douglasu).

Pak mají Réve, snovou kolekci ve zlatých kvádrech s arabským obsahem (a myslím, že už je ukončená a nebude, zbytečky třeba v KaDeWe).

A třetí pod-kolekce je COUTURE, která má 3 parfémy s adresami pařížských butiků YSL a voní dřevem. Podle mě nejslabší kolekce, samý naleštěný kašmeran, a tu právě najdete v pražském butiku. Tři vůně a tři svíčky. Testery vůní měli až na jeden prázdné, takže si můžete čichnout ke svíčce.

Recenze parfému YSL si můžete přečíst TADY

Jestli si nechcete prohlídnout suverénně nejkrásnější, nejvíc mramorový, nejvíc kosmický, nejluxusnější a nejvypiglovanější butik a prodavačky v Pařížské, tak klidně vynechte.

8. Louis Vuitton – parfémový oltář

Oni budou určitě rádi, že jim tam posílám lidi, kteří si nechtějí koupit kabelku v ceně koženého gauče, na některých prodavačkách je vyloženě vidět, že je to těší. Ale prostě LV nevynechejte, tam si vůně užijete, protože jim zasvětli oltář! Vůně LV koupíte jen v buticích Louis Vuitton.

Zážitek začíná tím, že vám dveře otevře člověk tmavé pleti. Vůbec celá ta Pařížská je v tomhle směru neuvěřitelná: myslím, že nikde jinde ve slovanské a málo kosmopolitní Praze není taková koncentrace zaměstnanců s tmavou pletí na metr čtvereční. Otvírají dveře. Inkluze?

LV louis vuitton IRIS Brooch Nicolas Ghesquiére 2020

LV louis vuitton IRIS Brooch Nicolas Ghesquiére 2020

Když řeknete, že jdete na voňavky, nechají vás se v nich přehrabovat, jak dlouho vás to bude těšit.

 

Mimo kompletní základní kolekce zde mají dokonce i kosmickou kolekci čistých parfémů Les Extraits, kterým já říkám “kosmické” podle nádherných ručních flakonů – jejich víčka mi připomínají kosmickou mlhovinu (a jeden z nich se taky jmenuje Cosmic Clouds).

Oni je tady asi měli vždycky, ale bývala nahoře ve 2. patře. Teď ji najdete hezky dole na oltáříčku a můžete se radovat.

Narazíte tady i na cestovní balení a limitky; když není, tak objednají a pošlou vám ho domů. Nic není problém.

Velké flakony jsou doplnitelné, dolijí vám je v butiku za výhodnější cenu. Tady doporučuju se předem objednat, ať s lahvičkou v ruce nečekáte na chodníku.

Ceny kabelek v českém LV jsou poměrně o dost vyšší, než v zemích, kde se platí €. O dost! Ale u parfémů a drobností ten rozdíl není tak velký, dokonce bych řekla, že na vůně je nižší “sazba”. Parfém, který stál v Paříži 280€ v Pařížské pořídíte za 7.200 Kč (ale pozor, vždycky před vánoci se ceny plošně zvyšují – a už tak zůstanou na vždy!)

Zdejším střešním oknem je vidět zadek Kostela Sv. Mikuláše (jeden ze tří pražských toho jména), to je ten majestátní bílý co stojí v rohu Staroměstského náměstí (běžte se podívat dovnitř kostela na majestátní skleněný jablonecký lustr ve tvaru carské koruny). Je to hezké, ale není to tak hezké, jako v Burberry.  Ale je to hezké.

Pod oknem je kožená sedačka (v cené kabelky LV) a tam můžete posadit manžela, oni se vám o něj postarají. Děti tam neberte, pls, děkuji.

No a pak už jsme na Staroměstském náměstí a trochu uhneme z trasy, do Dlouhé ulice.

9. Guerlain – kompletní sortiment, ale ceny…

Guerlain není sice v Pařížské, ale těch pár kroků severní stranou Staromáku stojí za to popojít.

Poslední roky se do českého Guerlainu dostávají novinky téměř současně s Paříží. Dámy v Guerlainu, kde je také kosmetický salon, jsou velmi ochotné, mají velkou knihu, propiskou si vás tam zapíšou, když sháníte něco, co teprve přijde, a pak vám dají vědět. Prima. Shalimar Iris měli v pár kusech na premiéře a pak přišel po měsíci, Tobacco Honey také – testery stále k dispozici.

V současné době tam najdete i extraity, což je taková libůstka, o které jsem si myslela, že neopustí Paříž. A nabízejí také personalizaci flakonů z řady Art et Metiérs – materiál víčka, barvu šňůrky, zlatou nebo stříbrnou plaketku a vyryté jméno do skla.

Recenze parfémů Guerlain čtěte TADY.

Ceny pro srovnání, první je cena ve Francii, druhá v Praze za parfémy L´Art et La Matiére:

  • 50 ml 225 € / 6 750 Kč
  • 100 ml 315 € ve Francii/  9 650 Kč
  • 200 ml 455 € / 13 890 Kč

Při koupi stovky rozdíl už zaplatí letenku.

 


Pro dnešek se loučím vánočním Staroměstským náměstím.

V TOMTO POKRAČOVÁNÍ procházky Pařížskou  projdeme druhou stranu ulice:  poradím vám, kam si tam zajít na skleničku prosecca nebo levné a dobré kafe, začneme v Cartieru, vezmeme to přes Dior, Pradu, Versace a Chanel a skončíme v Ingredients.

Nezapomeňte se přihlásit k odběru, ať vám článek neuteče – PŘIHLAS SE TADY!

parfémový supermarket

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

You may also like...

2 Responses

  1. Hanka H napsal:

    Krásně jsem se prošla!

  2. Emily napsal:

    Krásný článek, děkuji, a těším se na pokračování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..