• Pedikúra na 5 týdnů a bez laku

“Nic nedělat a užívat si” je východiskem mojí letní pedikúry. Nechci se věnovat lakování nehtů, ale chci nosit sandály a vypadat dobře. A když si pečlivě upravíte nehty podle mého návodu, vydržíte s nimi 4-6 týdnů. Základem jsou dokonale připravené nehty, použití nail patchs, samolepícího laku a jeho perfektní zafixování. To je všechno.

  • Důraz na vizuální efekty

To už jste si asi všimli, že v nápravě toho, co na mně příroda nedotáhla do konce, používám různé vizuální finty. V lakování nehtů taky: když máte dokonalý, ale tím myslím DOKONALÝ, oblouček a povrch laku, nikdo si nevšimne, jestli je trochu odrostlý nebo vám zarůstá kůžička anebo to už volá po pemze. Soustředí se na to dokonalé a pár imperfektů je vám prominuto. A z toho vychází moje pedikúra: lak může být lehce, LEHCE, odrostlý, a protože nehty na nohách rostou pomalu, je jediným úkolem ten dokonalý oblouček na nehtu udržet a pokud možno v hezkém stavu. Jinak, než samolepkou, dokonalý oblouček nevykroužíte. A samozřejmě klíčový je ten první prst.
Apropos: kůžička na nehtech. Stejně, jako u rukou, lobuju za to nechat kůžičku na pokoji. Nejde tentokrát o lůžka a zdraví nehtu, ale o možnost zatržení a poškození kůžičky, které může přerůst v dloudobou a bolestivou nepříjemnost. Přece jen na nohách mají nehty a kůžička trochu těžší práci, než nahoře. Kůžičku dopuručuju odhrábnout jen v rámci chemické pedikúry, jak jsme si ukázali minule.

  • Příprava nehtů

Předpokládám, že málokdo z nás má hladký povrch nehtu. Možná jste ti šťastní, ale moje nehty vypadají jako šupiny krokodýla. Na hrbatém nehtu nebude nikdy lak hladký. Takže nehet brutálně vyleštím. Brutálně znamená, že na něm provedu všechny zákroky, které si na rukou zakazuju a kdyby mi někdo z vás řekl, že to dělá, tak omdlím hrůzou (ale dělá to každý a kdo říká, že to nedělá, dělá to dodnes). Používám leštičku 6v1 z Normy Zlín TUTO nebo 4v1 TUTO. Šestka líp vyhladí, to je špica, čtyřkou se líp dostanu do krajů (mám hodně kulaté nehty) a líp se s ní pracuje, ale úplně popravdě používám tu, kterou zrovna najdu (jen u čtyřky si pak dám poslední dvě fáze dvakrát – viz níže). Jakože je to fuk. Ale radši mám šestku.

Šestihranná leštička z Normy Zlín.

Šestihranná leštička z Normy Zlín.

Vlastní postup je takový: NEMĚNIT SMĚR A KAŽDOU STRANOU 10 TAHŮ
Začínáme brousit (ještě neleštíme) stanou č. 1, která je na všech leštičkách na světě určená na zkracování (tzn. klasický pilník). Ale my na nehty na nohách kašleme, nejde nám o jejich sílu a zdraví, takže si klidně můžeme dovolit je pěkně shora odhrábnout. Pověnujte se svislými tahy bokům palce, okolo bočních kůžičk bývá nehet hodně zpeřený, to je třeba srovnat. Pak si volíme směr a hezky důkladně desetkrát (10x) jednosměrně* přetáhneme. Pokud se vám zdá pak povrch pořád hrbolatý, přidejte, klidně si dejte ještě jednu desítku. A pak zarovnejte délku. Já nosím v létě nehty delší, než je zvykem, je to jen marnivost. Správnou – zdravou délku určíte když zmáčknete plochým předmětem (tedy třeba leštičkou) špičku prstu, aby to nebolelo – to je délka, která chrání chodidlo.

* Při leštění je třeba zachovat jedno důležité, naprosto basic pravidlo: leštit jen jedním směrem. Nutné, jinak prostě leštička nebude fungovat. Nemusí to být nutně zleva-doprava a obvyklým pohybem “tlačit”. Klidně si zvolte směr diagonální nebo od lůžka nahoru a pilník tahejte. Ale prostě jak jednou začnete, už to dokončete jedním směrem. Zkuste si to nejdřív na prostředníčku, jak se vám to bude dělat pohodlně.

Nehet teď vypadá pěkně hnusně, chlupatě, ale to nevadí, za pár minut budete mít krásný, lesklý oblázek. Začínáme s vlastním leštěním a odteď už zachovávejte jednosměrné pravidlo. Leštíme dál. Strana č. 2 už je podstatně jemnější a teď je třeba už dát nehtu tvar – tedy doladit hrbolky, nerovnosti a srazit hrany nehtu. Neměňte směr, v případě potřeby použijte špičku, ale nepřeházejte si vlákna na povrchu. A všechno to musíte zvládnout v deseti tazích.

005

Tohle je návod, který komplet porušíme.

High – glossing: strana č. 3 až 6. už probíhá jednotvárně, pořád stejným směrem a každou stranou desetkrát. Zdá se to jako moc, ale není, je to šup-šup. Nezapomínejte na ty okraje na palcích, hezky špičkou nebo hranou tam zajeďte a okolo lůžek taky, ať si tam neuděláte schod. NEMĚNIT SMĚR! Efektní je, že až do konce strany č. 5 nevidíte žádnou změnu a po třech tazích šestkou se vám najednou nehet rozzáří jako nalakovaný (někomu možná už tahle fáze bude stačit ke spokojenosti a skončí – v tom případě doporučuju přetáhnout bezbarvým lakem). Dodělejte všechny nehty a jste připravené na lepení.

Pozn. Nikdy leštičku nepoužívejte na ruce, pokud nechcete procházet celé martyrium s obnovou nehtů.

  • Lepení laku a pár fint

Tak jestli máte políčeno na 6 týdenní výdrž, začínáme klasicky base coatem. Použijte, na co jste zvyklé, lepší jsou hodně tekuté (tedy základní) báze, třeba NUBAR base coat. čím slabší vrstva, tím lepší. A jdem lepit. Nemyslím, že by to byla tak složitá činnost, že byste to nezvládli i beze mne, takže u fotek spíš popisuju tipy a finty, které se mi osvědčily.

001

Výběr samolepek: kupujte to dražší. Já nejčastěji, neříkám že nejraději, používám Sephoru- Důvod je ten, že mají pořád nějaké ve slevě, takže sadu kupuju tak za 60,- až 80,- kaček a mají snadno identifikovatelné NOHY. Ale nejsou jediní a na výstavě v Dusseldorfu jsem si kupovala nějaké šílené dezény od Vietnamek, takže předpokládám, že Aliexpres taky poslouží. Budu ráda, když napíšete tipy do komentářů, určitě poslouží i ostatním čtenářkám.

002

Tady vidíte, jak má Sephora označené nohy a ruce. Někdy bývají sady ruce + nohy, ale kdyby nebyla za stejné prachy ve slevě, tak si to nekoupím. Nálepky na ruce jsou totiž podle mne strašné, nefunguje to, jsou moc tlusté, nedají se pěkně ohnout na kulatější nehty rukou, dělají faldy a hlavně – já potřebuju k lepení obě ruce! Takže ruční sadu jsem vyhodila. Ale znám lidi, kteří to nalepit dokážou a podle mne by s tím klidně mohli někde vystupovat. Navíc mají tyhle ruce+nohy sady krátké to držátko u palců a strašně špatně se s nálepkou manipuluje při přesném umístění na nehet. Prostě je to celé naprd a berte to jako náhradní řešení. (Fialové fleky nic neznamenají, zkoušela jsem si nějaké efekťáky). V Sephoře prodávají i francouzskou sadu, kterou vřele doporučuju.

Tady vidíte rozdíl ruce-nohy. Ruce prostě na nohy nedostanete, mají jiný tvar i rozměry. A nemá cenu ani počítat s tím, že si je necháte "na příště" a zastříhnete si je - i když si je zalepíte zpět do folie (k čemuž slouží přiložená stříbrná samolepka, po jejímž významu se už pátralo v nejednom kosmetickém fóru a ani prodavačky ze Sephory to nevěděly), tak vám tak během 2-3 týdnů vyschnou. Stejně tak nemá cenu kupovat do zásoby, ve formě vydrží tak rok.

Tady vidíte rozdíl ruce-nohy. Ruce prostě na nohy nedostanete, mají jiný tvar i rozměry. A nemá cenu ani počítat s tím, že si je necháte “na příště” a zastříhnete si je – i když si je zalepíte zpět do folie (k čemuž slouží přiložená stříbrná samolepka, po jejímž významu se už pátralo v nejednom kosmetickém fóru a ani prodavačky ze Sephory to nevěděly), tak vám tak během 2-3 týdnů vyschnou. Stejně tak nemá cenu kupovat do zásoby, ve formě vydrží tak rok.

Než odtrhnete první samolepku, pořádně si to změřte. Palce jsou dva a když si nejste jistá, použijte ten menší. Když to nebude ono, přinejhorším odlakujete. Ty velikosti mimo 2 palců jsou tam jen tři, není tam pro každý prst extra nálepka - a ty poslední uzoučké jsou nevím pro koho, protože i Žabě to bylo malé. Takže si dobře rozmyslete, kam co dáte. Doporučuju neroztrhat základnu, ale nechat si sadu ve stavu "hřeben s vylámanými zuby", protože pak u druhé nohy už nemusíte měřit a jedet podle vytrhaných samolepek.

Než odtrhnete první samolepku, pořádně si to změřte. Palce jsou dva a když si nejste jistá, použijte ten menší. Když to nebude ono, přinejhorším odlakujete. Ty velikosti mimo 2 palců jsou tam jen tři, není tam pro každý prst extra nálepka – a ty poslední uzoučké jsou nevím pro koho, protože i Žabě to bylo malé. Takže si dobře rozmyslete, kam co dáte. Doporučuju neroztrhat základnu, ale nechat si sadu ve stavu “hřeben s vylámanými zuby”, protože pak u druhé nohy už nemusíte měřit a jedet podle vytrhaných samolepek.

 

Sundat zadní papír a nepoškodit stříbrný koneček.

Sundat zadní papír a nepoškodit stříbrný koneček a umístit na nehet co nejblíže k lůžku.

 

No a teď se mi stal průšvih.

No a teď se mi stal průšvih. Udělala jsem si puk. Tak s tím se dá dělat jediné: sundat nosný igelit a nějakou oblou hranou, třeba rukojetí nůžek, co to půjde zatlačit a “rozmasírovat”. Samolepky nejsou kompletně probarvené – barevná je jen horní vrstva, pod tím je bílá. Což je blbý v tom, že nemůžete takový fald přetáhnout leštičkou (na normálním laku by to fungovalo). Ale nevadí, je pod tím base coat a sama vrstva samolepky je silná, dá se to roztlačením zachránit a ještě na to přijde několik vrstev topu, takže se to srovná. V pohodě.

Samolepku hezky natáhnete.

Samolepku opatrně, ale důrazně natáhněte a zatlačte přes hranu nehtu až dospod, hezky ji tam zamáčkněte nehtem.

Zasuňte nehet (ruky) pod nehet (nohy) a tlačte, přimačkávejte k nehtu a natahujte, až ucitíte, že se samolepka trhá.

Zasuňte nehet (ruky) pod nehet (nohy) a tlačte, přimačkávejte k nehtu a natahujte, až ucitíte, že se samolepka trhá.

Pořádně si samolepku přitiskněte na kraji zespodu, na hraně i shora nehtu a pak utrhněte nehtem "ustřižený" zbytek.

Pořádně si samolepku přitiskněte na kraji zespodu, na hraně i shora nehtu a pak utrhněte nehtem “ustřižený” zbytek. Nezapomeňte na boky, když se netrefíte a nalepíte samolepku na boční kůži, tak ji nehtem oddělte v úžlabině.

Nalepeno, opravemo, vyhlazeno. Celý proces nezabral víc, než 15 minut. Míň, než lakování více vrstev.

Nalepeno, opravemo, vyhlazeno. Celý proces nezabral víc, než 15 minut. Míň, než lakování více vrstev běžným lakem.

  • Zafixování laku

Poslední fáze slouží k tomu, abyste dosáhli dokonalého povrchu a dlouhé výdrže. Jestli se vám zdá divné, že nemáte nalakovanou celou plochu nehtu, nevadí – přečtěte si začátek tohoto článku o vizuálních efektech. Prostě si na nehet namalujete ideální tvar, který nemáte. Zbytek nehtu se opticky spojí s kůží a váš krásný, dokonale pravidelný a oblý nehtík bude zářit. Zalakování je hrozně důležité, klidně si to rozložte na dva dny a každou vrstvu nechte pořádně zachnout. Nezapomeňte nalakovat špičky nehtů a pozor na okrajích, ať si hezky zalakujte okraje samolepek, ale ať si nevytvoříte tlusté hrany, které by se loupaly. Když zalakujete okraje špatně, ohrnou se a objeví se bílý okraj (uvidíte příští neděli, i mistr tesař se utne a přesně to se mi stalo).
Jedno speciální upozornění: nepoužívejte můj milovaný top Alessandro. Z nějakého neznámeého důvodu tento jediný topík dělá na samolepkách fialové fleky, které vypadají, že vám někdo šlápnul na nohu. Nevím proč, jiný to nedělá, zřejmě otázka složení – dejte si jiný.

33

Výsledek: každého zaujme jen dokonalý tvar a povrch nehtu. Toto je stav laku po 2 týdnech od nalakování. S jednou opravou na ukopnutém prsteníčku. Ještě pořád jsem v tom Řecku, takže sledujte Instagram a Facebook, občaqs vám tam ty nohy vyfotím, abyste viděli, jak pokračuju s pedikúrou vykonanou 1/7.

  • Opravy při aplikaci a opravy pozdější

Občas se stane, že při lepení si špatně ustříhnu koneček a urvu si kus povrchu. K opravě mi poslouží odtržené zbytky anebo právě ty uzoučké nejmenší nehty ze sady. Proto ty zbytky hned nevyhazujte, ale schovejte si je.

Špatně odtrženýž lak a jeho oprava zbytkem samolepy. Nalepit a co nejvíc spojit přitisknutím - třeba opět držátkem nůžek.

Špatně odtrženýž lak a jeho oprava zbytkem samolepy. Nalepit a co nejvíc spojit přitisknutím – třeba opět držátkem nůžek. Zafixováním se nerovnost srovná.

V průběhu následujících šesti týdnů se může stát, že dojde k poškození laku při zakopnutí nebo v uzavřených botách. Pokud není škoda fatální, není třeba dělat celou pedikúru znova; dá se lehce opravit lakem a znovu zalakovat. K tomu doporučuju pořídit si přibližně odpovídající lak v malém balení, nakonec hio můžete použít i na jednotnou manikúru na rukách. Takže já si vždycky pořídím 5 ml miniláček od Normy Zlín (ostatně nejkrásnější korálový lak na světě Norma V7 by neměl chybět v žádné slušné domácnosti – dole na fotce a tady ho máte na mně a tady je v e-shopu. Za dvacku!)

019

Opravná sada.

 

norma coral nails swatch www.frangipani.cz romana granatova (4)

Norma Zlín V7, můj evergreen, nebo spíš everred


REKLAMA

Není to náročné, ani zdlouhavé, jenom jsem to tak hodně okecala. Celý proces zabere dohromady míň času, než jedno konvenční lakování nohou. Ne tak každotýdenní lakování, to už jsme na čtyřnásobku času. Samolepky vydrží a je třeba odlakovat až ve chvíli, kdy už jsou skutečně odrostlé.
Příště si dáme poslední díl: rychlou záchranu pedikúry v případě náhlého večírku v několika minutách.
podpis_ROM

Přehled článků seriálu Pedikúra pro lenochy:

 

Romana

Romana Granátová, niche perfume enthusiast, journalist, writer

You may also like...

2 Responses

  1. mirkau napsal:

    Aha! A kdo to tu má ty “vulgární” červené nehty? 😀

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: