• Peony & Sandalwood / 4711: zlatíčko za cenu 5 kafí v Costě

Víte, že vždycky hned letím vyzkoušet novinky 4711. Málokterou si koupím, ale strašně mě baví zkoušet ty jejich nápady. Letos na jaře předvádějí dvě novinky pivoňku se santálem a frézii s pižmem. Dnes: recenze Peony & Sandalwood / 4711, zítra večer Fresia & Musk…

Peony & Sandalwood / 4711

 

Všechny Cologne 4711 stojí na kolínském základu: svěží citrusovo-bylinkový extrakt s velmi slabou bází a rychlou prchavostí. (Abych byla přesná: všechny, až na pár gurmánských úletů z minulých let – můžete si o nich přečíst zde v recenzích – které se ale už propadly do aropekla). S tím je nutno počítat, prostě nedostanete celodenní EdT/EdP, a už vůbec ne medově se vlekoucí extraity. Kdo čeká lehkou, osvěžující, veselou jednoduchou vůni a využije příležitost se každé dvě hodiny zlejt od hlavy po paty bez újmy na kolegiálních vztazích na pracovišti, bude potěšen. Ba nadšen! Jako obvykle já. Neříkejte, že se rádi nepolíváte…

Konečně parfumér u Cologne 4711… and not bad!

V posledních letech se u dřív anonymních vodiček 4711 najednou objevily jména parfumérů. Rozličné, zkušenější, nováčci… Tahle Fanny Bal se dá považovat za světovou třídu mainstreamu – minimálně do TOP 30 patří. Má na svědomí třeba řady Irresistible a l´Interdit / GIVENCHY, sušenkovou Madeleine pro MASQUE, Rabbita pro ZOOLOGIST a desítky dalších… A taky má svoji poličku u Frederica Malle (Sale Gosse z roku 2017 – slyšeli jste o ní někdy někdo?)

Čekala jsem, že se to promítne do cen, ale 4711 zatím už roky setrvává na příjemných 22€ za 50ml, což je vysoce collectible – tedy jako že je to dost málo na to, abysme dokázali odolat tomu skládat ty krásné historické flakonky jeden vedle druhého na poličku…

Snad jim to vydrží, pěstičky palečky, protože ve světě vůní se najednou rozmohl takový nešvar… zdražování, a to tak, že občas mě napadne přesně to, co napsala Eva Holubová na tabuli.

 

Recenze Peony & Sandalwood / 4711

Pivoňka není nijak extra originální téma, od té doby, co s ní Chloé a pak Miss Dior Blooming Bouquet, ženy začaly šílet. Nedivím se, protože pivoňka se dá naboostovat sladce svěží ovocnou šťávou až k prasknutí, že se z ní stane gurmánská limonáda. Navíc má hodně společných prvků s růží, nejoblíbenější květinou, která se ale mnohdy může zdát lidem příliš… těžká, hutná, sladká, temná, strojená, večerní, afektovaná… Růže je zmalovaná carevna, pivoňka je veselá princezna. A princezna má taky hezčí cop, mámo!

 

Ve 4711 se projevilo, JAK MOC si je pivoňka podobná s růžičkou. Ony se v laboratoři míchají ze skoro stejných složek a tady to parfumérka dohnala až na hranici: fakt chvíli nevím, jestli ta nebo ta… Někdy se mi zdá, že jde o růži s mandarinkou, pak zase cítím žlutou pivoňku s meruňkou… A jako jo, jestli se vám zdá, že mluvím o Blooming Bouquet / DIOR nebo o Delina la Rose / PARFUMS de MARLY anebo o Aqua Allegoria Florabloom / GUERLAIN, tak ANO – jde o stejný typ pivoňky!

V základu je santál, nebo spíš santálek, který svůj vlastní obličej moc neukazuje. Nemusíte se bát žádného laciného ambroxanu nebo …..zakázané slovo začínající na kash…. Vnímám ji spíš jako slabounké teplé pudrové pižmo a pracuje pro plnější vyznění, než je u kolínských 4711 obvyklé. A taky docela pro životnost: na ruce mi vydržela pár hodin a na papírku tři dny. Jen slabě… ale je tam!

Vývoj jednoznačně pádí směrem od svěžesti k růži, takové kosmetické růžové vodě s vanilkovým ocáskem a je to moc hezké (edit: teď mne napadlo, že 4711 pracuje s hydroláty – vodami z destilace květin, je možné, že tady je opravdová růžová voda).

K Dioru a Delině má ještě pořádný kus cesty, tam se potkává jen tento šťavnatý pivoňkový akord… ale od vodnatého Guerlaina už toho o moc víc nedostanete.

Celé je to moc hezké. Vlastně je to hezoučká jednoduchoučká vůně. Kdo má rád obvyklou zelenou bylinkovost 4711, tak přeskočte. Kdo ale chce ….nikdy to nenapíšu….NIKDY!… kdo chce dupe (a je to venku) AA Florabloom, tady ji máte. Šetřte si peníze na důchod.

recenze Penony & Sandalwood 4711

recenze Penony & Sandalwood 4711

Kde koupíte Peony & Sandalwood / 4711 Cologne?

Doporučuju nákup na německém Parfumdreams (dceřinka Douglasu), nespálíte se s originalitou ani kvalitou. Stovka tady vyjde na tisícovku a já doporučuju k tomu vzít ještě sprchový gel ve stejné vůni, abyste si prodloužili zážitek.  (Nezapomeňte na kódíček na 250 Kč při nákupu nad 1.483 Kč* – zkopírujte si kód: AFF23CZ10)

Na Notinu najdete značku 4711 ZDE.

Ostatní recenze kolínských 4711 si přečtěte ZDE a pokud chcete vidět jejich prodejnu v Kolíně, v tom úplně prvním domě na světě, kde vznikla kolínská a teče tam potůček voňavky, tak reportáž ZDE u mne na Instagramu ve výběrech.

Recenze Fresia & Musk / 4711 Cologne

Chtěla jsem to nechat na zítra, ale vlastně je zbytečné kvůli tomu psát samostatný článek: Fresia není ani fréziová, ani pižmová. Je to taková prázdná citrusová kolínská, jako ten základ ze kterého se odvozují všechny 4711. Nemá nápad, nemá tělo, nemá krásu, je to voda pro lidi bez fantazie. To yv nejste, že?

 

 

 

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

 

Klíčová slova: Dupe Florabloom  GUERLAIN, Aqua Allegoria Florabloom, recenze 4711 cologne, recenze Miss Dior Blooming Bouquet, recenze Peony & Sandalwood / 4711

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..