• Perfume shopping guide Dresden

Pojďte se podívat, co niche můžete zažít v Drážďanech. Dvě pěkné velké niche parfumerie, jeden bizarní podnik s vlastním parfumérem a pár parfémově zajímavých míst. A jedno #bestplace #romantic na víno a klobásu: parfémový průvodce Drážďanami.

Seřadila jsem parfumerie podle “must visit”, ale upozorňuji, že na mapě to vypadá jinak, skákali byste z jednoho konce Drážďan na druhý. Tak si předem najděte adresy, do poznámky k parfumeriím dávám, co je blízko čeho.

1. Douglas Königsparfümerie Dresden

Královnou mezi drážďanskými niche parfumeriemi je Královská parfumerie, kterou najdete na Neumarktu, v přízemí hotelu Steigenberger. Neumarkt je náměstí, na kterém stojí katedrála Frauenkirche, hlavní drážďanský bod (jejíž interiér, na rozdíl od parfumerie, je naprosto holý a nudný, po zničení jednoduše obnovený – ale ne zmodernizovaný, jen nakašírovaný – před pár lety a můžete si ho odpustit).
Noblesní rodinná Königsparfumerie tady byla vždycky, už někdy od revoluce. Před pár lety ji převzal Douglas, zachovali niche sortiment, přidali prémiovou kosmetiku – Dior, Chanel, La Prairie, La Mer, Sisleya… a doplnili o německé značky, např. Birkholz nebo Lengling. Běžný sortiment tady nenajdete, jen to nejlepší.
parfémový průvodce drážďany
Sortiment je úžasný, okolo 100 niche značek, včetně Xerjoff, Memo Paris, Mark Buxton, Parfums de Marly(jejich výčet kvůli místu najdete až dole na konci článku*), všechny vůně jsou v regálech od země do stropu a volně k vyzkoušení. Vzhledem k tomu, že Douglas je významným partnerem značek, jsou tady dostupné vždycky novinky a limitky niche značek. Ráj.
parfémový průvodce drážďany
parfémový průvodce drážďany

2. Thieman, Altmarkt

Přímo v obchodním domě Altmarkt najdete malou, ale výkonnou parfumerii s rodinnou atmosférou Thieman, která je tady taky věky věků. Je jednou z 15 parfumrií po celém východním Německu, tak když pojedete jinam, nezapomeňte se podívat na jejich web.

parfémový průvodce drážďany

Nabízí pěkný sortiment lepšího mainstreamu a některé oblíbené niche: Amouage, Aramis, Bois 1920, Creed, Nishane, Memo, Varvatos, Penhaligons, Shanghai Tang…

parfémový průvodce drážďany

Když budete v Altmarktu, je tady zajímavý Thomas Sabó, šperkař, který nabízí vlastní vůně a Body shop. Malý Douglas ve druhém patře klidně vynechte.

3. Velký DOUGLAS Prager Strasse

Kdo si pamatuje velký, dvoupatrový Douglas v polovině Prager strasse, který měl pěkný wellness sortiment, tak už tam není: posunuli ho o pár desítek metrů a je na jedné ploše. Wellness a levné německé vůně uvolnily místo globálním značkám a je z něj krásný, obrovský, poněkud nudný Douglas. Takže žádná překvápka za pár východních marek už v něm nenajdete, ale jinak…všecko!

4. Müller Drogerie, Prager Strasse / Zentrum Galerie

Tuhle obří třípatrovou drogerku najdete snadno – sousedí s Primarkem a pokrývá dvě patra. Když se u vchodu do Primarku podíváte vlevo, uvidíte vchod přímo do oddělení parf-cosm. Müller je zajímavý tím, že tady najdete ohromující výběr těch levných německých značek parfémů: Joop!, Rammstein, E. Aigner, Fenjal, Tosca, EdT Nivea, Helene Fischer… (co tady kupodivu nenajdete, je 4711). V kosmetice uvidíte taky pár dobrých známých (Creme 21, Fa…), ale taky lacinou německou dekorativku. Výběr je ohromný a často mají slevové akce a nabídky – nezapomeňte si vzít u vchodu letáček a zalistovat (nebo projeďte web). V ostatních patrech mimo kosmetiky nabízí taky drogerku, dárky, hračky, papírnictví, galanterku…

Zajímavé krámy poblíž: v přízemí téhle Zentrum galerie najdete ještě Kiko Milano a naproti je Lush. Doporučuju taky zkusit Rossmann, na rozdíl od toho vykleštěnce u nás je v Německu tahle značka rájem drogerie – viz moje starší reportáž ZDE.

6. Galeria/Karstadt, Prager Strasse 12

Nedávno Karstardt, dnes Galeria Kaufhof. Najdete ho na začátku Prager Str. (on je to vlastně konec), když půjdete z Altmarktu, největší rohový obchoďák, šest pater komerce. Přízemí zabírají čtyři nejdůležitější dámské sortimenty: kosmetika, kabelky, šperky a čokoláda. Mají zde hezkou nabídku “lepšího” mainstreamu a koupíte tady sprchový gel a tělové mléko skoro od každé značky německých parfémů. Ale dvě věci mají jen zde: nabídku exkluzívní linie Lancome La Maison a kompletní kolekci Muelhens 4711 vč. těch parfémových řad (ale novinky až se zpožděním). Kdo nezná, navštivte Kiehl´s vedle Lancomu a nechte se navonět jejich slavným MUSK olejíčkem.

7. Zuletzt, aber nicht zuletzt wichtig: parfumerie Herrich, drážďanský bizárek

Kdo viděl instagram, na tohle už čeká. Vlastně nevím, jestli vůbec návštěvu doporučit, protože jednak zážitek byl bizarní a navíc mi to paní vedoucí zakázala, psát o nich na blogu a na sociálních sítích. Chce to celou historku, že?

Kdysi v minulosti jsem narazila na tři speciální vůně (viz bod 8), které dělal parfumér Uwe Herrich. Vygooglila jsem si asi tři  existující články a rozhovory s tímto lokálním umělcem, jenž se už přes 30 let věnuje v Drážďanech parfumerii, má za sebou stovky vůní pro různé zadavatele a taky vlastní kolekci. Na webu je zoufale málo informací, nad tím vším visí nějaké tajemství. Co mne zaujalo nejvíc byla provozovna Uwe Herricha: kombinace německého vymydleného kvelbu s doupětem bylinkářky a čarodějnice, kterému vévodí mosazný alambic, středověký destilační přístroj. Sušené muří nohy měly nalakované a vyleštěné drápy. To musím vidět!

Pravda o parfumerii Herrich

Prodejničku najdete dost daleko od centra. Je překvapivě malinká a nenápadná…a uvnitř to vypadá přesně tak, jak jsem si představovala. Mimo svazků sušených bylin, čarodějnických knih, flakonů, kam se podíváš jsou zde i historické parfumérské varhany, ovšem v plném provozu.

Ovšem. První, co se stalo po našem vstupu do provozovny, za pultem se vztyčila malinkatá Frau Vedoucí s ostrým pohledem na naše natahující se ručičky nám striktně zakázala na cokoli sahat. Pak nám zakázala fotit obchod. Když jsem vytáhla vizitku blogu, nad její hlavou se setmělo, vyletěly tři  blesky a Frau mi rázně vysvětlila, že oni mají zákazníků dost, nepřejí si reklamu, že zrušili web, zakázali si sociální sítě, nakonec se kvůli tomu odstěhovali z centra na periferii, ale bohužel – pořád jim tam chodí lidi… V ten moment ale ožil Herr Uwe, když slyšel němčinu a viděl náš zájem, ujal se nás a provedl nás obchodem a pyšně nám předvedl ty nejlepší kreace: mne tedy nejvíc zaujal bytový parfém s názvem “Motorrad”, který voněl jako špinavá autodílna. Tohle by ocenil i Andy Tauer.

Chtěli jsme lípu, dostali jsme krásnou lípu a hromadu dalších vůní. Najdete tam zajímavé soliflory, ale i kompozice. Nakonec si kamarádka odnesla – jak jinak – vůni Frangipani s untršriftem parfuméra. Ceny si nepamatuju a nemohla jsem si je vyfotit, ale přibližně: 50 ml/ 50€, 30 ml / 35 €, 10 ml / 15 €. Baleno v jednoduchých flakonech.

Můžete si i zadat výrobu parfému na míru: k tomu jsme se ale vůbec nedostali, jen nám Herr Uwe ukázal smutně hromadu papírových objednávek, na které nemá čas…holt, chodí jim tam lidi.

Zajděte, stojí to za to, ale počítejte s tím, že toto je provozovna striktně německojazyčná. Prozradím vám, přes přísný zákaz Frau Vedoucí, adresu: Warthaer Str. 5. Doufám, že to na mne nesešle kletbu.

Následuje špionážní foto parfumerie Herrich.

parfémový průvodce drážďany

8. Vůně pana Lingnera a víno s nejkrásnějším výhledem na Drážďany

Zámečky drážďanských průmyslníků na svahu nad proudem Labe mají genius loci a nejkrásnější výhled.

A jeden z nich má taky kosmetickou historii;  majitel chemických závodů Lingner dal světu dva gamechangery: zubní pastu Odol a Pitralon. O obojím si můžete prohlédnout expozici v zámečku (stojí 5€ a podle mě jde o ztrátu času, víc info je na wikipedii, s výjimkou výhledu ze střechy na okolní zámečky).

parfémový průvodce drážďany

Daleko zajímavější je, že Lingnerova nadace si nechala vyrobit 3 parfémy podle starých receptur z dob, kdy se vyráběly v Lingnerových chemických závodech. Tyhle tři vůně můžete na zámku zkusit a koupit a hádejte, kdo je vyrobil? Ano, drážďanský parfumér Uwe. Vůně zkusíte a koupíte v černé věži (informace) u vjezdu od úterka do čtvrtka do 13 hodin. Ale když tam zaťukáte a poprosíte paní, vezme vás do kanceláře a ukáže vám je kdykoliv. Jsou docela zajímavé, my jsme zkusili 1 a 2, jeden z nich je klasická, velmi jemná chypre s aldehydy a druhá něžná svěží květinovka. Oba nositelné a bez kašmeranu.

parfémový průvodce drážďany

Ale hlavní u Lingnera je nádherná terasa nad vinicí, kde můžete pít suché víno, prohlédnout si panorama Drážďan, zamávat parníčku a na mobilu si číst parfémový průvodce Drážďanami. 

parfémový průvodce drážďany

Prohlédněte si parfémové průvodce príma niche parfumeriemi v dalších evropských městech – naše PARFÉMOVÉ SHOPPING GUIDES najdete ZDE.

O víkendu vyjde článek s recenzí jedné zajímavé niche vůně, ověnčené nominacemi v parfumérských soutěžích. Prozradím indicii: BRUSINKY. Přihlaste se k odběru článků mailem TADY, ať vám neuteče žádná novinka!

 

 

parfémový supermarketparfémové recenze

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze.

 

* seznam značek, které můžete koupit v německém Douglasu – nezaručuju, že všechny najdete při vaší návštěvě v Drážďanech, protože nabídka se mění, ale jistě nebudete strádat: 

Acqua di Parma, AEMIUM, Aether, Affinessence, Alex Simone, Annick Goutal, Antiqua Firenze,  Armani, Aesop, Aether, Amouage, Annick Goutal, Birkholz, BREATH OF BERLIN, BY ORLOV, BMRVLS, Bohoboco, Bond No. 9, BVLGARI, BYREDO, Casamorati, Chaugan, Clean, Clive Christian, Carine Roitfeld, Charlemagne Premium, Creed, Diptyque, EIGHT & BOB, Essential Parfums, Etro, Floris London, Frapin, Farmacia SS.Annunziata, GRITTI, Histoire De Parfums, HOUBIGANT, Jean-Charles Brosseau, GOLDFIELD+BANKS, HOUBIGANT, Jaguar, Juliette Has a Gun, LORENZO VILLORESI, Keiko Mecheri, Kilian, Lengling Munich, Les Liquides Imaginaires, Maison Francis Kurkdjian Paris, Mark Buxton Perfumes, Marvelous, NOBILE 1942, Onyrico, pH fragrances, Rancé, 

Robert Piguet, Roos & Roos, Serge Lutens, Shay & Blue, Starck, Stories Parfums, Mark Buxton Perfumes, Miller Harris, Memo Paris, , Mizensir, Molinard, Molton Brown, Moresque, NISHANE, NOBILE 1942, NOEME, OFFICINE DEL PROFUMO , OLFACTIVE STUDIO, ORLOV Paris, Ormaie, Parfums de Marly, Perris Monte Carlo, Pineider, Rancé, Robert Piguet, Rosendo Mateu, Scents Of Arabia, Serge Lutens, Simimi, Starck, Thameen, The Different Company, THE HOUSE OF OUD, THE MERCHANT OF VENICE, Tiziana Terenzi, Tom Daxon, TOM FORD, Memoize London, UÈRMÌ, V CANTO, XERJOFF, YVRA, Zarkoperfume, Zarkoperfume

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..