• Levné&dobré. CLINIQUE: Calyx (za každou kačku za stovku svěžesti)

Původně jsem na Nový rok plánovala nějaký velký a veselý nebo dojemný článek. Že jak na Nový rok, tak po celý rok...ale protože většina z nás se dnes modlí, aby jim to, jak se cítí dnes, vydrželo jenom dnes, po celý rok jim bylo fajn a zopakovalo se to zase až za rok, nebo radši nikdy, budu milosrdná a ušetřím vás náročného čtení. 
Takže…neberte to jako novoroční předsevzetí, ale dnes poprvé splním, co jsem slíbil a slibuji, co jsem odvolal v článku o tom, co jste dostali pod stromeček. Tehdy jsem se ptala, jestli chcete občas tipy na perly z mainstreamu. A že tam jsou! Takže dnes je tady první z nich, pro milovnice sveženek (něco jakože “jarní a letní vůně”), kterou bych s plnou vážností nazvala jedním z výchozích bodů moderní syntetické parfumerie.Vůni namíchala v roce 1987 Sophia Grojsman, enfant terrible světové parfumerie. Ona ráda dělá věci naopak, syntetické složky staví před přírodní, a vůbec: má ráda vůni plastu. Takže ne ingredince, které jsou “umělá vůně něčeho”, ale “tenhle plastik hezky voní”.
Zadavatelem byla  značka Prescriptives, kalifornská značka šminek pro mladé holky. Sophia tehdy uvažovala o jarních kytkách, ale odjela na dovolenou do Izraele, kde její okna vedla do citrusového sadu. Dostala nápad, spojíla všechno dohromady a vytvořila do té doby nevídanou kompozici konvalinek, frézií, bramboříku, máty…a tropického ovoce, které nekontrastovalo, naopak: grepy, citrony, broskve, mučenka, mango, papája…a zahájila tím slavnou éru melounového aldehydu, který je od té doby všude. VŠUDE!

Zdroj: IFF

Všechny složky jsou syntetické a říká se, že Sophia nepostupovala stylem “vraž tam lot broskve a dvě vanilky“, ale míchala různé syntetické složky, aby dosáhla kýženého efektu mladistvé svěžesti. Když byla spokojená s výsledkem, popsala jednotlivé složky, tak aby šlo složení uvést do katalogů.Každopádně: zářivě zelená barva krabičky přesně vystihuje neonovou řvavost vůně.

V 90. letech značka Prescriptives zanikla. Calyx byl ale tak populární, že fanynky si vymohly u mateřské společnosti Clinique jeho vrácení na trh v roce 2013. Dnes už Prescriptives snad zase funguje, ale parfém zůstal u Clinique. Nikdy se nedostala do primární kolekce a zůstává pořád někde na ocase nabídky, takže narazit na ni není snadné. U nás ji najdete například v outletu Eurocosmetic ve Štěrboholech a cena se pohybuje do tisícovky za 50ml v sadě, nebo koupíte TADY.

Zajímavé je, že nikdo nedokáže popsat (poznat), zda byl reformulovaný a firma mlčí – můj názor je takový, že díky čisté a moderní chemii Sophia předběhla dobu a vůně má pořád stejné složení, protože nebylo nutné jakékoliv složky nahrazovat z důvodů zákazů IFRA.

Vůně slaví letos 30 let a tak je třeba počítat s tím, že se liší od současných zvyklostí a někomu se nemůže zdát příliš brutální. Je ostřejší, přímočará a dnes i poměrně neobvyklá, nebude pro každého. Je třeba jí dát čas rozležet. Ale rozhodně je originální ve své kategorii a lidi se budou ptát a hádat, co to máte…

Kde koupíte Calyx?

Calyx je k dostání na e-shopech málokdy. Momentálně (květen 23) ho nabízí za super cenu okolo 1.200 za 100 ml na El-nino – ZDE.

Levné&dobré vůně

Není to poprvé, co jsme tady měli tipy na levné a dobré vůně z drogerie – připomeňte si ty předešlé TADY v článku “Levné&dobré vůně z drogerie”
Jaké jsou vaše tipy na podceňované nebo zapomenuté perly z parfumerie?

 

.

You may also like...

18 Responses

 1. Zdenda napsal:

  Vlastně jsem o tom nikdy moc nepřemýšlel. Prostě mne to víc táhlo ke dřevu, chlastu, ambře a teď i oudu. Takže jsem nebyl postavenej před volbu Bože miluju konvalinky, ale stydím se to nosit. Líbí se mi ty sladký věci, nosím třeba v pohodě Biancolatte Zeromolecole to je hodně sladký, no a je to ženský? Ale kecám. Byly dva parfémy na který jsem neměl odvahu a fakt se mi líbily. Violette Fumee Mona di Orio a Ford Violet Blonde, skvěle postavený vůně, Mona to dokonce dělala pro svýho přítele. Jenže ta fialka,no. Kupovali jsme v sedmdesátých mamce takový lahvičky za pět korun Karafiát nebo Fialka . No a ta představa, že budu vonět jako moje matka :)))
  Řekni mi jaký parfém používáš a já ti řeknu, jaký si měla vztah se svou matkou :))) Papírový kapesníčky máš na stolku.

 2. Zdenda napsal:

  Legrační je, že Calyx dost lidí považuje za úžasnou přírodní vůni, která se vyhnula chemii.
  Já od Grojsman znám jenom Malleho Outrageous! a jak mám u některých parfémů Ne, tak tady mám Velké NE. Vůbec nelíbilo. Dělala spíš holčičí věci, žejo?

  • Jo, ona má takovou zásadu, že čím je vůně sladší, tím je krásnější a to se s mužmi moc neslučuje. Aspoň teda v tom našem šovinistickém sociálním pojetí.

   • Zdenda napsal:

    Teď jsem koukal co všechno dělala, toho je fakt hodně. Někdo napsal – titánský, mimozemský vůně květin dala dohromady s tropickým ovocem aby vytvořila novou DNA sladkosti. S tou sladkostí u chlapů si myslím něco jinýho. Třeba mne překvapilo, jak je u mužů populární Kilianova Back to black. Jasně je tam někde tabák, ale jinak je to neuvěřitelně sladká vůně. Rozdíl je možná v tom, že ta sladkost přichází z té gurmánské strany. Když hlavní roli začnou hrát kytky tak to nějak nejde. Píšu teda za sebe 🙂

    • No, jako jo, souhlasím. Podle mne většina a podle Derada asi 100% vůní je unisex. A nevadí mi ani kytky a kokos. Dyk se chlapi spokojeně mažou stejným opalovacím krémem, jako holky, ne? Ale ve flakonu to oni nemají rádi, prostě…

 3. Zdenda napsal:

  Nazdar v novém roce 2018 🙂
  Posilvestrovská mlha, 9:00 vstávám, pět lidí na oběd, přijde, zase ty podělaný třpytky z Chabaut, všude nějaký vzorky vůní, končím s vůněma, je to všechno stejný, budu nosit svýho Kilana navždy Amen.
  11:00 na ruce mám tři vůně, který dělal Giuseppe Imprezzabile. No teda co to…to je teda blázen.. no ale… kmitám mezi inkoustem, tuberozou a kadidlem. Dobře, možná o tom ještě něco napíšu a pak konec. To je teda týpek. Dám sem alespoň jeho fotku. Je téměř nemožné ho nemít rád, žejo?
  Odor 93. Už se vám stalo, že jste v kostele na mši svaté a vedle vás si sedne někdo neuvěřitelně krásnej…
  https://i.imgur.com/vBEjYJs.jpg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..