• Checkmate / FRAPIN: melancholie napudrovaného bergamotu

Měla jsem poslechnout kamarádku Lenku: “Nečum na internet, nikam nechoď, nic nepotřebuješ.”  To je pravda. Jenže vždycky se něco stane. Třeba Miláno.

Od začátku: letos v Miláně byla výstava Esxence rozdělená na dvě velké sekce: nováčci (velmi zajímavé) a ověřená klasika (co jsme si myslely, že nepřekvapí).

My jsme se věnovaly s Mirkou především úplně novým značkám a trendům, kterých se vyrojilo jak hub po covidu, bylo to úžasné, a pak jsme zabrousily do “staré” sekce, protože tam dělali koktejly podle parfémů, což bylo ještě úžasnější.

Cestou jsme se tak jako porozhlížely a u stánku Frapin říká Mirka “Hele, Frapin, znáš ten Speakeasy, ten koňak?” Hmmm… a slečna u stánku se usmála a vrazila nám do ruky krabičku vzorků. Abyste věděli, my už nebereme nevyžádané vzorky. Řekneme si o to, co nás zaujalo, protože přehršel vzorků dělá v hlavě i v domácnosti binec.

O Frapina bych si nikdy neřekla. Je to stará – jakože fakt stará, od roku 1270 – francouzská manufaktura vyrábějící špičkové koňaky. A i když svůj líh v parfumérním umění zužitkovávají teprve pár let, jejich inspirace je ve starém koňaku. Tedy nic pro mne: nesnáším dřevité tóny, nemám ráda v parfémech koňaky, likéry a rumy, tabáku se vyhnu obloukem.

Nikdy bych si neřekla o vzorky a nikdy bych to sama nezkusila. Proč jsem tu krabičku otevřela? Někdo na internetu mi psal, jestli neznám…tak jsem do ní hrábla. No a stala se ta nákupní událost. Dvě události.

Jak voní Checkmate?

Žádný alkohol! To mě překvapilo. OK. To by šlo…a dál?

Checkmate celkově je vlastně velmi jednoduchý vzorec: jde o mastný máslový kožený kosatec s dusivě prachovým semišem, jehož suchost podporuje bergamot a strohá kůra citronu.

Jenže co ti tři dokážou zahrát!

Úvod je prostě…geniální. Kosatcové máslo by vám mohlo připomenout ušlechtilé vůně typu “Iris Gris” nebo Iris Palida id Hermése: kosatcové máslo je vyloženě kosmetická záležitost, ve vůních obvykle uteče do pudru. Zde jen maličko: prachový rukavičkový semiš a hrubé kožené řemínky s kovovými přeskami (lehký studený kovový tón) mu nedovolí sklouznout příliš do ženského módu. Tento kosatec je kosatcovitější než kosatec v La Pause.

A do toho si jede velmi zvláštní citrusový tón: kůra kyselého citronu a kůra hořkého bergamotu. proč zvláštní? Nejsou vůbec kyselé, vůbec ovocné. Jen olej z kůry. Osvěžuje tupou pudrovitost kosatce a semiše a vzbuzuje trochu nervozity. Úvodní fáze je velmi dlouhá, řekněme dvě tři hodiny, a dá se považovat za hlavní stream vůně.

V další fázi se prosadí tmavé složky: tmavě zelené dřevo, mastná černá kůže a ty podivné citrusy se najednou tváří jako máta. Jakoby se ušpinily. Tato část je krátká a trochu pánská.

No a pak už následuje dojezd ve znamení dřevitého pudru a zeleného bergamotu. Dlouhý, velmi dlouhý: s jedním pořádným střikem vydržíte celý den. Pokud si ovšem nechcete zopakovat tu krásnou první fázi.

Checkmate je okouzlující. Trochu víc dámský unisex, velmi přesně vyvážený: pudr bez dusivé pudrovitosti, dřevo není příliš výrazné a kůže kultivovaná. Citrusová nit, táhnoucí se celým životem vůně, vzrušeně kecá do kompozice a dává ji zajímavost.

Kde Checkmate koupíte?

Váhala jsem s nákupem, Lenko, opravdu, i když Frapiny nejsou příliš drahé vůně: 100ml vyjde na 135€. Ale! Objevila jsem na Parfumdreams limitované kabelkové flakony 15 ml za tisícovku, ale navíc včera jsem zjistila, že mají do konce měsíce slevu 22% s kódem BIRTHDAY22, takže kabelkáč vyjde jen na 780Kč!

 

 

Už jede ke mně, ale uvažuju i o celé láhvi, neboť ty flakony z těžkého koňakového skla jsou překrásné, ozdoba poličky.

Protože je škoda nevyužít narozeninovou slevu Parfumdreams k nákupu niche vůní, rozhodla jsem se na zítra přidat ještě jednoho Frapina: ananasovéhoho 1270.

A pro víc tipů na nákupy skočte do SUPERMARKETU.

 

Tak zítra ahoj!

Některé odkazy jsou affiliate. Ceny a nabídky platí v den publikování recenze.

 

 

 

 

You may also like...

1 Response

  1. Kdoasi napsal:

    Vuni semisovych rukavicek a bergamotu rozumim. Oboji muzu. Lakava recenze. A nejdriv teda ty policky na TOM spravnem miste – kdyz uz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..