• Red Shoes / FATH, rebarbora na Wagnera
Red shoes, red hair a velké vášně jako z ruského baletu! Vlastně…doslova. Tenhle parfém je vůní vášní v balerínkách a rudém hedvábí zn. Fath. / Recenze Red Shoes FATH.
Drama červených střevíčků
Abyste pochopili, o čem je tahle vůně, musíte poznat ten příběh. Jacques Fath, nejlepší návrhář své doby, oblékl Moiru Shearer nejlepší tanečnici Fathovy doby, pro roli baleríny Vicky ve filmu Red Shoes. Zrzavá krasavice na špičkách červených balerínek protančí celým dramatem mezi Ďáblem a Laskavým mužem, oba ji chtějí, jeden, mladý skladatel, ji miluje jako ženu, druhý, zlý ruský šéf baletu, ji potřebuje využít jako umělkyni. A Vicky tancuje a miluje a neví a řeší…
Nevím, jestli by vás dnes tenhle film z roku 1948 zaujal, ale dosud se drží v žebříčku nejlepších filmů všech dob. Režiséři filmu chtěli stůj co stůj do hlavní role profesionální baletku a tak Moiru dlouho přesvědčovali.
Obrovské úsilí věnovali vizuální stránce filmu: dramatický makeup, velkolepé šaty, které vyjadřovaly charaktery postav a posunovaly drama, ale taky třeba malý technický trik, který dokázal kameraman na malý okamžik zrychlit kameru a zastavovit tanečníky na vrcholku piruet, takže vypadali, že se vznášejí.
Poválečné publikum film i hlavní hvězda uchvátili. Víc, publikum ten příběh žilo. Na konci filmu režiséři vymysleli malý trik: Vicky umírá (vy na to stejně koukat nebudete) a francouzský lékař říká, že není žádná naděje, nebyla tato věta otitulkovaná do angličtiny. Publikum se chopilo naděje, že Vicky přežila a ve společnosti se vedly dlouhé diskuse… představte si, co by s tím udělal internet a fanoušci hoaxů!
Celebritou se nestala jen Moira, ale taky návrhář. O tři roky později Jacques Fath předvedl šaty “Red shoes”: měly v sobě drama, lehkost pohybu tanečníků, správné barvy a noblesu žen, které navštěvovaly ve filmu balet. Těm byly taky určeny.
Jak voní Red Shoes / FATH
Nová majitelka značek Panouge, Isabey a Fath, Rania Naim, vášnivě objevuje staré krásné věci a snaží je interpretovat do současnosti. Předělávky flakonů Isabey, obnovení 1:1 Iris Gis de Fath… takže tahle legenda jí nemohla uniknout. Moderní Red Shoes mají být moderním doplňkem róby na balet. Přesně takové, jakou vidíte na obrázku. Rania žije v Paříži, je možné, že tam takové šaty potkáte. U nás by to bylo spíš tak, že nad šustivými róbami vyhrají početně džíny a goratexový batůžek. Ale to nevadí, parfém Red Shoes je v tomhle univerzál.
Tak za prvé: ta vůně je neskutečně křiklavá. A divná. Fakt divná, neobvyklá. Až tak excentrická, že v recenzích píšou o nenositelném “syntetickém čističi na cokoliv”. S tím já vůbec nesouhlasím.
Začátek je pronikavě pichlavě rebarborový. Nebo asi ne, asi je tam nějaká zvláštně zpracovaná květina, růže s absintem a grapefruit. Nebo vlastně ne, je tam rybíz a kadidlo a pačuli. Ten začátek je mela. Jako když se na chvilku otevřou okýnka orloje, před očima vám projede zástup svatých a na konci zakokrhá kohout. Jestli vás tohle nepoleká – a já vám garantuju, že zákazníka Sephory by to vyděsilo – tak se dočkáte sednutí složek na poněkud možná monotónní trio: rebarbora + zázvor + pižmo. A trochu kašmíru. Já vím, že ho nemám ráda a furt ho pomlouvám, je to pravda. Ale asi jde o kompozici. Tady je prostě fajn.
Jak to pokračuje: ve složení píšou brusinky, ale podle mě jde o rebarboru, ten červený a strašně kyselý tón má docela bylinnný pach. Takový ten lehce indolický, co bývá v přírodních ingrediencích, hnijící listí, pravé pačuli. Čerstvý zázvor se usilovně sám strouhá a dodává ovocné kyselosti ještě štiplavost.
Tohle kombo je taková attention whore, že sice víte, že to má dost hutnou bázi z málo sladké růže, pižma s takovým lehounce arabským touché (myslím, že tento moment používá parfumérka Cécile v Amouage) a kašmírového dřeva, ale vlastně ji ignorujete.
Od této fáze už je poněkud lineární, zachovává si stále svěží štiplavou kyselost, jen čím dál víc dává prostor pižmu a kašmíru. Nutno říct: neztrácí výkon.
Extrémní projekce i výdrž
Zdálky poutá pozornost, jako ty červené boty. Teprve když jsem si prohlídla fotky z filmu, jak na každé fotce září ty červené piškoty, tak mi došlo, že to je přesně ono: projekce vůně je tak obrovská, i při lehkém nánosu, že se lidi v hledišti před vámi i za vámi otáčejí. Já osobně jsem se s něčím takovým ještě nesetkala: tento “mlha přede mnou, mlha za mnou” efekt umějí vytvořit gurmánky, umí to samozřejmě oud, trochu míň to dokáže dřevo a kadidlo. Ale svěženka? Nesladká ovocenka? Nevídané.
A teď ještě: jak dlouho? Tak jdete do opery, že? Takže parfém usilovně v taxíku, na večeři, do opery jděte klidně na Prsten Nibelungů nebo jinou Wagnerovskou čtyřhodinovku, pak koktejl v baru, půlnoční šampaňské, šláftruňk… a i dopolední kocovinku si spolu prožijete.
Neuvěřitelné. Znám vůně, co drží jak čumbrky ve vlasech, ale kyselé ovocenky ne, obvykle to vyžaduje nějakou kulatou, ambrovitou složku. Tady sice máme kašmeran, ale není ho moc. Mistrovské řemeslo.
Má to mínus? Má. Red Shoes nejsou nadčasové. V roce 2018 strašně moc letěla ta kombinace suše kyselých složek se syntetikou – např. Devil in Disguise / Mark Buxton (recenze ZDE), Nuit Rouge / Antonio Alessandra (recenze ZDE), Multiple Rouge / Humiecki&Graef (recenze ZDE) – nutno podotknout, že všechny tři tyhle vůně jsou podstatně dražší, než Fath.
Ale už jsme dál. Vůně krásná, ale už trochu morálně de modé. Jestli se vám kdysi líbila, pořád na ni myslíte, rozhodně si obstarejte vzoreček a pořádně ji prozkoušejte. Jestli sledujete nové vůně, tak v ní můžete najít “fialové sako vibe”.
Kde koupíte Red Shoes / FATH?
V podstatě jen na webu značky Fath. Z českých e-shopů i kamenných prodejen kompletně zmizely. Což je škoda, protože vůně jsou to krásné a za fakt dobré ceny.
Teoreticky by se mohl Fath objevit TADY na El-Ninu
Pokud ale toužíte obecně po rebarboře s dřevem, tady koupíte ty tři ostatní:
- Mark Buxton – koupíte TADY
- Antonio Alessandria – můžete dokonce vyzkoušet v 1907 TADY
- Humiecki&Graef – ZDE
Máte rádi rebarboru v parfému nebo na koláči?
Na středu je připravený článek “Co je to soliflor”, anebo “Parfumérská zahrada Francise Kurkdjiana ve Versailles”, ještě uvidím. Tak aby vám článek neutekl, přihlaste se k odběru a on vám pohodlně a s kytičkou 🌺 přistane v mailu:
Hezký víkend!
Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze.
Zdroje obrázků: imdb.com
Romano, krásně pozvolná recenze! Navnadilas mě – na oboje – film i vůni!
Hani, odhaduju, že tebe víc potěší film v tomto případě. 🙂