• Flaming Red / SANTI BURGAS: růže v rozjetém bagru⚡ TOP10 Z Esxence 2023

Odhlasovali jste si recenzi Flaming Red / Santi Burgas na instagramu, tak tady ji máte. Trošku šílený kříženec bulharské růže, železné žvýkačky, bot z arabského poníka a shnilého prkna. Kdyby parfumér napsal tohle složení, tak si to nikdo nekoupí. Proto musí lhát, aby si lidi dokázali představit Flaming Red jako nádhernou vůni… a ona nádherná doopravdy je! Ale je v ní všechno, co jsem napsala, na tom si trvám. Jdeme rovnou na věc, protože tenhle parfém jde taky rovnou na věc!

recenze Flaming Red SANTI BURGAS

Recenze Flaming Red / SANTI BURGAS

První střik a páni! Teda. Co TO jako je? Růže jako jo, ale proč je celá taková divná? Teda vlastně… vlastně složky nejsou nijak divné, ale… ale to překvapení doručila šílená INTENZITA.  Složky hlavy jsou tak přesycené, tak nečekané, že to vlastně je až nepříjemné. Ale zajímavě nepříjemné! Prostě jen strašně nečekané a překvapivé. Jeden z důvodů, proč se Flaming Red nemůže prodávat v Sephoře, protože by jim po jediném střiku vyběhli zákazníci v panice a už by se nikdy nevrátili.

Indoly na plné kule

Takže fakt šílený začátek: svíravé indoly (víte, co to je – hniloba, bobky a pot) vám vypálí buňky v nose. (Mimochodem: tenhle stejný tón, a asi ve stejné intenzitě, je v Musiqua Oud / NISHANE a taky se tak chová: odstrašující začátek a šílená výdrž. Dostala jsem před mnoha lety od Nishane navoněný diář…a on pořád voní!)

Indolům přihrávají růže: strašně silná rudá bulharská, ale cítím v ní taky svěží jarní tóny. Ale je prostě jen cítit, nemá vůbec šanci projevit nějakou barvitost, skrz ty indoly.

(Teď sem vešel manžel a říká “Myšo, to je hrozné, co to tady smrdí?”)

Uplynulo 5 minut, dobrý, já už jsem se probrala. A vůně taky. Pokud byste si šli v těch prvních 5 minutách umýt ruku (asi bych se ani nedivila, ale ono se vám to stejně nepovede, mimo projekce je Flaming Red kolosální držák), přišli byste o koncert paní Růže.

Bulharská růže je ze všech růží nejrůžovější: plná, sladká, těžce olejovitá, nektarově medová vůně. Poté, co vrátil  Bulharský stát zplundrované plantáže a zastaralé manufaktury do privátních rukou a povolil vstup zahraničního kapitálu, makají Francouzi tvrdě v Bulharsku na obnovení slávy bulharského růžového oleje. Východní Evropa se mu posmívá a nesnáší ho, my víme proč, zbytek světa ho obdivuje a miluje. Vemte ho na milost, Frantíci vědí, co dělají a proč to dělají!

Začarovaná Bulharka

Temně rudá Bulharka, její omamné účinky dokážou v takovém množství rozjet migrénu. Jenže Santi ji tady začaroval: přidal mučenku a kosatec. Obě složky jsou vypsané ve složení, ale ve vůni je nedokážete oddělit a najít samostatně. Aha! Tak to je ten důvod, proč jsem na začátku cítila ty jarní růže! Santi vše dokonale propojil a temná rudá růže najednou dostala kyselý svěží odstín, jako mívají jarní růžičky a taky rtěnkový akord, kosmetický tón. Zaujalo mě, že celá směs voní pořád giganticky intenzívně, přesto ale svěže a rtěnkově – přičemž citrusové tóny a kosatec normálně ve vůních jsou ty nejjemnější složky s nejmenší křiklavostí. Obří rtěnka!

(Teď si manžel sedá k televizi na druhém konci místnosti, otáčí hlavu směrem ke mně a říká “fuj!”)

Indoly přeskupily svoje molekuly a je z nich hezký a docela krotký oud. V této fázi se připojuje i ocelově šafránový tón, dobarvuje celou kompozici do studena, aby ji i pánové mohli vzít na sebe.

(Můj manžel teda rozhodně ne, metá na mě vražedné pohledy.)

Metalický tón se připojil k růži, která krystalizuje samu podstatu růžového medu. Oud už je docela hodné zvířátko a začínají se dostávat ke slovu i složky báze: jemná vanilka a dřevitá pryskyřice, hezká, prohřátý les borovic v létě. Přesto pořád hraje prim růže a stále kosí vše živé v dosahu.

Miss Bulharska roku 2023

A do vítězky soutěže krásy růží právě dozrála Flaming Red! Poté, co přežijete úvodní půlhodinku války složek (kterou je strašně zajímavé sledovat s rukou u nosu), dostaví se hlučné ticho po bouři. Růže se usadí v té rtěnkovo-jarní-rudé  poloze, pořád má intenzitu bagru rozjetého z kopce, ale všechny složky okolo se ztlumí a přihrávají: hlavně suchá, pudrovitá vanilka na pozadí.

Unikát z Flaming Red dělá událost s oudem: indolický začátek se přetavil do pichlavě dřevnatého slabého oudu. Povlává si na pozadí a vůbec se necpe dopředu. A to je BINGO! Protože na rozdíl od těch klasických vůní růže+oud, kde se snaží být obě složky vyvážené, tady dřevo vyklidilo pole květinám a jen lehce přihrává. Díky tomu má růže arabské vibrace, ale rozhodně se nedá nazvat “arabská růže”. Je to výrazná, dramatická Královna krásy Růža s tenkou oudovou čelenkou ve vlasech.

(Manžel se zvedl, že jde spát, a požádal mne hezky, ať se pořádně umyju, anebo jestli bych mohla spát na gauči.)

Vznáší se všude okolo a nenechá nikoho na pochybách, kdo tady ovládnul prostor. Zapomeňte na eleganci Chanelů, jemnost Kurkdjianových růží, zapomeňte na kultivovanou výraznost Parfums de Rosine. Tohle je nádherná velká kozatá Růža, s velkými tlustými rudými rty a černýma očima a všichni v místnosti o ní vědí. Pamatujete na scénu v kašně? Jak obrovská, prsatá švédská bohyně s velkou hlavou a obřími šaty kráčí ulicí, unyle vzdychá, a okolo ní poskakuje štíhlý italský střízlíček Mastroiani? Jak pak v kašně chlápek stojí na bedně, aby byl vyšší, a ona ho odstrkuje bradavkami? To je ona, Flaming Red.

 

Za zmínku stojí výdrž: dva dny s přehledem. Vzhledem k intenzitě doporučuju dávkovat FAKT lehkou rukou, a raději třeba po malých dávkách přiživovat přes den. Tady přesně platí heslo Horáce Hogo Fogo “alkohol v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství”.

Návykové indoly ve Flaming Red / SANTI BURGAS

A víte co? Mě se ty indoly strašně zalíbily. Já už to znám ze zvýše zmiňované Musiqua Oud, a pamatuju si, že i tam jsem to spatně nesla. A taky jsem si zvykla. Takže já Flaming Red nosím podle návodu Horáce, každou hodinku malinko přiživím, protože mě ten začátek strašně baví.

Skončila nuda růží

Já nejsem úplně fanoušek růží, voní mi, ale přijdou mi nudné, furt na jedno brdo. Jak ty klasické evropské, tak ty arabské růže+oud+ovoce (malina, jéje). Ještě tak slevím u jarních, svěžích růží s medem. Flaming Red u mě prolomila bariéru. Superzajímavá, výrazná, bouřlivá… a mne to šíleně baví. (I když zrovna jsem dočetla rozhovor s Jean Claudem Ellenou a ten říká, že přesně takový parfém být nemá, hlučný prý nee.)

Vůbec nechápu, proč toho Santi Burgase pořád ignorujete. Lidi, máte ho tam, nádherné flakony, samé dřevo co milujete, a super ceny! Haló, Španělsko, to nemáte tak daleko a v EU se posílá bez cla!

 

Příští týden si dáme jednu kosmetickou recenzi Babor další parfém ze seriálu TOP 10 z Exence 2023  a pokud si chcete připomenout neméně dobrý ročník, tady je TOP 10 z Esxence 2022. Abyste nepřišli o novinky, nezapomeňte se přihlásit k odběru článků mailem TADY.

Parfumdreams – slevový kód na 250 Kč – při nákupu nad 1.483 Kč

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

Zdroj obrázků z filmu Dolce Vita: https://www.csfd.cz/film/2604-sladky-zivot/prehled/ 

 

 

You may also like...

3 Responses

  1. Monika napsal:

    Dobrý večer ,paní Romano opět úžasné popisování vůně. Že já jsem ty vaše stránky vůbec objevila. To je tak zajímavé čtení ,že bych nejraději vše koupila a zkoumala dle vás ,parfém po parfému. Jak dovedete přirovnávat různé ingredience k běžným věcem ,dřevo, tráva , med, ovoce …. Je to super. Prostě moooc pěkné počteníčko, už se těším na další recenzi z Top 10tky.Monika.

  2. Hanka H napsal:

    Romano, to mi nedělej! Já jsem na rozdíl od tebe velmi růžová, a tohle by mohlo být přesně dle mého gusta! Co si myslíš, že jsem dělala po přečtení?! Zjišťovala, kde a za kolik …. Zatím naštěstí ve fázi hledání!

  3. Magda napsal:

    Boží recenze!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..