• FREDERIC MALLE: Dries van Noten (teplý mléčný koktejl)
„Tady to máte a dělejte si s tím, co chcete, já to pak draho prodám“ je základní myšlenka kolekce Frederica Malle. Fredericův dědeček je tatínkem Diorových parfémů, jeho maminka byla umělecká maminka parfémů u Diora v osmdesátých letech a Frederic to všechno zdědil a vytvořil svoji vlastní luxusní značku. Nejzajímavější parfuméři světa pro něj zkapalňují svoje vlastní představy ideálního parfému podstatně míň drastičtěji, než Grenouille, v překrásné kolekci s černými nálepkami na jednoduchých flakonech. Recenze: FREDERIC MALLE / Dries van Noten
A Richard II. současné parfumerie letos otevřel novou kolekci s white labels: autory parfémů nebudou nosové, parfuméři, ale kreativní, zajímavé osobnosti módy, filmu a umění. Pionýrem nové kolekce se stal trošku podivný (jak já rada ty úchyly) belgický módní návrhář Dries van Noten, jehož modely jsou docela drahé a tak výběrové, že je lehce zastíní masovky Armani, Gucci, Burberry a další značky populární u manželů dam z Mimibazaru, takže je širší populaci skoro neznámý. Ono už jen to „belgický návrhář“ znamená něco jako „belgický detektiv“.
Práce couturiera je tak náročná, že kromě Domenica Dolceho, který musí být omnipotent (jestli ovšem nekecá), nikdo nezvládne být ještě špičkovým nosem. Takže ke spolupráci na white label vždy bude účasten fragrant ménage a trois, čili třetí do mariáše. Tady to je Bruno Jovanovic, nos zaměstnaný v prefabrikační továrně IFF (International Flavors and Fragrances, zkráceně Spolana). Opusťme předsudky, uživit se na volné noze není žádná prdel a Guerlain je jen jeden. Bruno má na kontě takové skvosty, jako Lady Million, Beyonce Pulse, Avon Crystal Aura, několik CK IN2U, ale OK, považujme tohle za řemeslo; Bruno umíchal třeba i Naughty Alice (Vivienne Westwood), pro Armani Idole a Onde Extase a hlavně Jil pro Jil Sander, a to už je fakt jiná liga. Nicméně pořád moc nízko, v sektoru high parfumerie je nováček a zřejmě to máme chápat jakože Malle se stal parfumerním scoutem a Bruno je jeden z mladých talentů, které ohromí za pár let svět. Anebo jde o prosté spiknutí buzen, jak to nazval jeden můj přítel.
Nová FM vůně mne nějak moc nelákala. Jednak ji prezentovali jako „moderní orient“, čemuž já nerozumím (orientálkám – udají se mi všechny stejné), navíc se mi nelíbilo ta orientace na celebrity a do třetice jsem byla naštvaná za opuštění myšlenky dát prostor špičkovým parfumérům pro vlastní vyjádření. Tak jsem si říkala, že ji někdy/někde zkusím. Pak se objevilo pár prvních recenzí (každá jiná) a mne zaujala jedna věc: zakázaný santál.
Obecně já santál nesnáším, zatímco Derad tvrdí (nejen o santálu), že ho mám ráda, jen to nevím. Tak poctivě, ale bez nadšení zkouším. A tady se objevilo černé na bílém: mysorský santál, který už dvacet let nikdo nepoužil kvůli obavám z evropských restrikcí. Co když to bude TEN santál, co se mi líbí, jen to nevím? No a druhé věc, která mne na mysorském santálu zaujala, je to, co říká první věta mého článku: zazdálo se mi, že by mohlo jít o další dobrou fantazii, když si dovolili mezi složky zařadit takhle horké zboží. Že parfumér dostal volnou ruku a že věděl, co dělá.
Kde koupíte za nejlepší ceny parfémy Frederic Malle?
Originální niche parfém, tedy také FM, koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10
Recenze: FREDERIC MALLE / Dries van Noten
Jdeme na ten sandál.
- 13,33 hořké mandle v mléce, kumarinová facka, hořkosladká, temná, vanilkově plná; jojojo, je to vanilka+tonka, ale pochází z opačného konce vesmíru, než známý a oblíbený akord Patricie Nicolai, až to překvapí, že dvě dobré vůně se stejnými složkami vykouzlí tak odlišné dojmy; sladký teplý mléčný plnotučný koktejl.
- 13,35 šafrán? Jo! Mastný, arabský šafrán, bez špetky plastu; tenhle šafrán je úplně jiný, než v kosmických vůních Nu_Be. Je drsný, plný, krásně souzní s tonkou a teplým Salkem.
- 13,46 Objevují se tóny arabských dřev. Pěkné teplé suché dřevo bez známky smoly, žádný lepkavý santál. Pořád vlažné Salko, ten tón je tak krásně přívětivý a zvláštní, že mi nepřipomíná nic, co bych znala (v Costume National 21 je mlíko taky, ale mnohem vodovatější, vlastně jen v krátkém začátku). Určitě jsou tady i květiny, ale nepoznám jaké; takový jemný, sladký, nevtíravý akord klasických květin. Možná jasmín, možná růže, možná ylang-ylang…nebo jejich směs. Je to jedno, kytky jsou tady jen tak kvůli rozptýlení od linearity tonky, vanilky a šafránu.
- 14,10 Vůně se zakulatila a potemněla do arabské cukrovinky. Sekerpare, kořeněný cukrový koláček máčený v mandlovém mléčném koktejlu. Tak jsem na vážkách, jestli je to orientálka nebo gurmánka…spíš gurmánka. Od téhle chvíle se už vůně moc nemění, zachovává si tu tichou, klidnou, kořeněnou, mléčně zakalenou sladkost, která se drží u těla, ale je dost výrazná. Začíná poslední fáze…a drží další dlouhé hodiny. Upozorňuji, že v ní NENÍ skořice, která dělá orient orientem, a není tady ani hřebíček, jsem šťastná!
- 19,23 Namátková kontrola – mezitím jsme si přečetla, že to mléko je právě ten mysorský santál. A-ha! Tedy: lehký závan santálu na hodně kumarinového lůžku. Konečně se vyjevilo lehké pižmo. Mám ráda pižmo ve sladkých vůních, dává jim lehkost a pročistí je. Tady se objeví až ve finále, zřejmě kvůli tomu, že ostatní složky jsou celou dobu hodně výrazné. Ve složení jsem ještě našla citrusy, ale já je tam nemám. Stříkla jsem se znovu, jsem ochotná připustit, že, že citrusy jsou to, co na začátku ochlazuje vůni; ale ani zdaleka nejsou tak výrazné, jako třeba právě ve Vanille-Tonce. Jestli tam jsou, tak jsou tam moc hezky založené.
Shrnutí: Jak voní FREDERIC MALLE / Dries van Noten
Tenhle teplý mléčný exotický vanilkovo-mandlový koktejl se šafránem je vůně podle mého gusta. Není to ta vysněná vanilka, ale poslední dobou jsem si oblíbila gurmánky. Ony jsou dost blbě nositelné přes den, po čase otravují všechny v okolí i nositelku. Driess tím, že se pohybuje na rozhraní dřevité vůně, orientálky a gurmánky je mnohem příjemnější. Není přehnaně sladká, ani žádná jiná složka nekřičí; mléčný santál všechny složky zakulacuje a ukrývá pod mléčnou pokrývku, takže je nemáte na zřeteli, ale podle obrysů je dobře poznáte.
Jo, a ještě jedna zásadní informace: kumarin (tonka) je látka, která snižuje chuť k jídlu. Jestli si FM DvN koupím, tak to budu potřebovat.
Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10
Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.
já to říkal. teď ještě ta růže – až zjistíš, jak je krásná, už nebudeš chtít jináč
A Santal Massoia ti taky vadí?
Taky. Nijak zásadně, ale on je tak podobný Paprice Brazil a/nebo Poivre Samarcande (oba jsou favoriti mojí poličky), že by mně ani nenapadlo po něm sáhnout a hledat v něm krásu santalu. Připadá mi jako zkažená Paprika nebo Poivre bez poivre, kde někdo krásný pepř nahradil ulepeným cukrdletem. Ony ty Hermessence jsou hrozně intelektuálně zpracované, jemňoučké, takže tady mi nevadí ani lékořice, ke které jsem jinak nekompromisní (zase ale oblíbená tonka mi tady přijde vycmrndlá). Už by mohli udělat nějakou novou Hermessenci, třeba nějaký hezký citron.
Existuje pár vůní, určitě na to tady občas kápneš, že je obsahují santál a nevadí mi (já si teď nemůžu vzpomenout na žádnou konkrétní vůni), ale bývá to jen nějaký vedlejší tónek, vůně s hlavním tématem santálu se mi asi nikdy nelíbila. A to přitom santálové tyčinky mám v oblibě – asi potřebuju santál podpálený.