• GUERLAIN – Parfums de Légende: Kadine, Bouquet de Paris, Fol Arôme

Francouzský Guerlain má krásný projekt, Parfums de Légende, ve kterém rekonstruují slavné vůně minulosti tak, aby voněly co nejvíce jako v době jejich vzniku. V limitovaných edicích je pak balí číslovaných do flakonů, jež jsou kopiemi originálů. Pojďte si přečíst recenze Guerlain – legendy.

recenze legendy Guerlain parfums de legende

Na Vánoce jsem se jen tak poflakovala po Paříži, muže jsem vysadila v Muzeu v Invalidovně, Žaba toužil vidět Napoleonův náhrobek, a dali mi volno na celé odpoledne. Tak jsem si poskakovala po centru nově stanovenou rychlostí 30 km/h, což je strašné pro moji netrpělivou povahu, a prohopsala jsem si tak mezi oblíbenýma parfumerkama, od Caronu, přes Nicolai, Gallerie Lafayette, Montale, až k Maison Guerlain a gigantické Sephoře na Champs Elysées.

Parfums de Légende GUERLAIN

A v Guerlainu překvapení: měli výstavku tří posledních Parfums de Légende z řady PIÈCES D’EXCEPTION a prodavačka vypadala dokonce potěšeně, že se o ně zajímám. Měla jsem štěstí.

Pozor! Kolekce PARFUMS DE LÉGENDE sice patří do slavné PIÈCES D’EXCEPTION, ale jde o něco jiného. V brutálně drahé kolekci PIÈCES D’EXCEPTION se objevují vůně z běžných kolekcí nebo jejich lehce upravené verze a jde hlavně o umělecky i “umělecky” nazdobené parfémy, které vypadají jako rekvizita z Pohádky o Zubejdě a Sulejmanovi. Peníze vypláznete za tu šlehačkovou křišťálovou nádheru, sběratel nebo ruská naftová královna jsou spokojeni, ale nic nepřinášejí milovníkům vůní. Zato legendy jsou pro srdcaře, ty vám Zubejda závidět nebude.

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

 

Společný postřeh pro všechny tři: tak, jak je dnes móda syntetických dřev, předtím spálených karamelů s kosatcem, před tím karamelů s ovocem, před 100 lety byla móda opulentních kytic s pudrovým základem. Jako dnes řeknete “všecko je to stejné”, stejně tak se to dalo říct o vůních před stoletím. Vkus lidí je prostě většinový (neznamená to, že je špatný) a výrobci se mu přizpůsobují, vždycky to tak bylo. Což je mimochodem jeden z parametrů, podle kterého se určují vůně, když neznáte jejich původ – podle jaké módy jsou vytvořené? Stejně jako u oblečení.

A druhý postřeh: intenzita nic moc. Jestli čekáte, že čistý parfém podle receptu z před 100 let bude něco podobného, jako č. p. třeba od Nishane nebo Byreda, tak jste na hony daleko! Nejen tyhle Guerlainy, ale třeba i Iris de Fath (Iris Gris) jsou velmi jemné, moderované. Lidský nos má nějakou kapacitu a vůně i pachy snese jen do nějaké míry. My jsme dnes zahlcení vůněmi všeho – interiérovými parfémy, syntetickými vůněmi jídla (ano, i váš salámek, máslo nebo čokoláda jsou navoněné), pracích prášků a čistících prostředků, znečištění ovzduší, výfukové plyny… před sto lety bylo prostředí mnohem méně aromatické, nosy lidí byly méně zahlcené, bystřejší, a tak i parfém mohl být jemnější a míň výrazný. Dnes bychom o těchto vůních možná řekli “trochu nuda”.

A poslední společný postřeh: žádné výstřelky! Parfumérů bylo málo, nebylo nutné hledat něco, co by pokořilo konkurenci a ovládlo drogistické sítě. A tak vyráběli vůně, které byly prostě krásné a ztvárňovaly to, co dělalo lidem okolo radost – přírodu, lidské pocty, něžné vztahy… Zase – “trochu nuda”.

Proto si myslím, že Parfums de Légende nemůžou oslovit širokou populaci, ani tu, která má peníze (ceny jsem vám dopsala přímo k vůním). Je to záležitost pro fajnšmekry. Vůně připravil sám Thierry Wasser, ze kterého se tím pádem stala také legenda, zaslouženě. A je fajn, že se něčemu tak málo komerčnímu LVMH věnuje, jde o čirý altruismus. A taky trochu doufám, že ta námaha s rekonstrukcí se časem dostane také do běžné produkce a některé z nich, třeba Fol Arôme, se objeví v těch nových domečkách. Což by bylo rozhodně prima.

Recenze Guerlain – legendy

Fol Arôme 1912 – 2020

Drzejší sestra L´Heure Bleue, postavená na levanduli, pudru a – dle mého – akácii. Začátek je anglická levandule, však víte, taková ta chlapská, stará, se strništěm na bradě, a hodně, hodně bergamotu. Je poznat, že bergamot byl u Guerlaina oblíbenou složkou. Vždycky se v recenzích píše “na začátku jsou citrusy”, jako kdyby to byla jediná a hlavní složka, ale nikdy to není pravda – jo, jasně že jsou, ale vždycky na pozadí hraje srdce vůně, jinak by parfémy nešly na první dobrou rozeznat. A tady je to kosatcový pudr a nějaký anýz. Životnost úvodu je chvilková, zřejmě jde o přírodní složky a ty jsou za chvilinku fuč. Včetně té chlapskosti.

recenze legendy Guerlain parfums de legende fol arome

Srdce, a vlastně celá vůně leží na pudru, takový ten hezky postaru, babiččin, kosatec a rýžový škrob. Úplně maximálně mi připomíná Après L’ondée, a to i slabou intenzitou. Jen těch fialek je tam míň. Tónem, který udává odlišnost této kreace (protože čtěte dál v Kadine, jak to myslím), je akácie. Dnes ne moc oblíbená ingredience, podobná možná slaměnce, možná lékořici a hřebíček, pikantní nahořklá a hustá. Vlastně je to jakoby se koření v LHB vyměnilo za květinovou složku. Složení mluví o karafiátech, já cítím spíš slabý hřebíček.

A ještě dokážu identifikovat broskvový aldehyd: to je taková parádička do srdce či do základu, tupý nasládlý tón, která vlastně moc nevoní, ale vůni načechrává, jako když pustíte do vody bublinky CO2. Já to mám moc ráda, dělá to z těžkých ruských matron rozverné paničky windsoorské a to se přesně děje tady.

LHB je pro mne nenositelná, příliš těžká kvůli koření. Fol Arôme, jako její odlehčená a rozpustilá verze, taková její Aqua Allegoria, a ty by se mi tedy hodně líbila. Kdyby byla za normální cenu, že. Já vám tu cenovku zvětším, ať mne nepodezříváte z překlepu, extrait 30 ml stojí 650€.

recenze legendy Guerlain parfums de legende fol arome

 

Kadine 1911- 2021

Pardon, ale jaký je rozdíl mezi Kadine a Fol Arôme? Měla jsem obě nastříkané na papírkách, na ruce i na šále a když jsem odešla z prodejny, sedla do auta, tak jsem se ztratila, která je která. Kosatcový pudr v té krásné formě “orris” (tady v článku si nastudujte rozdíl mezi Irisem a Orrisem).

recenze legendy Guerlain parfums de legende kadine

Až zase v drydownu se rozešly: Fol Arôme do kytek, Kadine už nešla nikam. Asi bych neváhala nazvat Kadine klasickým kosatcovým soliflorem. Je hodně podobná Iris de Fath (Iris Gris), zakladateli kosatcového hnutí, ale taková byla doba, všichni měli v nabídce kosatec. Tady cítíte fantastickou kvalitu celé škály těch tónů, od svěžího začátku kosatcového květu (orris + bergamot), přes semiš a prašnost (orris+fialka+fialkový list), po ten tupý konec kosatcového másla (orris+ruská kůže). Tím, že žádná složka to neruší, jako akácie u Fol Arôme (no, ještě možná připouštím v semišové fázi trochu indolického smrádečku z jasmínu, Okej), vychutnáte si celý vývoj kosatce. Krásné, ale za 690€ / 30 ml trochu málo, brácho, ne?

Bouquet de Paris 1870 – 2019

Na rozdíl předešlých vůní nejde o návrat z minulosti, ale úplně novou kreaci Thiery Wassera na téma “květinová DNA domu”. Láhev je inspirována Fleur de Paris z roku 1870. Má být poctou Paříži a jejím záhonům. Možná to víte, ale Paříž zaměstnává stovky vlastních dobře placených zahradníků, kteří od jara do zimy pečlivě udržují veřejnou zeleň v parcích, ale taky na záhonech u chodníků, mezi kolejemi tramvají, na kruhových objezdech…a při každých volbách pařížského představenstva je “rozpočet na zahradníky” velkým politickým tématem: kdo to tady na radnici rozhazuje za kytičky, ha? Ale pařížské květiny milují všichni.

V Bouquet de Paris ale nejsou jen květiny – má zachytit multi-kulti obyvatelstvo, které do Paříže přináší koření, voňavé jídlo a nápoje a zářivé barvy oblečení ze všech francouzských kolonií.

recenze legendy Guerlain parfums de legende bouquet de paris

Základem téhle kreace je Guerlinade, základní vanilková tinktura vůní Guerlain. Kosatec, vanilka, tonka, šeřík, dobře to znáte. U téhle vůně je zřetelný kosatec, podobný dvěma předešlým, ale hlavním tónem jsou velmi jemné květiny. Ve složení udávají jako tahák afrikán, aksamitník, kytku pařížského léta, která je fakt divná, nevoní. Poznáte ho tam: v podstatě dělá to, že Bouguet je květinová, ale ne sladká.

Celá vůně je totiž opravdu lehká, akvarelová, vůbec není dohnaná na hranici líbezně-medové snesitelnosti, jako současné guerlainovy Mon Parfum a LPRN vůně. Identifikuju taky moji milou bílou bílou broskev.

Asijskou notičku zastupuje hřebíček (karafíátky) a černý čaj s bergamotem, připomněl mi L´Instant, hezký, hezký, hezký.

Kdybych chtěla mít to nejlepší z klasických 80-90 vůní Guerlain, jako Champs Elysées, Chamade, Jardin de Bagatelle… tak si pořídím Bouquet de Paris. Je to kompilát, který zcela naplňuje moji představu o krásné, lehké květinové, jarně-letní vůni – protože já těžké květinové nerada. Pokud vy jedete v módu “nejprve kráčí Lilie, pak Moje Veličenstvo Já a za mnou se táhne dvorní dáma Růže”, tak vás zklame.

Ale asi stejně si ji nekoupím. Bouquet de Paris v koncentraci EdP a objemu 125ml stojí 550€.

 

Kde to koupíte?

Nikde. Teď momentálně nikde. Když jsou nové, bývají dostupné pouze v mateřském butiku na Champs Elysées, ale už jsou všechny vyprodané. Můžete kontaktovat “parfémového experta” prostřednictvím stránek Guerlain, ale co se stane potom, to nevím. Zkuste to někdo a dejte mi vědět!

Snad budou přibývat v kolekci Parfums de Légende další kousky pro naše potěšení. Zatím, ovšem, se musíme spokojit s nabídkou LES LÉGENDAIRES v obnovených tzv. domečkových flakonech – ale v originále nejsou domečkové, nýbrž srdíčkové, jmenují se podle víčka Bouchon Coeur. A to já se zase spokojím.

U Guerlain je cena těchto vůní 106-125€/75 ml. Nejvýhodnější nabídky českého webu:

 

Nalákala vás recenze na Legendy Guerlain?

A kdo ještě nemá dost, tak se dole podívejte na pár fotek z vánoční Paříže 2021.

 

 

 

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

You may also like...

5 Responses

  1. Zdenda napsal:

    Důkaz, že mne vůně už tolik neberou je, že jsem se nekonečně dlouho koukal na ty fotky s jídlem. Ach jo. Chtělo by to v Paříži zase nějakej koncert 🙂

  2. Fubu napsal:

    Nejsem Bůh ani Romana, trochu mě přitahuje duo R&T, koho to zajìmá? No jako parfémově vyhraněný vozembouch jsem si Guerlainy jen tak frknul vždy pouze a jen v parfumerii….hmmmm klasické + poctivé + ke mně nekompatibilnì …když mám ovšem dost monstróznìho modernìho parfémového světa s celou jeho marketingovou blamážì, častou bezkoulovitostì, hrou na originalitu….zalovìm v krabici a tasìm vzorek Jicky….inhaluji pocit jistoty ztraceného času, přìběh vetkaný do vývoje vonných složek, prostě ty časy, co jsou pryč, tak jako loňská srst. And my soul feels my soul. Welcome home.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..