#💜RECENZEUKAFE: White Linen Breeze / ESTEE LAUDER, meruňkovo-jasmínový čaj

Kdybyste nevěděli, co znamená tahle rubrika: to se tak něčím někde stříknu, něco mě zajímavého napadne, a protože jsem introvert přeučený na extroverta (a levák na praváka), tak to potřebuju s někým nasdílet. A protože obvykle introvert nikoho nemám po ruce, tak si uvařím kafe a sdílím s vámi, milí parfémoví přátelé.

A dnes potřebuju nasdílet, že jsem objevila meruňkový zázrak, který je dvojče jedné populární nichovky, ale žádný výhodný nákup se nekoná, takže je to celkem jedno, protože jedna je nedostupná a druhá drahá. Ale prostě muselo to ven.

Dneska ráno jsem jela na nějaké nepříjemné vyšetření a chtěla jsem se navonět něčím, co nebude rozptylovat doktorovu pozornost, až budu v narkóze, to mi jako přišlo celkem důležité pro dnešek.

Váhala jsem u skříňky… nedávno jsem koupila krabici testerů z let 1990-2000, flakonky jsem si opucovala, zdesinfikovala a naskládala do poličky na “až budu mít čas”. Jasné, že asi nikdy. A vepředu stál jeden s úplně neškodným názvem “White Linen Breeze”.

Jako nic mírumilovnějšího už být nemůže, kdo zná původní “White Linen”, jarní mýdlové bublinky, a když si představíte odlehčenou verzi… šáhla jsem po ní. A jestli teď čekáte vyvrcholení ve stylu “ale byla to chyba….”, tak nepřijde. Naopak, byla to dobrá volba, a to ze tří důvodů:

 • v hlavní části vůně, tedy v tom čase, kdy si ji užíváte nejdýl, jde o kyselý meruňkový džusík půl na půl se slabým jasmínovým čajem. Moc pěkné a přesně jsem trefila tu příležitost, nedokážu si představit člověka, kterému by se tohle nelíbilo. Začátek je ovšem ještě takový bohatší, meruňka neboli osmanthus, perlivá broskvička, konvalinky, i nějaký takový trošku intenzívní zeleň, jako tráva, seno
 • a to mi hned začalo vrtat hlavou, to už jsem seděla v autě, jakože “doháje, buď mám dežavý, nebo to znám…” a ve Vysočanech u polikliniky jsem to nevydržela, otevřela Fragranticu… a nic jsem nenašla. Pak jsem měla ještě 5 minut a dohledala jsem to na Google: jasně, Sophia Grojsman! Kdo to tady čte, tak ví, jak často o ní píšu – Sophia je Vivenne Westwood parfumerie, trošku průkopník a malinko šílená, ale hlavně: má rukopis! Mistryně kyselých červených rybízů, slív, meruněk, frézií a broskví v šampaňském – Paris /YSL, Champagne / YSL, veleslavný Calyx, Jaipur / Boucheron, Eterniny / CK, Outrageous! (Malle) a 70 dalších pecek. Málokdy se mi stane, že poznám podle voňavky parfuméra nebo značku – u Sophie si začínám být jistá. Ta bába ovocné svěženky prostě umí!
 • no a pak jsem se probudila z narkózy na nemocniční posteli a další červík v hlavě: vůně přešla do fáze meruňkové džusu s jasmínovým čajem… Lidi spali, otevřela jsem si čtečku s detektivkou, ale furt mi tam lezlo: co to je? cotoje? cotojecotojecotoje? Pak mi nějak došlo, že meruňka by mohla být vlastně osmanthus…a bylo to: Inlé / MEMO. Jasmínovo-osmanthový čaj. Ty vůně jsou skoro totožné. MEMO jsem nosila hodně, ale nějak jsem na něj zapomněla; INLÉ MEMO má v základu dřevo a zeleň, tahle WHITE LINEN BREEZE disponuje spíš takovým aldehydickým, čistým základem. Ale ta dominantní svěží nota meruňka-zelený čaj se shoduje.

Nemyslím si, že je Memo (2006) kopií Estée (1996). Osmanthus (a meruňka a vice versa) je bezvadná složka a řídí mnoho parfémů. Dupe by se našlo hodně. Jen vám chci říct, že pokud jste milovník jednoho nebo druhého, tak stojí za to ten druhý vyzkoušet.

Jo, a ještě jedna věc: obě dvě ty vůně jsou už poněkud old school, je z nich cítit ta móda přelomu století. Nekompromisní ovocná svěžest upadla v nemilost, dnes se dělá ovoce hlavně do formy nektarů a marmelád. Ale svěženky jdou zase do módy, tak třeba budu průkopník…

Kde to koupit?

No, tak tohle už jedině na eBayi nebo na blešáku. Ale chci vám nabídnout něco jiného: pokud jste příznivci bryskných meruňkovo-květinových svěženek, zkuste ten výše zmiňovaný CALYX / Clinique ( recenzi najdete zde). Je to skvělá alternativa jak k BREEZU, tak i k MEMU, taky obsahuje ten Sophiin oblíbený meruňkovo-fréziový tón a hlavně stojí trvale pár kaček.

Koupíte TADY a TADY a pozor: pokud ho chcete vyzkoušet, tak ho mají v outletech The Cosmetics Company (patří Estée Lauder) a tam bývá často a za super cenu. Jeden outlet je v Praze ve Fashion Areně, jeden je v Parndorfu, nejse si jistá, jestli není i v POP UP v Praze na letišti a jinak na ně narazíte ve všech velkých outlet villages po Evropě, tak se koukejte!

calyx clinique recenze

No a to je celé to povídání u kafe, dneska u kapačky.

Teď mne napadá: proč mne nenapadlo se prostě nenavonět na vyšetření, vlastně? BTW: dopadlo to dobře, mám přijít za 10 let.

 

You may also like...

6 Responses

 1. Daša Zornová napsal:

  Fajn, že si dala pár slov o tejto skromnej kráse. Súhlasím, že táto snáď nikoho nemôže dvihnúť zo stoličky a obracať oči stĺpom, je to pekná jarnička a keď si dala ten popis s marhuľkami, celkom súhlasím. Nedávno som ju spotrebovala, dosť ma ohuroval flakón, celkom rada som ho brala do ruky a kochala sa jeho krásou.

 2. Xeryuz napsal:

  Ja mám Calyx/Clinique za skvelú ´egrešovku/angreštovku´ .

 3. Miruša napsal:

  Mám radosť, že Ti vyšetrenie dopadlo dobre! A zase som si dobre počítala! I keď premýšľam či to mám vôbec čítať….na moju poličku s vôňami sa už nič nezmestí a začínam expandovať do vedľajších skriniek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..