• Tilleul Cédrat / FRAGONARD

Všichni milujeme lípu! Kromě parfumérů. Parfémů, které by voněly jako čistá lípa, moc není. Podle mě je velký rozdíl cítit něco ve skutečnosti a pak přenesené v lahvičce. Třeba rajčatový list. Nebo řízek. A lípa. Medová vůně lípy je opojná, vlezlá a tak nudná, že v lahvičce je potřeba ji naředit dalšími složkami, aby získala život. Jak se povedla naředit tahle lípa se dočtete v recenzi Tilleul Cédrat / Fragonard.

recenze-tilleul-cedrat-fragonard

Jak voní Tilleul Cédrat / FRAGONARD

Tak zaprvé: cédrat je to, co vidíte na obrázku tady:

Není to cedr! Pokud byste někde v recenzích četli, že tahle vůně je o cedru, je to jen síla imaginace a autoři podlehli “ztraceno v překladu”. Sice v základu najdete jemné dřevité složky nazvané ve složení “bílý cedr”, ale ve skutečnosti jde jen slabě cítit v drydownu. Tilleul Cédrat je jednoduchá jarní svěženka. A mohla by být i letní, ale ne do horka, na to je moc sladká.

V podstatě v ní najdete jen tři složky: akvarelový medový lipový květ, jemný jasmín a slabý citron. Citron v podstatě nejde oddělit od lípy a tak se zdá, že tam není – ale je. Jen je hezky spojený s lipovým medem a nevyčnívá. Spolu tak tvoří akvarelově průsvitný obrázek rozkvetlé větvičky z lípy. Jen pak na konec provede nepěknou věc…

Úvodní lipový med s citrónem povlává okolo těla, propojí se s okolním vzduchem a vytvoří jemný obláček. A pak: jasmín.

Ve Fragonardích vůních z této linie “Le Jardin de Fragonard” velmi často postřehnete typický čistý jasmín. Má to logiku,Fragonard se proslavil jako výrobce parfumerních ingrediencí a jasmín z Grasse je jeho vlajkovou lodí. Nicméně v jeho parfémech sázím na syntetický jasmín, protože čistota tohoto tónu neodpovídá přírodnímu charakteru (psala jsem o tom v úterý v recenzi Muguet de Rosine /  PARFUMS DE ROSINE). Jasmín do svých vůní míchají jako lehounký jasmínový závoj, přijatelně sladký a velmi kosmetický, až mýdlový. Líbí se mi tato forma.

 

Tak je tam ta opravdová lípa?

Lípa s jasmínem vytvoří pěknou kosmetickou vůni. Takovou, kterou byste rádi cítili z mýdla, ze šamponu, ze sáčku do prádla, ze svíčky… nejvíc asi z toho mýdla. A asi to ví i Fragonard, proože vedle této toaletky nabízí v této řadě právě mýdla a sprcháče. Tohle už je hodně daleko od lipového stromu. Teď už jde o lehký květinový sladký závoj se vzpomínkou na lípu, okolo které jste šli ráno do práce.

recenze-tilleul-cedrat-fragonard

Jo, a ten nehezký citronový kousek na závěr? Moje přesvědčení, že jde primárně o vůni do kosmetiky, ne o parfém, jakoby dosvědčoval právě citron. U mýdel není třeba dbát na vývoj složek, protože zavoní a odejdou s bublinami. Jenže v tomhle případě citron na kůži zůstane a udělá přesně to, jako když si naleje na umyvadlo citronový prostředek proti vodnímu kameni a necháte působit – zvrhne se v krutý zápach citronové plísně. Slabý, ale je tam.

Prostě lípa – lípa je parfumérský oříšek. 

Výdrž a intenzta

S intenzitou mezi kolínskou a EdT nemůže Fragonard soupeřit s velkými parfémy. Ale on ani se do tohoto sektoru nesnaží nacpat, a to ani cenou. Což je dobře: kdo má rád jemné, něžné a poněkud slabé vůně na způsob tělových závojů, ale se slušnou výdrží, může být spokojen. Řekla bych, že za své peníze dostanete odpovídající službu. Ale já si za dobrou lípu raději připlatím – zkuste se podívat do zdejších RECENZÍ LIPOVÝCH PARFÉMŮ, třeba tam najdete něco pro sebe.

 

Kde koupíte Lípu?

Tuhletu Tilleul Cédrat / FRAGONARD koupíte jen na stránkách nebo v buticích Fragonard. Doporučuju neobjednávat naslepo, ale nechat si návštěvu jednoho z pařížských veselých butiků až na výlet do Paříže (viz Pařížská parfémová procházka). Parfém vyzkoušíte a můžete si k němu vybrat i keramiku, kosmetiku, ručníček, kabelku… budete mít hezký suvenýr.

A zatím si můžete udělat lipovou náladičku doma s kosmetikou a svíčkami. Třeba oblíbená Yankee Candle koupíte ZDE, která voní dost medově, nebo svíčka Flagolie, která má vůně pro každé roční období a pro jaro nabízí i lípu najdete ZDE

Berlínké lípy ze slavné třídy Unter den Linde zpracoval do elegantních difuzérů J.F.Schwarzlosse – koupíte TADY.

Ultimátně roztomilý krémíček na ruce s mývalem (já jsem si asi tři měsíce myslela, že je to kočka, pak jsem si vzala brýle) nebo sprcháč a tělové máslo YOPE LINDEN jemně ovoněný lípou s tělovým pižmem koupíte ZDE.

A můj poslední tip je moje oblíbená forma mýdla – stará dobrá kostka, l´Occitane s vůní lípy & pomeranče.

 

Lipám zdar a slávu a vám dobré vůně!

 

parfémový supermarketparfémové recenze

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..