• HERMÉS: Eau de gentiane blanche (plesnivý dědkův kabát od Hermése)

Ach, Elleno, jaké kouzlo jsi vložil do krásné šedivé lahvičky z klasické řady kolínských, že mne současně přitahuje i odpuzuje? Eau de gentiane blanche jsem si pořídila v době, kdy jsem byla posedlá collectingem.

bbdc2ed2025c11e3a13a22000aaa05ca_7
rozhodla jsem se sesbírat všechny Hermese ve vysokých lahvičkách, naslepo bez zkoušení, ať to stojí, co chce. Hermésovské původní kolínské jsou divné všechny. To až nová řada je něco, o čem lidi říkají “je to krásné, to budu nosit”. Ovsem genciánka překonala všechna moje očekávání: hned po vybalení z oranžové truhličky dostala přezdívku “plesnivý dědkův kabát”.
Pri prvnim nadechnuti jsem ucukla hlavou. Pach plísně starých hader, dusivá zatuchlost uzavřeného sklepa a zvířený prachpoletující v paprscích světla proudícího sem z přízemního okýnka. V nose dráždivě lechtal a vyvolával dojem staroby a zpuchřelosti, pach starého těla ve flanelovém županu.

“I Gave My Heart to Mother” Norman Bates

Přehmat. Šel do sbírkové kříň bez dalšího zkoumání. Jak může Hermes něco takového vypustit a jak si to lidi můžou kupovat?

Druhý den mi to nedalo a šla jsem si ďobnout. Něco na té vůni mne lákalo, čistý fetišismus. Nelíbila se mi nadále a pořád vyvolávala divné asociace. Jedna z nich byl můj oblíbený francouzský likér Suze. Extrakt z hořcového kořene v cukrovém sirupu, obdoba naší Becherovky, ale místo komplexu bylin tady máme právě hořec, encián, gencián.

Sue je ve Francii stejná legenda jako Pastis, nebo v Itálii Campari či u nás Zlínská Slivovice.

Suze je ve Francii stejná legenda jako Pastis, nebo v Itálii Campari či u nás Zlínská Slivovice.

Poprvé jsem ho pila s minulým mužem v Saharské oáze, kde se nic jiného dělat ani pít nedalo. Teda dalo, to už jsme dělali. Pozůstatek po francouzských kolonizátorech stál hrdě na polici vedle otřesné fíkové slivovice boukka a jinak nic. Volba byla jasná. První doušek byl stejný šok, jako čuchnutí k lahvičce Eau de Gentiane Blanche.

“Se jim to asi zkazilo…kdy tady proběhlo to národní osvobození?”
“Myslíš, že to tady zůstalo z dob kolonizace? No, chuť tomu odpovídá…barmane, ukaž láhev! Ta lékařská bandaska je originál?”
“Možná si v tom místní felčar při povstání ukryl genciánku na zranění povstalců a zapomněli na to.”
“Taky možný. Dáme ještě jednu, kontrolní vzorek.”

Zkontrolovali jsme nakonec celý obsah, bylo to v pořádku. Ale ještě zůstala na světě hromada dalších lahví k prověření. Muži se mění, vášně zůstávají.

hermes_eau_de_gentiane_blanche_2

Základní tón, to, co vás překvapí a šokuje a odpuzuje nebo láká, to záleží na nose každého soudruha, je tedy hořcový kořen. Dusivá, vlhká, cedrově nasládlá vůně, pokud ho neznáte a nepijete Suze, představte si to podobně jako vůni černé ředkve. Bílé je tady pižmo; existuje bílý hořec, roste v horách a zaručeně pod ním najdete poklad, ale jeho kořeny nejsou surovinou pro voňavkáře. Pižmo dodává lehkost, průzračnost a čistotu. Prachový a čistý efekt dodává kosatcový pudr, Ellenovsky průzračný a sterilní, lehce nakyslý. Směs přes kontrasty hezky drží pohromadě, asi jako slané preclíky v čokoládě (zdali je pamatujete?), je zelená, šedivá, prachová a suchá. Přesně vystihuje charakter eau de cologne: průsvitná, přitom silná a intenzívní, s dlouhou výdrží.

hermes_eau_de_gentiane_blanche_1

Celkový dojem pak jak je popsáno v úvodu. Starý dědkův kabát. Intimní vůně na doma, pro vlastní potěšení. Když jsem si ji nedávno poprvé, po několikaletém váhání vzala do práce, čekala jsem negativní reakce. A přišel opak. Všimli si, siláž je slušná, i když akvarelová: ženy hodnotily jako “zvláštně voníš neska”, na odpověď, jestli to není divné, odpovídaly “ne, pěkné!”. A muži? I ti, kdo normálně No.5, namíchanou jako komtemplát pro testosteron, hodnotí jako “smrad”, reagovali pozitivně, tak jako až banálně, jak si Eau de gentiane blanche / Hermes nezaslouží: “Pěkné”.

Tak pěkné.

podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..