• Knížka “Sběratel vůní”/ Dominique Roques, Harry Potter francouzské parfumerie

Knížek, kde hraje hlavní roli parfém, najdete celkem dost. I v češtině. Ale není moc knížek, které by popisovaly skutečně to, co se děje uvnitř a okolo parfumerie. V posledních letech konečně vyšlo i u nás několik důležitých titulů, které si musíte přečíst. Začnu tou nejmladší a za mne nejkrásnější, která mne úplně uhranula: skutečným příběhem nákupčího parfémových ingrediencí Dominique Roquese.

Vůbec nevím, čím začít: v té knize je všechno! Čisté parfémové i literární obžerství.

Proč jsou pravé ingredience vzácné?

Tak asi hlavní myšlenka: pochopíte, proč pravé, přírodní, ingredience, musejí být drahé, stejně jako jakýkoliv jiný drahý materiál z matičky Země – drahokamy, drahé kovy, vzácné prvky, energie. Jestli máte k vůním vztah – jakpak byste neměli, když to tady čtete – zaručuju vám, že si začnete vážit toho, co máte ve svých flankocích. Protože třeba už nikdy více se k tomu nemusíte dostat, protože přestane existovat.

Jedeme vláčkem na jih Francie

Dominique je dobrý vypravěč, celou dobu jsem měla pocit, že jsem potkala ve vlaku na jih Francie rozšafného chlapíka, takového gentlemana jak z knížek o Poirotovi, který mi povídá a povídá a povídá o svých vzrušujících zážitcích z celého světa. Za okny ubíhá provensálská krajina a já visím Baronu Prášilovi na rtech a valím oči, jenže Dominique má za sebou důkazy, že ty neuvěřitelné věci prožil. Ale nenechte se zmást, nejde o nějakého old school strejdu. Tenhle pán má velmi moderní myšlení, podnikavé a až neuvěřitelně kapitalistické. A spolu s ním dojdete k tomu, co znamená pro moderní svět ekologie a udržitelnost a že není vyhnutí…

Jak se “sbírá vůně”

Všechny důležité přírodní složky tady najdete. Všichni už víme, že labdanum se získává destilací ze stonků rostlin, pryskyřice destilací dřev. No dobře, ale jak to teda vypadá ve skutečnosti? Přijedou kombajny a odvezou sklizeň do fabriky? Dřevorubci pokácí stromy a nařežou na pile? Nebo jste vyškolení promo videi Guerlaina a Diora o mladých dívkách, jemnými prstíky sbírajícími orosené lístky?

Není to ani tak, ani tak. Většinou jde o těžkou dřinu dělníků na rodinných farmách, kde se ručním způsobem získávají drahocenné materiály. Často se nedá způsob ani nazvat manufakturou, protože to bychom mluvili o mechanizaci – ale tady se bavíme o primitivním zemědělství, otevřeném ohni, technikách nad kterými by naši BOZP specialisti v tu ránu skočili do kotle vřícího oudu… NA začátku nejkrásnějších a nejdražších vůní pracují lidi, kteří nemají ponětí, pro jaký byznys dělají: luxusní parfém je pro ně holá zbytečnost, stejně jako letošní model šatů, barevné kabelky, Instagram, auto nebo boty od Hilfigerai. Nemají na ně a nepotřebují je, nikdy o nich neslyšeli.

Pro mne bylo až šokující uvědomit si, jaký je rozdíl mezi začátkem a koncem cesty každé molekuly pravého peru balzámu.

Co kapitola, to jedna země, jedna ingredince, jedna technologie, ale taky jedna ekonomika a jedna politika. Protože i politické zřízení, nový prezident, ale třeba zdravotní pojištění mají vliv na dostupnost a kvalitu ingrediencí. Dominique zná problematiku komplexně a dokáže ji barvitě, v souvislostech vylíčit.

Najdete tady levandulová pole, vetiver, pačuli, růže, tonku, santál, oud, kadidlo, skořici, benzoin, jasmín, bergamot….

Zeměpis a politika jako hlavní ingredience luxusních parfémů

Jako…vy jste věděli, že existuje země Somaliland a že to není Somálsko? A že mají prezidenta, co vypadá jak faraon? Jestli ano, tak gratuluji, jestli ne, tak se dočtete zde a začnete jim fandit, protože prostě nejen, že chcete, aby nadále pěstovali a vyváželi kadidlo, ale protože prostě chcete, aby se jim začalo dařit. Konec téhle kapitoly jsem musela trochu rozdýchávat a říkala jsem si, že je kadidlo vlastně strašně levné, nespravedlivě levné.

Ve společnosti parfumérů a hvězd

Dominique je zaměstnanec Firmenichu, jedné z BIG5 dodavatelů parfémových ingrediencí. Pracoval i přímo pro parfuméry a přestože nikoho nejmenuje, poznáte o kom mluví. Popisuje jejich přístup, charakter a opravdovost vnímání a poctivost práce skutečných hvězd parfumerie. Těch tichých, ne těch komerčních co proslavily sociální sítě.

Strašně zajímavý moment je, když v jedné kapitole doslova vyleze z bažiny, kde spal ve stanu pod moskytiérou a jedl s domorodci kaši, setká se v Grasse parfumérem v jeho pracovně, aby mu představil nově ulovený materiál a zakončí kapitolu na opulentním večírku společnosti, která prodává nejdražší šperky na světě a světová filmová hvězda za přítomnosti nejbohatších lidí světa uvádí parfém s “jeho” uloveným unikátním oudem.

Dominique je nesmírně pokorný člověk, necítíte ani náznak pohrdání k jakékoliv osobě v knize (s výjimkou Bulharska, o tom níže), ale já jsem měla pocit, že se nejlíp cítí tam někde venku, že tam plane jeho vášeň.

Až si to přečtete, tak mi sem napište, koho jste odhalili. Já vám dám teď už dopředu bonus – na večírku šlo o kolekci “Gardens of the Kings” (najdete tady na Notinu) s  oudem Jalali z udržitelné farmy v Bangladéši. Kolekci si můžete u nás koupit a pokud se vám teď zdá cena vysoká, tak po přečtení knížky ty peníze zkrátka z kapsičky vytáhnete. Jak píšu nahoře: třeba už nikdy nebude…

Udržitelnost je takový módní trend, že? 

Tohle mne vzalo za srdce. Já jsem se pracovně zabývala udržitelností v evropském průmyslu a mám poměrně kritický názor k tomu, jak je nastavená legislativa, ale především ke komunikaci a prezentaci udržitelnosti, ekologie. Protože to má ohromný vliv na to, jak mladá generace povrchně a snobsky vnímá tuhle oblast.

Tady v té knížce se bavíme o udržitelnosti úplně na začátku, u kolébky. Výroba ingrediencí je prosté zemědělství, které stojí na dlouhodobém podnikání malých lokálních farmiček v těch nejchudších oblastech světa. Několkátá generace rodin se zabývá výrobou vůní, ale až moderní západní parfumerie v posledních 30-50 letech je dohnala k tomu, aby začali drancovat to jediné, co měli. Přírodní zdroje. Vykáceli staré stromy a neměli čas ani peníze vysadit nové. Vyplenili pole a lesy a nasadili výnosné odrůdy pro parfumerii, protože je momentálně poptávka; ta ale závisí na naší módě a taky na restrikcích a chemickém vývoji složek. Až jim úroda vyroste, třeba už nebude odbyt. Výkupní ceny jsou tak nízko, že si farmy nemohou dovolit platit odpovídající mzdy, obnovu polí, musejí používat devastující chemii…

Tenhle sedmdesátník má za sebou mnoho projektů, kdy v rozvojových zemích založil nebo podpořil rozvoj nového podnikání, zasadil se o zvýšení výkupních cen, nastavil parametry kvality ingrediencí, aby byly atraktivní a drahé pro západní svět, získal od svého zaměstnavatele peníze na výstavbu, technologie, zajištění zdraví a bezpečnosti při výrobě… pochopíte, že jediné, co nemůže být udržitelné, je nízká cena přírodních surovin. Princip “krvavé diamanty”.

Byznys a kapitalismus

Jakkoliv po celou dobu Dominique vystupuje jako laskavý strýc z bohatého západu, najdete v knížce i okamžiky, kdy si řeknete: ale jo, oni ho tam posílají kvůli penězům, nejsou to misionáři. Když mluví o kvalitě, nebo o změně dodavatele, cítíte za tím vším velký byznys a podnikatelského ducha. Jak to všechno ufinancovat. Jinak to nejde, mně se tyhle záblesky racionality v romantice hodně líbily.

Bída budování kapitalismu ve východním bloku

Tak tahle kapitola osloví především nás z východního bloku. Těsně po revoluci se vydal Dominique do Bulharska kvůli výrobě slavného bulharského růžového oleje. Jestli jsme si my po revoluci mysleli, že sem firmy ze západu přijeli do luxusního světa, na rozdíl od zemí třetího světa, aby nás v evropském pohodlíčku vycucali…tak to bylo úplně jinak.

Pohled ze západu na nesmyslnou komunistickou legislativu, na protekci která vynesla některé lidi nahoru, na totální devastaci zemědělství a zaostalost technologií, na které 40 let nikdo nesáhl…no, panečku, to byla nálož! Kdyby tam nebyli ti lidští bulharští hrdinové, tak bych nás (jojo, soucítím s Bulhary) zařadila někam mezi Somaliland a Bangladežo. I jsem se trochu styděla. Tohle si nenechte ujít.

Harry Potter what?

Tak zatímco Rowlingová si musela Harryho příhody namáhavě vymyslet, Harrymu Roquesovi je stačilo prožít. Svět poskytuje stejnou hýřivost postav, rekvizit, názvů, zážitků a já bych hctěla prožít život. jako tenhle týpek. Zavídím mu. A zároveň mne inspiruje, kam se příště vydat.

V knížce mi chybí obrázky, všech těch míst, lidí a technik, a mapy. Proto jsem četla hodně pomalu, googlila jsem obrázky, pročítala historii zemí a vůní. A doteď mne mrzí, že už je konec.

Tohle byla jízda.

Kde knížku (a parfémy) koupíte

Takže knihu si kupte buď na Knihy Dobrovský, kde si  můžete objednat i digitální verzi, anebo na Knihcentru, kde je malinko levnější.

Pozor, od 24/7 do 27/4 u Dobrovského doprava zdarma!

A taky chci znovu upozornit na kolekci Gardens of Kings od Chopardu na Notinu, protože teď už budete vědět, že název parfému popisuje přesně to, co uvnitř najdete a vy už budete znát i jméno člověka, který pro vás oud, růži, jasmínek…sklidil a jak to vypadá u něj doma.

 

 

Další knihy o vůních, které doporučuji:

  • Romantická fantazie na téma vzniku parfumerie Douglas; historicky nepravdivá, ale hezká červená knihovna Parfumerie DOUGLAS – vznik rodinného impérianejlevnější koupíte ZDE a druhý díl Parfumerie Douglas – Svět vůní, koupíte ZDE. Moji recenzi najdete  RECENZE ZDE
  • Luca Turin: Perfumes (jednoduchá angličtina), vtipné krátké recenze parfémového zákonodárce Lucy, najdete tady všechny důležité vůní na trhu (2018), must-have pro zájemce o parfémy: koupíte ZDE (a kupte si to, je to za pár korun a už to asi nevyjde)
  • Mandy Aftel: Esence a alchymie, známá parfumérka Mandy vysvětluje podrobně vlastnosti a interakce složek parfémů (česky), koupíte ZDE

 

Spolupráce: recenzovaný výtisk jsem dostala od nakladatelství HOST (ale už jsem další dva koupila jako dar, takže už se to srovnalo). Děkuji mockrát za tenhle zážitek!

Některé odkazy jsou affiliate. 

NICHE parfémy rádi nakupujeme zde:

anebo se můžete inspirovat nejlepšími nákupy v našem Supermarketu:

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..