#💜RECENZEUKAFE: Terra Mia / CARTHUSIA, espresso s kapkou limoncella

Pořád se mě na ni někdo vyptává, ale s tím už je konec! Kdo chce nakupovat levně a kvalitně, čtěte recenze!

Notino se mnou hraje takovou hru: vždycky naskladní Terra Mia, já ji dám do Supermarketu, napíšu tam krátkou recenzi, Terra zmizí z e-shopu, já recenzi smažu, pak ji zase naskladní a lidi mi píšou: “Jak to voní simtě?” Takže tady máte odpověď.

TERRA MIA / Carthusia je IMHO nejkrásnější evropský* parfém s vůní kávy: horké hořké espresso s kapkou citronového likéru limoncello, vypité v kavárničce na Sicílii pod stromy v citrusovém háji.

Začátek je jako první hlt hořkého espressa ve stoje u baru v létě někde uprostřed Itálie. Barman vám do ní šoupnul malého paňáka citronového likéru. Takové kafe už se nejmenuje espresso, nýbrž corretto. Abyste věděli v Itálii, jak na to.

Ve stoje se pije káva proto, aby si člověk užil intenzívní první aroma čerstvě umletého a uvařeného espresa, bezprostředně po uvaření, než vyvane.

Cestou ke stolečku v zahradní caffeterii se zbytkem kávy v malinkém šálku se vám po patře rozline kyselá a ostrá chuť likéru ze amalfských citronů (včera jsem o nich psala): velmi kyselá, sirupově sladká a plná (přeplněná!) silic z citronové kůry. Toho likéru je tam jen kapka, takže nijak nekonkuruje kávě, ale svoje si důrazně řekne. Oba hlavní tóny jsou hodně kontrastní, ale jejich poměr tak vyvážený, že se podporují – znáte to, funguje to jako cukr do rajské nebo špetka soli do palačinek.

Když si s hrnkem sednete pod stromy, zavnímáte i okolí: květy pomerančovníků, listí a zeleň, italské bylinky v podrostu i vlhkou prsť pod stromy. Z těch tónů v pozadí se mi nejvíce líbí bílé květiny, připomíná mi to arabskou kávu, do které se leje pomerančová a růžová voda pro zjemnění. Tato fáze je nejdelší a nejkrásnější. Nijak extrémně silná, ale jde hezky do prostoru a není otravná. Prostě taková ukázněná evropská* vůně. Ale taky to není nic něžného a růžového, rozhodně unisex!

Dojezd už pak je ve znamení vyprchávání kávy a objevu základu z pryskyřice. Dlouho od prvního hltu ve stoje!

*Evropský znamená. že nemá nic moc společného s arabským typem vůní, žádné oudy, pižma, dřeva a těžké složky. Terra Mia je unikátní v tom, že v současných “nearabských” vůních moc často kafé nepotkáte.

Kde koupíte Terra Mia / CARTHUSIA?

Samozřejmě na tom zlořečeném Notinu ZDE!

A znovu připomínám: naklikejte si nějaké krásné vzorečky nichovek do boxíků!

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..