• Velké fialkové defilé 30. Růžově-fialková vata The Virgin Violet / GUCCI

Není úplně obvyklé, abych recenzovala Gucci. A ani není obvyklé, že bych si parfém Gucci koupila. Myslím, že to je možná dokonce poprvé v životě, co jsem něco takového udělala! Tak se z toho teď tady musím vyzpovídat.

Proč mám na poličce šíleně drahý Gucci, jak voní a stojí za to vrazit do toho peníze?

Proč si koupit Gucci z kolekce The Alchemist Garden?

Protože jsou krásné a kvalitní. Bezpochyb. Ale co víc?

Gucci v roce 2019 spustil exkluzívní kolekci a nadělali okolo toho dost humbuku. Mne Gucci moc neoslovuje, ani jako parfémová, ani jako fashion značka a příliš hlučné osoby a události já ignoruju. (Ale mám uznání: současná produkce mainstreamu Gucci patří k tomu nejlepšímu (a nejdražšímu) v parfumeriích).

Tohle bylo těsně před covidem, pamatujete?

My jsme byli na Vánoce v Paříži, v obchodech i na ulicích narváno, měla jsem v úmyslu něco pod stromeček v Guerlainu (asi Liú) a oni byli vyprodaní! Ale já už to znám, často zde vyprodané věci najdu v té úžasné obří Sephoře hned vedle (takový shopping tip pro vás – tahle Sephora má největší sortiment na starém kontinentě).

Kýženou voňavku neměli ani v Sephoře, ale tužku na oči ano, tak jsem se šminkou v ruce ještě chvilku šmejdila a narazila jsem právě na zahrádku Gucci. Ono to přehlídnout nejde, trochu kýčovitý pultík je vyvedený v takovém staro-italském stylu, slepenec renesance, alchymie, farmacie, bylinkářství…ale je to výrazné a hezké.

Projela jsem všecko. Nejprve se mi zalíbily černé a zelené: hlavně Voice of Snake, hořká suchá pryskyřice. Nemohla jsem se odlepit. Celá ta kolekce je tak jiná, výjimečná, že mezi těmi Sí a La Vie trčela jak Eifellovka. Manžel viděl moje zklamání z Liú a chtěl, ať si jednoho Gučáka vyberu. Ale… já prostě neumím voňavku koupit impulsívně. A už vůbec na takto drahou – a to mám dojem, že se začínalo na jiné ceně – dnes stojí ty vůně od 300€/ks, ale já bych přísahala, že tehdy to bylo tak o stovku méně.

Nastříkala jsem si papírky, ruce, rukávy, šálu, rukavice a měla jsem celý večer hlavu v pejru. Měla jsem v úmyslu do Sephory před odjezdem skočit…ale dobře, že jsem to neudělala. Černé a zelené alchymistky Gucci jsou překrásné vůně, z kvalitních složek, doručily okouzlující dry down po celý následující den, měla jsem z nich dobrý pocit…ale ujistila jsem se, že bych je nenosila. Moc intenzívní, trochu chlapské a taky hodně trendy – tehdy letěly ty oudy, březové dehty a pačuli a já mám ráda nadčasové vůně.

Pak bylo dva roky všechno zavřené.

Občas jsem v kapse kabátu nahmátla lístek z Paříže a on pořád voněl. Jen co covidové vlny dovolily, cestovali jsme: moje milované Německo, Rakousko, Itálie, Francie…a všude jsem narážela na Alchemist Garden. To tak prostě je, když si vás někdo vybere jako oběť, tak si na vás počíhá…a tak jsem postupně prozkoušela celou kolekci, oni do ní ještě něco přidali, a… došlo mi to. Tohle není módní kolekce. To je nadčasová řada, zpracovává klasická témata, což by mohla být pro někoho nuda. Třeba pro mnoho niche parfumérů to nuda je, protože oni rádi experimentují a inovují.

Alchemist Garden jde pozpátku. Vrací se k těm obyčejným tradičním věcem, jako jsou kosatce, fialky, růže, pačuli, růže, oud, kadidlo, bílé květiny… Kolem těchto témat pak staví klasicky poskládané parfémy za použití extrémní kvality složek. A to dnes prostě nikdo nedělá. Žádná parfémová značka si to nemůže dovolit, protože aby vám ležely na pultě flakony za 300 EUR, které si koupí pár fanoušků, musíte mít jiný byznys, kterým to zadotujete. Takže děkuji všem majitelkám kabelek Gucci za jejich příspěvek do světové parfumerie.

Jak voní fialka a kosatec  od Gucci?

Chtěla jsem si k narozeninám koupit letos nějaký dobrý kosatec. Byla jsem ochotná do toho vrazit hodně peněz.

Mezi favority se dostal  IRIS PORCELANA od Ex Nihilo (recenze ZDE), ale ten už je příliš moderní (dřevo!). Chvíli jsem uvažovala nad Infusion d´Iris / PRADA (recenze zde), ale to je moc obyč… až jsem se obloukem dopracovala zase ke Gucci. A zapadlo to do sebe: chci dobrou vůni, kosatec a nadčasový. Takže už stačilo jen přezkoušet jejich Tears of Iris a na druhou ruku jsem si dala fialku, make long story short, vůně jsou skoro shodné, kosatců mám mnoho, jemnou klasickou fialku vlastně ne, a bylo to. The Virgin Violet byla v košíku.

Jak voní Virgin Violet?

Představte si ten pověstný babičkovský pudr a …tak to vůbec nevoní. Je to prostě tak, že tohle a Tears of Iris jsou pudrovky skoro bez pudru.

Vůně je od začátku nasládlá, ale vůbec ne gurmánsky. Prim hraje jemný fialkový květ a zelený fialkový lístek, který dodává zvláštní, plastový tón, podobný šafránu. Nic jiného z fialky zde není, žádné semiše, hlína, kořeny, jak se teď dává do moderních fialek, ne ne. Kvíteček a lísteček, takto něžně.

Hádám, jak dosáhli efektu vlažné nadýchané vaty (ne cukrové, ale takových těch kosmetických obláčků, co už dnes nikdo nepoužívá). Když se řekne “jemná”. obvykle tím lidi myslí “slabá”. Virgin Violet slabá není, je jí všude dost, siláž je výrazná, ale jemná ano. Na rozdíl od pudrovek není vlezlá, ani dusivá. Složení je extrémně jednoduché: fialka, kosatec, vanilka, pižmo. Prý v tomto pořadí. Já bych to ale obrátila: rozhodně první a nejsilnější je křišťálové, čisté pižmo. Nenápadné, teplé, obláček páry při žehlení plínek. Kvůli nevýraznosti se špatně identifikuje, ale já si myslím, že to je to kouzlo téhle vůně. Až pak na to nasadili fialkové propriety a kosatec a aby podpořili sladkost nektaru fialky, dali tam trochu vanilky. To je vše. Celé kouzlo. Jemné kouzlo.

Jak voní Iris Tears of Iris?

Jen pro zajímavost: jak jsem psala výš, tyhle dvě vůně jsou sestry. Iris je stejně nadýchaný, jako fialka, ale prim kosatcové máslo, proto jde víc do pudru, a hodně se prosazuje ta naše nasládlá fialka. Tečka, toto je 90% vyznění. U Irisu se uvádí andělika, ale pro mne je to stejný zelený tón, kterému říkám “failkový lístek”. Navíc je tady  mléčný dřevitý tón – santál, to už tak nějak ke kosatci patří, a když se dávku lehkou rukou (tady ano), tak je to fajn.

Klíčová otázka: stojí za to vrazit peníze do Gucci Alchemist Garden?

Ano, ne, nevím.

Proč NE?

Pokud nemáte na poličce “všechno”, tak odpověď je NE! Za těch 315€ koupíte jednu i dvě dobré originální nichovky. Já “všechno” mám, pro mne to rozhodování je snadné.

NE kvůli longevity. To je smutné. Mně nevadí se přestříknout každou chvíli a vůně nemá celkem žádný vývoj, takže to ani nijak nepoškodí její vyznění. Ale pořád v sobě nosím nějakou cizí hospodyňku, co skočí pro peříčko přes plot, a ta mi říká: Seš normální? Deset euro denně za parfém?

Proč ANO?

ANO, kvůli kvalitě. Exkluzívní kolekce Gucci The Alchemist Garden je, stejně jako Louis Vuitton parfémy (recenze ZDE), nastavená na svoje zákazníky, pro které tři sta slovenských není moc a nechtějí žádné experimenty, ale obyčejné spolehlivé jednoduché vůně. Nicméně, na rozdíl od LV, se mi zdá Gucci poctivější. Alberto Morillas, který se o The Alchemist Garden stará, je starý zkušený mazák, vůně umí a je vidět, že tohle mu sedí. A evidentně se nemusí škrtit v rozpočtu na ingredience.

ANO díky projekci. Nejúžasnější vlastnost Virgin Violet: fialinka jde do prostoru a všichni lidi okolo vás jsou zasažení úderem peříčka padajícího z nebe. Všichni si všimnou, ale nebolí to. Velké parfumérské umění, dosáhnout širokého rozptylu a udržet moderovanou sílu. Špica.

Proč nevím?

Co mne trochu zklamalo je kvalita flakonu a balení, na rozdíl třeba od galanterie Gucci, která je dokonalá, mi vadí, že víčko není stejné, jako flakon. Má jinou barvu, lesk…prostě ne, není to ta pečlivá lékárnická lahvička. A krabička a pytlíček na vůni mohl být taky trošku víc hoch. Nejde mi o to, jde o vůni, ale přece jen čekala jsem 101%.

 

Ona je celá ta Virgin Violet vlastně jedna velká nuda. Ale vždycky – VŽDYCKY! – mi ji někdo pochválí. A já ráda dělám lidem radost.

Kde koupíte parfém Virgin violet / Gucci?

Buď přímo v butiku Gucci, anebo si ji můžete objednat přímo u oficiálního distributora Luisa Via Roma TADY.

 

 

Anebo si zkuste vybrat nějakou jinou zvíce než 30 dalších recenzí z Velkého fialkového defilé, jež se vám zjeví po kliknutí na obrázek níže: najdete tam niche, kuriozity i úplně obyčejné a levné fialky… každému dle jeho gusta.

 

Některé odkazy na této stránce jsou affiliate.

You may also like...

4 Responses

 1. Karel napsal:

  Zdravím Vás,
  kdo má rád růže, tak ta růže je úžasná…
  Já růže nemusím až tak, ale tuhle jsem musel v Miláně Rinascente navštívit několikrát….
  Song for the Rose…. mmm

 2. Eva Petrová napsal:

  Děkuji za milou odpověď, vidím to na Vídeň a na ten butik Gucci, kterému jsem se vlastně chtěla původně vyhnout 🙂 Fakt se na ni moc těším a vlastně i na ten Iris. Ještě jdu mrknut na tu Veloutine – díky za tip. Už abych něco ulovila! Určitě dám vědět, snad brzy 🙂

 3. Eva Petrová napsal:

  Na recenzi fialky jsem se moc těšila, protože fialka je přesně to, po čem poslední dny toužím. A v čem jsem se tedy dle popisu hodně našla a co se mi vlastně líbí nejvíc, je právě to označení “jednoduchá”. Jednou za čas se dostanu do stavu, kdy mám veškeré “složitosti a propracovanosti” nějak dost a nechci nic jiného, než jednoduchou, ale přesto kvalitní vůni. Nevím, jestli si to při čtení vsugerovávám, protože to tak chci, nebo to tak opravdu je, ale tahle Gucci by se mi mohla líbit. Moje dcera má Gucci jako svou NEJ (nejen) parfémovou značku – z mainstreamu pořizuje úplně každou novinku, ať je jakákoli. Jí většinou i sluší, já ji taky nějak ani nepotřebuji zkoušet. Nicméně tato….. Mohu se prosím zeptat, máte ze svých cest zkušenosti, kde se dá vyzkoušet v Rakousku? Je dostupná i v nějaké “běžné síti” větších parfumerek? Ta cena je na “objednání si na slepo” přeci jen trochu odrazující (i když už jsem na slepo udělala i větší blbosti 🙂 )
  P.S. Moc se mi líbí souhrn dalších fialek pod recenzí, při chvilce chci pořádně prostudovat. Já po té fialce tak toužím…..

  • Romana napsal:

   Evo, dcera má dobrý vkus! 🙂
   Ano, Gucci to dává do těch lepších parfumerek, ale zrovna ve Vídni je butik Gucci, takže bych šla přímo tam. Ta cena je opravdu dost vysoká na koupi na slepo. A rovnou tam zkuste i ten Iris a oni mají dokonce myslím fialku i jako olej – já se tím neumím vonět, ale líbila se mi.
   A pak by to mohli mít ve Vídeňském Douglasu v centru, tam mají pěkný dortiment; například v Drážďanech je mají v Douglas-Konigsparfumerie.

   Jinak myslím, že ve Vídni žádná taková noblesse parfumerka není, Le Parfum vede pouze nichovky (i když si myslím, že kdybych si do niche parfumerie měla vybrat mezi Fordem a touto linií Gucii, tak jednoznačně G. je vítěz; Ford už dnes zůstal pouze drahý).

   V podstatě vůbec nevím, co z těch běžnějších anebo i niche fialek doporučit, mně se zdá, že je snahou parfumérů tenhle jemný materiál spíš dostat hodně do popředí, zvýraznit, takže takovou jemnou neznám. Možná Veloutine – její recenzi taky najdete pod tím fialovým okýnkem – ta je fakt jemná a hezká, ale není primárně fialková, spíš ten semiš.

   Dejte vědět, jak jste pořídila! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..