S-PERFUME: 100% Love by Sophia Grojsman (kvašený rybíz)

Sophia Grojsman je taková parfémová lady, že si může dělat co chce a co se líbí jen jí a jejím kamarádům. Jiný klíč k této vůni není. Chtěla jsem téhle stoprocentně zamilované vůni pro Shaping Room* najít jednoslovnou českou přezdívku, odpovídající anglickému WEIRD, ale nic mne nenapadlo. 100% Love je weird a to kvůli dominantnímu tónu, který vůni provází od začátku do konce a je divný, nevídaný, vsadím se že v jiné vůni nepoužitý, ošklivý a zajímavý: vůně čerstvého droždí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jestli někdy pečete sladké koláče (já rozhodně ne, ale vím, že mezi námi takové lidé jsou), představte si, že si chystáte suroviny na kynutou rybízovou buchtu: hodně oslazenou rybízovou marmeládu, suchou mouku, kvasnice už namočené do vlažného mléka s trochu cukru a hromada čerstvého kyselého rybízu a přezrálých sladkých malin na ozdobu. Jako úplně první vás uhodí do nosu ty kvasnice. Není to zkvašený rybíz, ten má málo cukru a nekvasí, tudíž z něj nejde pálit, což my Moraváci dobře víme. Je to normální pekařské droždí. Vedle droždí stojí samostatně všechny ostatní složky: rybíz neúčinkuje jen jako samotné kyselé bobule, je v něm výrazná klasická šminková růže, která hodně oslazuje marmeládu z bobulí, suché pižmo, které se marně  snaží pospojovat složku kyselou a sladkou se složkou kvasnicovou.

Zdroj: sperfume.com

Zdroj: sperfume.com

Po nápovědě je v ní prý i čokoláda, kterou tam přímo necítím, ale docvaklo mi, že by to mohlo být to, co rozděluje vůni na dvě poloviny – nemám ráda hořkou čokoládu s červeným ovocem, připadá mi, že to nedrží spolu, připomíná mi to každoroční obžerný zážitek z dětství spojený s Mikulášským pytlíkem, když se po kousnutí do čokolády snažím najít sladkou chuť v dobrém jablku nebo sladkém pomeranči. Místo toho otupené chuťové buňky jen pálí přehnaná a protivná kyselost a v nose lechtá to, co zbylo z krásné ovocné vůně potom, co receptory obsadilo vlezlé kakao s cukrem. Jeden z nejhorších chuťových zážitků (po dršťkovce). A takhle přesně mi chutná 100% Love; dvě vůně, jedna líbivá, druhá weird, které spolu vůbec nesouvisejí, popírají se, v jedné lahvičce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drží nesmírně dlouho plus velmi silná projekce a celkem se nevyvíjí; kupodivu drožďová složka, kterou jsem považovala za upoutávkový úvodní tón, jak se to teď v moderních nichovkách dělá, ani moc neslábne a drží až do konce. Je výhradně ženská. Sophia Grojsman nikdy neudělala žádný pánský parfém. Podle ní je krásná vůně sladká vůně a sladké vůně jsou tolik feminní, že i kdyby Sophie nějakou mužskou vůni dělala, stejně by voněla ženou. A to platí!

Vůbec se mi nelíbí, vůbec. Ale co je rozhodně: nápaditá (a to včetně obalu, laboratorní lahve v prezervativu), jako všechny vůně Sculpting Scents projektu S-perfume project sochaře Nobi Shioya aka Sacre Nobi; tento ukončený projekt asi bude na samostatný článek). Kdyby v ní byla jen ta líbivá ovocně-růžová složka, byla by nezajímavá, tuctová; zajímavá drožďová polovina je nenositelná. Zajímavé je, že je sestavená z běžných složek, žádné moderní molekuly a minerální tóny nebo znovuobjevené staré asijské složky.Je to voňavka pro fetišisty, kteří si v ní najdou svoje body zájmu. Rozhodně to zkuste, myslím, že moc podobných věcí se na parfémové planetě nevyskytuje.

Plastic garden Zdroj: sperfume.com

Plastic garden
Zdroj: sperfume.com

Vůně 100% LOVE vznikla na zakázku pro Nobiho výstavu Plastic Garden v roce 2003. Plastikové exponáty, oslava moderních materiálů,    uspořádali okolo stěn a uprostřed expozice bylo na zemi rudé srdce z korálků z plastu PolyIFF®, navoněné 100% láskou. PolyIFF je plast, který velmi dlouho udrží vůni. Návštěvníkům nabízeli lahvičky naplněné vonícími korálky, tvořící okraj srdce, jako dárek. (Korálky z PolyiIFFu jsou dodnes i na reklamních fotkách vůně – není to rybíz, jak byste si mohli myslet). Vůně se tady přímo stala exponátem, uměleckým artefaktem. Zajímavé je, že do roku 2009 se vyvíjela, Nobi a Sophia mnohokrát měnili formuli, tak jak se jim zrovna zdálo fajn. Kdoví, jak to s kvasnicemi bylo na začátku…

Zdroj:

Zdroj: Nobi

* Vůni 100% Love můžete dnes sehnat pod různými značkami: S-perfume, Sculpting ScentsShaping room nebo A Lab on Fire, která ji po skončení projektu S-perfume v roce 2009 vyrábí. Já jsem si vybrala název S-perfume, který je natisklý na pytlíčku mnou zkoušené vůně. Vy se nenechte zmást, u vůně bývá obvykle uvedeno “by Sophia Grojsman”.1

Doplněno: teď jsem si pročetla další recenze, občas se mluví o jahodách v čokoládě, a napadla mne jedna podobnost. V Miss Dior Chérie z roku 2005 je kombinace jahod, karamelu a třešní – a tam ten kvasnicový tón cítím také, i když v Dioru je i hodně hnilobný (hnijící jahody). Jinak je Dior úplně jiný, mnohem méně výrazný a chybí mu pikantnost; toto je jediný spojující tón.

podpis_ROM

You may also like...

2 Responses

  1. derad napsal:

    Já bych přeložil “weird” jako “divný”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..