• Semipermanentní řasenka: jít či nejít?

Vtipné gramofonové desky přehrávaly říkanky z gramofonu v panenčiných zádičkách. Lehce morbidní výkřik socialistické techniky. Zdroj: Aukro.cz

Kontrolní otázka: kdo poznal panenku na úvodní fotce?*
Doufám, že moje spolubojovnice ocení, že nevzdávám boj za dlouhé, hedvábné a výrazné řasy! Nedávno jsem zkusila novou zbraň: SEMIPERMANENTNÍ ŘASENKU. “Nátěr”, jak tomu říkala moje kosmetička, vám udělají v salónu, stojí okolo čtyř set, a já jsem ho kombinovala s trvalou na řasy. Nejde o pouhé nabarvení řas, ale skutečně o nanesení hmoty, která je leskle černá jako gramofonová deska, výrazně zvětší objem a zároveň podrží tvar. Od kosmetičky jsem odcházela naprosto nadšená z přirozeně vypadajících, ale výrazných řas; a týden jsem zůstala okouzlená. Pak to pomaličku vyprchávalo…a dnes jsem přesvědčená, že pokud se nepojedu potápět na Galapágy, tak už do toho nejdu.
 

 • PŘED

Najít salon byl trochu problém, lepiček řas je rozhodně víc, a já jsem potřebovala někoho, kdo mne vezme večer nebo o víkendu a někde mezi domovem a zaměstnáním. Jestli na to máte čas, asi to takový problém nebude – hledejte v google heslo “semipermanentní nátěr na řasy”.
Šla jsem do boje po prodlužující kúře Mavala (srovnání prodlužovacích sér tady), takže řasy jsem měla ve formě, což u mne značí: zdravé, rovné, řídké a krátké, bez trvalé. Nemaluju si řasy každý den, obvykle si nanesu jen lehký stínek a světlou rtěnku. Před poradou tomu  dám grády a přidám i maskaru  (pokud mne zrovna někdo z kolegů nenaštve; to je pak z pomsty nechám koukat celou poradu na moji nenalíčenou bledou tvář). Používám řasenku Chanel Le Volume, která je na slabé řasy absolutní top (v žádném případě si ale nekupujte Le Volume Ultra Noir – varování), ale trošku špatně se odličuje: ona úplně skvěle drží, nejde v podstatě rozmazat, nedělá žmolky, daní za to je ale odličování olejem. A to se ukázalo jako problém.

 • APLIKACE: OBJEM, BARVA, PRAVIDELNOST ANO, PRODLOUŽENÍ NE

Kamarádka Nadja, která mi dopoučila tenhle nátěr, mi poradila, ať ho zkombinuju s trvalou do jedné procedury a kosmetička to schválila jako dobrý nápad, ale po prohlídce mi doporučila nalakovat jen horní řasy: ve spodní řadě mám řasy kraťounké a daleko od sebe, takže by efekt nebyl moc vidět a nevypadalo by to pravidelně a tudíž hezky. S tím jsem souhlasila, protože si stejně spodní řasy nemaluju. Celá procedura tak trvala hodinu, ale samotné natírání asi 10 minut i se zasycháním. Žádné pálení, žádný zápach, žádný diskomfort, prostě bezbolestný zásah peříčkem.
Trvalou na řasy asi znáte, já na ni chodím tak 1x za šest až osm týdnů (pokud zrovna neexperimentuju se séry). Když mi kosmetička sundala natáčky, osušila řasy a do ruky vzala lahvičku a štěteček jako a pečlivě a rychle mi začala nanášet barvu. Při aplikaci si sami zvolíte level nánosu: já jsem chtěla hodně přirozený vzhled, takže mi dala slabší vrstvu a pečlivě oddělila řasy od sebe. Ale silnějším nátěrem a slepením do svazků dá se dosáhnout i “dramatického” dojmu, kdy můžete vypadat jako česká královna rudých rtěnek Saskia Burešová (která si, mimochodem, spodní řasy domalovává tužkou přímo na kůži).
Řasy si nechávám obvykle barvit na černo, ale výsledek je naprosto jiný. Nátěr je opravdu nános barvy, nejde jen o nabarvení řas – nátěr řasy obalí, významně zvětší jejich objem a zároveň vám je podrží hezky rovnoměrně rozložené, jako vějíř. A to i ty ve vnějších koutcích, které já řasenkou nedokážu chytnout. Jsou vinylově černé a hedvábně lesklé, efekt je pěknější, než po nanesení obyčejné řasenky. Ten lesk je řasám přirozený. V reklamě se píše, že vám řasy i prodlouží: tak to ne, to v žádném případě ne; znám prodlužovací řasenky s vlákny, které opravdu dokážou nalepit na vaši řasu hedvábnou nitku nebo liščí chloupek, ale mezi nátěry jsem nic takového nenašla, ty u nás běžné to neobsahují. Přesto jsem byla nadšená!
Počítala jsem s tím, že za 5-6 týdnů přijdu na obnovení trvalé, zatímco řasenka mi vydrží tak 2-3 týdny. To mi stačilo, chystala jsem se cestovat, k tomu účelu měla posloužit.
Bohužel nemám PŘED a PO, protože se mi nepodařilo vyfotit oči (schválně, zkuste to!), ale je to prostě jako před a po nanesení běžné řasenky. Jestli vám to nestačí, tak věrohodný je třeba tento a tento obrázek.

 • ÚDRŽBA BEZ OLEJE

Druhý den jsem to šla předvést kamarádkám – na holo, bez makeupu. Zklamala mne jejich reakce, nikdo “nic neviděl”, ale několik lidí mi ten den řeklo, že “vypadám dobře” nebo “vyspaně”. I já jsem to viděla v zrcadle. A to mi stačí. Prostě: přirozeně krásné řasy. Navíc: žádná alergie, žádné podráždění, nic.
Řasy se mají každý den prohrábnout kartáčkem, kosmetička mi dala klasický, já mám doma čistý silikonový, ten mi byl příjemnější, i když jsem si tím možná zadělala na pozdější problémy.
Na řasy nemá přijít mastnota. A s tím nastal problém. Já si důkladně mažu oči: mastný krém a velké množství. Řasám se skoro nedá vyhnout. Na první týden jsem tedy zvolila lehký letní gel Clarins (pleťový, ne oční), ale prostě jsem zvyklá chodit spát s jiným pocitem. Navíc jsem měla víčka podrážděná po trvalé, suchá, lehce popraskaná, a potřebovala jsem to mazat mastnotou. Pokožka vypadala sušší, než obvykle a po té trvalé byla i začervenalá. Takže odd druhého týdne už jsem mazala svým obvyklým způsobem.
Druhý problém: k večernímu líčení je to málo. Chtělo to přidat řasenku. Sice jsem doma našla jednu, na kterou stačí voda, jenže ta se rozmazává atd…a stejně prostě nešla pořádně odlíčit ani pěnou. Prostě tohle nefungovalo. Ráno jsem se probudila s pandím mejkapem.

 • PRVNÍ TÝDEN – SUPERMRKACÍ PANNA

První týden, až na tu jednu party s nepovedenou řasenkou, prostě SUPER. Pokud používáte stíny, je potřeba si trochu dávat pozor, ať si řasy moc nezaprášíte světlým stínem a trošku blbě se za ně dostává, jsou tvrdé. Ale to je blecha. Mrkací panna sice nejsem, ani panna, ale asi jsem si nikdy nic lepšího od kosmetičky neodnesla. Ráno jsem se nemohla vynadívat, jak najednou vstávám odpočatá, celou cestu do práce jsem se obdivovala ve zpětném zrcátku (a to jezdím denně 160 kiláků!)
panenka_hamiro (2)

 • DRUHÝ TÝDEN – PROBLÉMY ZAČÍNAJÍ

Začátkem druhé týdne se mi něco stalo. Řasenka vypadala pořád dobře, ale na levém oku se mi udělalo “něco” jako zánět, co nebylo vůbec vidět, ale šíleně to bolelo. Měla jsem před pár lety dlouho zapouzdřený zánět slzné žlázky, asi rok a půl jsem se úporně bránila operaci (a pak mne vyléčila trvalá, ale to nikomu nedoporučuju) a docela mne to vyděsilo. Nic jsem v zrcátku nenašla, ani vlčí zrno, zarudlost, nic, přesto mne něco při každém pohybu víčka pálivě bodalo. Druhý den mne před cestou k doktorovi napadlo, že na vině jsou řasy. Zatáhla jsem v místě poruchy za řasy a oops, bolest povolila. Co se stalo: řasy jsou slepené do svazečků a jedna z řas se uvolnila. Zůstala ale pevně spojená ze svazkem a nevypadla, což by se normálně stalo, ale její volný konec zůstal přitisknutý na hranu víčka a bodal. Co s tím? Stříhání riskovat nebudu, když to vezmu olejem, tak si zničím celý nátěr…takže jsem prostě musela celý svazeček brutálně vytrhnout.

 • TŘETÍ TÝDEN – JAK SE TOHO ZBAVIT?

Tohle se ještě párkrát opakovalo, což bylo nepříjemné, ale už jsem věděla jak na to. Co bylo ale horší: nátěr se začal uvolňovat, “loupat” – na některých řasách zůstaly otřepky, asi jak se oddělily vypadlé řasy, vypadalo to jako zbytky praporu na žerdi. Jiné řasy byly už osvobozené a světlé. Musela jsem začít používat řasenku. A to byl problém: na zbytcích barvy se dělají žmolky, řasenka se zachytává víc, a já jsem se najednou dosahovala vzhledu, jako když jsem používala laciné žmolkující řasenky. A když jsem se nenalíčila, tak jsem měla pocit, že všichni vidí ty černé roztřepené saze na mých řasách.
Nastoupila fáze Viktor čistič: vzala jsem olej + Foreo pro chudé a s nadějí, že když je mastnota zakázaná, to půjde dolů jako prd, jsem se pustila do drhnutí. Ani náhodou. Na řasách mi nadále zůstaly přilepené vinylové saze, které šly dolů snad jen mechanicky s řasenkou při odličování. Jestli saze byly zdálky vidět, nebo ne nevím, já každopádně jsem to viděla v zrcátku zcela zřetelně a zasadilo mi to neklid do duše na čtvrtý a pátý týden.

 • ANO NEBO NE?

ANO: pokud máte před sebou období, kdy se nebudete malovat. Ideální je dvoutýdenní dovolená – opalování a potápění, termály, lyžovačka, nebo na severní pól, kde se nebudete ani mýt. Počítejte s tím, že po návratu by bylo ideální zajít na odlíčení řasenky ke kosmetičce, ať nepotřebujete doma Sazínka, a udělejte si na to rovnou v kalendáři místo a domluvte si termín u kosmetičky.
NE: pro běžný provoz, kdy se potřebujete denně líčit do práce a nemáte čas si zajít každé dva týdny na opravu.
Ale rozhodně doporučuju každému, kdo se maluje slabě a řeší řasy, si to vyzkoušet. Užijete si to! Propracovaným mejkapům semipermanentní řasenka konkurovat nemůže, kdo chce vypadat normálně, bude spokojený. Nosíte nátěr, nebo něco jiného? Co mám zkusit příště?
*k té panence: když jsem na ni chvilku koukala, tak mne napadlo, že by mohla být maskotem rubriky KOSMETICKÝ TUNNING 35+ – protože kdo ji poznal, tak ten ví… Nemáte ji někdo doma? A víte, co bylo v té modré krabičce? 😀
podpis_ROM
 

Romana

Romana Granátová, niche perfume enthusiast, journalist, writer

You may also like...

7 Responses

 1. Anonym napsal:

  Tak jsem si vzpomněla, že mám doma vzorek Chanel řasenky, mrkla jsem na název, a je to Le Volume. Vyzkoušeno, a potvrzuji, na slabé řasy úžasná, a hlavně se nerozmazává, což je zázrak. Díky za tip! Romana, Ostrava.

 2. Pamatuješ Brilcil?

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: