• Spezierie Palazzo Vecchio Florencie: Profumi di Firenze

Lékárnu Spezierie Palazzo Vecchio ve Florencii mi našel muž, já bych si jí ve víru velkoměsta a kvůli obrovskému transparentu Gucci Museo na protější straně náměstí, který zcela opanoval moji pozornost, asi nevšimla. A to jsem na ni byla připravena. Stojí už 300 let na Piazza della Signoria, opravdu přímo proti Palazzo Vecchio, když vykouknete z dveří vpravo, setkáte se pohledem s Davidem (jen s jednou z kopií).

Palazzo Vecchio Firenze

Palazzo Vecchio Firenze

A nejenom, že stojí naproti, ale tahle opevněná radnice florentské republiky je i na krabičkách na pultech lékárny. I když lékárna je spojená až s dobou, kdy palác ovádlal rod de Medici.

i Profumi di Firenze

i Profumi di Firenze

Cosimo I. de Medici ovládl palác okolo roku 1540, Kateřina Medicejská se zde narodila 1519 úplně bezvýznamnému vévodovi Lorenzovi II. (neplést s jeho dědečkem Lorenzem de Medici Magnifico!), anžto mladistvý pervert a delikvent byl nejdříve poslán s vojskem do Jižní Itálie, což mu ale za vyučenou nedalo a přestože rodina doufala, že ho tam zabijí, byl záhy pouze raněn. Odešel na zotavenou do Toskánska a ve věku 24 let byl svým strýcem, papežem, jmenován vévodou Florencie, což mělo posloužit jako pomstička florentskému lidu, který se v Savonarolově povstání proti medicejským koulím postavil na druhou stranu. Moc dlouho mu to ale nevydrželo, Lorenzo II. dostál své pověsti a 24 dní po narození Kateřiny zemřel na syfilis.

Kateřinin význam v italské i francouzské historii je v podstatě zanedbatelný, přestože byla královnou Francie. Mnohem důležitější, vlastně zcela zásadní, je její vliv na dvě oblasti, které mají přesah do současnosti a budou tady pořád, i když už Savonarolova kachlička na naměstí Signorie bude vybroušená podpatky turistek do nečitelna. Kateřina totiž:

  1. vynalezla vysoké podpatky. Leckdo si může myslet, že Kim Kardashian trošku hrabe, když chodí na nákupy v sedmnácticentimetrových jehlách, ale maličká Catherina zahájila tisícitelou módní sezónu na platfomách o výšce půl metru.
  2. moderní francouzská parfumerie, navazující na její tradiční rodové lékařské poslání* v ní získala když ne zakladatelku, tak zcela zásadního hybatele dějin. Bohatá rodina Medici se živila zahraničním obchodem a Kateřina nejen, že znala všechny dostupní vonné látky, které přivážely medicejské lodě do Livorna, ale sama organizovala výpravy za vonnými objevy a kníže Frangipani byl její bratranec v jejích službách. Zlé jazyky sice tvrdí, že cílem jejího výzkumu neměly být látky vonné, nýbrž jedovaté, jenže jak o dopadlo? Dopadlo to tak, že své nadšení, znalosti i zkušenosti přinesla do Paříže a jak to bylo dál, už tušíte.

Nevím, jestli tohle nějaká jiná historická osobnost dokáže porazit. (Kdo objevil kabelku s kostičkama?)

Le palle di Medici

* Medicejské erbové koule (le palle) znázorňují podle oficiální legendy pilulky (le pillole), vyjadřují ušlechtilou minulost urozeného rodu Medici. Tato vzdělaná rodina dosáhla svého bohatství a vlivu filantropií a bohulibou činností ve prospěch lidstva. Podle neoficiální historie jsou koule prostě koule (i coglioni), které neurvalí a primitivní hrubiáni di Medici uřezávali přeživším nepřátelům po vítězství v bitvách, aby se dál nemohli množit a jejich majetek propadal republice, ne dědicům, čímž dosáhli Medicejští svého vlivu a bohatství.

A jak lékárna přišla k tomuhle dědiství? Po 300 let rodinná lékárna nyní patří doktorovi Giovanni Di Massimo a ten od roku 1970 míchá mastičky, krémíky, mýdla a voňavky, podle receptů, které se objevily při povodni ve Florencii v roce 1966 a podle údajů patřily vévodkyni Katerině de Medici. Tradiční lékárnická rodina Di Massimo byla pověřena jejich zpracováním a s touhle legendou je teď nabízejí. Nejsem si jistá, že Kateřina Medicejská v době, kdy žila v Itálii znala všechny složky, které dnes nepřeberná řada PdiF zahrnuje; myslím, že juchtové (kožené) vůně jsou mladší a u frangipánu jsem si jistá, že ho sice objevila pro parfumerii právě Kateřina, nicméně až v době, kdy žila ve Francii.

Přesto charakter rozmazlené medicejské fifleny a její doby si vůně zachovávají alespoň ve dvou parametrech: jednak všechny složky jsou přírodní, což je dnes, v době která požaduje komplikované kompozice se zakletými chemickými složkami, spíš na škodu (biovůně jsou považovány za jednoduché a potkávají se s opovržením); druhak nejbohatší toskánská rodina měla přístup ke všem tehdy známým květům a kořením světa a jejich život byl stejně hýřivý, jako současný sortiment florentské lékárny: všeho je hodně, všeho je silně. A jasně, některé ze sloučenin by jistě dokázaly nepřítele otrávit (třeba černý tulipán).


Lékárna je krásná, i když myslím, že fresky jsou trochu falešné; nicméně výstavka parfémů přes celou stěnu vás posadí na zadnici. Většinu sortimentu nabízejí v rozprašovačích 50ml v koncentraci EdP nebo EdT (které tady říkají “acqua mirabile odorosa”) anebo 12 ml olejových koncentrátech. Nevím, jaké jsou ceny v sezóně, ale tenhle týden měli všechno ve slevě, takže padesátky, bez rozdílu koncentrace, stály 25€ a olejíčky 12,50.

Takže výběr je i díky ceně celkem snadný, můžete si nabrat plný košíček….a pak to zase všechno povracet, jako v e-shopu, vždyť to znáte. Většina vůní se jmenuje tak, jak voní: Muschio e Mora, Rosa bulgara, Agrumi di Sicilia, Frangipane, Giacinto selvatico atd., přestože to nejsou soliflory, ale všechny jsou kompozicemi většinou na pižmovém základě; pár z nich je pojmenovaných fantazijně (O´piú, La vechia spezieria, Tuscania, Elisir de Medici) a celkem je jich ohromujících 92 (devadesát dva). Sortiment doplňují vodní parfémy, mýdla, svíčky, pomády na rty, voňavé pytlíčky atd., atd., atd., atd. Už kolem obchodu to voní, jako okolo Lushe, a prostě vás to vcucne a něco si MUSÍTE koupit. Já samozřejmě taky.

You may also like...

2 Responses

  1. Tina napsal:

    fiiha, tak toto je fakt zaujimave! presne nieco, co ma v poslednej dobe neskutocne bavi… som rada, ze som ta tu nasla.
    Tina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..