TERRY DE GUNZBURG: Ombre Mercure (irisová opulence)

Terry je „guru dekorativní kosmetiky“ a majitelka úspěšné značky By Terry. Nedávno se rozhodla, že bude dělat parfémy a zatím to vypadá jako dobrý nápad.
Loni uvedla základní kolekci pěti vůní, letos přišel na řadu, jak jinak, Terryfic Oud. Ten mne zaujal krásným flakonem a vtipným názvem a jinak se mi zalíbil, že je celkem dámský a evropský, ale nedokážu to docenit; ale obdivovatel Derad možná něco napíše. Přemluvte si ho kdyžtak v komentářích. terry de gunzburg terryfic oud romana granatova
Mne zaujala opulentní kosatcová kompozice, klasická a přitom lehce neobvykle nakombinovaná. Sestavila ji čtveřice profíků z Robertetu a je zvláštní, že se čtyři lidi dokázali vyladit do tak kompaktně a klasicky pojaté záležitosti, že nikdo neměl potřebu prosadit nějakou zběsilost ve jménu ega a je poznat, že je nikdo nenutil do zhovadilosti v zájmu úspor: Ombre Mercure.
terry de gunzburg ombre mercure romana granatova
Začátek je lákavý a celkem jednoznačný. Kdo někdy zkoušel čichat ke starým šminkám, tak úvod pozná: akordem kosatcové máslo+bulharská růže+syntetická fialka parfémovali výrobci kosmetiky až do šedesátých let pudrové a mastné výrobky. Pudry pleťové i vlasové, rtěnky, růže… Je líbivý, přirozený a známý.
Jenže když chce někdo prodávat lidem vůně za dlouhé peníze, tak to nemůže mít tak jednoduché (i když já bych tohle trio v kvalitním porvedení velmi uvítala). Chvilinku po začátku si všimnete zesilujícího zeleného tónu fialkového listu a /nebo jemného, suchého pačuli. Ve složení je obojí, nepoznám, co hraje prim. Jednoznačně je to hořkozelené a hodně jemné cosi, co asi dvacet minut doprovází úvodní trio, civilizuje a chladí jeho sladkou jásavost.
No a ve třetí fázi to rozbalí vanilka. Vlastně si uvědomíte, že to, co jste od počátku považovali za růži, byla vanilka. Růže tam je taky, ale v mnohem menší míře, než to na začátku vypadalo. Takže shrnuji: máme tady mastný kosatec, jemnou fialku a sladkou lehkou vanilku, přirozenou vůni zavřeného vanilkového lusku, vyškrábnutých semen, nic cukrovinkového. Že je to hezké? Nádherné. Okamžitě šla do Síně slávy mezi moje favority. Ohromně civilní a nositelná, denní i večerní, elegantní a nenápadně nádherná. Bohatá a opeluentní, luxusní a přitom decentní a tichá. Pro dámy, které nosí kostýmky Akris a kabelky Bally.

Flakony korespondují s elegancí vůní. Těžký křišťál se zesíleným dnem a tlustými stěnami a těžká kovová víčka ve tvaru lávových kamenů. Niche flakon má být jednoduchý, aby neodváděl pozornost od vůně; ale neexistuje důvod, proč by neměl být luxusní a krásný.

Flakony korespondují s elegancí vůní. Těžký křišťál se zesíleným dnem a tlustými stěnami a těžká kovová víčka ve tvaru lávových kamenů. Niche flakon má být jednoduchý, aby neodváděl pozornost od vůně; ale neexistuje důvod, proč by neměl být luxusní a krásný.


 
Chcete nějaké příbuzné? Frederic Malle Lipstick Rose stran fialky a růže a Iris Poudre ohledem kosatce. Kosatec a vanilka je k nalezení v Iris Ganache, hledala jsem nějaké styčné body, ale nic, ani ťuk. Ale v závěrečné  fázi je zřetelná podobnost s Shalimar Parfum Initial l´eau, neboli s tou půlkou klasického Shalimaru, která neobsahuje kadidlo a můžete ji zkusit v buticích Guerlain. Kosatcová móda v mainstreamu už je za námi, což je škoda, mám iris ráda. Na druhou stranu, jestli zůstane kosatec v rukou niche parfumérů, tak mám(e) nadějné vyhlídky.
podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..