• THE VAGABOND PRINCE: Принцесса-Лебедь (Из России с любовью)

Mám rozepsané dvě recenze na dokonalý kosatcový parfém. Vlastně se nemůžu rozhodnout, který se mi líbí víc, a tak je pořád odsouvám. A protože si dělám si pořádek ve fotkách z loňska (v těch nepovedených, jak o nich furt píšu, ale už mám nový objektiv i telefon, hurá!), narazila na fotky Labutí princezny a tak dostala ruská krasavica přednost před Iris Meadow / Aerin Lauder.

Rukáv pana Vvosnaki, můj pokus přiblížit vám pořádného ruského kozáka!

Rukáv pana Vosnaki, můj pokus přiblížit vám pořádného ruského kozáka! (Ale pracky teda má, co?)

Swan Princess jsem objevila náhodou: měla jsem v oku z proma na Fragrantice zajímavé buclaté flakony barvy černého rybízu, naplněné pro mne absolutně nezajímavou ovocnou vodou. Rustikální džbánečky, připomínající suvenýry ze Sovětského svazu.

nd.17172[1]

Zahlédla jsem je na jednom výstavním pultíku na výstavě Esxence, ale co mne zaujalo víc: měli tam tři takové džbánečky, z nichž ten zářivě červený pomalovaný, nebo spíš pokreslený, černobílými oři jako z Altamiry mne uhranul. Oni k tomu mají ještě krabičky, barevné letáčky,ubrousky, zkrátka pro hračičky from Russia with love.

 

nd.24708[1]

Černý rybíz  Enchanted Forest v černé baňce mne nezaujal. Chyprovitá nasládlá kůže v červené bouli Land of Warriors je pro mne příliš důrazná, živočišně kožená, dá se říct klasická a ne moc zajímavá. Ale ta poslední Swan Princess, Popelka v nejmíň zajímavých, skromných, ale čistých šatech: na špičkách přímo z Labutího jezera!

nd.24710[1]

Ještě vám musím popsat tu situaci: už hodně uondaná jsem se vláčela k východu výstaviště, v hlavě se mi pletly vůně, anglické a italské fráze a slovíčka a najednou uvidím chlapa jak hora, s širokým slovanským obličejem a kobercem Kovral místo vlasů.Před ním stály tyhle povědomé, rustikální, na první pohled ruské, džbánečky. Přistoupila jsem s podezřívavým pohledem, chlap pozdravil anglicky, voňavky popsané anglicky, chlap začal anglicky…zkusmo jsem mu skočila do řeči: “Нам можно говорить по-русски?”  Čestné slovo, přísahám, že jsem takhle krásnou větu vylovila z paměti, vychrlila na chlápka, ten ani nemrkl okem a uprostřed věty přepnul do ruštiny. Fakt, on se ani nezarazil, že jsem promluvila rusky, prostě přehodil vyhýbku a bylo. Důkaz, že mluvím DOBŘE rusky, ne? Mně navíc udělalo hroznou radost, že mu víceméně rozumím, ale stejně za chvíli přehodil nazpátek do angličtiny. Zvyk. Tenhle chlápek byl spolumajitel a zakladatel značky, Zoran Kneževič. Manžel Eleny Kneževič, zakladatelky a šéfky Fragrantiky. Spolu provozují Fragrantiku a spolu taky založili tuhle značku, která čerpá z ruských tradic. Vůně pro ně dělá Bertrand Duchaufour a nádherné flakony maluje ručně skupinka umělkyň pocházejících z Ruska, ale žijících v USA, stejně jako Kneževičovi. Elena vystudovala historii umění a její návrhy flakonů navazují na ruský folklor, takže jsem v nich skutečně viděla to, co jsem viděla.

Předlohou pro černý Enchanted forest je "chochloma" (anlicky hohloma): známý, 300 let starý lidovvý styl, který kombinuje dřevo s vypalovanou kovovou lazurou a ornamenty květů a bobulí ve zlaté, červené a zelené. Vlastně: složení vůně Enchanted forest. Zdroj: www.haoss.org

Předlohou pro černý Enchanted forest je “chochloma” (anlicky hohloma): známý, 300 let starý lidový styl, který kombinuje dřevo s vypalovanou kovovou lazurou a ornamenty květů a bobulí ve zlaté, červené a zelené. Vlastně: složení vůně Enchanted forest. A ano, správně: matrjoška je stylem chochloma.
Zdroj: www.haoss.org

Lnad of Warriors si sama řekla o Mezeň, lidové umění z údolí největší řeky Archagelské oblasti. Mongolský vliv a kozáská tradice se promítly do lidové tvořivosti a nejčastěji uvidíte typickou červenou-černou stylizovanou grafikou vyobrazeného koně na pozadí světlého, vyběleného dřeva.  Zdroj: http://licovna.livejournal.com/1928.html

Lnad of Warriors si sama řekla o Mezeň, lidové umění z údolí největší řeky Archagelské oblasti. Mongolský vliv a kozáská tradice se promítly do lidové tvořivosti a nejčastěji uvidíte typickou červenou-černou stylizovanou grafikou vyobrazeného koně na pozadí světlého, vyběleného dřeva.
Zdroj: http://licovna.livejournal.com/1928.html

Pergomorka, předloha pro flakon Swan Princess, lidové umění z oblasti toku řeky Severní Dvina. Tužkou předkreslené motivy na bílém pozadí se vymalovávají partelovými lazurovými barvami a obvyklým motivem je ptáček, který je buď hlavní figurou výjevu, anebo nikdy nechybí na scénách z přírody nebo života vesničanů. Labuť je taky ptáček.  Zdroj: https://fotki.yandex.ru/next/users/aivaras-burakovas/

Pergomorka, předloha pro flakon Swan Princess, lidové umění z oblasti toku řeky Severní Dvina. Tužkou předkreslené motivy na bílém pozadí se vymalovávají partelovými lazurovými barvami a obvyklým motivem je ptáček, který je buď hlavní figurou výjevu, anebo nikdy nechybí na scénách z přírody nebo života vesničanů. Labuť je taky ptáček.
Zdroj: https://fotki.yandex.ru/next/users/aivaras-burakovas/

(A na závěr mne pobavilo, že Zoran není Rus, ale narodil se v Jugoslávii, takže jeho ruština byl zřejmě stejně hrdinský výkon, jako ta moje.)

  • Swan Princess

Možná splnění jednoho kosatcového snu. V podstatě soliflor kosatce, který je všemožně vycpaný pižmem, čistým, křišťálovým prádlovým pižmem, ale taky pižmem z toho jelínka, co ho Unie zakázala Číňanům zabíjet. Pižmo tak důkladné, že už na začátku vám připomene konec guerlainových kolínských, kdy už nic jiného, než závan vypraného prostěradla nezbývá. Ale taky pižmo, které je v Chanelu No.5 přilepené na aldehydy a tady se prostě nedá oddělit. Základem téhle vůně je naléhavý pocit absolutní čistoty.

vagabond prince 3

Pižmo je vzdušně nasládlé a tvoří naducaný polštář, na kterém je natáhnutý povlak utkaný z másla kosatcového kořene (tedy mrkvička, hurá!) a suchého pudru rokokových paruk. Trošku pikantnosti dodává (možná) uváděný růžový pepř, ale spíš je to taková ta gumovitá, drhnoucí kosatcová duše (známá z Infusion d´Iris / Prada). Celek nádherně drží pospolu; komplexní kosatcová ruská bylina, legenda plná všech aspektů, které Labutí princezna může bohatýrovi nabídnout. Včetně toho živočišného podtextu vůně pižma lidské kůže v pozadí. Teplá, tepající, kosatcová duše.

V čem je problém? Za A. průhlednost a výdrž irisu. Všechny kosatce jsou prchlivé a ani notná vycpávka pižmem nepomůže. Vůně se mění před očima, nosem, velmi rychle z teplé, kosatcové mrkve, v hřejivé, hezké, ale celkem fádní vyprané bavlněné tričko. Intenzita je pořád slušná, ale prostě kosatec ztrácí. A to bych u vůně za 200 dolarů za 100ml, čímž se dostávám k za B. cena, očekávala trochu vyváženější. Určitě bych chtěla, aby můj kosatcový ideál udržel kosatec několik hodin, i za cenu ztráty intenzity. Ale prostě ať je Iris irisem až do smrti.

vagabond prince 2

Velmi vážně jsem o Swan Princess uvažovala jako o řešení své momentální irisové obsese. Ale nevyléčila bych se. Hledám dál. Možná si Swan Princess pořídím kvůli flakonu (Slyšte! Tohle vyslovím málokdy!), určitě ji budu ráda nosit, ale: kosatcový ideál to úplně není. A stejně ten červený je nejhezčí…

podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..