• UÈRMÌ: XX Latex (Oblečte si bizar)

Mám tu jeden rest ještě z Milána – ukořistila ho Romana, ale recenze latexu pochopitelně zbyla na mě, coby oficiálního frangipanního úchyla. Ano, parfém s podivným názvem XX Latex opravdu voní jako latex, guma, igelit, plastik. Italská značka UER MI (fonetický přepis “Wear Me” – “Nos mě, Obleč si mě”) se totiž specializuje na vůně látek – ve smyslu textilu. Tedy nejen textilu, lidé se přece kromě tkanin oblékají i do kůže nebo plastu. Takže mezi ty kašmíry, samety a denimy poctivě zařadili i latex, ačkoli se nedá říct, že by šlo o populární a oblíbený materiál, co si lidi berou na sebe.
Neměl jsem bohužel to štěstí vyzkoušet ostatní oblékací vůně UERMI, takže nevím, jak jsou vyvedeny – zda směrem k extravaganci a kontroverzi, nebo poklidně rozvíjí téma dané materiálem. Ale je jasné, že XX Latex patří do té první kategorie, ostatně si ani tak nějak neumím mírný a usedlý latexový obleček představit. Vy jo?
Přiznám se, že při zběžném čichnutí k velkorysému vzorku jsem se zachmuřil, nevěda, jak budu tohle recenzovat. No ale co už, nastříkat a vyrazit do ulic a ono se ukáže, co je to vlastně za parfém. A když můžou mít Garçoni vůni s kopírkou, tak zas o takový úlet ani nejde.
 
12917969_245017415847657_826484354_n[1]
 
Je jasné, že k vytvoření dojmu latexu musel Antoine Lie sáhnout pro “molekuly” – čistě syntetické látky používané parfuméry při tvorbě vůní. Oficiálně je XX Latex zařazen mezi ozonické/mořské vůně (s podtitulem Plastic, FunTastic), což jistě pomůže nasměrovat vaši představivost správným směrem. Ano, XX Latex voní synteticky a “chemicky”, ale těžko mu to můžeme vyčíst, když je to v tomto případě záměrem a cílem. Ale není to tak jednoduché. Obyčejný kovový, slaný a ozonický tón, či jejich kombinace ještě latex neudělají. Podle složení použil Toník ještě i mikroskopická (protože já je tam necítím) množství růže, šafránu a indolů a skutečně to voní latexově. Tady se dostáváme na trošku tenký led, protože odkud má člověk vědět, jak sakra voní latex, když zrovna ve volném čase nenosí outfity jako Mrzák z Pulp Fiction? No, když zapátráte v paměti, zjistíte, že s latexem se můžete setkat u rukavic, používaných k úklidu nebo třeba, ehm, u kondomů.
XX Latex voní překvapivě jemně. Něco málo ze vzpomínky na nové školní pouzdro na psací potřeby, dráždivý ždibec nějakého čistícího prostředku. Sklad plný nových nafukovacích lehátek. Fialových, nevím proč, ale XX Latex voní fialově, fakt. Repelent proti komárům, takový ten voňavý, se žlutou etiketou a černými komáry. Pak taky prchavý zbytek vůně nějakých květin, co zůstane v místnosti poté, co zvadlou kytici vyndáme z vázy a hodíme do koše. Když je vůně důkladně spojená s pokožkou, objevují se i krátké, nečekané náznaky něčeho čokoládového.
Je to natolik zvláštní směs, že fantazie každého může kouzlit podle libosti a dost možná se v ní výsledek bude dát najít. Klobouk dolů, že při natolik podivném zadání vyčaroval Antoine Lie tento báječný malý skvost podivnosti.
Jestli vám občas voní divné věci jako benzínka, nebo prodejna linolea, měli byste XX Latex zkusit, možná se zamilujete.

Radovan

You may also like...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..