• Pomerančový čert FATAMORGANA / 1907 PERFUMES

Zhlédnutí: 3

VIDEO RECENZE Fatamorgana / 1907perfumes:

1907 pefumes Fatamorgana videorecenze

Kolekce, které já říkám “zvonečková“, ale oficiálně se jmenuje “Beneath the surface” je věnovaná komplikovaně vystavěným, opulentním parfémům s plnokrevnými květinami. Já jim říkám “zvonečky“, protože smutný (nebo spíš vážný a chladivý) květinový akord, červená niť, která se prolíná všemi tituly této řady, mi voní jako modré květiny. Nevím, jestli zvonečky voní – ale já si představuju, že voní takto. Znáte bílé květiny, žluté taky, jarní taky, připište si teď do seznamu modré květiny, čili zvonečky.

recenze Fatamorgana 1907perfumes

 

Recenze Fatamorgana 1907perfumes

Pro ty, kdo potřebují složení: zvonečkový akord bude neobvyklé puzzle obvyklých složek – růže a pudrový kosatec, spojený s jemně pichlavě indolickým jasmínem a cukrářskou vanilkou, možná fialkový lístek. Je to poměrně komplikované, vybalancované, celkem klasické, a já to nacházím v každé jejich vůni, charakteristické jako logo. Prostě zvonečky made by 1907.

FATAMORGANA disponuje ohromujícím pomerančovým začátkem. Jako – říkáte si, jak může být citrus ohromující? No.

Nedávno jsem koupila krvavé pomeranče a ony mají takové zvláštní, intenzívní aroma, až palčivé. Jakoby se dovnitř do sladké dužiny vymáčkl voňavý olej z kůry. Voní na patře velmi dlouho a přehluší všechny další chutě, i kdybyste se pokusili jíst uleželý sýr. Košičani ho ještě vyboostovali další ochromující složkou: zeleným listem černého rybízu a aby start nebyl složený jen z ostrých a prchavých tónů hlavy, přidali zelené galbanum. Vyboostovali znamená VYBOOSTOVALI.

Tahle jedovatě zelenoranžová dvojka dělá s Fatamorganou toto: na začátku nechá na moment vystoupit vanilku, což vás trochu ukonější a odvede pozornost. Pak se na dlouhé desítky minut roztáhne do všech koutů nosu a vyžene jakoukoliv cizí molekulu. Sem tam se nějaký chudáček modrý zvoneček pokusí tiše promluvit, ale…shut up! 

Po desítkách minut nucené hibernace se zvonečky dokážou trochu zmobilizovat a přece jen kontrovat slábnoucímu mužstvu Green and Orange. Tehdy nastupuje strašně krásná fáze, souznění pomeranče, zeleně a romantických zvonečků. Takový ten moment, kdy pochopíte, proč už nikdy nemůžete nosit mainstream, protože…obyčejné složky, ale jak to, sakra, udělali, aby to hrálo jako Manchester United, každý si kope to svoje, nemůžete z toho spustit pozornost a všichni na hřišti jsou mistři? A sebevědomý kapitán na lavičce se jenom pochichtává pod fousy, protože on ví…

Jak vůně sládne, objeví se i tóny nějakého ovoce, já říkám rozinky nebo sušené hrušky. Galbanum se rozleží do takové hodně balzamické formy (kdo s láskou vzpomíná na LA MOME / Balmain (✒️recenze zde) zbystřete – tady ten tón je hodně podobný té neobvyklé myrrze (cože? jakože: myrrha) právě z Vrabčáka.

Dojezd pak znamená balzámy a zvonečky, s pomerančem na pozadí. Řemeslo a umění v rovnováze. To mám já ráda.

Kde koupíte –  přímo na stránkách značky, najdete tam i vzorky a zasílají i do ČR (link není sponzorovaný): www.1907perfumeries.sk/Beneath-the-Surface 

Flakonek jsem dostala od milé Evy a Štefana z 1907, děkuji!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..