• Recenze Vivacious / HIRAM GREEN, karafiát bez Ibalginu

Vlastně nevím, jestli je v téhle vůni přírodní karafiát. A nikdy bych si jí nevšimla, protože nemám ráda bio parfumerii a nemám ráda ani karafiát. A proto: recenze Vivacious / HIRAM GREEN!

Ale v nějaký okamžik jsem se ocitla u pultíku Hiram Green (kam mne dotlačila Mirka), tam stál pan Hiram (zajímavý týpek), podal mi ruku, tak jsem ze zdvořilosti sáhla po první vůni, co tam měli, a další zajímavý týpek s krásným úsměvěm za pultem na mne vybafl: “Karafiát!”. Ne carnation, ne dianthus, ne clove pink, prostě řekl česky “KARAFIÁT”.

Nevěříte? Koukněte se! Ten úsměv, ty zuby…a karafiát.

 

Nevím, kdo ho to naučil, tedy teď už tuším (na konci článku prozradím), ale hrozně mě to pobavilo a tak…dobře, zkusím.

Proč ne bio parfumerie

Proč se vyhýbám přírodní parfumerii: základem většiny vůní je stejné kombo postavené na levných extraktech z dostupných bylin: Limonene, Linalool, Citral… a nakonec z nich jejich charakteristická nasládlá vůně vždycky vyleze.

Bio složek je podstatně méně, než syntetických a tak se ty parfémy nakonec brzy všechny sejdou na takovém jednotném pachu, který mi v zásadě nevadí – ale nepovažuju to za niche parfumerii. A to je ten druhy háček: v bio parfumerii nejsou prostě parfuméři.

Mirka mě ale přesvědčuje, že existuje aspoň jedna hvězda, která to umí. A to je prý právě tenhle Hiram. Zvláštní nápadný chlapík, kterého potkáváme na výstavách. S Mirkou se vždycky vášnivě zdraví, já se věnuju spíš mužům typu “hasič momentálně bez koťátka”. Ale dobře. Českým karafiátem si mne koupili.

recenze Vivacious / HIRAM GREEN!

Recenze Vivacious / Hiram Green

Pro premiéru jsem si vybrala můj oblíbený kosatec. Protože jestli je někdo královnou přírodních složek, tak orris, kosatcové máslo.  A něco nového jsem se naučila.

Jestliže jsem si dosud myslela, že pravý kosatec nějak voní…tak voní úplně jinak. Vysoký podíl poslat svého másla ve vůni Chanel u mě vydal dojem, že ho dobře znám. No a nově jsem se naučila, že když se syntetické složky vymění za jemnější, nevýrazné, měkčí přírodní, tak kosatec dostane úplně jiné grády. Abych byla přesnější, půjčím si slova jednoho severomoravského sprosťáka: ůplně jiné kule!

Jemné kosatcová máslo s jemnou esencí karafiátu ( ano, čtete dobře jemný karafiát) tvoří slabě indolickou, něžnou květinovou směs, která nemá nic společného s výraznými květinovými parfémy, jak je znám(e).

Prostě mám pocit jakobych pracovala celý den v kvetoucí zahradě a to co jsem si odnesla domů, není natrhaný pugét, ale jemný odér na rukou, které se celý den dotýkaly okvětních lístků.

Špinavé indoly

Nic nekřičí, nic nevyčnívá, žádná dominance. Přestože lidi v recenzích píšou, že je “špinavá“, já z ní mám úplně jiný dojem: ano, cítím indoly – přirozená složka pravých květinových extraktů, pocházející z hnilobných procesů. Tomu se parfumér nevyhne, to je součástí každé květiny, i té, co vám trůní na stole (no však si ráno čichnete k vodě ve váze). Syntetická parfumerie se jich zbavila. Ale je to přesně ta složka, která dělá květy živoucí, opravdové.

Když má ingredience vysokou kvalitu, je tam indolů méně – prostě květy pocházejí z dobré oblasti, dobře se o ně staral pěstitel, sklizeň proběhla včas, vyhodili poškozené květy, natrhaný materiál okamžitě zpracovali a dobře zakonzervovali. To něco stojí, ale výsledkem vysoká čistota a kvalita. Ano, to je to, co cítím ve Vivacious a taky to, proč si řeknu: “Jo, aha, tak tady vím, za co platím.” 

Problém (ehm…) je, že lidi už na indoly zapomněli a považují je za “špínu“. Já ne. Pro mne je to oživující dimenze vůně a za “špinavý” považuju parfém, který dráždí sliznice a rozčiluje mozek. To VIVACIOUS nedělá: krásné složky jsou v harmonii s indoly, výsledek je reálný a živoucí.

A teď ten jemný karafiát

Ten karafiát – ten stojí za zastavení. Já karafiát považuju za hodně konfliktní, migrenotickou složku. Ráda čuchám ke hvozdíkům, ale parfémový karafiát nee.

Ve VIVACIOUS se velmi rozptýlená vůně karafiátu spojuje s kostacem a se zeleným chlupatým fialkovým listem a nesladkým kvítkem fialky (kde ji vzali nevím, protože přírodní extrakt z fialky nejde vyrobit. Asi ji poskládali z jiných rostlin).

V běžné parfumerii by vedle sebe tyhle tři složky existovat nemohly: karafiát by je zabil. Ale díky přirozenosti karafiátu, té mlhavosti, co dokázali vtisknout jeho vůni, působí všechny složky vybalancovaně a jemně. Tak jako homeopaticky, vůně místa, kde stála váza s karafiáty, ale už tam není.

Celé to je opravdové, přirozené, jemné. Flakon klame tělem a barvou. Dostanete mnohem něžnější záležitost, než jak vypadá.

 Závěrka

Vivacious nemůže obstát ve srovnání s běžnou a niche parfumerií v dostihu o intenzitu a výraznost. Jenže to není chyba! Chcete si dopřát karafiát bez ibalginu? Tak prosím!

Takže ano, přírodní niche parfumerie existuje. Nebo aspoň má položeny základy. Jenom si prostě musíme zvyknout, že přírodní vůně nejsou tak intenzivně expresionistické, jako ty, na které jsme zvyklí.

Je to stejný pocit, jako když s jahodovým bonbonem v puse slupnete pár jahod ze zahrádky. Nejsou tak sladké, výrazné a voňavé, že? Ale jejich chuť je opravdová, každá voní i chutná jinak a přináší další vůně ze zahrady: trávy, hlíny, a i těch hnijících lístků. Jemné, ale zábavné, bohaté!

A jasně, že zdravější. Pro nás i pro vesnici.

Asi mě to začalo bavit. Mirka měla pravdu, v tom klukovinu ušatém něco je. Jen ať přibývají!

 

Kde koupíte?

Máte štěstí, že tuhle lahůdku můžete už zkusit i u nás. Doputovala do nenápadné brněnské parfumerie Dotyk slunce. Zajděte si ji vyzkoušet, nebo zkuste discovery sety – tady: Dotek Slunce – Hiram Green. Tak už asi vím, kdo stojí za školením v češtině.

Každopádně: se zkoušením nespěchejte, dejte si na vůni dva, tři, čtyři dny…váš mozek musí přecvaknout na novou mentální úroveň a uvědomit si, že příroda by na nás nikdy neseslala calone ani cashmeran (a to nás covidu neušetřila).

 

Připomínám: každou sobotu najdete na blogu novou recenzi z TOP 10 Esxence 2022. Ať nic nepropásnete, nechte si posílat čerstvé recenze a články přímo do vašeho mailu!

 

NICHE parfémy rádi nakupujeme zde:

anebo se můžete inspirovat nejlepšími nákupy v našem Supermarketu:

You may also like...

2 Responses

  1. Emily napsal:

    Aaach, krásný článek a i karafiát. To by se mi líbilo

    • Romana napsal:

      Děkuju, no rozhodně doporučuju vyzkoušet. Mě Hiram překvapil, vzala jsem si jen tento jeden vzorek, ale určitě ještě něco zkusím. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..